Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,432 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
"Ενας επιστήμονας απομόνωσε το DNA απο δυο διαφορετικούς οργανισμούς ποου βρίσκονταν σε φάση κυτταρικής διαίρεσης, απο εναν διπλοειδή και εναν απλοείδη οργανισμό και εβαλε το καθένα σε εναν δοκιμαστικό σωλήνα, στον εναν σωλήνα υπάρχουν 24 μορια DNA και στον αλλον 30, βρείτε ποιος περιέχει το γενετικό υλικό του διπλοειδή οργανισμού και ποίος του απλοειδή"

Είχα σκεφτή να πάρω 2 περιπτώσεις οπου Α: 2n=24 , n=30 και B: 2n=30 , n=24 αλλα κόλλησα.
 

Guest 585016

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Ενας επιστήμονας απομόνωσε το DNA απο δυο διαφορετικούς οργανισμούς ποου βρίσκονταν σε φάση κυτταρικής διαίρεσης, απο εναν διπλοειδή και εναν απλοείδη οργανισμό και εβαλε το καθένα σε εναν δοκιμαστικό σωλήνα, στον εναν σωλήνα υπάρχουν 24 μορια DNA και στον αλλον 30, βρείτε ποιος περιέχει το γενετικό υλικό του διπλοειδή οργανισμού και ποίος του απλοειδή"

Είχα σκεφτή να πάρω 2 περιπτώσεις οπου Α: 2n=24 , n=30 και B: 2n=30 , n=24 αλλα κόλλησα.
Αφού είναι σε κυτταρική διαίρεση έχει γινει αντιγραφη του DNA και κάθε χρωμόσωμα έχει 2 μόρια. 30 μόρια θα είναι 15 χρωμοσώματα που δε μπορούν να σχηματίσουν ζευγάρια ομολόγων χρωμοσωμάτων άρα ο οργανισμός θα είναι απολοειδης. Αυτός με τα 24 μόρια θα έχει 12 χρωμοσώματα άρα 6 ζευγάρια ομολόγων χρωμοσωμάτων και είναι διπλοειδης.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Δεν εχω πολυπιάσει τι πρέπει να κάνω οταν μου δίνεται ποσοστά βάσεων για να βρω αν ειναι μονοκλονο η δικλωνο DNA.. :dash1:

Επίσης, όταν σε ενα δείγμα είναι κενή η βαση U και Τ, πως ξέρω αν είναι RNA η DNA? β'αζω οτι θέλω;
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,432 μηνύματα.
Δεν εχω πολυπιάσει τι πρέπει να κάνω οταν μου δίνεται ποσοστά βάσεων για να βρω αν ειναι μονοκλονο η δικλωνο DNA.. :dash1:
Όταν είναι δίκλωνο ισχύει συνολικά Α=Τ και G=C
Επίσης, όταν σε ενα δείγμα είναι κενή η βαση U και Τ, πως ξέρω αν είναι RNA η DNA? β'αζω οτι θέλω;
Στείλε ένα παράδειγμα , να βάζεις ότι θες λίγο δύσκολο :P
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Όταν είναι δίκλωνο ισχύει συνολικά Α=Τ και G=C

Στείλε ένα παράδειγμα , να βάζεις ότι θες λίγο δύσκολο :P
20231126_102141.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α το δείγμα 2 και το δείγμα 5 είναι μονοκλωνα :/:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και πως ξέρω αν είναι κυκλικό η γραμμικό?
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,432 μηνύματα.
View attachment 126137
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α το δείγμα 2 και το δείγμα 5 είναι μονοκλωνα :/:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και πως ξέρω αν είναι κυκλικό η γραμμικό?
Θα πάρεις περιπτώσεις για το Δείγμα 5 , μονόκλωνο DNA η RNA.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
View attachment 126137
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α το δείγμα 2 και το δείγμα 5 είναι μονοκλωνα :/:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και πως ξέρω αν είναι κυκλικό η γραμμικό?
αχ ευελπη νεε μου ..απροβλεπτη η βιολογια ..δυσκολη

