Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ναι, καλύτερα να βάλετε ερωτήσεις από τα 3 πρώτα κεφάλαια, χωρίς τους ιούς εννοείται... Εγώ μέχρι εκεί έχω κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά μου με προλάβατε!
Εννοείται πως το ερώτημα αυτό είναι δύσκολο να απαντηθεί τώρα! Είναι όμως μία άσκηση που θέλω να την γράψετε και να την έχετε στον νου σας γι αυτό και την έβαλα πρώτη πρώτη, ακριβώς για να μου πείτε ότι δεν μπορείτε να την λύσετε τώρα και να θυμάστε ότι υπάρχει μία καλή άσκηση που πρέπει να λύσετε όταν θα έχετε όλες τις γνώσεις! Δυστυχώς, εχθές δεν πρόλαβα να την κάνω post, αλλά για σήμερα σας ετοίμασα μία πολύ καλή ασκησούλα ξεκινώντας από την αρχή!
-----------------------------------------

Η βιολογία είναι ένα πολυ ενδιαφέρον μάθημα αλλά η παπαγαλία είναι αυτή που κάνει τους μαθητές να τη φοβούνται.

Θα συμφωνήσω συνάδελφε, η Βιολογία είναι τόσο ενδιαφέρουσα, η κατάσταση όμως που επικρατεί στην Ελλάδα είναι ανυπόφορη. Τόσο στα σχολεία με την ανόητη παπαγαλία, όσο και με το μηδαμινό προυπολογισμό για έρευνα. Στην Ελλάδα ως Βιολόγος, είναι γεγονός ότι δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα...:(
-----------------------------------------
Ναι, καλύτερα να βάλετε ερωτήσεις από τα 3 πρώτα κεφάλαια, χωρίς τους ιούς εννοείται... Εγώ μέχρι εκεί έχω κάνει.

Πολύ ωραία ! Παμε στο πρώτο κεφάλαιο!

ΓΕΝΕΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ:

1. Σε μόριο DNA στο οποίο σχηματίζονται 2170 δεσμοί υδρογόνου μεταξύ των αζωτούχω βάσεων, ισχύει ο λόγος/; Α+Τ/G+C=2. Να βρεθεί η ποσοστιαία αναλογία βάσεων.

2. Η γάτα διαθέτει 19 ζεύγη ομόλογων χρωμοσωμάτων. Ζητείται να βρεθεί πόσα μόρια DNA ύπάρχουν:
α) σε ένα σωματικό της κύτταρο που βρίσκεται στην αρχή της μεσόφασης.
β) στο ίδιο κύτταρο στην αρχή της μίτωσης.
γ) σε έναν γαμέτη της.

Παρακαλώ :thanks:!!! Ας ξεκινήσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Κωλομάθημα η Βιολογία;
Αμάν βρε παιδιά!

Παιδιά μου, επειδή η Βιολογία δεν είναι καθόλου κωλομάθημα και επειδή δεν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή, το σάρωσα και μπορώ να σου το στείλω σε ένα e-mail. Επικοινώνησε μαζί μου αν το χρειάζεσαι ακόμα. Είναι μεγαλύτερο από το όριο για λίγο και δεν γίνετα επισύναψη.
Στη διάθεσή σου...
Τουλάχιστον, δεν είμαστε Κωλοκαθηγητές Βιολογίας....:mad:

Καλό διάβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ΓΕΝΕΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ:

1. Σε μόριο DNA στο οποίο σχηματίζονται 2170 δεσμοί υδρογόνου μεταξύ των αζωτούχω βάεων, ισχύει ο λόγος/; Α+Τ/G+C=2. Να βρεθεί η ποσοστιαία αναλογία βάσεων.

2. Η γάτα διαθέτει 19 ζεύγη ομόλογων χρωμοσωμάτων. Ζητείται ν αβρεθεί πόσα μόρια DNA ύπάρχουν:
α) σε ένα σωματικό της κύτταρο που βρίσκεται στην αρχή της μεσόφασης.
β) στο ίδιο κύτταρο στην αρχή της μίτωσης.
σε έναν γαμέτη της.

Παρακαλώ :thanks:!!! Ας ξεκινήσουμε!

