Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Πολύ σωστά, απλά στα ευκαρυωτικά κύτταρα το γενετικό υλικό κατανέμεται στον πυρήνα, στα μιτοχονδρια και στους χλωροπλαστες (αν υπάρχουν) οπότε δεν πρέπει να αρκεστεί σε αυτό.
ναι ναι, λογικα θέλει αναφορά σε καθένα ξεχωριστά γιατί είναι αόριστο. πχ αν αφαιρεθεί το γενετικό υλικό του πυρήνα δεν παράγονται οι πρωτεΐνες που κωδικοποιουνται απο αυτό, αν αφαιρεθεί το γεν. των μιτοχονδριων δεν παράγονται τα ένζυμα που σχετίζονται με την οξειδωτικά φωσφορυλιωση κλπ.
Μου την έσπαγαν αυτές οι ερωτήσεις που δε διευκρινιζαν τι ήθελε και έγραφες την ιστορία της ζωής σου. άμα έλεγε γονιδίωμα θα έγραφες ο όρος χρησιμοποιείται συνήθως για το γεν. του πυρήνα και τελος🥲
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μπορείς να μου πεις πώς το συνδέεις με το 2ο κεφάλαιο;; ευχαρίστω :)
επειδή το δεύτερο αναλύει μεταγραφη/ μετάφραση, δηλαδή τη διαδικασία με την οποία από το DNA καταλήγεις στην πρωτεΐνη. Οπότε αν "χαθει" το DNA, πώς θα γίνει μεταγραφή του σε rna και στη συνέχεια σε πρωτεΐνη
(δεν κωδικοποιουν πλα τα γονιδια πρωτεΐνες, το αφηνω πιο γενικο)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
(δεν κωδικοποιουν πλα τα γονιδια πρωτεΐνες, το αφηνω πιο γενικο)
sweating key and peele GIF
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
υπάρχουν γονιδια που κωδικοποιουν trna,rrna,snrna κάπου το λέει στο 2ο κεφάλαιο νομίζω🤩
Αχ εντάξει. Αυτό εννοούσες. Λέω, τι άλλο μπορούν να κωδικοποιούν; Και με έλουσε κρύος ιδρώτας :hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

0CF3E178-5E24-4487-8F13-C6B6BC0FDC70.jpeg

Αν μπορείτε να τσεκάρετε τις απαντήσεις μου εδώ για επαλήθευση I’d really appreciate it.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Αν μας ζητείται ορισμός της πρωτεϊνοσύνθεσης, πρέπει να αναφερθούμε αποκλειστικά στην διαδικασία της μετάφρασης; Ή πρέπει να κάνουμε αναφορά και στην μεταγραφή που αποτελεί το θεμέλιο;
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Αν μας ζητείται ορισμός της πρωτεϊνοσύνθεσης, πρέπει να αναφερθούμε αποκλειστικά στην διαδικασία της μετάφρασης; Ή πρέπει να κάνουμε αναφορά και στην μεταγραφή που αποτελεί το θεμέλιο;
Το κομματάκι η μεταφραση του mrna δηλαδή η διαδικασία αντιστοίχισης κωδικωνιων mrna με αμινοξέα πρωτεϊνών .... Στην αρχή του κεφαλαίου της μετάφρασης νομίζω . Δεν νομίζω να θέλει κάτι παραπάνω
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Το κομματάκι η μεταφραση του mrna δηλαδή η διαδικασία αντιστοίχισης κωδικωνιων mrna με αμινοξέα πρωτεϊνών .... Στην αρχή του κεφαλαίου της μετάφρασης νομίζω . Δεν νομίζω να θέλει κάτι παραπάνω
μήπως χρειάζεται και ότι γίνεται στα ριβοσωματα; αν και παραπανισιο μου φαίνεται
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ και τους δυο!
C2F81358-C9B6-4EE2-8E76-27D3C0B2AF20.jpeg

