Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

ladydragon22

Νεοφερμένος

Η ladydragon22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
αν γινετε καποιος να μου πει τι επεσε θεωρεια στη βιολογια σημερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Και σε εμένα επίσης(να μου στείλει κάποιος τα θέματα)!ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
-----------------------------------------
Έχω τις απαντήσεις από τπν ΟΕΦΕ που στάλθηκαν στο φροντιστήριο μου και μάλλον μας κάνουν πλάκα!

Στο Σ-Λ στο 2. "Κατά την αντιγραφή του DNA, το πριμόσωμα συνθέτει μικρά τμήματα DNA στις θέσεις έναρξης αντιγραφής" το έχει βάλει Σωστό (!!!)
Είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για μικρά τμήματα RNA οπότε μάλλον είτε δώσαν τις απαντήσεις υπό την επίρροια μπυρονιών ή είναι τόσο πρόχειρη η κατάσταση όσο πρόχειρο ήταν το 4ο θέμα.

Έγραψα την λύση όπως την έχει απαντήσει (προκύπτει στο τελευταίο ερώτημα πιθανότητες 6 προς 16), αλλά μπορεί να μου πει κάποιος γιατί δεν μπορεί να είναι φυλοσύνδετο το χαρακτηριστικό για τα φτερά? Προκύπτει ότι μια χαρά μπορεί να είναι. Άμα δείτε την "fast food" αιτιολόγηση που έχουν θα σας πιάσουν τα γέλια.

Και κάτι τελευταίο. Για το Σ-Λ στο 5. "Οι δομικές χρωμοσωμικές ανωμαλίες είναι δυνατόν να μην επιρρεάσουν τον φαινότυπο των οργανισμών, προφανώς εφαρμόζουμε τη τεχνική του "μυρίζω τα νύχια μου", επειδή στο βιβλίο δεν υπάρχει η παραμικρή αναφορά. Να τονίσω πως στις περιπτώσεις της αναστροφής και μετατόπισης παρόλο που δεν έχουμε ποσοτική μεταβολή του γενετικού υλικού έχουμε αλλαγή στη διάταξη που μπορεί να οδηγεί είτε σε έκφραση λάθος γονιδίου, είτε του σωστού τη λάθος στιγμή, είτε σε διαφορετική ποσότητα.

Αν υπάρχει κάποιος καθηγητής να μας εξηγήσει, γιατί μπορεί σίγουρα να είμαι και γω λάθος, θα ήταν το καλύτερο.

Ωστόσο στο βιβλίο λέει καθαρά οτι "στις αμοιβαίες μετατοπίσεις δε χάνεται γενετικό υλικό και τα άτομα που τις φέρουν εμφανίζουν συνήθως φυσιολογικό φαινότυπο".Αρα είναι δυνατό μια χρωμοσωμική ανωμαλία(δομικη) να μην επιρρεάσει το φαινότυπο των οργανισμών και συνέπως η πρόταση είναι σωστή!(εστω και μια περίπτωση να υπάρχει,τότε μπορούμε να πούμε πως είναι δυνατό κλπ..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Αυτό το σημείο με την σημείωση στην αμοιβαία μετατόπιση μου διέφυγε.
Άρα η πρόταση είναι σίγουρα σωστή.
-----------------------------------------
Τσιμπήστε πάντως όποιος θέλει την ηχογράφηση για το 2ο κεφάλαιο.
Εμένα πάντως με βοήθησε αφάνταστα. (και δεν γελάμε εεε? :P)
Πατήστε εδώ
[rapidshare]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
ρε φιλε εισαι φοβερος την μουσικη υποκρουση την ειχες ταυτοχρονα ενω διαβαζες?μου αρεσε στο τελος που λες και τρελαινομαι σου λεω:D καλα και χωρις να τα επαναλαμβανεις σου μενανε?:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Χαχα, ναι! Εεε, κοίτα άμα το ακούσεις 2 φορές και επαναλαμβάνεις δυνατά διαβάζοντας την ίδια ώρα, μετά σου μένουν. Και στο άκυρο να τα ακούς, μένουν στο υποσυνείδητο (χαρδαβέλας :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
"Και τρελένομαι σου λέω...και τελείωσε το δεύτερο κεφάλαιο"--->τάδε έφη μπόμπιρας!Το άκουσα όλο και επαναλάμβανα κατα τη διάρκεια για να δώ αν τα θυμάμαι..τρελό γέλιο(αν βγάλεις και τα άλλα κεφάλαια ποσταρέ τα):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Καλα bobira φοβερη η ηχογραφηση. :P Ο,τι πρεπει για να κανω επαναληψη (μιας κι εχω σιχαθει το βιβλιο της Βιολ. κατ. 2 χρονια τωρα). Αυτο το ακους και ενω σερφαρεις και περναει ευκολοτερα η ωρα ρε παιδι μου. :P Aν μπορεις βαλε τα κεφαλαια 7,8,9 γιατι βαριεμαι υπερβολικα να τα διαβασω για 123456η φορα (στα υπολοιπα κατι γινεται).