Λοιπόν, ας κάνω μια προσπάθεια:

1
2Α+3G=2170 (δεσμοί υδρογόνου)
Επίσης Α+Τ=2G+2G και αφού Α=Τ και G=C (δίκλωνο) έχουμε Α=2G
Οπότε G=C=310 και Α=Τ=620

Ο συνολικός αριθμός των νουκλεοτιδίων είναι
Α+T+G+C=1860

Αρα θα είναι Α%=Τ%=33,3% και G%=C%=16,6%

2
Πριν την αντιγραφή του DNA έχουμε 38 μόρια DNA.
Μετά την αντιγραφή θα έχουμε 76. Στον γαμέτη θα βρούμε 19 μόρια DNA.

Ελπίζω οι απαντήσεις μου να είναι σωστές, δυστυχώς δεν τα έχω καταλάβει και εμπεδώσει καλά ακομα... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Λοιπόν, ας κάνω μια προσπάθεια: Καλή προσπάθεια!

1
2Α+3G=2170 (δεσμοί υδρογόνου)
Επίσης Α+Τ=2G+2G και αφού Α=Τ και G=C (δίκλωνο) έχουμε Α=2G Συμβουλή: να τα γράφεις λιγάκι πιο αναλυτικά! Σωστά είναι!
Οπότε G=C=310 και Α=Τ=620

Ο συνολικός αριθμός των νουκλεοτιδίων είναι
Α+T+G+C=1860

Αρα θα είναι Α%=Τ%=33,3% και G%=C%=16,6% Σωστή!!!!!

2
Πριν την αντιγραφή του DNA έχουμε 38 μόρια DNA.Σωστή!!!!!
Μετά την αντιγραφή(Δηλαδή στην αρχή της μίτωσης, προσπάθησε να απαντάς με τον τρόπο που σε ρωτάει!) θα έχουμε 76. Σωστή!!!!!Στον γαμέτη θα βρούμε 19 μόρια DNA.Σωστή!!!!!

Ελπίζω οι απαντήσεις μου να είναι σωστές, δυστυχώς δεν τα έχω καταλάβει και εμπεδώσει καλά ακομα... :'(

Μια χαρούλα σωστές είναι! Μπράβο σου! Και ότι δεν κατάλαβες να το ρωτάς! Μην μαθαίνεις πραγματα από εξω χωρίς να τα έχεις καταλάβει! Οκ? Κάποιες παρατηρησούλες που σου έκανα είναι λίγο στον τρόπο που γράφεις! Πάμε για το τέλειο ετσι!!!!
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις επισημάνσεις. :thanks:
Η βιολογία φέτος κατά την άποψή μου είναι ένα πολύ όμορφο μάθημα! :) Λίγη περισσότερη προσοχή στη λεπτομέρεια θέλει πιστεύω και μπορείς άνετα να γράψεις έναν αξιοπρεπή βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Συνεχίζουμε με γενετικό υλικό!!

ΑΣΚΗΣΗ 3
Να βρεθεί πόσοι δεσμοί υδρογόνου αναπτύσσονται σε ένα μόριο πλασμιδίου, το οποίο αποτελείται από 3600 ζεύγη βάσεων, αν ισχύει (Α+G)/T=1,5 ????

ΑΣΚΗΣΗ 4

Πόσα κύτταρα, πόσα χρωμοσώματα και πόσες χρωματίδες ανά κύτταρο, έχουμε:
α) στην αρχή της μιτωτικής διαίρεσης;
β) στο τέλοςτης μιτωτικής διαίρεσης;

ΑΣΚΗΣΗ 5

Να βρεθεί το μήκος του ανθρώπινου DNA:
α) στην αρχή της μεσόφασης ενός σωματικού κυττάρου
β) στο μέσον της μεσόφασης ενός σωματικού κυττάρου
γ) ενος γαμέτη.

Πάμε πάμε!!!!!! :no1:
-----------------------------------------
Σας ευχαριστώ για τις επισημάνσεις. :thanks:
Η βιολογία φέτος κατά την άποψή μου είναι ένα πολύ όμορφο μάθημα! :) Λίγη περισσότερη προσοχή στη λεπτομέρεια θέλει πιστεύω και μπορείς άνετα να γράψεις έναν αξιοπρεή βαθμό.