 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
20231126_104835.jpg


Δεν έχω καταλαβει τα μηκη ζευγων βασεων. :adventure:

Τι εύελπις ρε Γιάννη έχω τα πάντα εκτός από ελπίδες
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,432 μηνύματα.
View attachment 126139

Δεν έχω καταλαβει τα μηκη ζευγων βασεων. :adventure:

Τι εύελπις ρε Γιάννη έχω τα πάντα εκτός από ελπίδες
Τα φυλετικά χρωμόσωματα δεν είναι 30 , φυλετικά είναι το Χ και το Υ. Επόμενος ένας γαμετης που είναι απλοειδες κύτταρο έχει 1 φυλετικό χρωμόσωμα. Επίσης τα απλοειδη κύτταρα δεν έχουν ζεύγη χρωμόσωματων.
Για το μήκος δίνει 16*10⁹ βάσεις , δηλαδή 8*10⁹ ζεύγη βάσεων στον γαμετη. Αυτό είναι το μήκος. Στο σωματικό , που είναι διπλοειδες κύτταρο είναι 16*10⁹ ζεύγη βάσεων το μήκος κτλ
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
1701030636714.png

Τελευταία... :(

Δεν ξερω τι εννοει αριθμό νουκλεοτιδίων ..

Eπίσης εβαλα 4 στον αριθμο μοριων DNA για τα φλυετικα χρωμοσωματα μετα αντιγραφης
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
αν χρησιμοποιήσουμε ραδιενεργό S σε καλλιέργεια βακτηρίων που θα χρησιμοποιηθεί για τον πολλαπλασιασμό φάγων , το ραδιενεργό S αργότερα θα ανιχνευτεί:
α) ιικό DNA
b) στο βακτηριακο DNA
c) στα πλασμίδια
d) στο ιικο περίβλημα
 

Guest 585016

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν χρησιμοποιήσουμε ραδιενεργό S σε καλλιέργεια βακτηρίων που θα χρησιμοποιηθεί για τον πολλαπλασιασμό φάγων , το ραδιενεργό S αργότερα θα ανιχνευτεί:
α) ιικό DNA
b) στο βακτηριακο DNA
c) στα πλασμίδια
d) στο ιικο περίβλημα
Είναι το d
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
οταν ενας συνθετος φάγος που έχει το πρωτεινικό κάλυμμα του φάγου Τ2 και το DNA του φάγου Τ4 μολύνει ενα βακτήριο, οι απόγονοι φάγοι θα έχουν: Τις πρωτεΐνες και το DNA του φάγου Τ4, σωστά;
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
O λογος Α+G/T+C=3/4 προκύπτει οτι το DNA είναι
γραμμικό
μονόκλωνο
δίκλωνο
Κυκλικό

εβαλα μονόκλωον αλλα δεν μπορω να τεκμηριωσω την απάντηση. Μπορεί καποιος να μου το εξηγσησει
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,432 μηνύματα.
O λογος Α+G/T+C=3/4 προκύπτει οτι το DNA είναι
γραμμικό
μονόκλωνο
δίκλωνο
Κυκλικό

εβαλα μονόκλωον αλλα δεν μπορω να τεκμηριωσω την απάντηση. Μπορεί καποιος να μου το εξηγσησει
Αρχικά το γραμμικό/κυκλικό δεν επηρεάζει τον λόγο . Εδω εξετάζουμε αν ισχύει η συμπληρωματικοτητα (η οποία ισχύει μόνο στα δικλωνα μόρια ) , γιατί όταν ισχύει η συμπληρωματικοτητα προκύπτει ότι οι συνολικές αδενινες στο μόριο είναι ίσες με τις συνολικές θυμινες ( A=T ) και αντίστοιχα ισχύει G=C . Στην περίπτωση αυτή ο λόγος A+G/T+C θα ήταν ίσος με 1 υποχρεωτικά . Όταν ο λόγος αυτός δεν είναι 1 , τότε αναγκαστικά είναι μονόκλωνο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top