Ειχα δοκιμασει να το κανω κι εγω αυτο περυσι, αλλα μου τη σπαει υπερβολικα η φωνη μου. :P

(γουσταρωωω... διαπιστωνω οτι το θυμαμαι αυτολεξει ολο το 2ο κεφαλαιο αν κι εχω να το διαβασω κανα 2μηνο :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Λοιπόν άντε λέω να κάνω μες στη βδομάδα και τα 7,8,9.
Ακούω μουσικές επιλογές :P
Θα προτιμούσα πάντως το 7 rNb, το 8 κάτι σε dNb ή ίσως Rob Dougan και το 9 σε λάτιν, ισπανόφερτους ήχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Με βάση ποια κριτήρια ακριβώς σε οδηγεί το 9 σε ισπανόφερτους ήχους?Τί βρίσκεις με τα διαγονιδιακά ε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς! Δεν ξέρω, κάτι μεσα μου ξυπνάει! χαχα
Ωπ, περασμένες 12.
Πριν 18 χρόνια και 9 μήνες ο πατέρας μου είχε κ...έφια :P xaxa
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Χρόνια πολλά ρε φιλαράκο!Άντε και στις 21 τα δικά μου γενέθλια(ένδοξος μήνας ο Απρίλιος!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serenity33

Νεοφερμένος

Η serenity33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γεια σας!Βλέπω έχετέ ανοιξεί θέμα για τη βιολογία κ τν οεφε..Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει τα θέματα του οεφε ή τουλαχιστον καποιο λινκ απο οπου μπορω ν τα δω! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntina90

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Και σε εμένα επίσης(να μου στείλει κάποιος τα θέματα)!ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
-----------------------------------------


Ωστόσο στο βιβλίο λέει καθαρά οτι "στις αμοιβαίες μετατοπίσεις δε χάνεται γενετικό υλικό και τα άτομα που τις φέρουν εμφανίζουν συνήθως φυσιολογικό φαινότυπο".Αρα είναι δυνατό μια χρωμοσωμική ανωμαλία(δομικη) να μην επιρρεάσει το φαινότυπο των οργανισμών και συνέπως η πρόταση είναι σωστή!(εστω και μια περίπτωση να υπάρχει,τότε μπορούμε να πούμε πως είναι δυνατό κλπ..)
παιδια το λεει στο βιβλιο!!διαβαστε καλα την σελιδα 95 οπου λεει "οι αλλαγες στον αριθμο των χρωμοσωματων ονομαζονται αριθμητικες χρωμοσωμικες ανωμαλιες, ενω αλλαγες στην δομη αποτελουν τις δομικες χρωμοσωμικες ανωμαλιες.Οι αλλαγες ΑΥΤΕΣ εχουν ΣΥΝΗΘΩΣ ως αποτελεσμα την τροποποιηση του φαινοτυπου του ατομου!"

θα μπορουσατε να ανεβασεται τα θεματα βιολογιας κατ οεφε γιατι δεν μπορω να τα βρω?? ευχαριστω πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Παντως αυτο με το πριμοσωμα και το Dna ειναι οντως λαθος,μου εκανε εντυπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παν2009

Νεοφερμένος

Ο Παν2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια! μηπως μπορει καποιος να μου στειλει τα θεματα της βιολογιας? Δεν τα βρισκω πουθενα :(

Σας ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Μια ερωτηση γενικης φυσεως:

Η βιολογια μας φετος λεει οτι η ανεπαρκεια του ανοσοποιητικου προκαλειται απο την ελλειψη ενος ενζυμου στα κυτταρα του μυελου των οστων που συμμετεχει στον μεταβολισμο των πουρινων.
Το ενζυμο αυτο ονομαζεται απαμιναση της αδενοσινης (ADA).H ελλειψη του ενζυμου αυτου οφειλεται σε μεταλλαξη του γονιδιου που το κωδικοποιει και η ασθενεια κληρονομειται με αυτοσωμικο υπολειπομενο τυπο κληρονομικοτητας. Προκαλουνται χρονιες μολυνσεις, προδιαθεση καρκινου, θανατος κτλ κτλ.

Γνωριζει κανεις αν αυτη η απαμιναση της αδενοσινης βρισκεται και σε αλλα ειδη κυτταρων εκτος του μυελου των οστων??Γνωριζετε αν υπαρχει σε νευρικα κυτταρα του εγκεφαλου με αλλες λειτουργιες? Θα μπορουσε να εχει σχεση η απαμιναση της αδενοσινης με το ανοσολογικο συστημα?