Να είσαι καλά! Κοίταξε, εάν κάποιος είναι καλά διαβασμένος άνετα γράφει 18 και πάνω! Μετά θέλει λίγο προσοχή! Ειδικά τώρα που άρχισαν και βάζουν και λιγάκι κρίσεως θέματα επιτέλους, για να μην ξεχωρίζετε από το ποιος έχει καλύτερη επίδοση στην παπαγαλία..... :P

έχω προσθέσει και άλλες ασκήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Συνεχίζουμε με γενετικό υλικό!!

ΑΣΚΗΣΗ 3
Να βρεθεί πόσοι δεσμοί υδρογόνου αναπτύσσονται σε ένα μόριο πλασμιδίου, το οποίο αποτελείται από 3600 ζεύγη βάσεων, αν ισχύει (Α+G)/T=1,5 ????

ΑΣΚΗΣΗ 4

Πόσα κύτταρα, πόσα χρωμοσώματα και πόσες χρωματίδες ανά κύτταρο, έχουμε:
α) στην αρχή της μιτωτικής διαίρεσης;
β) στο τέλοςτης μιτωτικής διαίρεσης;

ΑΣΚΗΣΗ 5

Να βρεθεί το μήκος του ανθρώπινου DNA:
α) στην αρχή της μεσόφασης ενός σωματικού κυττάρου
β) στο μέσον της μεσόφασης ενός σωματικού κυττάρου
γ) ενος γαμέτη.

Πάμε πάμε!!!!!! :no1:

Αχ, τι μας κάνετε μεσημεριάτικα :P
Λοιπόν,

ΑΣΚΗΣΗ 3

'Εχουμε 3600 ζ.βάσεων άρα 7200 βάσεις στο DNA.
(A+G)/T=1,5 οπότε A+G=1,5T ή 2A+2G=3T
ισχύει 2Α+2G=7200 (δίκλωνο, δηλ ισχύει ο κανόνας Chargaff)
Από τις δύο τελευταίες σχέσεις παίρνουμε 3Τ=7200
οπότε Α=Τ=2400 και G=C=1200
Μεταξύ ζεύγους Α και Τ σχηματίζονται 2 δεσμοί υδρογόνου, ενώ μεταξύ G και C 3.
Επομένως έχουμε 2Α+3G=8400 δεσμούς υδρογόνου μεταξύ των συμπληρωματικών βάσεων.

ΑΣΚΗΣΗ 4

Έστω ν ο αριθμός των χρωμοσωμάτων στο απλοειδές γονιδίωμα.
Για τα διπλοειδή κύτταρα θα έχουμε
Στην αρχή της μίτωσης (μετά τον διπλασιασμό του DNA) έχουμε 1 κύτταρο, 4ν χρωματίδες και 2ν χρωμοσώματα
Στο τέλος της μίτωσης (μετά την κυτταρική διαίρεση) έχουμε 2 κύτταρα, 2ν χρωματίδες και 2ν χρωμοσώματα.

ΑΣΚΗΣΗ 5

Το ανθρώπινο γονιδίωμα έχει μήκος 3*10^9 ζεύγη βάσεων στο απλοειδές κύτταρο.
Στην αρχή της μεσόφασης ενός σωματικού κυττάρου (διπλοειδές) έχουμε 6*10^9 ζ.βάσεων
Στο μέσο της μεσόφασης ενός σωματικού κυττάρου έχουμε 12*10^9 ζ.βάσεων εφόσον έχει προηγηθεί ο διπλασιασμός του DNA.
Στον γαμέτη έχουμε 3*10^9 ζεύγη βάσεων.

Ελπίζω να είναι σωστά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αχ, τι μας κάνετε μεσημεριάτικα :P
Λοιπόν,

ΑΣΚΗΣΗ 3

'Εχουμε 3600 ζ.βάσεων άρα 7200 βάσεις στο DNA.
(A+G)/T=1,5 οπότε A+G=1,5T ή 2A+2G=3T
ισχύει 2Α+2G=7200 (δίκλωνο, δηλ ισχύει ο κανόνας Chargaff) Καλό θα ήταν να μην γράφετε πράγματα που δε λέει στο βιβλίο, αν και δεν ειναι λαθος! Κανόνας συμπληρωματικότητας αναφέρεται στο βιβλίο!
Από τις δύο τελευταίες σχέσεις παίρνουμε 3Τ=7200
οπότε Α=Τ=2400 και G=C=1200
Μεταξύ ζεύγους Α και Τ σχηματίζονται 2 δεσμοί υδρογόνου, ενώ μεταξύ G και C 3.
Επομένως έχουμε 2Α+3G=8400 δεσμούς υδρογόνου μεταξύ των συμπληρωματικών βάσεων. Πολύ σωστή!

