Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Mήπως γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει σε μια καμπύλη καλλιέργειας όταν μετά τη φάση θανάτου σταθεροποιηθεί η καμπύλη;

μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?? μηπως πχ προσθετουμε καποιο θρεπτικο υλικο ή απλα αφαιρουμε τοξικα προιοντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Mήπως γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει σε μια καμπύλη καλλιέργειας όταν μετά τη φάση θανάτου σταθεροποιηθεί η καμπύλη;

Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι:
Έχουν αφαιρεθεί τα τοξικά προιόντα του μεταβολισμού, οπότε οι μικροοργανισμοί δεν πεθαίνουν [οπότε δεν έχουμε μείωση].
Από την άλλη, έχουν εξαντλήσει το θρεπτικό τους υλικό, άρα δεν αυξάνονται [οπότε δεν έχουμε ούτε αύξηση].

Σ' αυτή τη σταθερή κατάσταση αν προσθέσεις εκ νέου θρεπτικό υλικό, οι μικροοργανισμοί θα περάσουν στη λανθάνουσα φάση μιας καινούριας καμπύλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Απορώ πάντως πως υπάρχουν άτομα που τους αρέσει να διαβάζουν(ακα παπαγαλίζουν) βιολογία κατεύθυνσης:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και εγώ την παπαγάλιζα αλλά δε μου άρεσε καθόλου.
Δε νομίζω ότι υπάρχουν άτομα που να τους αρέσει η παπαγαλια, απλά πείθουν τον εαυτό τους ότι αυτό πρέπει να κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Eυχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας, νομίζω ότι αυτά με τις καμπύλες πρέπει να τα δω πιο διεξοδικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Eυχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας, νομίζω ότι αυτά με τις καμπύλες πρέπει να τα δω πιο διεξοδικά!

Δεν ειναι δυσκολες οι καμπυλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Και εγώ την παπαγάλιζα αλλά δε μου άρεσε καθόλου.
Δε νομίζω ότι υπάρχουν άτομα που να τους αρέσει η παπαγαλια, απλά πείθουν τον εαυτό τους ότι αυτό πρέπει να κάνουν.
Τη συγκεκριμένη χρονιά πρέπει να αντέξεις την παπαγαλία
εμένα με βοήθησε το γεγονός ότι μου άρεζε πολύ το μάθημα..ήταν ένα κίνητρο παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
HELP!!!

Ο Γιάννης, ο οποίος είναι υγιής, παντρεύεται με τη Μαρία, που είναι επίσης υγιής και αποκτούν ένα αγόρι, τον Γιώργο, ο οποίος πάσχει από αιμορροφιλία Α, και ένα αλφικό κορίτσι, τη Δήμητρα. Ο Γιώργος παντρεύεται με υγιή γυναίκα κι αποκτούν ένα κορίτσι που πάσχει από αλφισμό και αιμορροφιλία κι ένα υγιές κορίτσι, τη Γεωργία. Η Δήμητρα παντρεύεται υγιή άντρα και αποκτά ένα αλφικό αγόρι, τον Νίκο και ένα αιμορροφιλικό αγόρι. Ο Νίκος παντρεύεται τη Γεωργία και αποκτούν παιδί που πάσχει από αιμορροφιλία και δεν είναι αλφικό.
i. Τι γνωρίζετε για τα συμπτώματα και τον τρόπο κληρονόμησης των δύο ασθενειών; Να σχεδιάσετε δύο φορές το γενεαλογικό δέντρο (μία φορά για κάθε ασθένεια) και να σημειώσετε τους γονότυπους όλων των ατόμων.
ii. Ποιο είναι το φύλο του παιδιού της Γεωργίας και του Νίκου;
iii. Ποια η πιθανότητα να γεννηθεί παιδί από το ζευγάρι με αιμορροφιλία και αλφισμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
HELP!!!

Ο Γιάννης, ο οποίος είναι υγιής, παντρεύεται με τη Μαρία, που είναι επίσης υγιής και αποκτούν ένα αγόρι, τον Γιώργο, ο οποίος πάσχει από αιμορροφιλία Α, και ένα αλφικό κορίτσι, τη Δήμητρα. Ο Γιώργος παντρεύεται με υγιή γυναίκα κι αποκτούν ένα κορίτσι που πάσχει από αλφισμό και αιμορροφιλία κι ένα υγιές κορίτσι, τη Γεωργία. Η Δήμητρα παντρεύεται υγιή άντρα και αποκτά ένα αλφικό αγόρι, τον Νίκο και ένα αιμορροφιλικό αγόρι. Ο Νίκος παντρεύεται τη Γεωργία και αποκτούν παιδί που πάσχει από αιμορροφιλία και δεν είναι αλφικό.
i. Τι γνωρίζετε για τα συμπτώματα και τον τρόπο κληρονόμησης των δύο ασθενειών; Να σχεδιάσετε δύο φορές το γενεαλογικό δέντρο (μία φορά για κάθε ασθένεια) και να σημειώσετε τους γονότυπους όλων των ατόμων.
ii. Ποιο είναι το φύλο του παιδιού της Γεωργίας και του Νίκου;
iii. Ποια η πιθανότητα να γεννηθεί παιδί από το ζευγάρι με αιμορροφιλία και αλφισμό;

