Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Το αρχικο νομιζω...Βασικα το λεει ετσι '' ποσοι δεσμοι(φωσφοδιεστερικοι και υδρογονου) σχηματιζονται κατα την συνδεση της αλληλουχιας με τον φορεα κλωνοποιησης'' στην προηγουμενη ζητουσε τους δεσμους υδρογονου που υπαρχουν στο θραυσμα που δημιουργειται απο την επιδραση της ΕcoRI στην αλληλουχια(οπου τους υπολογιζουμε χωρις να λαβουμε υποψιν μας τα ακρα) :confused:
ώραια σκέψου οτι η αλληλουχία είναι δίκλωνο μόριο οπότε οταν πάς να την βάλεις στον φορέα κλωνοποίησης σε πόσα άκρα πρέπει να την ''κουμπώσεις''? 2 πάνω αριστερά και δεξιά και 2 κάτω αριστερά και δεξιά..άρα 4 φωσφοδιεστερικοί δεσμοί
τώρα για τους δεσμούς υδρογόνους σκέψου απλά πως αδενίνη θυμίνη σχηματίζουν 2 δεσμούς υδρογόνου και γουανίνη κυτοσίνη 3 δεσμούς υδρογόνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoName

Νεοφερμένος

Ο NoName αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
αααα τωρα το καταλαβα καλυτερα!! Ευχαριστω και τους Δυο :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ερώτηση: αν γνωρίζουμε ότι μια γυναίκα είναι φορέας μιας ασθένειας , ο άνδρας της υγιής.
Η κόρη τους είναι υγιής και το δευτερο παιδί (αγνώστου φύλου προς στιγμήν) πάσχει.
Πως θα βρω γονότυπους ?
Πρώτα πρέπει να βρω τον τύπο κληρονομικότητας της νόσου έτσι?
Αλλά μου βγαίνουν παραπάνω από ένας :/
Ακόμη στο τέλος ρωτάει για το φύλο του δεύτερου παιδιού , αλλά λογικά δε μπορώ να πω από το πουθενά για φυλοσύνδετο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ερώτηση: αν γνωρίζουμε ότι μια γυναίκα είναι φορέας μιας ασθένειας , ο άνδρας της υγιής.
Η κόρη τους είναι υγιής και το δευτερο παιδί (αγνώστου φύλου προς στιγμήν) πάσχει.
Πως θα βρω γονότυπους ?
Πρώτα πρέπει να βρω τον τύπο κληρονομικότητας της νόσου έτσι?
Αλλά μου βγαίνουν παραπάνω από ένας :/
Ακόμη στο τέλος ρωτάει για το φύλο του δεύτερου παιδιού , αλλά λογικά δε μπορώ να πω από το πουθενά για φυλοσύνδετο :/
υπάρχουν 4 τύποι κληρονομικότητας...αυτοσωμικό επικρατές,αυτοσωμικό υπολειπόμενο, φιλοσύνδετο επικρατές, φιλοσύνδετο υπολειπόμενο..αυτο που πρέπει να κάνεις είναι να μελετήσεις και τις 4 περιπτώσεις με τη λογική των μαθηματικών ..έστω οτί είναι αυτό. Στις 3 θα πρέπει να σου βγαίνει κάτι λάθος και να λες πως απορρίπτεται για αυτό το λόγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Κι εγώ έτσι το σκέφτηκα, αλλά...ταιριάζουν όλοι οι τύποι ΜΟΝΟ που ο φυλοσύνδετος θέλει το παιδί άγνωστου φύλου να είναι αγόρι . Γι αυτό κι εγώ "πονηρεύτηκα" ταιριάζουν όλα αλλά μετά ζητάει και φύλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Άσκηση προς λύση
Απαντήστε μόνο αν είστε 100% σίγουροι
Στο ιδιαίτερο μου λένε ότι είναι μονουβριδισμός, στο σχολείο διυβριδισμός
Εγώ πιστεύω το πρώτο αλλα θέλω να το επιβεβαιωσω

Να κάνετε τη διασταύρωση ανάμεσα σε έναν άνδρα που είναι φορέας της δρεπανοκυτταρικής αναιμίας και μιας γυναίκας που είναι φορέας της β-θαλασσαιμίας. Ποιά είναι η φαινοτυπική αναλογία των απογόνων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Άσκηση προς λύση
Απαντήστε μόνο αν είστε 100% σίγουροι
Στο ιδιαίτερο μου λένε ότι είναι μονουβριδισμός, στο σχολείο διυβριδισμός
Εγώ πιστεύω το πρώτο αλλα θέλω να το επιβεβαιωσω