ΑΣΚΗΣΗ 4

Έστω ν ο αριθμός των χρωμοσωμάτων στο απλοειδές γονιδίωμα.
Για τα διπλοειδή κύτταρα θα έχουμε
Στην αρχή της μίτωσης (μετά τον διπλασιασμό του DNA) έχουμε 1 κύτταρο, 4ν χρωματίδες και 2ν χρωμοσώματα
Στο τέλος της μίτωσης (μετά την κυτταρική διαίρεση) έχουμε 2 κύτταρα, 2ν χρωματίδες και 2ν χρωμοσώματα (ανά κύτταρο έτσι;).Σωστή!

ΑΣΚΗΣΗ 5

Το ανθρώπινο γονιδίωμα έχει μήκος 3*10^9 ζεύγη βάσεων στο απλοειδές κύτταρο.
Στην αρχή της μεσόφασης ενός σωματικού κυττάρου (διπλοειδές) έχουμε 6*10^9 ζ.βάσεων
Στο μέσο της μεσόφασης ενός σωματικού κυττάρου έχουμε 12*10^9 ζ.βάσεων εφόσον έχει προηγηθεί ο διπλασιασμός του DNA.
Στον γαμέτη έχουμε 3*10^9 ζεύγη βάσεων. Σωστή, ίσως δε το διατύπωσα σωστά, αλλά επειδη δεν αναφέρθηκα σε μήκος σε bp, θα κάνεις μία μετατροπή σε μέτρα m? Αυτό που εξετάζει η άσκηση είναι το μέγεθος σε μέτρα του γονιδιώματος!:D:D:D:D

Ελπίζω να είναι σωστά! Είναι! Δες τα όσα σημείωσα! Πολύ καλά τα πας!:no1: :)
;) Πάμε και για άλλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σωστή, ίσως δε το διατύπωσα σωστά, αλλά επειδη δεν αναφέρθηκα σε μήκος σε bp, θα κάνεις μία μετατροπή σε μέτρα m? Αυτό που εξετάζει η άσκηση είναι το μέγεθος σε μέτρα του γονιδιώματος!:D:D:D:D

Σε μέτρα? :hmm:
Επειδή η κατακόρυφη απόσταση μεταξύ δύο διαδοχικών νουκλεοτιδίων ειναι 0,34 nm (δεν το ήξερα, τώρα το έμαθα, να είναι καλά ο γούγλης :D) έχουμε:

Στον γαμέτη έχουμε 3*10^9 * 0,34*10^-9 = 1,02m
Στην αρχή της μεσόφασης ενός σωματικού κυττάρου έχουμε
6*10^9 * 0,34*10^-9 = 2,04m
Στο μέσο της μεσόφασης ενός σωματικού κυττάρου έχουμε
12*10^9 * 0,34*10^-9 =4,08m

Έτσι θα τα κάνουμε δηλαδή? :what:

;) Πάμε και για άλλες?

Φυσικά! :no1:
Αλλά ας αφήσω και άλλα παιδιά να ασχοληθούν γιατί τις πήρα μονοκοπανιά και στο τέλος θα με πάρουν με τις πέτρες μου φαίνεται! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ΑΣΚΗΣΗ 6.

Αν στη μία αλυσίδα μορίου DNA ισχύει ο λόγος (G+C)/(A+T)=0,4 να βρεθεί ο αντίστοιχος λόγος στην δεύτερη αλυσίδα, καθώς και ο λόγος όλου του μορίου.

