Βοήθεια/Απορίες στην Άλγεβρα

[HELL]Alexander

Νεοφερμένος

Ο [HELL]Alexander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

Φίλε ευχαριστώ, ρώτισα και δεν το έχουμε διδακτεί ακόμα αυτό το κεφάλαιο..
Ευχαριστώ πάντως..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Λοιπόν, εδώ και αρκετό καιρό με ταλαιπωρούν οι παρακάτω δύο ασκήσεις απο τον Ευκλείδη της Β λυκείου το 2006. Τις έχω προσπαθήσει αλλά δεν έχω βρει καμία άκρη. Επειδή δεν έχω καταφέρει να βρω τις λύσεις τους πουθενά είπα να καταφύγω εδώ:

1) Υπάρχει θετικός ακέραιος ν τέτοιος ώστε:
Α) Ο 3ν είναι τέλειος κύβος, ο 4ν τέλεια τέταρτη δύναμη και ο 5ν τέλεια
πέμπτη δύναμη;
Β) Ο 3ν είναι τέλειος κύβος, ο 4ν τέλεια τέταρτη δύναμη, ο 5ν τέλεια πέμπτη
δύναμη και ο 6ν τέλεια έκτη δύναμη;

2) Μια πραγματική συνάρτηση f είναι ορισμένη στο R και για κάθε x [FONT=&quot]∈[/FONT]R ισχύει
f(x + 1)f(x) + f(x + 1) + 1 = f(x).
Να δεχθεί ότι για κάθε x [FONT=&quot]∈[/FONT]R ισχύουν:
1) f(x) ≠ −1, 2) f(x) ≠ 0, 3) f(x + 4) = f(x).

Στην 2) δεν μπορώ να λύσω το τρίτο ερώτημα. Βάζω όμως και τα προηγούμενα γιατί μπορεί να βοηθήσουν στην λύση.


Άντε, μπας και καταφέρω και κοιμηθώ επιτέλους ένα βραδύ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
παιδιά αύριο εχω διαγώνισμα μαθηματικών και δυσκολέυομαι κάπου! σε μία άσκηση λέει
Να βρείτε το πεδίο τιμών των συναρτήσεων
ψ= χ2-4χ+3

???????? πως το λύνουμε??? με Διακρίνουσα (απο ότι βρήκα: Δ>0)
αν το κάνουμε κανονικά είναι : (Χ-3) (χ+4) ε ενώ κανονικά πρέπει να το λύσουμε ως προς χ!!!


????????????????
ολο το R δεν ειναι;
περιορισμους εχουμε:
-στον παρανομαστη
-ριζικα
-λογαριθμικη
-εφαπτομενη
-συνεφαπτομενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[HELL]Alexander

Νεοφερμένος

Ο [HELL]Alexander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πεδίο τιμών δεν υπάρχει απο όσο ξέρω είναι πεδίο ορισμού και σύνολο τιμών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas93

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Νομίζω ότι η εκφώνηση δεν είναι σωστή...
Θα μπορούσε να λέει για ποιες τιμές του χ η εξίσωση παίρνει τιμές θετικές ή αρνητικές...
Αυτό μου έρχεται στο μυαλό από την Α Λυκείου...στην Β δεν έχουμε κάνει κάτι τέτοιο προς το παρόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[HELL]Alexander

Νεοφερμένος

Ο [HELL]Alexander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Και για τα δύο, σύνολο τιμών( Α) είναι όλο το R. Α= R
Πεδιο ορισμού F(A) αν έχεις το a>0 σε σένα τώρα είναι το 1 τότε έχεις :
F(A) =[-Δ/4α,+οο)
ή αν το α<0
τότε F(A) =(-οο,-Δ/4α]
Καλό να ρωτίσεις και αν κάποιος ξέρει ας με διορθώσει γιατί μπορεί να είμαι και λάθος..
Καλή τύχη στο διαγώνισμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

megaroni23

Νεοφερμένος

Ο Stelios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παναγεια μου :P:P (επιτηδες το ορθογραφικο)

Σε μια πολυωνυμικη συναρτηση,οπως αυτη,το πεδιο ορισμου ειναι ολο το συνολο των Πραγματικων.

