Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Και στη wikipedia πάντως που έψαξα τίποτα δεν είχε.ασχετο-Τί σπουδάζεις εσύ razorblade dream?(φαίνεσαι ενημερωμένη:))
Αλλο το φαινεσθαι και αλλο το ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
ευχαριστω για τα link και την βοηθεια παντως παιδια. Αμα βρω και γω κατι διαφορετικο θα το ποσταρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

k.v. corfu

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κοίτα όσο αναφορά την άσκηση του 4ου θέματος...
το χαρακτηριστικό για τα φτερά δεν μπορεί να οφειλεται σε φυλοσυνδετο γονιδιο γιατι τοτε και τα 2 χαρακτηριστικα της ασκησης(και χρωμα ματιων και πτερυγες) θα ηταν φυλοσυνδετα. συνεπως δεν θα ισχυε ο 2ος νομος του mendel αφου τα γονιδια θα ηταν συνδεδεμενα.το βιβλιο αναφερει καθαρα στον ορισμο του 2ου νομου του mendel οτι αυτος δεν ισχυει αν τα γονιδια ειναι συνδεδεμενα
θεωρω οτι οφειλαν να δωσουν μια εξηγηση στο συγκεκριμενο θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Κοίτα όσο αναφορά την άσκηση του 4ου θέματος...
το χαρακτηριστικό για τα φτερά δεν μπορεί να οφειλεται σε φυλοσυνδετο γονιδιο γιατι τοτε και τα 2 χαρακτηριστικα της ασκησης(και χρωμα ματιων και πτερυγες) θα ηταν φυλοσυνδετα. συνεπως δεν θα ισχυε ο 2ος νομος του mendel αφου τα γονιδια θα ηταν συνδεδεμενα.το βιβλιο αναφερει καθαρα στον ορισμο του 2ου νομου του mendel οτι αυτος δεν ισχυει αν τα γονιδια ειναι συνδεδεμενα
θεωρω οτι οφειλαν να δωσουν μια εξηγηση στο συγκεκριμενο θεμα...

Ε, και? Το τρίτο ερώτημα σε ρωτάει αν ισχύει σ' αυτή τη περίπτωση ο 2ος νόμος του Mendel και φιλάς τον κόρφο σου, χωρίς να ξέρεις.
Το ότι δεν θα ίσχυει ο 2ος νόμος του Μendel δεν πάει να πει ότι η διασταύρωση δεν γίνεται. Απλά δεν βγαίνουν οι συνήθεις αναλογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asklipios

Νεοφερμένος

Ο asklipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
θα ήθελα επίσης το ίδιο επειδή έχω μεγάλο πρόβλημα στη βιολογία κατ. πέρα από κάθε άλλο μάθημα...λύνω ασκήσεις αλλά δεν τα καταφέρνω καθόλου με τη θεωρία...αν μπορείτε δημοσιέυστε τη θεωρία σε αρχεία pdf μήπως μπορέσω και καταφέρω κάτι παραπάνω στη βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Αρχεία σε τι πράμα ακριβώς? Με τη θεωρία?
Η θεωρία σου είναι το σχολικό βιβλίο. Πιαστο και λιώσε το. Με οτιδηποτε άλλο δεν γίνεται σοβαρή δουλεια.

Καλη επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntina90

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Στα σταδια κλωνοποιησης και απομονωσης της ινσουλινης στην τριτη κουκιδα λεει "μετασχηματισμος βακτηριων με τα ανασυνδιασμενα πλασμιδια και πολλαπλασιασμος τους σε ΥΓΡΟ θρεπτικο υλικο".Πως επειτα 8α γινει η επιλογη των βακτηριων που κωδικοποιουν την προινσουλινη?Δεν θα επρεπε το θρεπτικο υλικο να ειναι στερεο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Βασικά νομίζω οτι έχουμε ήδη επιλέξει(κατα την κατασκεύη της cDNA βιβλιοθήκης)τα βακτήρια που έχουν δεκτεί το ανασυνδιασμένο πλασμίδιο που περιέχει το γονίδιο που κωδικοποιεί την προινσουλίνη(με μόρια ανιχνευτές) και αυτά πολλαπλασιάζουμε σε υγρό θρεπτικό υλικό.Δεν τα πολλαπλασιάζουμε όλα δηλάδή,μόνο αυτά που έχουμε εντοπίσει οτι περιέχουν το επιθυμητό γονίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntina90

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Βασικά νομίζω οτι έχουμε ήδη επιλέξει(κατα την κατασκεύη της cDNA βιβλιοθήκης)τα βακτήρια που έχουν δεκτεί το ανασυνδιασμένο πλασμίδιο που περιέχει το γονίδιο που κωδικοποιεί την προινσουλίνη(με μόρια ανιχνευτές) και αυτά πολλαπλασιάζουμε σε υγρό θρεπτικό υλικό.Δεν τα πολλαπλασιάζουμε όλα δηλάδή,μόνο αυτά που έχουμε εντοπίσει οτι περιέχουν το επιθυμητό γονίδιο.