:no1:Πάμε!
-----------------------------------------
Σε μέτρα? :hmm:
Επειδή η κατακόρυφη απόσταση μεταξύ δύο διαδοχικών νουκλεοτιδίων ειναι 0,34 nm (δεν το ήξερα, τώρα το έμαθα, να είναι καλά ο γούγλης :D) έχουμε: Χμ και στο βιβλίο το αναφέρει, ότι το μήκος του DNA ενός διπλοειδούς ευκαρυωτικού πυρήνα είναι 2m, αλλά είναι εκεί με τον Michael Jordan. Το έβαλα, γιατί οι καθηγητές μου ήθελαν να το ξέρουμε! Ωστόσο, πολύ καλή δουλειά, εσύ το έκανες με μεγαλύτερη ακρίβεια!!!!:jumpy:

Στον γαμέτη έχουμε 3*10^9 * 0,34*10^-9 = 1,02m
Στην αρχή της μεσόφασης ενός σωματικού κυττάρου έχουμε
6*10^9 * 0,34*10^-9 = 2,04m
Στο μέσο της μεσόφασης ενός σωματικού κυττάρου έχουμε
12*10^9 * 0,34*10^-9 =4,08m

Έτσι θα τα κάνουμε δηλαδή? :what:



Φυσικά! :no1:
Αλλά ας αφήσω και άλλα παιδιά να ασχοληθούν γιατί τις πήρα μονοκοπανιά και στο τέλος θα με πάρου με τις πέτρες μου φαίνεται! :P

Εάν θέλεις μπορείς με pm να στέλνεις τις απαντήσεις, για να τις βλέπω! :iagree:
-----------------------------------------
ΕΡΩΤΗΣΙΣ....:P

Ένας επιστήμονας που ερευνούσε την δομή μίας πρωτεϊνης, ανακάλυψε ότι τα αμινοξέα που την αποτελούσαν ήταν πολύ μικρότερα σε αριθμό από τις τριπλέτες του γονιδίου που την κωδικοποιούσε. Είναι σωστή η ανακάλυψη του αυτή; :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πάμε πάμε και οι υπόλοιποι!!!!!!!!!!! Την 6 Άσκηση και την ερώτηση, δεν την απάντησε κανείς στο Forum!!! (Γιατί pm είχα !!!)
:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukas92

Νεοφερμένος

Ο loukas92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
α)στον συμπληρωματικο κλώνο ειναι G+C/A+T=0,4 λογω του κανόνα της συμπληρωματικότητας
β)ομοίως και στο μοριο του DNA ο ιδιος λογος 8α ειναι ισος με ο,4 αφου το αθροισμα των συμπληρωαματικων βασεων ειναι ιδιο τοσο σε καθε κλωνο ξεχωριστα οσο και στο δικλων μοριο DNA
Ελπιζω να ειναι σωστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Σωστά τα λες! Σε μία τέτοια άσκηση θα έπρεπε όμως να εφαρμόσεις τον κανόνα της συμπληρωματικότητας με Α, Α', Τ, Τ' κτλ. για να είναι άψογη η απάντηση! Να το αποδείξεις, όχι απλά να το αναφέρεις! Η απάντηση είναι σωστή, βεβαίως!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rocker

Νεοφερμένος

Η rocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τι διαφορά εχουν τα ινίδια χρωματινης απο το δίκτυο ινιδίων χρωματίνης?

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατι το βιβλίο τα λέει λιγο μπερδεμένα.........

Ευχαρστω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Τι διαφορά εχουν τα ινίδια χρωματινης απο το δίκτυο ινιδίων χρωματίνης?

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατι το βιβλίο τα λέει λιγο μπερδεμένα.........