Να κάνετε τη διασταύρωση ανάμεσα σε έναν άνδρα που είναι φορέας της δρεπανοκυτταρικής αναιμίας και μιας γυναίκας που είναι φορέας της β-θαλασσαιμίας. Ποιά είναι η φαινοτυπική αναλογία των απογόνων;

Μπερδεγουέι.Στα ιδιαίτερα είχα κάνει διϋβριδισμό,και προτείνω αυτόν.Θα πρέπει να πας καρμπόν στο βιβλίο,και μονοϋβριδισμό θα έκανες μόνο αν τα αντίστοιχα παθογενή γονίδια,βρίσκονταν στο ίδιο χρωμόσωμα.Αλλά δεν βρίσκονται(σύμφωνα με το βιβλίο).Γι' αυτό πας με διϋβριδισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Εμενα στα ιδιαίτερα μου είπε πως είναι το γονίδιο Β που ελέγχει τη σύνθεση της β-αλυσίδας κι έχει τα εξής αλληλόμορφα:
Β--> Υγιές άτομο
β--> β-θαλασσαιμια
βs--> Δρεπανοκυτταρική αναιμία
Και προκύπτουν οι συνδυασμοί ΒΒ (υγιης), Ββ (φορέας β-θαλλασαιμίας), Ββs (φορέας δρεπανοκυταρρικής αναιμίας), ββ (πάσχει απ β-θαλλασαιμια), βsβs (πασχει απ δρεπανοκυταρρική αναιμία) κι ββs (πάσχει απ μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία, χωρίς να το αναφέρει το βιβλίο).
Απ την αλλη στο σχολειο μου ειπε να βάλω Δ και δ τα αλληλομορφα για την δρεπανοκυτταρικη αναιμια, Β και β τα αντιστοιχα για τη β-θαλασσαιμια και να το αντιμετωπισω σαν μια απλη ασκηση διυβριδισμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ερώτηση: αν γνωρίζουμε ότι μια γυναίκα είναι φορέας μιας ασθένειας , ο άνδρας της υγιής.
Η κόρη τους είναι υγιής και το δευτερο παιδί (αγνώστου φύλου προς στιγμήν) πάσχει.
Πως θα βρω γονότυπους ?
Πρώτα πρέπει να βρω τον τύπο κληρονομικότητας της νόσου έτσι?
Αλλά μου βγαίνουν παραπάνω από ένας :/
Ακόμη στο τέλος ρωτάει για το φύλο του δεύτερου παιδιού , αλλά λογικά δε μπορώ να πω από το πουθενά για φυλοσύνδετο :/


ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ...
έδινε και ομάδες αίματος και νόμιζα ότι βγαίνει χωρίς να της λάβουμε υπόψη,
ακόμη η πονηρή άσκηση (που την πατάει όποιος δε ξέρει να διαβαζει εκφωνήσεις -->Σέβη ) έλεγε κάπου ΑΘΩΑ ότι είναι υπολ. το γονίδιο της νόσου οπότε αυτόματα έχεις να εξετάσεις 2 πιθανούς τύπους κληρονομικότητας και ο αυτοσωμικός δε βγαίνει !!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ...
έδινε και ομάδες αίματος και νόμιζα ότι βγαίνει χωρίς να της λάβουμε υπόψη,
ακόμη η πονηρή άσκηση (που την πατάει όποιος δε ξέρει να διαβαζει εκφωνήσεις -->Σέβη ) έλεγε κάπου ΑΘΩΑ ότι είναι υπολ. το γονίδιο της νόσου οπότε αυτόματα έχεις να εξετάσεις 2 πιθανούς τύπους κληρονομικότητας και ο αυτοσωμικός δε βγαίνει !!!!!!
Πάντως γενικά σε τέτοιου τύπου ασκήσεις πρέπει να κάνεις αυτο με τις 4 περιπτώσεις..
συμπέρασμα..μην αρχίσεις να λύνεις άσκηση βιολογίας αν δεν είσαι απόλυτα σίγουρη ότι έχεις κρατήσει όλα τα δεδομένα και τα έχεις ερμηνεύσει..γιατί μετά με τα τόσα που ζητάει θα είσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
έχεις δίκιο , θέλει προσοχή η εκφώνηση .
Αν τελευταία στιγμή δεν το είχα παρατηρήσει , δε θα την έλυνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Με την έννοια διασταυρώσεις γενικα υβριδισμού πρέπει οι γονείς να μην είναι αμιγή άτομα; Γιατί αυτό ποτέ δεν το είχα ακούσει στη βιολογία, αλλά μας το είπε σήμερα στο σχολείο η χημικός για να εξηγήσει τον υβριδισμό στη χημεία και κάνει μία: Εσείς έχετε δει τον υβριδισμό στη βιολογία(αυτή έχει δεύτερο πτυχείο βιολόγου παρεπιπτωντως)και λέμε ότι έχουμε υβριδισμό όταν διασταυρώνονται ΜΜ με μμ; Όχι βέβαια(αυτή ρώτησε αυτή απάντησε), κι εγώ μπερδεύτηκα επειδή νόμιζα ότι σ όλες τις διασταρυρώσεις έχουμε υβριδισμό.

