Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία Προσανατολισμού

brujita

Νεοφερμένος

Η brujita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αν μπορούσες να μού τα στείλεις κι εμένα, θα ήμουν υπόχρεη.
ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

martha17

Νεοφερμένος

Η martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Έχω μια πηγή να κάνω η οποία υπάρχει και στο βιβλίο σελ.217... Θα ήθελα να μου πει όποιος ξέρει τι είναι η Α.Μ. που αναφέρει! Εύχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amanda!!

Νεοφερμένος

Η Amanda!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αυτού Μεγαλειότης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

martha17

Νεοφερμένος

Η martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
:O απιστευτο!!! ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jivko_8921

Νεοφερμένος

Ο Ζησης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γεια σας,παιδια.φετος ξαναδινω πανελληνιες,και προετοιμαζομαι μονος στο σπιτι.εχω μια απορια στην ιστορια κατευθυνσης,μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι τα sos θεματα φετος,ας πουμε οσοι πατε σχολειο ή παρακολυθειτε φροντιστηρια,που δινουν βαρος οι καθηγητες κατα τη διδασκαλια τους?σας ρωτω για να μη τα μαθαιν ολα τζαμπα απ'εξω,μεχρι στιγμης εχω φτασει μεχρι τον Βενιζελο,απο κει και περα?Σας ευχαρισω προκαταβολικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
καλησπερα!!θα ηθελα να σας ρωτησω στα ταγματα εργασιας τι σας εχουν πει να γραψετε αν ζητηθει ως ορισμος. γιατι στο σχολειο μου ειπαν ολο το κομματι δηλαδη και εκει που λεει για τους αντρες που δεν στρατευονταν ενω στο φροντιστηριο μου ειπαν μονο τα πρωτα.:hmm::hmm::hmm: απο κατι τετοια θα χασω βαθμους στο τελος το βλεπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
τι εννοείς "μόνο τα πρώτα"???
Προσωπικά, ξέρω πως γράφουμε μόνο την κουκκίδα που αφορά τα τάγματα εργασίας: "Οι άνδρες...εκτελέστηκαν" . Αναφέρεις βέβαια ότι πρόκειται για μορφή εξόντωσης του ελληνικού λαού από τους τούρκους!!!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τιγρακι

Νεοφερμένος

Η τιγρακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γράψε αυτό και θα μεινουν ευχαριστημενοι απο την εργασία σου:


Καθώς ο σουλτάνος Αμπτούλ Χαμίτ Β' κατέγραφε την κληρονομιά που απέμεινε από το απέραντο κράτος του, προέβλεψε ότι θα μπορούσε να έρθει στα χέρια των άπιστων Eλλήνων και Aρμένιων, (γνωρίζοντας την ευφυΐα τους που υπερείχαν πολύ πνευματικά από τους Τούρκους).
Έτσι το 1895 ξεκίνησαν οι χαμιτικές σφαγές κατά των Αρμενίων με αφορμή την άρνησή τους να πληρώσουν την χρονιά εκείνη τον ετήσιο παράνομο φόρο που ζητούσαν οι Κούρδοι φύλαρχοι.
Οι Νεότουρκοι το 1908 παίρνουν στα χέρια τους την εξουσία με επανάσταση, με επικεφαλής την τριανδρία του κομιτάτου <<Ένωση και Πρόοδος>> Ενβέρ, Ταλαάτ και Τζεμάλ πασά. Ο βασικός και κύριός τους στόχος είναι η μετατροπή της πολυεθνικής οθωμανικής αυτοκρατορίας σε μωαμεθανικό εθνικό τουρκικό κράτος με την εξόντωση και τον εκτουρκισμό όλων των άλλων λαών.
Η απόφαση πάρθηκε στο συνέδριό τους στη Θεσσαλονίκη το 1911 και για να πραγματοποιηθούν τα σχέδιά τους αποφασίστηκε η προσφυγή στην ένοπλη βία.
Η τούρκικη βουλή την άνοιξη του 1909 ψηφίζει δύο νομοσχέδια, το εκπαιδευτικό και το στρατολογικό. Με το νόμο αυτό ο έλεγχος της ελληνικής παιδείας περνούσε αναγκαστικά από το Οικουμενικό Πατριαρχείο στο Υπουργείο Παιδείας. Το νομοσχέδιο για το στρατολογικό προέβλεπε για πρώτη φορά από την άλωση της Κωνσταντινούπολης την υποχρεωτική στρατολόγηση των Χριστιανών. Οι διαμαρτυρίες των Ελλήνων βουλευτών δεν απέφεραν κανένα αποτέλεσμα.
Στη Θεσσαλονίκη το 1911 το νεοτουρκικό κομιτάτο <<Ένωση και Πρόοδος>> πραγματοποίησε το συνέδριό του και πάρθηκε η εξής απόφαση:
- Η Τουρκία πρέπει να γίνει ισλαμική χώρα,
- Οι ισλαμικές αντιλήψεις και η ισλαμική ισχύ πρέπει να κυριαρχήσουν σε όλη τη χώρα,
- Κάθε άλλη θρησκευτική προπαγάνδα πρέπει να καταπνίγεται.
Αργά ή γρήγορα πρέπει να ολοκληρωθεί η πλήρης ισλαμοποίηση όλων των υπηκόων της Τουρκίας. Ασφαλώς είναι ολοκάθαρο ότι αυτό δε θα μπορούσε να γίνει με την πειθώ αλλά κατά συνέπεια έπρεπε να προσφύγουν στην ένοπλη βία. Το ενδιαφέρον της Γερμανίας για τα οικονομικά της σχέδια στην Τουρκία έβρισκε μοναδικό εμπόδιο για την διείσδυσή της τους Έλληνες και τους Αρμένιους. Γι' αυτό και παρακινούσαν τους Τούρκους με κάθε μέσο να στραφούν εναντίον τους, κηρύσσοντας οικονομικό πόλεμο σε καθετί ελληνικό.
Ο προδιαγεγραμμένος αφανισμός του μικρασιατικού ελληνισμού εφαρμόστηκε με στρατηγική από τους Νεότουρκους. Στις 21 Ιουλίου του 1914 κήρυξαν γενική επιστράτευση όλων των εθνοτήτων της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας και από 19 έως 45 χρονών κλήθηκαν όλοι στα όπλα. Όσοι δεν παρουσιάζονταν μέσα σε έντεκα μέρες κρίνονται λιποτάκτες και καταδικάζονταν σε θάνατο. Τη μεγάλη πανωλεθρία που έπαθαν στον πόλεμο με τη Ρωσία, κοντά στο Σαρίκαμις του Καρς, την απέδωσαν στους Χριστιανούς στρατιώτες.
Με αυτό το πρόσχημα αφόπλισαν τους Έλληνες στρατιώτες και τους κατέτασσαν σε βοηθητικές υπηρεσίες κυρίως στα τάγματα εργασίας (αμελέ ταμπουρού) να σπάνε πέτρες και να ανοίγουν δρόμους με σκοπό την φυσική τους εξόντωση. Πολλοί από αυτούς δεν μπόρεσαν να αντέξουν τις θανάσιμες κακουχίες, την εξοντωτική δουλειά και την κακή διατροφή οπότε τους ανάγκαζαν καθημερινά να δραπετεύουν και να λιποτακτούν. Μέσα από τα βουνά, τα δάση και τα μονοπάτια οι περισσότεροι γύριζαν κρυφά στα χωριά τους.
Πριν ακόμα φτάσουν στα σπίτια τους τα αποσπάσματα των χωροφυλάκων έφθαναν στα χωριά τους και πίεζαν γονείς και συζύγους να παραδώσουν τους φυγόστρατους. Με την ευκαιρία έκαναν έρευνα, άρπαζαν πράγματα, ατίμαζαν γυναίκες και έκαιγαν σπίτια. Με την αφορμή αυτή το 1917 στην Κερασούντα εκκενώθηκαν και πυρπολήθηκαν 88 ελληνικά χωριά.
Ο απώτερος στόχος των εργατικών ταγμάτων ήταν ο εξευτελισμός και η εξόντωση του ανδρικού πληθυσμού για να μην υπάρχουν δυνάμεις αντίστασης κατά τη φάση του γενοκτονικού σχεδίου. Το πρόγραμμα αυτό προέβλεπε τη ληστεία και μετά τη θανατική καταδίκη των γυναικοπαίδων και των ηλικιωμένων, με τη μέθοδο των μαζικών εκτοπίσεων στα βάθη της Ανατολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
τι εννοείς "μόνο τα πρώτα"???
Προσωπικά, ξέρω πως γράφουμε μόνο την κουκκίδα που αφορά τα τάγματα εργασίας: "Οι άνδρες...εκτελέστηκαν" . Αναφέρεις βέβαια ότι πρόκειται για μορφή εξόντωσης του ελληνικού λαού από τους τούρκους!!!...

αυτο εννοουσα ολα.δηλαδη και για τους αντρες που δεν στρατευονταν.δεν ημουνα σιγουρη αν επρεπε να γραψουμε και για αυτους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μάλλον πως είναι μοσχαράκι..!