Ευχαρστω!:D

Όντως τα έχει λιγο μπερδεμενα μεσα στο βιβλιο.. Λοιπον φετος τελειωσα κ απ οτι εχω καταλαβει ινιδια χρωματινης ειναι τα χρωμοσωματα ειτε διπλασιασμενα ειτε μη. δηλαδη ινιδιο χρωματινης ειναι το ''πακετο'' στο οποιο ειναι οργανωμενο το γενετικο υλικο. στην αρχη της μεσοφασης τωρα τα χρωμοσωματα (δηλαδη τα ινιδια χρωματινης) ειναι ''μπουρδουκλωμενα'' μεταξυ τους κ δεν ειναι ευδιακριτα ως μεμονωμενες δομες (ή μονάδες)! άρα σχηματίζουν το λεγόμενο δίκτυο ινιδίων χρωματίνης. Ελπίζω να βοηθησα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σίγουρα;Νομίζω ότι τα ινίδια χρωματίδης και τα δίκτυα ινιδίων χρωματίνης είναι το ίδιο απλά τη δεύτερη ονομασία την αναφέρει σε ένα σημείο στο βιβλίο για μην λέει συνέχεια τα ίδια.
Γενικά,κατά τη διάρκεια της μεσόφασης τα μόρια του DNA σχηματίζουν ινίδια χρωματίνης,τα οποία έχουν μικρή συσπείρωση.Στο μέσο της μεσόφασης γίνεται η αντιγραφή οπότε κάθε ινίδιο διπλασιάζεται,οπότε δημιουργούνται 2 ίδια ινίδια συγκρατημένα στο κεντρομερίδιο.
Στη διάρκεια της κυτταρικής διαιρεσης,τα διπλασιασμένα ινίδια συσπειρώνονται και δημιουργούν τα χρωμοσώματα.Κάθε χρωμόσωμα είναι διπλασιασμένο και αποτελείται από 2 αδελφές χρωματίδες ενωμένες στο κεντρομερίδιο,δηλαδή από 2 ίδια μόρια DNA που έχουν προκύψει από την αντιγραφή στη μεσόφαση.Επειδή τα χρωμασώματα έχουν μεγάλο βαθμό συσπείρωσης είναι ορατά με το οπτικό μικροσκόπιο.
Αν και ένα χρόνο μικρότερος νομίζω πως το αποπάνω ποστ είναι λάθος.
Διάβασε και τη μίτωση από το βιβλίο της β λυκείου.
Μην μπερδεύεις τη μεσόφαση με τη μετάφαση.Η δεύτερη είναι ένα στάδιο της κυτταρικής διαίρεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Xμμμμ... Τα μπερδέψαμε λιγάκι ε? Συγγνώμη που άργησα να επέμβω στην συζήτηση...
Τα ινίδια χρωματίνης, αφορούν τη μορφή με την οποία βρίσκεται το DNA, δηλαδή πακεταρισμένο με πρωτεϊνες. Το δίκτυο ινιδίων, αφορά τον βαθμό συσπείρωσης. Δηλαδή το DNA βρίσκεται υπό μορφή ινιδίου χρωματίνης, δηλαδή πακεταρισμένο με πρωτεϊνες, και λόγω το χαμηλού βαθμού συσπείρωσης σχηματίζει ένα δίκτυο, δεν είναι πχ ορατά τα χρωμοσώματα. Αλλά είναι "μπερδεμένο" ας πούμε πιο απλά.

Κατάλαβες; :) Αν όχι, πες μου, κι άλλη απορία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuan1992

Νεοφερμένος

Ο Αναστασόπουλος Νικόλαος Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Πάμε πάμε και οι υπόλοιποι!!!!!!!!!!! Την 6 Άσκηση και την ερώτηση, δεν την απάντησε κανείς στο Forum!!! (Γιατί pm είχα !!!)
:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1:
η παρατήρηση είναι σωστή καθώς
1.η κωδική αλυσίδα δεν μεταγράφεται
2.υπάρχουν πολλά τμήματα της μη κωδικής που δεν μεταφράζονται
3δεν μεταφράζονται ο υποκινητής,η αλληλουχία λήξης οποιαδήποτε είναι,οι αμετάφραστες περιοχές,τα εσώνια που αποκ΄πτονται στην ωρίμανση.
ως εκ τούτου είναι απόλυτα λογικό να είναι πολύ λιγότερα σε πλήθος τα αμινοξέα αό τις τριπλέτες του γονιδίου
-----------------------------------------
θέλω να τονίσω ότι η βιολογος που δίνει τα θέματα είναι πολύ καλή. ευρυματικές ερωτήσεις. από πού είστε αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Γεια σου! Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Γενικότερα προσπαθώ να κάνω τα παιδιά να σκεφτούν και όχι να παπαγαλίσουν. Έτσι γράφεις 100 και μόνο. Από Θεσσαλονίκη είμαι, εσύ΄; :) όσο για την απάντησή σου, θα σου πω περισσότερα το απόγευμα που θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο γιατί δε θέλω να το κάνω βιαστικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top