1) συμπτωματα κλπ τα βρισκεις στο βιβλιο. το δεντρο το σχεδιαζεις οπως ειναι με τα συμβολα και κανεις τους πιθανους γονοτυπους αναλογα με τον τροπο κληρονομησης του καθε χαρακτηριστικου)

2) το βρισκεις με βαση τα χαρακτηριστικα που εχει.

3) τετραγωνο punnet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
1) συμπτωματα κλπ τα βρισκεις στο βιβλιο. το δεντρο το σχεδιαζεις οπως ειναι με τα συμβολα και κανεις τους πιθανους γονοτυπους αναλογα με τον τροπο κληρονομησης του καθε χαρακτηριστικου)

2) το βρισκεις με βαση τα χαρακτηριστικα που εχει.

3) τετραγωνο punnet

Στους γονότυπους κόλλησα και ειδικά στης Γεωργίας που μου βγαίνουν δύο πιθανοί γονότυποι και δεν μπορώ να απορρίψω κάποιον.
Επίσης ο γάμος Γεωργία-Νίκος θεωρείται αιμομιξία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Στους γονότυπους κόλλησα και ειδικά στης Γεωργίας που μου βγαίνουν δύο πιθανοί γονότυποι και δεν μπορώ να απορρίψω κάποιον.
Επίσης ο γάμος Γεωργία-Νίκος θεωρείται αιμομιξία;

ειναι πρωτα ξαδερφια αρα ναι (τουλαχιστον ετσι οπως μου βγηκε το δεντρο).

κοιτα ξανα την διαδικασια. αμα δεν μπορεις να απορριψεις καποια υποθεση αποδεξου οτι ισχυει ή το ενα ή το αλλο και μετα παρε περιπτωσεις για την πιθανοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Με μια προχειρη ματια, η Γεωργια δεν εχει ΧΑΧα
Η μανα της Γιωργιας μπορει να εναι ειτε ΧΑΧα ειτε ΧΑΧΑ
Απο τα punnet oμως (αφου ο πατερας εχει ΧαΥ) η γεωργια εχει ΧΑΧα αφου ειναι υγιης...

Σχετικα με την αιμομειξια, νομιζω πως ισχυει...

Εσυ τι βγαζεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Με μια προχειρη ματια, η Γεωργια δεν εχει ΧΑΧα
Η μανα της Γιωργιας μπορει να εναι ειτε ΧΑΧα ειτε ΧΑΧΑ
Απο τα punnet oμως (αφου ο πατερας εχει ΧαΥ) η γεωργια εχει ΧΑΧα αφου ειναι υγιης...

Σχετικα με την αιμομειξια, νομιζω πως ισχυει...

Εσυ τι βγαζεις???

Η Γεωργία είναι ΧΑΧα, αυτό έβγαλα κι εγώ
Αλλά για τον αλφισμό;
Είναι ομόζυγη στο επικρατές ή ετερόζυγη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Θυμισε μου που οφειλεται ο αλφισμος γιατι δεν θυμαμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Θυμισε μου που οφειλεται ο αλφισμος γιατι δεν θυμαμαι...

Αυτοσωμικό υπολειπόμενο
Έλλειψη ενεργότητας ενζύμου που παράγει τη χρωστικη μελανινη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Επιτελους την ελυσα!
Ακου: Ο Γιαννης ειναι ΧΑΥ για την αιμορροφιλια και ΒΒ ή Ββ για τον αλφισμο αφου ειναι φυσιολογικος
Η ΜΑρια μπορει να ειναι ειτε ΧΑΧΑ ειτε ΧΑΧα και ΒΒ ή Ββ
Punnet, punnet, punnet...
O Γιωργος εχει ΧαΥ και ειτε ΒΒ ειτε Ββ
Η γυναικα του εχει ειτε ΧΑΧΑ ειτε ΧΑΧα και ειναι ΒΒ ή Ββ
Αυτοι αποκτουν την Γιωργια που εχει ΧΑΧα και ΒΒ ή Ββ αρα απορριπτεται η μανα της να ειναι ΧΑΧΑ αγου γενναει παιδι που πασχει απο αιμορροφιλια
Τα κρατεμε αυτα!