στο βιβλιο λεει ξεκαθαρα ομως οτι τα μετασχηματισμενα βακτηρια πολλαπλασιαζονται και μετα γινεται η επιλογη τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Τη συγκεκριμένη τεχνική βασικά(επειδή στο βιβλίο τη λέει πιο συνοπτικά και νομίζω οτι αν τη ζητήσουν στις πανελλήνιες θα πρεπει να γράψουμε και όλη τη διαδικασία που χρησιμοποιείται για την κατασκευή cDNΑ βιβλιοθήκης) τη διαβάζω από το φυλλάδιο του καθηγητή μου ο οποίος υποστηρίζει οτι γίνεται αυτό που αναφέρω παραπάνω.Τώρα παρατήρησα όμως αυτό που λές κι εσύ και μπορώ να τον ρωτήσω αν θές και να σου απαντήσω τη δευτερα που έχω μάθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntina90

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τη συγκεκριμένη τεχνική βασικά(επειδή στο βιβλίο τη λέει πιο συνοπτικά και νομίζω οτι αν τη ζητήσουν στις πανελλήνιες θα πρεπει να γράψουμε και όλη τη διαδικασία που χρησιμοποιείται για την κατασκευή cDNΑ βιβλιοθήκης) τη διαβάζω από το φυλλάδιο του καθηγητή μου ο οποίος υποστηρίζει οτι γίνεται αυτό που αναφέρω παραπάνω.Τώρα παρατήρησα όμως αυτό που λές κι εσύ και μπορώ να τον ρωτήσω αν θές και να σου απαντήσω τη δευτερα που έχω μάθημα..


ναι το ξερω αυτο για την cDNA :D..μαλλον ο ποιητης στο κεφαλαιο 8 προφανως χρησιμοποιει στα πλασμιδια ολο το DNA του παγκρεατος και δημιουργει βακτηρια που περιεχουν ολα τα γονιδια που εκφραζονται(μαζι και την προινσουλινης)..επειτα αφου εισαγει τα ανασυνδιασμενα πλασμιδια στα βακτηρια δημιουργει αποικιες (στις οποιες γνωριζουμε οτι περιεχεται ΣΤΕΡΕΟ θρεπτικο υλικο) και μετα χρησιμοποιει ανιχνευτες για την επιλογη των επιθυμητων βακτηριων..
Μα φαντασου πως ειναι δυνατον να χρησιμοποιησουμε ιχνηθετιμενους ανιχνευτες σε υγρο θρεπτικο υλικο?δεν θα δουμε καμια αλλαγη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Στο μικροσκόπειο όλα φαίνονται:P
-----------------------------------------
Βασικά νομίζω ότι έχεις κολλήσει άδικα και τσάμπα σπας το κεφάλι σου. Η καλλιέργεια γίνεται στο εργαστήριο άρα είναι μικρής κλίμακας.Τι νομίζεις είναι το υγρό θρεπτικό υλικό καμιά κολυμπήθρα;:PΑυτά γίνονται στους βιοαντιδραστήρες. Εσύ θα χεις εκεί ένα κυπελάκι ας μου επιτραπεί ο αδόκιμος όρος θα βάλεις τα μετασχηματισμένα βακτήρια ύστερα θα κάνεις την επιλογή των βακτηρίων που φέρουν ανασυνδυασμένο ρίχνοντας αντιβιοτικό και έπειτα με μόριο ανιχνευτή βρίσκεις το γονίδιο της προινσουλίνης.Μετά κάντο ότι θες κατέστρεψτο βάλτο σε βιοαντιδραστήρα βάλτο στην κατάψυξη να βρίσκεται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntina90

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Στο μικροσκόπειο όλα φαίνονται:P
-----------------------------------------
Βασικά νομίζω ότι έχεις κολλήσει άδικα και τσάμπα σπας το κεφάλι σου. Η καλλιέργεια γίνεται στο εργαστήριο άρα είναι μικρής κλίμακας.Τι νομίζεις είναι το υγρό θρεπτικό υλικό καμιά κολυμπήθρα;:PΑυτά γίνονται στους βιοαντιδραστήρες. Εσύ θα χεις εκεί ένα κυπελάκι ας μου επιτραπεί ο αδόκιμος όρος θα βάλεις τα μετασχηματισμένα βακτήρια ύστερα θα κάνεις την επιλογή των βακτηρίων που φέρουν ανασυνδυασμένο ρίχνοντας αντιβιοτικό και έπειτα με μόριο ανιχνευτή βρίσκεις το γονίδιο της προινσουλίνης.Μετά κάντο ότι θες κατέστρεψτο βάλτο σε βιοαντιδραστήρα βάλτο στην κατάψυξη να βρίσκεται:P


ξερω οτι ειναι μικρης κλιμακας αλλα δεν παυει να ειναι υγρο..και ριχνοντας αντιβιοτικο εσυ μεσα στο υγρο θρεπτικο υλικο πως θα ξεχωρισεις πια βακτηρια εχουν μετασχηματιστει??κανονικα θα πρεπει να παρουν καποιο χαρακτιριστικο χρωμα..και επειτα πως 8α απομονωσεις τα βακτηρια που θελεις ενω αυτα θα "κολυμπανε"???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Με το αντιβιοτικό τα άλλα θα διαλυθούν δεν θα υπάρχουν. Οπότε πέρνω μικροβελόνα βλέπω στο μικροσκόπιο και τσουπ θα τα ψαρέψω.
-----------------------------------------
Η και με διύθυση η φυγοκέντρηση θα μπορούσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntina90

