Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
εχω φτασει μεχρι το πεμπτο κεφαλαιο του Mendel..
πιστευω στο πρωτο κιολας κεφαλαιο επικρατει μεγαλη ασαφεια ως προς τι ειναι ινιδια χρωματινης, τι χρωμοσωμα...καποτε χρησιμοποιειται το χρωμοσωμα καταχρηστικα...πιστευω ειναι ασαφεια του σχολικου βιβλιου...

In Flames Gn
Ναι, κι εγω που ειμαι αποφοιτος και υποτιθεται οτι την ηξερα περυσι τη βιολογια, ακομα μπλεκομαι σ' εκεινο το σημειο :P. Επισης αρκετα κακογραμμενο για μενα ειναι και το σημειο που λεει για τη γονιδιακη εκφραση καθως επισης και καποια σημεια στο 4ο κεφαλαιο του ανασυνδυασμενου DNA. Τα αλλα μπορω να πω οτι ειναι καλογραμμενα (μεχρι εκει που εχω φτασει τουλαχιστον)...

(κι εγω Mendel ειμαι btw... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serenity33

Νεοφερμένος

Η serenity33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω μαζί σας παιδιά!το βιβλιο Βιολογίας κατευθυνσης δεν παλεύεται όμως με τπτ!Και εγώ μπερδεύτηκα πλ στα ινίδια-χρωμοσώματα!! :(
Ακόμη με δυσκόλεψε(κυρίως ως προς την αποστήθιση) το 4 κεφαλαιο!
Πιστεύω πως το βιβλίο είναι κακογραμμένο επειδή δν το έχει επιμεληθεί φιλολογική ομάδα ή κάτι τέτοιο,όπως της γενικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
μα το βιβλιο της γενικης ειναι χαλια!!!!!!!!!εγω οταν γραφαμε διαγωνισμα δεν καταλαβαινα τιποτα(θα δωσω μαθηματικα).....της κατευθυνσης μ αρεσει πιο πολυ....αλλα το 4ο το μισω.......μεσα σε 4 σελιδες αναπτυσσεται ενα ολοκληρο κεφαλαιο εντελως περιληπτικα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nZi

Νεοφερμένος

Ο H@nZi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
στο κεφαλαιο της μενδελικης κληρονομικοτητας τι ειναι το συμβολο Ο με το χ μεσα ?? =/
αυτο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Θηλυκό άτομο που έχει αποβιώσει νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Για να μην ανοίγω καινούργιο thread για μια απλή ερωτηση, θα την κάνω εδώ, αν συμφωνείτε:

Ποιός είναι ο οργανισμός που έχει τα περισσότερα χρωμοσώματα σε ένα σωματικότου κύτταρο;

Σύμφωνα με δικιά μου "έρευνα" είναι το Adders Tongue Fern που έχει περίπου 1440 χρωμοσώματα σε ένα σωματικό του κύτταρο. Είναι αλήθεια αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serenity33

Νεοφερμένος

Η serenity33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Είναι το σύμβολο που χρησιμοποιούμε για ν δηλώσουμε διαστάυρωση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ναι όντως διασταύρωση σημαίνει. Π.χ. για τα μπιζέλια: Ρρ χ ρρ

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση: Ξέρει κανείς γιατί τα άτομα φορείς της δρεπανοκυτταρικής αναιμίας έχουν προβλήματα σε υψόμετρο 3000 μέτρων , αν και σ' αυτούς εκφράζεται το φυσιολογικό γονίδιο κι όχι το βλαμμένο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serenity33

Νεοφερμένος

Η serenity33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
το βλαμμένο !χαχα καλή φάση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Ναι όντως διασταύρωση σημαίνει. Π.χ. για τα μπιζέλια: Ρρ χ ρρ

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση: Ξέρει κανείς γιατί τα άτομα φορείς της δρεπανοκυτταρικής αναιμίας έχουν προβλήματα σε υψόμετρο 3000 μέτρων , αν και σ' αυτούς εκφράζεται το φυσιολογικό γονίδιο κι όχι το βλαμμένο?


διοτι έχουν το στιγμα(νομιζω οτι λεγεται ετσι,αν δεν το μπερδευω με τις αναιμιες).......παθαινουν δρεπανωση λογω ελλειψης οξυγονου....μην τα ψαχνεις!η φυση κανει τα δικα της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Το στίγμα είναι σε άτομα φορείς της μεσογειακής αναιμίας (β-θαλασσαιμία), όχι της δρεπανοκυτταρικής.
Αυτό που αναρωτιέμαι και που ούτε ο γιατρός που μας κάνει στο φροντιστήριο Βιολογία μπόρεσε να απαντήσει είναι ότι ενώ σ' αυτούς το υπολειπόμενο γονίδιο δεν έπρεπε να εκφράζεται, αυτοί εμφανίζουν συμπτώματα σε κάποιες συνθήκες. Με το ίδιο σκεπτικό (της δρεπάνωσης λόγω έλλειψης οξυγόνου) και ένας φυσιολογικός θα πάθαινε δρεπάνωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serenity33

Νεοφερμένος

Η serenity33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ο φυσιολογικος(οχι ο φορεας) εχει δυο φυσιολογικά γονίδια,αρα δεν εχει την προδιαθεση ας πουμε ν εμφανισει καποιο συμπτωμα.Η περιπτωση του φορεα παλι εμενα προσωπικα μου θυμιζει συνεπικρατη γονιδια, με την εννοια οτι ο φαινοτυποσ του ειναι ενδιαμεσος(η δν πασχει καθολου,η ειναι φορεας ομως καποιεσ φορες πασχει η πασχει επειδη ειναι ομοζυγοσ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nouli_Sugar

Νεοφερμένος

Η Nouli_Sugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
[FONT=&quot]Από τη διασταύρωση δύο φυτών [FONT=&quot]Primula[/FONT][FONT=&quot]με κόκκινα και άσπρα άνθη πήραμε 92 φυτά με ροζ, 98
με κόκκινα, 90 με άσπρα και 95 με κίτρινα άνθη. Να εξηγήσεις το αποτέλεσμα και
να κάνεις τη διασταύρωση.[/FONT]
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
το κοκκινο - ροζ - ασπρο το καταλαβαινω...ατελως επικρατη....αλλα τα κιτρινα;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Είναι πολλαπλά αλληλόμορφα. Το κίτρινο είναι υπολειπόμενο και τα άσπρο, κόκκινο, ροζ επικρατή με σχέση ατελούς επικράτειας. Σαν τις ομάδες αίματος. (Ικ το κόκκινο, Ια το άσπρο, ΙκΙα το ροζ και ι το κίτρινο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nouli_Sugar

Νεοφερμένος

Η Nouli_Sugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ευχαριστώ πάρα πολύ για την λύση!:no1::thanks:

εντούτοις βρήκα ακόμα ένα πρόβλημα για την απάντηση του οποίου δεν είμαι σίγουρη...το εξής:

Τι πιθανότητα έχουμε από το γάμο γυναίκας που είναι φορέας φυλοσύνδετου θνησιγόνου γονιδίου να γεννηθεί το πρώτο της παιδί κορίτσι?

Η απάντηση είναι 25% ή 50%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
η πιθανότητα ειναι μία στις 3 ( 1/3) απο ότι θυμάμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
απο ποιο βοηθημα ειναι αν επιτρεπεται;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nouli_Sugar

Νεοφερμένος

Η Nouli_Sugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
είναι ασκήσεις για σπίτι που μας έδωσε ο καθηγητής μας σε ένα φυλλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
α οκ!!!!!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top