Στην άσκηση 2, βρήκα πως μετά τον πρώτο διπλασιασμό έχουμε 12.126 άτομα 30P, και 12.126 άτομα 30P μετά τον δεύτερο. Καθώς στον πρώτο έχουμε 2 αλυσίδες (6.063 η κάθε μια) 30P και στον δεύτερο πάλι 2, ενώ οι υπόλοιπες είναι 32P (έφτιαξα σχηματάκι).
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ και τους δυο! View attachment 105313
Στην άσκηση 2, βρήκα πως μετά τον πρώτο διπλασιασμό έχουμε 12.126 άτομα 30P, και 12.126 άτομα 30P μετά τον δεύτερο. Καθώς στον πρώτο έχουμε 2 αλυσίδες (6.063 η κάθε μια) 30P και στον δεύτερο πάλι 2, ενώ οι υπόλοιπες είναι 32P (έφτιαξα σχηματάκι).

σωστό μου φαίνεται!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Στο β δεν κατάλαβα τι θέλει να πει;

19868EA5-A108-4E58-B98E-2059B0098D3C.jpeg
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Στο β δεν κατάλαβα τι θέλει να πει;

View attachment 105315
Σπάνε οι δεσμοί υδρογόνου του κωδικονιου aug με το uac αντικωδικονιο του trna και απομακρύνεται από το ριβόσωμα και μετά πάει στην πρώτη ειδική θέση το trna που έχει την μεθειονίνη και την προλίνη
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Σπάνε οι δεσμοί υδρογόνου του κωδικονιου aug με το uac αντικωδικονιο του trna και απομακρύνεται από το ριβόσωμα και μετά πάει στην πρώτη ειδική θέση το trna που έχει την μεθειονίνη και την προλίνη
Ευχαριστώ πολύ! Δεν εννοεί συνολικά μετά την προλίνη έτσι; Θα μιλήσω αποκλειστικά για τους δεσμούς υδρογόνου που σπάνε όπως είπες ανάμεσα στο κωδικόνιο και αντικωδικόνιο (που πρέπει να είναι 7, αν σκεφτούμε πως ανάμεσα σε Ουρακίλη-Θυμίνη έχουμε 2 και Γουανίνη-Κυτοσίνη 3) και το ριβόσωμα κινείται μια θέση δεξιά οπότε το tRNA που ήταν πριν στην δεύτερη θέση της μεγάλης ριβοσωμικής υπό μονάδας βρίσκεται πλέον στην πρώτη, ώστε να μπορέσει να εισέλθει το tRNA με την τυροσίνη.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
(που πρέπει να είναι 7, αν σκεφτούμε πως ανάμεσα σε Ουρακίλη-Θυμίνη έχουμε 2 και Γουανίνη-Κυτοσίνη 3)
Ναι μάλλον Ουρακίλη-Θυμίνη. Πεθαίνω.

Λοιπόν, 1ο κεφάλαιο

Ερωτήσεις Σ/Λ edition

Ο λόγος T+G/A+C στο κύριο μόριο του DNA ενός βακτηρίου και ενός χλωροπλάστη διαφέρει
 

Sherlockina

Νεοφερμένος

Η Sherlockina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ναι μάλλον Ουρακίλη-Θυμίνη. Πεθαίνω.

Λοιπόν, 1ο κεφάλαιο

Ερωτήσεις Σ/Λ edition

Ο λόγος T+G/A+C στο κύριο μόριο του DNA ενός βακτηρίου και ενός χλωροπλάστη διαφέρει
Και τα δύο είναι δίκλωνα μόρια ισχύει ο κανόνας της συμπληρωματικότητας άρα ο λόγος αυτός βγαίνει και στις δύο περιπτώσεις 1.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
@Joji ανέβασέ μας και καμία ασκησούλα στη φυσική να γουστάρουμε λίγο :P
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Εντωμεταξύ όταν με παρέθεσες νόμιζα ότι μου απάντησες στην ερώτηση και λέω «Τόσο πολύ βαρέθηκε που άρχισε να διαβάζει και βιολογία;» :lol:
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Εντωμεταξύ όταν με παρέθεσες νόμιζα ότι μου απάντησες στην ερώτηση και λέω «Τόσο πολύ βαρέθηκε που άρχισε να διαβάζει και βιολογία;» :lol:
εδώ που τα λέμε στα όρια είμαι...λες να αρχίσω ; :lol:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top