antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
πολλαπλασιασμός είναι παιδιά γι'αυτό άλλωστε δεν έβαλα τπτ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
πολλαπλασιασμός είναι παιδιά γι'αυτό άλλωστε δεν έβαλα τπτ! ;)
Άρα: |2x-3||3-2x|= 16 <=> (2χ-3)² = 16 <=> 2χ-3 = ±4 <=> χ = 7/2 ή χ = -1/2

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolakos100

Νεοφερμένος

Ο tolakos100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα

Ξέρει κανείς άν έχω στις δυνάμεις να βρώ τι πρόσημο έχει το 5 στην 37η πώς γίνεται;
Νομίζω ότι όταν είναι μονός ο εκθέτης είναι (-) και όταν είναι ζυγός είναι (+) ισχύει;
Επίσης στο (-5) στην 37η; ή γενικότερα με τις παρενθέσεις τί παίζει;
Help ρε παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Το 5 εις την 37 ειναι θετικος φυσικα(σκεψου λογικα, συνεχως πολ/τε με θετικο αριθμο) και το -5 εις την 37 ειναι αρνητικος.γενικα εαν εχεις αρνητικο και το υψωσεις σε μονο εκθετη περνεις αρνητικο,ενω αν ειναι αρτιος περνεις θετικο.εαν εχεις κι αλλες αποριες εδω ειμαστε!:-Pα και για τις παρενθεσεις που ρωτας θα επισυναψω αργοτερα ενα αρχειο με τους κανονες συγκεντρωμενους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolakos100

Νεοφερμένος

Ο tolakos100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
MAKHS4 σ’ευχαριστώ πολύ, με σώζεις!
Περιμένω εναγωνίως και το αρχείο που αναφέρεις γιατί καίγομαι.

Να’σαι καλά:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παιδια, επειδη του χρονου εχω αποφασισει στα 30μου να δωσω Πανελληνιες και επειδη διεπιστωσα οτι απαιτειται γνωση αλγεβρας α λυκειου, ξεκινησα ακριβως απο την 1η Μαιου το διαβασμα στην αλγεβρα και σημερα καταφερα και ολοκληρωσα ολο το βιβλιο με επιλυση ολων των ασκησεων α ομαδας, β ομαδας γ ομαδας και δ ομαδας στο τελος του βιβλιου (εκτος απο το 3ο κεφαλαιο.)
αυτο που ειδα ειναι οτι πολλες φορες καποιες απο τις β ομαδας ηταν πιο βαρβατες απο αυτες τις γ ομαδας.
Οι της δ ομαδας μου φανηκαν πιο ευκολες απο τις γ ομαδας, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΙΑΟΛΕΜΕΝΗ ασκηση δ ομαδας που με εχει τρελανει!!
Εχω φαει απο εχθες μαγκες ΤΡΕΛΟ ΚΟΛΛΗΜΑ

ειναι η ασκηση (5) με το Computer που σχηματιζει το πρισμα και ζητα τις συντεταγμενες των κορυφων Δ, Θ, Β και Ζ. Ρε παιδια δεν μπορω με τιποτα να βγαλω τη τεταγμενη του Ζ!! Εχω βρει ολα τα αλλα και εχω κολλησει στην τεταγμενη του Ζ. Πως στο διαολο βγαινει; Η ευθεια (ΕΖ) δε διερχεται απο το Λ ουτε και η (ΔΗ) απο το Κ. Ο συνδυασμος των ευθειων (ΕΖ), (ΔΗ) και (ΒΖ) που συμπιπτουν στο Ζ δε βοηθαει καθολου.
καμια γνωμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
........ειναι η ασκηση (5) με το Computer που σχηματιζει το πρισμα και ζητα τις συντεταγμενες των κορυφων Δ, Θ, Β και Ζ..............
Σελίδα? (Υπάρχουν 10³ ασκήσεις 5)
- Την βρήκα. Σελ. 177.
Λοιπόν: μούφα είναι!!! Λέει ΟΛΕΣ οι ευθείες κλπ συγκλίνουν. Άρα και αυτές που δεν έχει σχεδιάσει. Δλδ. το Ζ είναι τομή των ευθειών ΚΗ και ΛΕ.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σελίδα? (Υπάρχουν 10³ ασκήσεις 5)
- Την βρήκα. Σελ. 177.
Λοιπόν: μούφα είναι!!! Λέει ΟΛΕΣ οι ευθείες κλπ συγκλίνουν. Άρα και αυτές που δεν έχει σχεδιάσει. Δλδ. το Ζ είναι τομή των ευθειών ΚΗ και ΛΕ.
.