Θετεις ψ=0 και κανεις διακρινουσα στην 2-βαθμια και βγαζεις 2 διαφορετικες τιμες του χ,αφου ειναι χ^2,δλδ χ=3 και χ=-4.

Δεν ειναι εξισωση 1ου βαθμου για να ψαξεις ΜΙΑ συγκεκριμενη τιμη του χ.
ρε παιδιά σας λέω ότι δεν ζητάει το πεδίο ορισμού ζητάει το πεδίο τιμών!!! πεδιο ορισμού: ως προς Ψ και πεδίο τιμών : ως προς Χ! ε πως την λύνουμε ως προς χ??? εμένα μου βγήκε χ= ψ-3/χ-4 !!!!!
και η καθηγήτρια μας μας είπε τις απαντήσεις και μας είπε ότι είναι f(β)=[-1,+οο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[HELL]Alexander

Νεοφερμένος

Ο [HELL]Alexander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Νομίζω ότι η εκφώνηση δεν είναι σωστή...
Θα μπορούσε να λέει για ποιες τιμές του χ η εξίσωση παίρνει τιμές θετικές ή αρνητικές...
Αυτό μου έρχεται στο μυαλό από την Α Λυκείου...στην Β δεν έχουμε κάνει κάτι τέτοιο προς το παρόν...

Είναι το κομμάτι στις συναρτήσεις, πρέπει να έχουν κάνει μια επανάληψη στην Α' και ίσως εισαγωγή στην Γ', εμείς τα αναφεραμε στο φροντηστήριο και μετά μπήκαμε κανονικά..
-----------------------------------------
ρε παιδιά σας λέω ότι δεν ζητάει το πεδίο ορισμού ζητάει το πεδίο τιμών!!! πεδιο ορισμού: ως προς Ψ και πεδίο τιμών : ως προς Χ! ε πως την λύνουμε ως προς χ??? εμένα μου βγήκε χ= ψ-3/χ-4 !!!!!
και η καθηγήτρια μας μας είπε τις απαντήσεις και μας είπε ότι είναι f(β)=[-1,+οο)


Φίλε είναι σύνολο τιμών ή έχεις σημειώσει λάθος ή μπερδεύτηκε ο καθηγητής σου, επίσης παίζει να λέω σαχλαμάρες και γω, αν και είμαι σιγουρος οτι δεν λέω..
απο την απαντησή σου f(β)=[-1,+οο) είσαι στην μορφή όπως είπα και παραπάνω ('' Πεδιο ορισμού F(A) αν έχεις το a>0 σε σένα τώρα είναι το 1 τότε έχεις :'')
F(A) =[-Δ/4α,+οο)''
Δλδ την -Δ δια 4α το έχεις = -1, εσύ έχεις Δ = με 4, αντικατέστησε τον παραπάνω τύπο και ταράν = -1

Είναι 100% ότι είναι σύνολο τιμών, αλλιώς αν κάνω λάθος να κάνω αύριο δίωρο στα αρχαία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

megaroni23

Νεοφερμένος

Ο Stelios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είναι το κομμάτι στις συναρτήσεις, πρέπει να έχουν κάνει μια επανάληψη στην Α' και ίσως εισαγωγή στην Γ', εμείς τα αναφεραμε στο φροντηστήριο και μετά μπήκαμε κανονικά..
-----------------------------------------



Φίλε είναι σύνολο τιμών ή έχεις σημειώσει λάθος ή μπερδεύτηκε ο καθηγητής σου, επίσης παίζει να λέω σαχλαμάρες και γω, αν και είμαι ΄σιγουρος..
απο την απαντησή σου f(β)=[-1,+οο) είσαι στην μορφή όπως είπα και παραπάνω'' Πεδιο ορισμού F(A) αν έχεις το a>0 σε σένα τώρα είναι το 1 τότε έχεις :
F(A) =[-Δ/4α,+οο)''
Δλδ -την Δ δια 4 το έχεις -1, εσύ έχεις Δ = με 4, αντικατέστησε τον παραπάνω τύπο και ταράν = -1

