Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία Προσανατολισμού

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
δεν μπαινω στον κοπο να το κοιταξω αν κ νομιζω οτι ειναι κ οι 2 παραγραφοι... αυτο που μου λεει παντα η καθηγητρια μου ειναι οτι αν εχω καποια διλημματα για το αν θα προσθεσω κατι ακομα να το κανω(δηλ να προσθετω)... γιατι οι βαθμολογητες δε σβηνουν... αντιθετα ομως αν η απαντηση μου ειναι ελλιπης τοτε θα χασω πολυυυυυ περισσοτερες μοναδες!καλη συνεχεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna812000

Νεοφερμένος

Η ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Το βιβλιο ιστοριας που κατεβασα απο τη σελιδα του παιδαγωγικου ινστιτουτου δεν εχει τις τελευταιες σελιδες της υλης ( V. ΠΑΡΕΥΞΕΙΝΙΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ
Δ. Ο Παρευξείνιος Ελληνισμός το 19ο και 20ο αιώνα, σ. 245-254. )
εχει αλλαξει κατι???
Αν τα εχει το βιβλιο σας μπορει καποιος να μου σκαναρει και να μου στειλει τις σελιδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Γεια χαρά παιδια!!! Λοιπόν, πείτε πως πέφτει στο 1ο Θέμα "να δώσετε τον ορισμό του κληριγκ". Τι θα γράφατε? Ολη την παραγραφο (Στο εξωτερικό εμπόριο... θετικά στοιχεία) ή από το "Στο εξωτερικό... λογαριασμών"? Γιατί τώρα που το σκέφτομαι η τελευταία πρόταση είναι κάτι σαν γενικό συμπέρασμα (κατά πόσο θα ωφελούσε το clearing την Ελλάδα)... ο αυτός καθαυτός ορισμός βρίσκεται στις πρώτες σειρές! Θα μου πείτε: για μια σειρά κάνεις έτσι?
Αλλα απαντήστε μου! Θέλω να δω τι νομίζετε και σεις...
Για να δούμε...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sally

Νεοφερμένος

Η Sally αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εμένα η καθηγήτρια στο φροντιστήριο μου είπε ολοκληρη την παράγραφο... Νομιζω οτι ειναι πιο ολοκληρωμενο ετσι :iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Εμένα η καθηγήτρια στο φροντιστήριο μου είπε ολοκληρη την παράγραφο... Νομιζω οτι ειναι πιο ολοκληρωμενο ετσι :iagree::iagree:
και εγω αυτο λεω..
ο καθηγητης μου μου ειχε πει μονο αυτην την παραγραφο αλλα νομιζω οτι ειναι πιο ολοκληρωμενο ετσι ..
για να διευκρινισεις και λιγο γραψε " κατα την περιοδο της παγκοσμιας οικονομικης κρισης του 1929 στο εξωτερικο εμποριο κυριαρχησε προοδευτικα η μεθοδος του διακανονισμου κληριγκ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
ολοκληρη την παραγραφο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μέχρι στιγμής! Κοιτάξτε, αν γράψεις όλη την παράγραφο έχεις απαντήσει πιο σφαιρικά (καταλαβαίνετε)...
Απλά, τι να πω... Αλλα βοηθήματα το λένε έτσι, άλλα αλλιώς...
Για να δούμε, για απαντήστε κι άλλοι...
Σα ευχαριστώ πάντως!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouska

Νεοφερμένος

Η marouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
και εγω ολη θα την εγραφα παντως.τα ιδια μου ειπαν στο φροντιστηριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά, να ρωτήσω: η υπόθεση Πατσίφικο και ο κριμαϊκός πόλεμος είναι μέσα στην ύλη σαν ορισμοί (υπάρχει πειρίπτωση να μας ρωτησουν κάτι γι αυτά?) Α, και για την Μεγάλη Ιδέα... μπορεί να μας ρωτήσουν?
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deppfreak87

Νεοφερμένος

Η Deppfreak87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
δεν μπαινω στον κοπο να το κοιταξω αν κ νομιζω οτι ειναι κ οι 2 παραγραφοι... αυτο που μου λεει παντα η καθηγητρια μου ειναι οτι αν εχω καποια διλημματα για το αν θα προσθεσω κατι ακομα να το κανω(δηλ να προσθετω)... γιατι οι βαθμολογητες δε σβηνουν... αντιθετα ομως αν η απαντηση μου ειναι ελλιπης τοτε θα χασω πολυυυυυ περισσοτερες μοναδες!καλη συνεχεια..