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Με το αντιβιοτικό τα άλλα θα διαλυθούν δεν θα υπάρχουν. Οπότε πέρνω μικροβελόνα βλέπω στο μικροσκόπιο και τσουπ θα τα ψαρέψω.
-----------------------------------------
Η και με διύθυση η φυγοκέντρηση θα μπορούσα


κανεις ενα μεγαλο λαθος!!προκυπτουν 3 ειδη βακτηριων!!!
1)βακτηρια μετασχηματισμενα,δηλαδη που πηραν το ανασυνδιασμενο πλασμιδιο
2)βακτηρια μετασχηματισμενα,δηλαδη που δεν πηραν ανασυνδιασμενο πλασμιδιο(γιατι υπαρχει και πιθανοτητα να μην ενσωματωθει το DNA στο πλασμιδιο και αυτο να ξανακλεισει)
3)βακτηρια μη μετασχηματισμενα,δηλαδη που δεν πηραν τιποτα(και ειναι αυτα που 8α πεθανουν!)

ετσι κανονικα θα εχεις 2 ειδη βακτηριων στο "πιατακι" απο τα οποια οποιο τελικα πηρε το ανασυνδιασμενο πλασμιδιο 8α ειναι για παραδειγμα ασπρο(οπως λεει και στην εικονα σελ.58)ενω τα αλλα θα χουν αλλο χρωμα.. γι αυτο υποστηριζω οτι χρειαζομαστε στερεο θρεπτικο υλικο ετσι ωστε να σχηματιστουν αποικιες που ειναι ορατες με γυμνο ματι και θα μπορεσεις ευκολα να διακρινεις το χρωμα..σε υγρο 8ρεπτικο υλικο τι χρωμα να διακρινεις?επισης η διύθυση η φυγοκέντρηση δεν παιζει γιατι παιρνεις παλι και τα 2 ειδη κυτταρων..α!και δεν νομιζω να μπορεις να ψαρεψεις με μικροβελονα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Νομίζω το νερό είναι διάφανο άρα το χρώμα θα είναι εύκολα διακριτό άλλωστε στην εικόνα δεν διευκρινίζεται αν πρόκειται για υγρό ή στερεό θρεπτικό υλικό.
Οπότε όπως είπα με την χρήση μιας μικροβελόνας επιλέγεις το κατάλληλο βακτήριο. Αυτά είναι λεπτομέρειες εργαστηρίου που (προς το παρόν) δεν με ενδιαφέρουν θέλω απλά να κάνω ότι μου ζητάνε δηλαδή να το αποστηθίσω και να πάω να γράψω για να μπορώ μετά να ασχοληθώ πχ με την βακτηριακή καλλιέργεια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntina90

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Νομίζω το νερό είναι διάφανο άρα το χρώμα θα είναι εύκολα διακριτό άλλωστε στην εικόνα δεν διευκρινίζεται αν πρόκειται για υγρό ή στερεό θρεπτικό υλικό.
Οπότε όπως είπα με την χρήση μιας μικροβελόνας επιλέγεις το κατάλληλο βακτήριο. Αυτά είναι λεπτομέρειες εργαστηρίου που (προς το παρόν) δεν με ενδιαφέρουν θέλω απλά να κάνω ότι μου ζητάνε δηλαδή να το αποστηθίσω και να πάω να γράψω για να μπορώ μετά να ασχοληθώ πχ με την βακτηριακή καλλιέργεια:)

συμφωνω απολυτα μαζι σου..ετσι κ αλλιως οι πανελληνιες ειναι ποιος θα αποστηθισει καλυτερα..δεν μας μενει ομως τιποτα μετα,να τα μαθαινουμε και λαθος?καλη επιτυχια παντως!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Πρώτα κατανόηση έπειτα αποστήθιση (τυχαίνει βιολογία να θέλω να ακολουθήσω:P) Καλή επιτυχία και σε σένα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sasa32162

Νεοφερμένος

Η Sasa32162 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια! Μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα θεματα βιο κατευθυνης?
κι εγω δεν μπορω να τα βρω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seas

Νεοφερμένος

Ο seas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συγγνωμη παιδια.... Γιατι κολλαμε? Γραφει πουθενα το βιβλιο οτι τα ειδικα μορια ανιχνευτες που χρησιμοποιουνται για την επιλογη ενος συγκεκριμενου βακτηριακου κλωνου (μεσω της μεθοδου της υβριδοποιησης) δεν μπορουν να λειτουργησουν σε υγρο θρεπτικο υλικο???... Δε νομιζω... Εξαλλου ας μην ξεχναμε οτι και οι ζυμωσεις στο βιοαντιδραστηρα γινονται σε υγρο θρεπτικο υλικο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top