(δεν εχει να κανει με την φετινη υλη αυτο που ρωταω απλα ψαχνω κατι και θελω να μαθω, αν ξερει κανεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Τα ένζυμα(προφανώς) κωδικοποιούντα από γονίδια.Το γονίδιο λοιπόν που είναι υπεύθυνο για την κωδικοποίηση της απαμινάσης της αδενοσίνης θα υπάρχει και σε άλλα είδη κυττάρων(νευρικά,ηπατικά κλπ) αλλά το ζήτημα είναι αν θα εκφράζεται.Συνεπώς,το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι οτι επειδή τα ένζυμα έχουν πολύ εξειδικευμένη δράση(και το βιβλίο ξεκαθαρίζει οτι η απαμινάση της αδενοσίνης συμμετέχει στο μεταβολισμό των πουρινών στο μυελό των οστών)δε νομίζω (το γονίδιο) να εκφράζεται και σε άλλα είδη κυττάρων.Google it ομως για σίγουρα και πες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
κοιτα δεν εχεις αδικο.
ομως αυτο που λες ουτε απολυτο ειναι. Δηλαδη το γεγονος οτι εχει εξειδικευμενη δραση δεν μας διασφαλιζει οτι δεν εκφραζεται σε αλλα ειδη κυτταρων ως προς μια αλλη λειτουργια. μην ξεχνας οτι ενα ενζυμο δεν εχει παντα μια λειτουργια. Προσπαθω απλα να βρω αμα η απαμιναση της αδενοσινης εχει καποια αλλη λειτουργια που να συμβαλλει στην αμυνα νευρικων κυτταρων κυριως απο ιους. Ειναι βεβαια πολυ δυσκολο αυτο, καθως δεν εχει και πολυ σχεση με τον μεταβολισμο πουρινων αλλα ψαχνω κατι και θελω να δω αμα γινεται. Ναι οκ ψαχνω καιρο τωρα. Ευχαριστω που ασχοληθηκες παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
https://www.genecards.org/cgi-bin/carddisp.pl?gene=ada

Γενικα γραφει πολλα περι ADA και δινει πολλες πληροφοριες κατω κατω εχει και ενα κουτακι με αρθρα (99 συγκεκριμενα για την αοαμιναση της αδενοσινης) δεν νομιζω να μπορω να βοηθησω παρα πανω.Αλλα οσο για το νευρικο συστημα που ειπες george_k214 απο την στιγμη που περνει μερος στον μεταβολισμό των πουρινων(A,G,Η,Χ τα υπολοιπα C,U,T τα υπολοιπα ονομαζονται πυριμιδινες)στο μυελο των οστων δεν παυει να παιζει σημαντικο ρολο σε ολο το νευρικο συστημα ειδικα στο κεντρικο νευρικο συστημα οπου ανηκει ο μυελος δεδομενου οτι οι περισσοτερες "εντολες"ξεκινουν απο κει,το οτι εχει την συγκεκριμενη εξιδεικευμενη δραση δεν την αποτρεπη να εχει και αλλου εξιδεικευση,το οτι γνωριζουμε οτι εχει εκει δεν αναιρει το γεγονος οτι μπορει να εχει και αλλου ειδικα αν ειναι αλλοστερικο ενζυμο αλλα αυτο δεν ξερω να στο απαντησω για την ADA.Δυστυχως δεν ξερω κατι παραπανω να βοηθησω.Αλλα το λινκ αναλυει αρκετα το ενζυμο ADA
-----------------------------------------
κοιτα δεν εχεις αδικο.
ομως αυτο που λες ουτε απολυτο ειναι. Δηλαδη το γεγονος οτι εχει εξειδικευμενη δραση δεν μας διασφαλιζει οτι δεν εκφραζεται σε αλλα ειδη κυτταρων ως προς μια αλλη λειτουργια. μην ξεχνας οτι ενα ενζυμο δεν εχει παντα μια λειτουργια. Προσπαθω απλα να βρω αμα η απαμιναση της αδενοσινης εχει καποια αλλη λειτουργια που να συμβαλλει στην αμυνα νευρικων κυτταρων κυριως απο ιους. Ειναι βεβαια πολυ δυσκολο αυτο, καθως δεν εχει και πολυ σχεση με τον μεταβολισμο πουρινων αλλα ψαχνω κατι και θελω να δω αμα γινεται. Ναι οκ ψαχνω καιρο τωρα. Ευχαριστω που ασχοληθηκες παντως.
με προλαβες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Και στη wikipedia πάντως που έψαξα τίποτα δεν είχε.ασχετο-Τί σπουδάζεις εσύ razorblade dream?(φαίνεσαι ενημερωμένη:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top