Και μια σχετική ερώτηση. Πόσα γονίδια θα επηρεαστούν αν ένα χρωμόσωμα σ ένα σωματικό κύτταρο πάθει αναστροφή στο ένα του άκρο και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Για τον υβριδισμό: Νομίζω ότι έχει δίκιο η χημικός σου, αλλά δεν είμαι και σίγουρος...

Για την αναστροφή: Μπορείς να εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι ακριβώς εννοείς;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Tελικά αυτό με την αναστροφή το βρήκα. Αλλά αν μπορεί κάποιος ας εξηγήσει αυτό που είπε η χημικός..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Xρειαζομαι βοηθεια σε 2 πολλαπλης επιλογης:
Ο αριθμος των γονιδιων ανθρωπινου φυσιολογικου κυτταρου που βρισκεται στην αρχη της μιτωτικης διαιρεσης και που ελεγχουν ενα μονογονιδιακο χαρακτηρα ειναι:
α 2
β 4
γ 6
δ 8


Μια πρωτεινη που αποτελειται απο δυο ομοιες (σε αριθμο και αλληλουχια αμινοξεων) πολοπεπτιδικες αλυσιδες περιεχει συνολικα 200 αμινοξεα. Ο αριθμος των κωδικονιων του mRNA που φερει τη πληροφορια για την συνθεση της πρωτεινης (δεδομενου οτι δεν εχει γινει αποκοπη αμινοξεων) ειναι:
α 200
β 202
γ 100
δ 101
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Xρειαζομαι βοηθεια σε 2 πολλαπλης επιλογης:
Ο αριθμος των γονιδιων ανθρωπινου φυσιολογικου κυτταρου που βρισκεται στην αρχη της μιτωτικης διαιρεσης και που ελεγχουν ενα μονογονιδιακο χαρακτηρα ειναι:
α 2
β 4
γ 6
δ 8


Μια πρωτεινη που αποτελειται απο δυο ομοιες (σε αριθμο και αλληλουχια αμινοξεων) πολοπεπτιδικες αλυσιδες περιεχει συνολικα 200 αμινοξεα. Ο αριθμος των κωδικονιων του mRNA που φερει τη πληροφορια για την συνθεση της πρωτεινης (δεδομενου οτι δεν εχει γινει αποκοπη αμινοξεων) ειναι:
α 200
β 202
γ 100
δ 101

στην πρωτη εχω την εντυπωση οτι ειναι το α

στην δευτερη ειναι το β ( 101 για την καθε αλυσιδα μαζι με το ληξης που δεν βαζει αμινοξυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
To mRNA απο το οποιο προεκυψε δεν ηταν μονοκλωνο??? Αρα δεν θα επρεπε να ειναι 101???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
To mRNA απο το οποιο προεκυψε δεν ηταν μονοκλωνο??? Αρα δεν θα επρεπε να ειναι 101???


κοιτα και αυτο ειναι σωστο :P

εγω ειπα 202 μονο και μονο γιατι ειναι δυο οι αλυσιδες της πρωτεινης :P

i think i have failed :whistle::/::hmm::worry: :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Mήπως γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει σε μια καμπύλη καλλιέργειας όταν μετά τη φάση θανάτου σταθεροποιηθεί η καμπύλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Βασικα εγω σκεφτομαι 2 προφανεις απαντησεις:
1)τοποθετειται νεο θρεπτικο υλικο αφαιρουνται οι νεκροι μικροοργανισμοι καθως και η τοξικες ουσιες και οι οργανισμοι που παραμενουν στον βιοντιδραστηρα προσαρμοζονται στις νεες συνθηκες πριν αναπτυχθουν ξανα (λανθανουσα φαση)
2)Εχουν αφαιρεθει τα τοξικα προιοντα του μεταβολισμου που προκαλουν το θανατο των μικροοργανισμων και οι απωλειες περιοριζονται. Οι μικροοργανισμοι ομως δεν αναπτυσσονται λογω απουσιας θρεπτικου υλικου και ο πληθυσμος τους παραμενει σχετικα σταθερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top