φίλε μου είμαι οκ τώρα με πήρε τηλ ένας φίλος και μου είπε ότι έκανε λάθος η καθηγήτρια μας διότι μας έδωσε το πεδίο ορισμού f(A)= [-1,+oo) αλλά η άσκησει πράγματι λέει να βρούμε το πεδίο τιμών! το οποίο είναι ???????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

[HELL]Alexander

Νεοφερμένος

Ο [HELL]Alexander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Χαχαχα, λές να έγινε τυπογραφικό; Αλήθεια δεν ξέρω, αυτά που ξέρω είναι πεδίο ορισμού και σύνολο τιμών, δες κανένα λυσάρι, μάλλον είναι λάθος εκφώνηση, συμβαίνουν αυτά...
Την άσκηση σας την έδωσε η καθηγητρια ή είναι του βιβλιού, διότι αν είναι της καθηγ. τότε το λάθος το έχει και κανονικά στην εκφώνηση όπως σου είπε ο φίλος σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
παιδιά αύριο εχω διαγώνισμα μαθηματικών και δυσκολέυομαι κάπου! σε μία άσκηση λέει
Να βρείτε το πεδίο τιμών των συναρτήσεων
ψ= χ2-4χ+3

???????? πως το λύνουμε??? με Διακρίνουσα (απο ότι βρήκα: Δ>0)
αν το κάνουμε κανονικά είναι : (Χ-3) (χ+4) ε ενώ κανονικά πρέπει να το λύσουμε ως προς χ!!!


????????????????
y=x²-4x+3=x²-2.2x+4-4+3=(x-2)²-1
(x-1)²>=0 =>(x-1)²-1>=-1 =>y>=-1 Αρα y€[-1,οο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Παιδια θελω την βοηθεια σας σε 2 θεματακια απο αυτο το ευκολο βιβλιο :P :
λοιπον Εστω η συναρτηση f(x)=α + εφ(2πχ)
για α=2 να λυσετε την εξισωση f(x/2)-f(x-π/4)=0 και μια ακομη
να λυσετε την εξισωσω 2συν(2χ-π/3)-2συν2χ=-1

ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Θες να σε βοηθήσουν να λύσεις ασκήσεις από το βοήθημα το οποίο θα σε βοηθήσει να καταλάβεις ασκήσεις του σχολείου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τις προσπάθησες?Τι δεν καταλαβαίνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Τις προσπαθησα και τις δυο!σ αυτο που θελω μεγαλυτερη βοηθεια ειναι η πρωτη γιατι παιδευομαι εδω και μια ωρα και δε μου βγαινει!αν μπορει να τη λυσει καποιος θα ειμαι υποχρεωμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέει για α=2
Βάζεις όπου α το 2:P
Ωραία?Ωραία.
Λέει να λύσεις αυτήν την εξίσωση f(x/2)-f(x-π/4)=0
Όταν βλέπεις f(x/2) τι καταλαβαίνεις ότι πρέπει να κάνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
SoZi πολυ εξυπνη δε το παιζεις;εχεις ενα πολυ επιθετικο υφακι καταλαβαινω πολυ καλα τι εννοει η ασκηση....
Αντικαθιστω οπου χ αυτο που δινει απλα το δοκιμασα και δε μου βγαινει...
ή κανω εγω καποιο λαθος(το πιο πιθανο) ή δε βγαινει η ασκηση γι αυτο ζητησα βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό το μειονέκτημα έχει η επικοινωνία στο νετ.Δεν καταλαβαίνεις το τρόπο που τα λέω.
Τέσπα δεν τα είπα με υφάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Τοτε τι να πω ζητω συγγνωμη αλλα ετσι φαινεται γραμμενο :P
περιμενω τελικα να δω αν θα δω καμια βοηθεια:) γιατι δε μου βγαινει εμενα :(
-----------------------------------------
Ρε παιδια αν μπορουσε να βοηθησει κανεισ...ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

Καμια ιδεα ρε παιδια πως γινεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dimitris0mg

Νεοφερμένος

Ο Dimitris0mg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
έστω κ=2+2(τετραγωνο)+2(κυβος)+...2(εις την 2008) να αποδείξετε οτι ο 30 διαιρει το κ. κάποιος αν μπορεί να μου την λύση παρακαλώ.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top