Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.
Θα μπορούσε να έχει ΙΑΙΒ ή ΙΑi από όσο είδα στις απαντήσεις.

View attachment 112487
Δεν ανέφερε τι ομάδα ήταν η μαμά, έκανα λάθος πριν.
Ναι τότε χρειάζονται περιπτώσεις. Στην εκφώνηση ζητάει και τις διασταυρώσεις οπότε θα έκοβαν αρκετά . Ένας τρόπος βαθμολόγησης είναι οι 8 μονάδες να διασπαστούν σε 4 + 4 , 4 για τους 2 πιθανούς γονότυπους της μητέρας , οπότε θα έπαιρνες 2 , και 4 για τις 4 διασταυρώσεις οπότε θα έπαιρνες 1 από εκεί , συνολικά 3/8 . Στις πανελλήνιες βαθμολογούν με οδηγίες που απ'ότι μου έχει πει καθηγήτρια που βαθμολογεί το κάθε κέντρο μπορεί να τις αλλάξει λίγο . Πχ ένα άλλο κέντρο να έδινε 2 μονάδες για τους γονότυπους τις μητέρας και 6 για τις διασταυρώσεις
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Αν έχουμε μια μετάλλαξη στην αλληλουχία βάσεων του DNA από το οποίο συντίθεται mRNA που κωδικοποιεί την β-αλυσίδα της HbA, και αυτή η μετάλλαξη είναι αντικατάσταση βάσης με συνέπεια την δημιουργία ενός ΚΛ, πρόωρα, η σύνθεση της θα τερματιστεί αλλά τι θα συμβεί με την λειτουργικότητά της; Το άτομο πάσχει από β θαλασσαιμία (το λέει στην εκφώνηση), αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα παραχθούν καθόλου β-αλυσίδες; Ή θα παραχθούν απλώς δεν θα είναι λειτουργικές; Θα έχουμε δηλαδή ελάττωση σύνθεσης πολύ πεπτιδικής αλυσίδας β και σύνθεση HbA σε μικρή ποσότητα ή καθόλου σύνθεση της αλυσίδας β αφού διακόπηκε από το ΚΛ η σύνθεση της πρόωρα; Έχω μπερδευτεί.
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Αν έχουμε μια μετάλλαξη στην αλληλουχία βάσεων του DNA από το οποίο συντίθεται mRNA που κωδικοποιεί την β-αλυσίδα της HbA, και αυτή η μετάλλαξη είναι αντικατάσταση βάσης με συνέπεια την δημιουργία ενός ΚΛ, πρόωρα, η σύνθεση της θα τερματιστεί αλλά τι θα συμβεί με την λειτουργικότητά της; Το άτομο πάσχει από β θαλασσαιμία (το λέει στην εκφώνηση), αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα παραχθούν καθόλου β-αλυσίδες; Ή θα παραχθούν απλώς δεν θα είναι λειτουργικές; Θα έχουμε δηλαδή ελάττωση σύνθεσης πολύ πεπτιδικής αλυσίδας β και σύνθεση HbA σε μικρή ποσότητα ή καθόλου σύνθεση της αλυσίδας β αφού διακόπηκε από το ΚΛ η σύνθεση της πρόωρα; Έχω μπερδευτεί.
Γειααα!

Με την πρόωρη λήξη της πρωτεινοσύνθεσης θα παραχθούν μικρότερα πεπτίδια τα οποία στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα είναι λειτουργικά.

Αν το άτομο που πάσχει είναι ομόζυγο για αυτό το γονίδιο, πιθανότατα θα παράγει μόνο από αυτές τις μικρότερες, μη λειτουργικές αλυσίδες. Επομένως, πρακτικά, θα έχουμε παντελής έλλειψη πολυπεπτιδικής αλυσίδας β, συνεπώς και HbA.

