Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
οταν λες στο τετραγωνο,βαζεις ολο το κλασμα στο τετραγωνο ή μονο τον παρανομαστη;
mono τον παρανομαστη και επειδη καταλαθος βγηκε πρωσοπακι ειναι 4 ( 1 .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
καλησπερα παιδια μπορειτε να μου λυσετε αυτο...
4:(1+ριζα5)στο τετραγωνο - 3:(1-ριζα5)στο τετραγωνο=.... θυμαμαι οτι ελεγε να βρουμε ενα αποτελεσμα με ριζα...


γιατι δεν προσπαθεις να αναπτυξεις τις ταυτοτητες?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis77

Νεοφερμένος

Ο Giannis77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Να μια άσκηση που τη βρήκα ενδιαφέρουσα :D

Ήταν σήμερα στο τεστ μαθηματικών γενικής παιδείας τρίτης λυκείου. Ωστόσο, αν τη σκεφτεί κάποιος έξυπνα, μπορεί να τη βγάλει και με γνώσεις Α' λυκείου!

Για τους ισχύει:



Να βρείτε τη μέγιστη τιμή του

Άντε να σας δώ!! :)
Να και η δική μου εκδοχή (με γνώσεις Α λυκείου)


( Που ισχύει)

Προσθέτω και στα 2 μέλη το 2αβ








Δηλαδη η μέγιστη τιμή του αβ μπόρει να 'ναι το 800 :clapup:

Η αλήθεια είναι πώς με βασάνισε 1 ωρίτσα περίπου αλλά το βρήκα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να και η δική μου εκδοχή (με γνώσεις Α λυκείου)
( Που ισχύει)
.............................
Δηλαδη η μέγιστη τιμή του αβ μπόρει να 'ναι το 800 :clapup:
...............................
Η αλήθεια είναι πώς με βασάνισε 1 ωρίτσα περίπου αλλά το βρήκα :redface:
Λυπάμαι φίλε μου, πολύ καλή η προσπάθεια σου, αλλά δεν το βρήκες.
Δεν μπορούμε να ξεκινάμε με μια αυθαίρετη ανισότητα που ισχύει.
Να πώς γίνεται με γνώσεις Α λυκείου:
α + β = 40 => β = 40 - α
Ονομάζω χ = α∙β => χ = α∙(40-α) => χ = 40α - α² => α² - 40α + χ = 0
Το τριώνυμο ως προς α έχει πραγματικές ρίζες, άρα:
Δ 0 => 40² - 4χ 0 => χ 1600/4 => α∙β 400 =>
=> μεγιστο(α∙β) = 400 , δηλ. α=20, β=20 (λύση που βγαίνει και με Γ λυκείου)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Λυπάμαι φίλε μου, πολύ καλή η προσπάθεια σου, αλλά δεν το βρήκες.
Δεν μπορούμε να ξεκινάμε με μια αυθαίρετη ανισότητα που ισχύει.
Να πώς γίνεται με γνώσεις Α λυκείου:

...
Πού ακριβώς εντοπίζεις λάθος στην παραπάνω αντιμετώπιση; :confused:
Η αυθαίρετη ανισότητα που λες είναι στοιχειώδης ανισότητα και χρησιμοποιείται κατά κόρον στα μαθηματικά. Το ότι ξεκινάει από κάτι που αρχικά δε φαίνεται να βοηθά, δεν καθιστά τη λύση λάθος. Σωστή και η δική σου, αλλά αυτή αυτή εδώ δε χρησιμοποιεί πάνω από 2 γραμμές, κάτι που την καθιστά όμορφη.
Η λύση είναι ολόσωστη εν ολίγοις. :)


@Giannis77: Πού την ξέθαψες αυτήν την άσκηση; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis77

Νεοφερμένος

Ο Giannis77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ φίλε @koum για την στήριξη, αν και εγώ δεν βρίσκω κάτι λάθος στην λύση μου
ΥΓ: Εεε κοιτούσα το θέμα και έπεσα πάνω της ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis.1821

Νεοφερμένος

Ο Antonis.1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 104 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Πού ακριβώς εντοπίζεις λάθος στην παραπάνω αντιμετώπιση; :confused:
Η αυθαίρετη ανισότητα που λες είναι στοιχειώδης ανισότητα και χρησιμοποιείται κατά κόρον στα μαθηματικά. Το ότι ξεκινάει από κάτι που αρχικά δε φαίνεται να βοηθά, δεν καθιστά τη λύση λάθος. Σωστή και η δική σου, αλλά αυτή αυτή εδώ δε χρησιμοποιεί πάνω από 2 γραμμές, κάτι που την καθιστά όμορφη.
Η λύση είναι ολόσωστη εν ολίγοις. :)
Η λύση σου δεν είναι σωστή.
Και μόνο το γεγονός ότι βγάζεις διαφορετικό αποτέλεσμα θα έπρεπε να σε προβληματίσει.
Κι αυτό διότι αν κάποιος αριθμός (ή κάποια ποσότητα) αποδείξουμε ότι είναι μεγαλύτερος ή ίσος από Χ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι"πιάνει" την τιμή Χ. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Η ανισότητα π.χ. ότι δεν είναι λάθος. Αλλά δεν σημαίνει και ότι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Aν ισχυει αυτο:

Να αποδειξουμε οτι:


Το εβαλε στο διαγωνισμα και δεν το ελυσε κανενας.
Καποιος που να μπορει να το λυσει?:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis77

Νεοφερμένος

Ο Giannis77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πού ακριβώς εντοπίζεις λάθος στην παραπάνω αντιμετώπιση; :confused:
Η αυθαίρετη ανισότητα που λες είναι στοιχειώδης ανισότητα και χρησιμοποιείται κατά κόρον στα μαθηματικά. Το ότι ξεκινάει από κάτι που αρχικά δε φαίνεται να βοηθά, δεν καθιστά τη λύση λάθος. Σωστή και η δική σου, αλλά αυτή αυτή εδώ δε χρησιμοποιεί πάνω από 2 γραμμές, κάτι που την καθιστά όμορφη.
Η λύση είναι ολόσωστη εν ολίγοις. :)


@Giannis77: Πού την ξέθαψες αυτήν την άσκηση; :P

Η λύση σου δεν είναι σωστή.
Και μόνο το γεγονός ότι βγάζεις διαφορετικό αποτέλεσμα θα έπρεπε να σε προβληματίσει.
Κι αυτό διότι αν κάποιος αριθμός (ή κάποια ποσότητα) αποδείξουμε ότι είναι μεγαλύτερος ή ίσος από Χ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι"πιάνει" την τιμή Χ. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Η ανισότητα π.χ. ότι δεν είναι λάθος. Αλλά δεν σημαίνει και ότι ...

Πρώτα απ' όλα το είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άκυρο αφού ένας αριθμός υψωμένος στο τετράγωνο δεν μπορεί να είναι ίσος με -1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Aν ισχυει αυτο:

Να αποδειξουμε οτι:


Το εβαλε στο διαγωνισμα και δεν το ελυσε κανενας.
Καποιος που να μπορει να το λυσει?:/
Με απαγωγή σε άτοπο : έστω ότι ψ=0 τότε χ²<0 που είναι αδύνατο. Άρα ψ διάφορο του μηδενός.(ίσως να λύνεται και διαφορετικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis77

Νεοφερμένος

Ο Giannis77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πρώτα απ' όλα το είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άκυρο αφού ένας αριθμός υψωμένος στο τετράγωνο δεν μπορεί να είναι ίσος με -1.

Και στην συνέχεια όταν κάτι είναι μικρότερο ή ίσο με κάτι άλλο, σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάρει τιμή μεγαλύτερη από αυτο. Δηλαδή όταν το χ δεν μπορεί να πάρει τιμή μεγαλύτερη από 10. Έτσι και όταν σημαίνει ότι το αβ δεν μπορεί να πάρει τιμή μεγαλύτερη απο 800

ΥΓ :Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστή η λύση μου, αλλά τουλάχιστον δεν λέω ασυναρτησίες. Φιλικά παντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Η λύση σου δεν είναι σωστή.
Και μόνο το γεγονός ότι βγάζεις διαφορετικό αποτέλεσμα θα έπρεπε να σε προβληματίσει.
Κι αυτό διότι αν κάποιος αριθμός (ή κάποια ποσότητα) αποδείξουμε ότι είναι μεγαλύτερος ή ίσος από Χ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι"πιάνει" την τιμή Χ. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Η ανισότητα π.χ. ότι δεν είναι λάθος. Αλλά δεν σημαίνει και ότι ...
Σωστά, δεν πρόσεξα ότι το φράγμα που χρησιμοποίησε δεν ήταν το μέγιστο δυνατό. Είχα στο μυαλό μου την όταν πληκτρολογούσα και από την οποία προκύπτει εύκολα το ζητούμενο...

My fault. :)

Και στην συνέχεια όταν κάτι είναι μικρότερο ή ίσο με κάτι άλλο, σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάρει τιμή μεγαλύτερη από αυτο. Δηλαδή όταν το χ δεν μπορεί να πάρει τιμή μεγαλύτερη από 10. Έτσι και όταν σημαίνει ότι το αβ δεν μπορεί να πάρει τιμή μεγαλύτερη απο 800

ΥΓ :Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστή η λύση μου, αλλά τουλάχιστον δεν λέω ασυναρτησίες. Φιλικά παντα :)
Αντικατέστησε στην αρχική , όπου το .
Θα δεις ότι δεν επαληθεύεται, άρα και δεν είναι δεκτή η τιμή του γινομένου. :)

Aν ισχυει αυτο:

Να αποδειξουμε οτι:
Μια άλλη λύση εκτός από αυτήν που ήδη αναφέρθηκε είναι να θεωρήσεις το σταθερό και να λύσεις το τριώνυμο ως προς .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis77

Νεοφερμένος

Ο Giannis77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Έχεις δίκιο δεν είναι αυτή η λύση. Θα το σκεφτώ και θα επιστρέψω δρυμήτερος ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Έχεις δίκιο δεν είναι αυτή η λύση. Θα το σκεφτώ και θα επιστρέψω δρυμήτερος ! :P
Εφόσον , τότε η καλύτερη δυνατή ανισότητα είναι η .