Οκ, μάλλον έχεις δίκιο.. ;) Ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Παιδιά, να ρωτήσω: η υπόθεση Πατσίφικο και ο κριμαϊκός πόλεμος είναι μέσα στην ύλη σαν ορισμοί (υπάρχει πειρίπτωση να μας ρωτησουν κάτι γι αυτά?) Α, και για την Μεγάλη Ιδέα... μπορεί να μας ρωτήσουν?
:hmm:

Η καθηγητρια μας στο φροντιστηριο μας τα εχει βαλει ως υλη, παρ'ολα αυτα εγω μονο ενα μικρο εχω μαθει, νομιζω για το Κρατος Δικαιου :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Μπράβο!! Και γω το έχω μάθει αυτό! Τώρα αν θελουν και το πατσίφικο θα σε γελάσω...

και σκέψου, αν καθόμασταν και μαθαίναμε ορισμούς και στοιχεία για όλα όλα όλα (πχ. εθνικές γαίες, ... ) η ιστορία θα ήταν ατέλειωτη!
Αλλά να τονίσω, ότι δεν χανεις και τίποτα αν διαβάσεις κάποια στοιχεία και γι αυτά! Σε βοηθούν να κατανοησεις και καλύτερα τις ιστορικές γνώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Μπράβο!! Και γω το έχω μάθει αυτό! Τώρα αν θελουν και το πατσίφικο θα σε γελάσω...

και σκέψου, αν καθόμασταν και μαθαίναμε ορισμούς και στοιχεία για όλα όλα όλα (πχ. εθνικές γαίες, ... ) η ιστορία θα ήταν ατέλειωτη!
Αλλά να τονίσω, ότι δεν χανεις και τίποτα αν διαβάσεις κάποια στοιχεία και γι αυτά! Σε βοηθούν να κατανοησεις και καλύτερα τις ιστορικές γνώσεις!

Παντως σε οτι αφορα την υποθεση Πατσιφικο, το βιβλιο φασκει και αντιφασκει, στο κομματι του βιβλιου αναφερει αλλο ενω στη πηγη αλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
  1. Αν μας ρωτούσαν για το Σύνταγμα του 1864, εσείς εκτός από την παράγραφο που μιλάει καθαρά για το Σύνταγμα και τις διατάξεις του (σελ 78), θα βάζατε και την αρχή της επόμενης παραγράφου, που αναφέρεται στην ασάφεια-αδυναμία του Συντράγματος? (γιατί ήταν και αυτή απόφαση της Εθνοσυνέλευσης, σωστά;):P
  2. Στη σελίδα 76 του βιβλίου, τι εννοεί με το αίτημα των αντιπολιτευτικών ομίλων ελεύθερες εκλογές?
  3. Στη σελίδα 82 στην 3η παράγραφο αναφέρεται η λέξη ψηφοδέλτιο μέσα σε εισαγωγικά...(Αυτό συμβαίνει, γιατί τότε δεν είχαν τα λεγόμενα ψηφοδέλτια, όπως τα γνωρίζουμε σημερα, ε;)
Aπαντήστε σε ό,τι ξέρετε ! Δεν υπάρχει πρόβλημα! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, παιδιά!!!:no1:
-----------------------------------------
Παντως σε οτι αφορα την υποθεση Πατσιφικο, το βιβλιο φασκει και αντιφασκει, στο κομματι του βιβλιου αναφερει αλλο ενω στη πηγη αλλο!

Μην το σχολιάσω καλύτερα το βιβλίο της ιστορίας, φίλε μου!!,,, Μιλάμε για τρέλα!!:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Το βιβλιο ιστοριας που κατεβασα απο τη σελιδα του παιδαγωγικου ινστιτουτου δεν εχει τις τελευταιες σελιδες της υλης ( V. ΠΑΡΕΥΞΕΙΝΙΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ
Δ. Ο Παρευξείνιος Ελληνισμός το 19ο και 20ο αιώνα, σ. 245-254. )
εχει αλλαξει κατι???
Αν τα εχει το βιβλιο σας μπορει καποιος να μου σκαναρει και να μου στειλει τις σελιδες?