Βέβαια στην άσκηση μπορεί να χρειαστεί να εξετάσεις και την περίπτωση που το άτομο που πάσχει έχει γονότυπο β1β2 (όπου β1 το γονίδιο που έχει τη συγκεκριμένη μετάλλαξη και β2 ένα γονίδιο που έχει μια άλλη μετάλλαξη)

Γενικότερα όμως, νομίζω ότι ένα άτομο που πάσχει μπορεί είτε να μην παράγει καθόλου, είτε να παράγει λίγες β αλυσίδες.

Ελπίζω να βοήθησα! :)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
5D17654E-AEA5-4256-9DA7-ABD5A5AA14B8.jpeg
Καλησπέρα… Θα ήθελα βοήθεια στο β διότι έχω μπερδευτεί λιγάκι με το ερώτημα και βρίσκω 2/8 και όχι 1/8 που πρέπει να βγαίνει η πιθανότητα!
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.
View attachment 114394Καλησπέρα… Θα ήθελα βοήθεια στο β διότι έχω μπερδευτεί λιγάκι με το ερώτημα και βρίσκω 2/8 και όχι 1/8 που πρέπει να βγαίνει η πιθανότητα!
Είναι αυτό που λέει στο τέλος κατάλληλος για την παραγωγή του παράγοντα ΙΧ , δηλαδή να είναι θηλυκό ώστε να το παραχθεί από το γάλα ο ιχ.οποτε πολλαπλασιαζεις με 1/2 και βγαίνει 1/8
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Είναι αυτό που λέει στο τέλος κατάλληλος για την παραγωγή του παράγοντα ΙΧ , δηλαδή να είναι θηλυκό ώστε να το παραχθεί από το γάλα ο ιχ.οποτε πολλαπλασιαζεις με 1/2 και βγαίνει 1/8
Το σκέφτηκα πριν λίγο! Σε ευχαριστώ πολύ :)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
3AA013A8-81DA-42A4-A3D7-8E69B08B76FE.jpeg
Καλησπέρα…Έχω μπερδευτεί λίγο. Γιατί είναι το α και δεν μπορεί να είναι το β; Σίγουρα συνδέεται με την παρένθεση από πάνω αλλά δεν είμαι σίγουρη τι ακριβώς εννοεί.
 

Shine

Νεοφερμένος

Η Shine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Κοιτά να σου πω δεν είμαι σίγουρη, το α περιγράφει επιχιασμο στη γενετική θέση που εδράζονται τα Κ,κ και η θραύση γίνεται μεταξύ των γενετικών θέσεων Κ και Λ που είναι πιο κοντά σε σύγκριση με τη θραύση που γινεται μεταξύ του Λ και Μ που είναι πιο μακριά. Οσο πιο μακριά είναι οι γενετικές θέσεις τόσο πιο πιθανό είναι να γίνει επιχιασμος δλδ θραύση μεταξύ τους. Κάπως έτσι αλλά και εμένα η εκφώνηση με μπερδεύει.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
CBE0A84F-49D4-4AAA-AE85-3CC2E32D2464.jpeg
Έχω μπερδευτεί τόσο πολύ :redface: Any help would be greatly appreciated.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.
View attachment 115511Έχω μπερδευτεί τόσο πολύ :redface: Any help would be greatly appreciated.
Έχουμε 10 γραμμικά μόρια DNA. Έστω ότι εχει γίνει η αντιγραφή και κάθε χρωμόσωμα αποτελείται από 2 αδελφές χρωματιδες , δηλαδή 2 μόρια DNA. Τότε το κύτταρο θα έχει 5 χρωμοσώματα, συνεπώς επειδή ο αριθμός είναι περιττός θα είναι αδύνατο να υπάρχουν ζεύγη ομολόγων χρωμόσωματων. Ο οργανισμός ωστόσο είναι διπλοειδης . Άρα βρίσκεται στην αρχή της μεσοφασης , έχει 10 χρωμοσώματα και 5 ζεύγη ομολόγων


