Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Nouli_Sugar

Νεοφερμένος

Η Nouli_Sugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
προσπάθησα αλλά δεν καταφέρνω να βγάλω 1/3 ως αποτέλεσμα στο δεύτερο πρόβλημα :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αν Α το γονίδιο με Α>α οι απόγονοι που προκύπτουν είναι :
ΧΑΧΑ,ΧΑΥ,ΧΑΧα,ΧαΥ

Το τελευταίο άτομο πεθαίνει άρα οι πιθανότητες να γεννηθεί αγόρι είναι 1 στις 3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nouli_Sugar

Νεοφερμένος

Η Nouli_Sugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ για το κόπο σου:thanks::thanks::thanks:

...μόνο που η άσκηση ζητούσε κορίτσι και όχι αγόρι...και αυτός είναι ο λόγος που με προβληματίζει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αν Α το γονίδιο με Α>α οι απόγονοι που προκύπτουν είναι :
ΧΑΧΑ,ΧΑΥ,ΧΑΧα,ΧαΥ

Το τελευταίο άτομο πεθαίνει άρα οι πιθανότητες να γεννηθεί αγόρι είναι 1 στις 3

σε ευχαριστώ πολύ για το κόπο σου:thanks::thanks::thanks:

...μόνο που η άσκηση ζητούσε κορίτσι και όχι αγόρι...και αυτός είναι ο λόγος που με προβληματίζει:)

Α σόρρυ ε τότε άμα είναι έτσι τα κορίτσια επιβιώνουν και τα 2 και θα είναι P=2/3 δηλαδή 2 στις 3 πιθανότητες άμα κάνω λάθος διορθώστε με
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nouli_Sugar

Νεοφερμένος

Η Nouli_Sugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
αμέτρητα ευχαριστώ...;)

απορία: Τι φαινότυπος και γονότυπος αναμένεις στα άτομα ενός πληθυσμού, αν ένας χαρακτήρας ελέγχεται από ζεύγος αλληλόμορφων φυλοσύνδετων γονιδίων που δρουν ως συνεπικρατή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Φαινότυπο που συνδυάζει και τα δύο γονίδια (π.χ. μπλε τρίχωμα με κόκκινες βούλες) και γονότυπο που θα έχει και τα δύο γονίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το στίγμα είναι σε άτομα φορείς της μεσογειακής αναιμίας (β-θαλασσαιμία), όχι της δρεπανοκυτταρικής.
Αυτό που αναρωτιέμαι και που ούτε ο γιατρός που μας κάνει στο φροντιστήριο Βιολογία μπόρεσε να απαντήσει είναι ότι ενώ σ' αυτούς το υπολειπόμενο γονίδιο δεν έπρεπε να εκφράζεται, αυτοί εμφανίζουν συμπτώματα σε κάποιες συνθήκες. Με το ίδιο σκεπτικό (της δρεπάνωσης λόγω έλλειψης οξυγόνου) και ένας φυσιολογικός θα πάθαινε δρεπάνωση...



Σκέψου αυτό:άτομα με μονοσωμίες δεν επιβιώνουν,εκτος κι αν ειναι φυλετικά τα χρωμοσώματα,ακόμα κι αν ολα τα γονίδια τους είναι επικρατή,σε σχεση με αλλους που φερουν όλα τα χρωμοσώματα,ακομα κι αν φέρουν ειπολειπώμενα κυρίως γονιδια..Σκέψου επίσης,πως αν ενα από τα 2 γονίδια ενός οργανισμού ειναι θνησιγόνο,ακόμη και υπολειπώμενο,επηρεάζει συχνά το φαινότυπο.Συμπέρασμα...όλα τα γονιδια παιζουν καποιο ρολο(όπως το βλεπω εγώ τουλαχιστον),και ο ομοζυγος για το φυσιολογικό πάντα θα έχει πλεονεκτημα.Ετσι κι αλλιώς,η Βιολογία ειναι κάτι το πολυ πιο σύνθετο απο αυτό που μας διδάσκεται στο σχολείο,και κατι το οποίο αναπτύσσεται συνεχώς.Οπ΄πτε τίποτα δεν είναι απόλυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
[FONT=&quot]Από τη διασταύρωση δύο φυτών [FONT=&quot]Primula[/FONT][FONT=&quot]με κόκκινα και άσπρα άνθη πήραμε 92 φυτά με ροζ, 98[/FONT]
[FONT=&quot]με κόκκινα, 90 με άσπρα και 95 με κίτρινα άνθη. Να εξηγήσεις το αποτέλεσμα και[/FONT]
[FONT=&quot]να κάνεις τη διασταύρωση.[/FONT][/FONT]
...
Το γονιδιο για το ασπρο ειναι ατελως επικρατη με το γονιδιο για το κοκκινο.Επισης Τα κιτρινα εμφανιστηκαν στην F χωρις να φαινονται στην P αρα το γονιδιο για το κιτρινο πιθανοτατα ειναι υπολοιπομενο των αλλων.