Γειά σου! Στην ύλη φέτος για πανελλήνιες είναι ο Παρευξείνιος Ελληνισμός σελ 245-254! Και άλλα 4 κεφάλαια φυσικά (φαντάζομαι το ξες)...Τίποτα άλλο από αυτό το κεφάλαιο! Τι εννοείς με το αν έχει αλλάξει κάτι? Δίνεις φέτος και εσύ?:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
  1. Αν μας ρωτούσαν για το Σύνταγμα του 1864, εσείς εκτός από την παράγραφο που μιλάει καθαρά για το Σύνταγμα και τις διατάξεις του (σελ 78), θα βάζατε και την αρχή της επόμενης παραγράφου, που αναφέρεται στην ασάφεια-αδυναμία του Συντράγματος? (γιατί ήταν και αυτή απόφαση της Εθνοσυνέλευσης, σωστά;):P
  2. Στη σελίδα 76 του βιβλίου, τι εννοεί με το αίτημα των αντιπολιτευτικών ομίλων ελεύθερες εκλογές?
  3. Στη σελίδα 82 στην 3η παράγραφο αναφέρεται η λέξη ψηφοδέλτιο μέσα σε εισαγωγικά...(Αυτό συμβαίνει, γιατί τότε δεν είχαν τα λεγόμενα ψηφοδέλτια, όπως τα γνωρίζουμε σημερα, ε;)
Aπαντήστε σε ό,τι ξέρετε ! Δεν υπάρχει πρόβλημα! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, παιδιά!!!:no1:
-----------------------------------------

1. Εγω προσωπικα δε θα το βαζα
2. Ριξε μια ματια στην πηγη 2 σελ.74 ! Ολα αυτα τα στοιχεια οδηγησαν τους αντιπολιτευτικους ομιλους στο αιτημα ελευθερων εκλογων
3. Νομιζω το βαζει σε εισαγωγικα απλα για να εξηγησει τι σημαινει η επιλογη των υποψηφιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Παντως σε οτι αφορα την υποθεση Πατσιφικο, το βιβλιο φασκει και αντιφασκει, στο κομματι του βιβλιου αναφερει αλλο ενω στη πηγη αλλο!

Μα αυτό είναι η ιστορία.Πάντα θα υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις.Οι πηγές δεν είναι πάντα επιβεβαιωτικές ή συμπληρωματικές της ιστορικής αφήγησης,μπορεί και να την αντικρούουν.Τώρα το ποια είναι η αλήθεια θέλει πολύ ψάξιμο και δε ξέρεις κι αν θα τη βρεις,ειδικά αν έχεις το περιορισμένο χρόνο της τρίτης λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alibaba

Νεοφερμένος

Ο Alibaba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Θα ήθελα βοήθεια σε μια συνδυαστική ερώτηση:
"Υποθέστε οτι ήσαστε ψηφοφόρος στισ εκλογές:
α) του 1884
β) της 8ης Αυγούστου 1910
Με ποια κριτήρια θα αποφασίζατε; (χωρίστε τα σε δύο ομάδες: α' ομάδα: όμοια κριτήρια, β' ομάδα: διαφορετικά κριτήρια)"
Ευχάριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
1. Εγω προσωπικα δε θα το βαζα
2. Ριξε μια ματια στην πηγη 2 σελ.74 ! Ολα αυτα τα στοιχεια οδηγησαν τους αντιπολιτευτικους ομιλους στο αιτημα ελευθερων εκλογων
3. Νομιζω το βαζει σε εισαγωγικα απλα για να εξηγησει τι σημαινει η επιλογη των υποψηφιων

Πολλά ευχαριστώ Γιάννη μου!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Μα αυτό είναι η ιστορία.Πάντα θα υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις.Οι πηγές δεν είναι πάντα επιβεβαιωτικές ή συμπληρωματικές της ιστορικής αφήγησης,μπορεί και να την αντικρούουν.Τώρα το ποια είναι η αλήθεια θέλει πολύ ψάξιμο και δε ξέρεις κι αν θα τη βρεις,ειδικά αν έχεις το περιορισμένο χρόνο της τρίτης λυκείου.

μας το εξηγησαν στο φροντιστηριο αλλα το ξεχασα... απλα θυμαμαι οτι το βιβλιο εχει ασαφεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top