Το προηγούμενο με τον επιχιασμο είναι εκτός ύλης
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Θα ήταν λάθος αντι για "στη συναψη τα ομολογα χρωμοσωματα στοιχιζονται απεναντι το ενα στο αλλο ωστε οι αντιστοιχοι γενετικοι τοποι να βρισκονται ο ενας απεναντι στον αλλον, επειτα στον επιχιασμό γίνεται ανταλλαγή χρωμοσωμικών τμημάτων μεταξύ των μη αδελφών χρωματιδων" να λεγαμε "στη συναψη .... τα αντίστοιχα γονίδια να βρίσκονται το ενα απεναντι στο αλλο, οπου στον επιχιασμό ανταλλάσονται μεταξύ των μη αδελφών χρωματίδων"?
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.
Θα ήταν λάθος αντι για "στη συναψη τα ομολογα χρωμοσωματα στοιχιζονται απεναντι το ενα στο αλλο ωστε οι αντιστοιχοι γενετικοι τοποι να βρισκονται ο ενας απεναντι στον αλλον, επειτα στον επιχιασμό γίνεται ανταλλαγή χρωμοσωμικών τμημάτων μεταξύ των μη αδελφών χρωματιδων" να λεγαμε "στη συναψη .... τα αντίστοιχα γονίδια να βρίσκονται το ενα απεναντι στο αλλο, οπου στον επιχιασμό ανταλλάσονται μεταξύ των μη αδελφών χρωματίδων"?
Ναι , γιατι ο ορος αντιστοιχα γονιδια που εισαγεις ειναι λιγο παρεξηγησιμος . Τα γονιδια σε εναν γενετικο τοπο δεν είναι ιδια παντα.
Μην επιχειρεις να αλλαζεις το κειμενο στη βιολογια , μπορει να αλλοιωσεις το νοημα και δεν αρεσει σε ΚΑΝΕΝΑΝ διορθωτη βιολογιας. Ακομη και σωστο να ειναι αυτο που λες.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Πανηλίθια ερώτηση αλλα γιατί 2ⁿ είναι ο αριθμός συνδυασμών των μη ομολογων χρωμοσωματων;
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Αν σε ζευγος χρωμοσωματων αποτυχει ο αποχωρισμος των ομολογων χρωμοσωματων κατα τη διαρκεια της αναφασης της μειωσης Ι, ποιος θα ειναι ο αριθμος χρωμοσωματων στους 4 γαμετες που θα δημιουργηθούν;
n+1 n+1 n-1 n-1
n+1 n-1 n, n
n+1 n-1 n-1 n+1
n+1 n+1 n, n


Το βρήκα ειναι το γ :)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Αν σε ζευγος χρωμοσωματων αποτυχει ο αποχωρισμος των ομολογων χρωμοσωματων κατα τη διαρκεια της αναφασης της μειωσης Ι, ποιος θα ειναι ο αριθμος χρωμοσωματων στους 4 γαμετες που θα δημιουργηθούν;
n+1 n+1 n-1 n-1
n+1 n-1 n, n
n+1 n-1 n-1 n+1
n+1 n+1 n, n


Το βρήκα ειναι το γ :)
Πόσο συγκινούμαι. Σαν να βλέπω εμένα πριν μήνες.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Δεν θέλει κριτική σκέψη. Μείωση = σχηματακι και θα σου βγαίνουν όλα. Θα τα δεις εκτενέστερα στο κεφάλαιο 6
διαβασα λαθος εκφωνηση και νομιζα οτι εννοουσε οτι γενικα απετυχε ΟΛΗ η φαση της μειωσης και οχι οτι πηρε σβαρνα ενα χρωμοσωμα καταλαθος :jester:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ειναι πανομοιότυπα τα θυγατρικά κύτταρα μετα την μείωση μεταξύ τους; οι 4 γαμετες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top