Κ1:ασπρο
Κ2:κοκκινο
κ:κιτρινο

P: Κ1κ Χ Κ2κ
Γ: Κ1,κ,Κ2,κ
F: Κ1Κ2 (ροζ) Κ1κ (ασπρο) Κ2κ (κοκκινο) κκ (κιτρινο)

(Ελπιζω να τα θυμαμαι σωστα :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SKiller

Νεοφερμένος

Ο SKiller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παραμορωμενα ερυθρα αιμοσφαιρια στους πασχοντες απο Δρεπανοκυταρικη αναιμια κυκλοφορουν συνεχως στο αιμα τους.Μαλλον σε υψομετρα 3000 μετρων και ανω,ο οργανισμος παραγει περισσοτερα ευθρα αιμοσφαιρια ωστε να αντιμετροπισει την ελλειψη οξυγονου.Ετσι κυκλοφορουν στο αιμα του μεγαλυτερες συγκεντρωσεις παραμορφομενων ερυθρων κυτταρων,εχοντας ετσι ανεπιθημιτα αποτελεσματα..Υποθετικα μιλαω,ειναι προσωπικη μου γνωμη(συγνωμη για το ορθογραφικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Έχω τις απαντήσεις από τπν ΟΕΦΕ που στάλθηκαν στο φροντιστήριο μου και μάλλον μας κάνουν πλάκα!

Στο Σ-Λ στο 2. "Κατά την αντιγραφή του DNA, το πριμόσωμα συνθέτει μικρά τμήματα DNA στις θέσεις έναρξης αντιγραφής" το έχει βάλει Σωστό (!!!)
Είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για μικρά τμήματα RNA οπότε μάλλον είτε δώσαν τις απαντήσεις υπό την επίρροια μπυρονιών ή είναι τόσο πρόχειρη η κατάσταση όσο πρόχειρο ήταν το 4ο θέμα.

Έγραψα την λύση όπως την έχει απαντήσει (προκύπτει στο τελευταίο ερώτημα πιθανότητες 6 προς 16), αλλά μπορεί να μου πει κάποιος γιατί δεν μπορεί να είναι φυλοσύνδετο το χαρακτηριστικό για τα φτερά? Προκύπτει ότι μια χαρά μπορεί να είναι. Άμα δείτε την "fast food" αιτιολόγηση που έχουν θα σας πιάσουν τα γέλια.

Και κάτι τελευταίο. Για το Σ-Λ στο 5. "Οι δομικές χρωμοσωμικές ανωμαλίες είναι δυνατόν να μην επιρρεάσουν τον φαινότυπο των οργανισμών, προφανώς εφαρμόζουμε τη τεχνική του "μυρίζω τα νύχια μου", επειδή στο βιβλίο δεν υπάρχει η παραμικρή αναφορά. Να τονίσω πως στις περιπτώσεις της αναστροφής και μετατόπισης παρόλο που δεν έχουμε ποσοτική μεταβολή του γενετικού υλικού έχουμε αλλαγή στη διάταξη που μπορεί να οδηγεί είτε σε έκφραση λάθος γονιδίου, είτε του σωστού τη λάθος στιγμή, είτε σε διαφορετική ποσότητα.

Αν υπάρχει κάποιος καθηγητής να μας εξηγήσει, γιατί μπορεί σίγουρα να είμαι και γω λάθος, θα ήταν το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
δεν τα εχω γραψει ακομα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fwto@2009

Νεοφερμένος

Η fwto@2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
χμμμ...ναι ακυρες οι απαντησεις...εμας δεν μας τις εδωσαν ακομα,,,λογικα δεν εχουν σταλθει....παντως ειχε να γραψουμε πολλα....αααχχχ θελω να τα μαθω νερακι αλλα δεν μπορω και νευριαζω!!!!θελω να βρω ηχογραφημενο το βιβλιο,,,ολη την υλη...να την ακουω συνεχεια να την μαθω!!!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
χμμμ...ναι ακυρες οι απαντησεις...εμας δεν μας τις εδωσαν ακομα,,,λογικα δεν εχουν σταλθει....παντως ειχε να γραψουμε πολλα....αααχχχ θελω να τα μαθω νερακι αλλα δεν μπορω και νευριαζω!!!!θελω να βρω ηχογραφημενο το βιβλιο,,,ολη την υλη...να την ακουω συνεχεια να την μαθω!!!:D:P

Αυτό για το ηχογραφημένο που λες το έχω κάνει για το 2ο κεφάλαιο, που είναι κατά τη γνώμη μου το δυσκολότερο στην αποστήθιση. Και με background μουσική:P Με βοήθησε απίστευτα. Άμα θες στείλε μου σε pm το mail σου να στο στείλω, αλλά δεν θα γελάσεις! haha:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Εχει κανείς κάποιο link με τις απαντήσεις των ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΩΝ στη βιολογία κατεύθυνσης??????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.

fwto@2009

Νεοφερμένος

Η fwto@2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
χεχε....και γω προσπαθησα να το κανω αλλα βαρεθηκα..και δε λεει να ακουω την φωνη μου:P.....τα θελω ολα τα κεφαλαια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....
αλλά απο τα προηγούμενα έτη??.....
κάποιος είχε δημοσιεύσει ενα εγγραφο με όλες τις απαντήσεις μαθηματικών κατ,αν βρίσκαμε και κατι τέτοιο στη βιολογία θα ήταν τέλειο....
στις σελίδες των φροντιστηρίων εχουν απαντησεις μονο για τις πανελλαδικές και όχι για τις επαναληπτικές γμτ!!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
χεχε....και γω προσπαθησα να το κανω αλλα βαρεθηκα..και δε λεει να ακουω την φωνη μου:P.....τα θελω ολα τα κεφαλαια! :D

Τώρα δεν λέει να το κάνω σε όλα, αφού το χω μάθει "φωτογραφία" το βιβλίο :P Άμα το θες αυτό πάντως πες μου..

Και πίσω στο θέμα μας τώρα, στο κράξιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fwto@2009

Νεοφερμένος

Η fwto@2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
hehe ετσι!φωτογραφια! ....πισω στο θεμα μας? ...μου την εδωσε σημερα και η βιολογια και ο οεφε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα θέματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top