Δοκίμασε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Με απαγωγή σε άτοπο : έστω ότι ψ=0 τότε χ²<0 που είναι αδύνατο. Άρα ψ διάφορο του μηδενός.(ίσως να λύνεται και διαφορετικά)

Μια άλλη λύση εκτός από αυτήν που ήδη αναφέρθηκε είναι να θεωρήσεις το σταθερό και να λύσεις το τριώνυμο ως προς .

Ευχαριστω.(:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis.1821

Νεοφερμένος

Ο Antonis.1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 104 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Σωστά, δεν πρόσεξα ότι το φράγμα που χρησιμοποίησε δεν ήταν το μέγιστο δυνατό. Είχα στο μυαλό μου την όταν πληκτρολογούσα και από την οποία προκύπτει εύκολα το ζητούμενο...
Μπράβο. Αυτό είναι το σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Karkabilios

Νεοφερμένος

Ο Karkabilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μιας και έχω αϋπνίες και βαριέμε θυμήθηκα μια άσκηση που μου έχει σπασει τα νέυρα και είπα να την γράψω εδώ μήπως μπορεί να βοηθήσει κανένας.Η άσκηση έχει σχέση με τους τύπους του Vieta και διτετράγωνες εξισώσεις και είναι η

x + x+1 = 13
χ+1..Χ..6


Ξέρω δεν την έγραψα καλά αλλά δεν ξέρω πως γίνετε να βάλω γραμμή κλάσματος, πάντως ανάμεσα να ξέρτε πως υπάρχει γραμμή κλάσματος.Επίσης, τελείες έβαλα για να καταλάβεται ποιοί αριθμοί αντιστοιχούν σε κάθε κομμάτι.Αν μπορεί κάποιος να μου ποστάρει την λύση αλλά αναλυτικά αν γίνετε μιας και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα απο μαθηματικά.Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μιας και έχω αϋπνίες και βαριέμε θυμήθηκα μια άσκηση που μου έχει σπασει τα νέυρα και είπα να την γράψω εδώ μήπως μπορεί να βοηθήσει κανένας.Η άσκηση έχει σχέση με τους τύπους του Vieta και διτετράγωνες εξισώσεις και είναι η........Αν μπορεί κάποιος να μου ποστάρει την λύση αλλά αναλυτικά αν γίνετε μιας και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα απο μαθηματικά.
Ακ κατάλαβα καλά η εξίσωση είναι:
χ/(χ+1) + (χ+1)/χ = 13/6
Αν θέλεις πραγματικά τη λύση, ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε. Αν όμως, όπως λες, την έβαλες μόνο και μόνο επειδή την θυμήθηκες καθώς έχεις αυπνίες και βαριέσαι, γιατί να ασχοληθούμε?
Πάντως η εξίσωση ούτε διτετράγωνη είναι, ούτε με Vieta έχει σχέση. Κάνεις απαλοιφή παρονομαστών και λύνεις μια απλή δευτεροβάθμια Γ γυμνασίου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Karkabilios

Νεοφερμένος

Ο Karkabilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Με παρεξήγησες φίλε μου.Όταν είπα πως βαριέμαι εννοούσα εκείνη την στιγμή όχι βαριέμαι γιατί δεν είχα τη να κάνω όχι να λύσω την άσκηση.Άλλωστε εάν βαριώμουν να την λύσω ή δεν θα την έγραφα καθόλου ή θα την έκανα απλά αντιγραφή απο το λυσάρι των μαθηματικών και δεν θα ζήταγα βοήθεια.
Έγραψα για Vieta και διτετράγωνες επειδή είναι άσκηση σε αυτό το μάθημα με τους τύπους και τις διτετράγωνες.Και να :redface: ... είμαι ολίγον πανάχρηστος στα μαθηματικά μιας και δεν διάβαζα και δεν ξέρω πολλά αλλά το πήρα απόφαση και προσπαθώ να διαβάζω τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
παιδια καιγομαι να μπορει καπιοσ να μου λυση αυτη
(α-β)(χ-α)(χ-β)+(β-γ)(χ-β)(χ-γ) ειναι μια και λεει αν α,β,γ διαφορετικοι ανα δυο να δειξετε οτι το τιρωνυμο αυτο εχει δυο ριζεσ παω α λυκειου ειμαι στισ ανισωσεισ β βαθμου
+(α-γ)(χ-α)(χ-γ)

η πανω π[ρενθεση με τη κατω ειναι πρασταση ειναι αθροισμα 3 γινομενων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top