SOS κατά κάποιο τρόπο θεωρούνται το κίνημα στο γουδί, ο εθνικός διχασμός, από τα άλλα δεν εχει και πολλά sos να διαβάσεις τα πάντα από Κρητικό και Ποντακό γιατι σιγουρα θα βαλουν κατι (Ισως να ειναι sos η γενοκτονία των Ποντλιων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alibaba

Νεοφερμένος

Ο Alibaba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχει σκεφτεί ποτέ κανένας ότι η επιγραφή στον τέλος του Κρητικού:ΕΠΙ ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Αʼ, ΕΝΤΑΥΘΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 1913, ΑΠΕΤΙΝΑΧΘΗ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΝ ΛΕΙΨΑΝΟΝ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ, ΑΓΩΝΙΑΣ ΕΤΗ 267 ΜΗΝΕΣ 7 ΗΜΕΡΕΣ 7 είναι Λάθος;; 1913-1669=244 όχι 267
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Και εμεις το ειχαμε βρει αυτο περυσι. Λογικα ειναι τυπογραφικο λαθος, δεν ξερω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
μήπως μπορείτε να μυ πείτε που μπορώ να βρω το βιβλίο της ιστοριας κατευθυνσης της Γ'λυκειου??? ψαχνω στο παραπάνω σαιτ αλλά τπτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ελφ

Νεοφερμένος

Η ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
εχετε δικιο, νομιζα πως ψάχναμε της β! κι εγω της γ δε το βρισκω πουθενα..
το βιβλιο ιστορια κατευθυνσης γ υπαρχει στη σελιδα του παιδαγωγικου ινστιτουτου.
οριστε τα λινκ
Θέματα Νεοελληνικής Ιστορίας, Γ' τάξη Ενιαίου Λυκείου (Θεωρητική Κατεύθυνση)

Περιεχόμενα

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grego

Νεοφερμένος

Ο Grego αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν είναι λάθος. Είναι μια από τις πολλές ανακρίβιες του βιβλίου! Λοιπόν νομίζω οτι πάει κάπως έτσι.. 244 έτη είναι απο την στιγμή που καταλήφθηκε ΚΑΙ το Ηράκλειο απο τους Τούρκους, ενώ 267 έτη είναι χωρίς το Ηράκλειο, χωρίς την τελευταία περιοχή που έπεσε.Πρέπει να μετράει απο την πρώτη περιοχή που κυριεύθηκε απο τους τούρκους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

biou tsiou

Νεοφερμένος

Η biou tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Γεια σας παιδια....ειμαι καινουρια στην παρεα αλλα θα ηθελα να απαντησω στο λαθος του βιβλιου της ιστοριας σχετικα με τη χρονολογια 1669-1913....με προβληματισατε κ το εψαξα....βασικα η τουρκοκρατια στην κρητη αρχιζει απο το 1646 (συγκεκριμενα στα τελη του 1645) οταν οι τουρκοι εισεβαλαν κ κατελαβαν τα χανια..επειτα κατελαβαν το ρεθυμνο κ υστερα το ηρακλειο το οποιο πολιορκουσαν 22 χρονια απο το 1647 μεχρι το 1669.....η τουρκοκρατια λοιπον στην κρητη (ο κρητικος πολεμος δηλαδη) ειναι απο το 1646 μεχρι το 1669 δηλαδη 23 χρονια.....απο κει κ περα απο το 1669 μεχρι το 1913 ειναι η περιοδος της κρητικης πολιτειας δηλαδη αλλα 244 χρονια...23+244=267 χρονια.....ελπιζω να σας βοηθησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Εμάς πάντως η καθηγήτρια μας μας είπε να το διορθώσουμε και να το κάνουμε 244...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξωτικουλι

Νεοφερμένος

Η πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Τι εγινε ρε παιδια? που είναι οι θεωρητικοί? :P Με τα μουτρα όλοι Ιστορία εε? Μήπως είναι κανένας άλλος στο πρώτο πέρασμα κοντά στον Βενιζέλο (σελ89) να πάρω δύναμη? να αισθανθώ οτι δεν είμαι μόνος τόσο πίσω? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Γεια σας!! Θα ήθελα βοήθεια σε κάτι. Η καθηγήτρια που μου κάνει λογοτεχνία-έκθεση θα μου κάνει κ απο το Σεπτέμβρη Ιστορία. Εγώ όμως θέλω να την αρχίσω και απο μόνη μου για να νιώθω πιο άνετα και ήρεμα. Θα ήθελα λοιπόν βοήθεια. Πώς να οργανώνω το "μάθημα" και πόσες σελίδες να βγάζω; Δεδομένου ότι θέλω μια υψηλόβαθμη σχολή, επιδιώκω να γράψω καλά! Γι' αυτό οποιαδήποτε συμβουλή- βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top