Παμε στην Δημητρα η οποια ειναι ΧΑΧα και ββ
Ο αντρας της ειναι ΧΑΥ και ΒΒ ή Ββ
Κανουν τον ΝΙκο που εχει ΧΑΥ και ββ αρα αποκλειεται ο πατερας να ειναι ΒΒ

Ο νικος παντρευεται την Γιωργια και αποκτουν παιδι που δεν εχει αλφισμο. Αρα η Γεωργια αποκλειεται να ειναι Ββ

Αρα η περιβοητη Γεωργια ειναι ΧΑΧα και ΒΒ

Ολα αυτα με πολλαααα punnet Που για ευνοητους λογους δεν κανω...
Ελπιζω να μην μου εχει ξεφυγει τιποτα!!!

Off topic Γραφω κανα 10λεπτο...

Ναι το βρηκα μετα, ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Γιατι η Γεωργια αποκλειεται να ειναι Ββ?
Παλι μπορει να γεννηθει παιδι που δεν ειναι αλφικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ο νικος παντρευεται την Γιωργια και αποκτουν παιδι που δεν εχει αλφισμο. Αρα η Γεωργια αποκλειεται να ειναι Ββ

Γιατί η Γεωργία να μην είναι Ββ;
Έστω ότι η Γερωργία είναι ΧΑΧα και Ββ
Ο Νικος γνωριζουμε οτι ειναι ΧΑΥ και ββ
Αν κανεις punnet με αυτους τους γονοτυπους, μπορει να προκυψει παιδι ΧαΥ και Ββ που ειναι αιμορροφιλικο κι οχι αλφικο
Ποιος κανει το λαθος;
Εγω ή εσυ;
(μαλλον εγω γτ αλλιως δεν βγαινει η ασκηση αλλα δεν μπορω να βρω που το κανω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι κανεις λαθος Δημητρη.Η Γεωργια μπορει να ειναι και Ββ και ΒΒ.
Επισης δεν νομιζω οτι χρειαζεται punnet για να δικαιολογουμε καθε γονοτυπο.Μπορουμε να το τεκμηριωνουμε και με λογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Kαι εγω δεν νομιζεις πως εχεις κανει λαθος!
Θα την ξαναλυσω πιο αναλυτικα...
----------
Την Ξαναλυσα!
Αφου η Δημητρα ειναι ββ οι γονεις της ετεροζυγοι! Αρα Γιαννης ΧΑΥ και Ββ και η Μαρια ΧΑΧΑ, Ββ
Η κορη του Γιωργου ειναι ΧαΧα αρα η γυναικα του Γιωργου ΧΑΧα.
Η κορη του Γιωργου ββ. Αρα οι γονεις της ετεροζυγοι
Ο Γιωργος δηλαδη ειναι ΧαΥ και Ββ και η γυναικα του ΧΑΧα, και Ββ
Αρα η Γιωργια ειναι ΧΑΧα.
Αφου ο Νικος εχει ββ, η μανα του εχει ββ, αρα ο αντρας της Δημητρας ειναι Ββ! Αφου το αλλο αγορι της Δημητρας εχει ΧαΥ, η Δημητρα εχει ΧΑΧα.
Αφου η Δημητρα εχει ββ και ο αντρας της Ββ, το αλλο τους αγορι εχει Ββ
Η Γεωργια ειναι ειτε ΒΒ ή Ββ και ο αντρας της ειναι ββ. Αρα το παιδι της Γεωργιας ειναι Ββ
Απο το punnet της Γιωργιας και του Νικου για την αιμορροφιλια, αφου το παιδι ειναι αιμορροφιλικο, ειναι αγορι

Συνοψιζοντας: Γιαννης: ΧΑΥ και Ββ
Μαρια: ΧΑΧΑ και Ββ
Γιωργος: ΧαΥ και Ββ
Δημητρα: ΧΑΧα και ββ
Γυναικα Γιωργου: ΧΑΧα και Ββ
Η κορη Γιωργου χ γυναικας: ΧαΧα και ββ
Γιωργια: ΧΑΧα και ΒΒ ή Ββ
Αντρας Δημητρας: ΧΑΥ και Ββ
Νικος: ΧΑΥ και ββ
Αγορι Δημητρας χ Αντρα: Χαυ και Ββ
Παιδι Γεωργιας χ Νικου: ΧαΥ και Ββ

Στην Γεωργια λοιπον σιγουρα κατι παιζει με μεταλλαξη αφου εχουμε αιμομειξια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top