Μαλιστα, για να δω τωρα το μεσημερακι θα επιχειρησω να το λυσω.

Μαλιστα, για να δω τωρα το μεσημερακι θα επιχειρησω να το λυσω.

Eνταξει το ελυσα. Οντως οχι ιδιαιτερα δυσκολο. Πως μου ξεφυγε το "συγκλινουν";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Eνταξει το ελυσα. Οντως οχι ιδιαιτερα δυσκολο. Πως μου ξεφυγε το "συγκλινουν";
Ίσως εσύ δεν είχες ποτέ έναν καθηγητή να σου λέει συνέχεια: "Αν δεν σου βγαίνει μια άσκηση ξαναδιάβασε προσεκτικά την εκφώνηση μήπως σου ξεφεύγει κάτι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis123

Νεοφερμένος

Ο stathis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εχουμε 0<β<π/4 να βρεθει το προσημο του Γ=ημ(-4β)

βοηθεια!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πολλαπλασιάζοντας την σχέση σου με 4 παίρνεις 0<4β<π άρα ημ4β>0 (1)
Επίσης ισχύει ημ(-4β)=-ημ4β (2)

Από τις σχέσεις (1),(2) παίρνεις: ημ(-4β)<0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stathis123

Νεοφερμένος

Ο stathis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εγινε φιλε 1000 ευχαριστω!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Σχολιο : Αν Σταθη αναρρωτιεσαι πως βγηκε το ημ4β>0 ,σκεψου οτι η 4β ειναι στο 1ο και 2ο τεταρτημοριο,οπου το ημ ειναι θετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου απο ποια ενοτητα ειναι αυτη η ασκηση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis123

Νεοφερμένος

Ο stathis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ειναι το τελευταιο κεφαλαιο στην ααλγεβρα α λυκειου κεφαλαιο 5ο. σ αυτο που ρωτησα ηξερα το προσημο του ημ(4β) απλα δε σκεφτηκα πως ημ(-4β)=-ημ(4β) ελεγα οτι 0<4β<π<=> 0>-4β>-π που ειναι βλακεια κ ελεγα μια ωρα πως να βγαινει!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ειναι το τελευταιο κεφαλαιο στην ααλγεβρα α λυκειου κεφαλαιο 5ο. σ αυτο που ρωτησα ηξερα το προσημο του ημ(4β) απλα δε σκεφτηκα πως ημ(-4β)=-ημ(4β) ελεγα οτι 0<4β<π<=> 0>-4β>-π που ειναι βλακεια κ ελεγα μια ωρα πως να βγαινει!!!!!:P
Μπορούσες να το σκεφτείς και αλλιώς: Αφού -π<-4β<0, η -4β είναι ΙΙΙ ή ΙV τεταρτημόριο, άρα ημ(-4β)<0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis123

Νεοφερμένος

Ο stathis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
απλα ειναι φορες που κολλας και δε σκεφτεσαι το πιο απλο τωρα μου φαιεται γελοιο!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως λύνουμε εξισώσεις όπου το χ υπάρχει σαν εκθέτης? για παράδειγμα θέλω να λύσω αυτή την παράσταση
4 επί 9^χ-13 επί 6^χ+9 επί 4^χ=0
Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Γραψε το 9 σαν δυναμη και το τεσσερα επισης και βρες πως θα μπορουσες να εμφανισεις δευτεροβαθμια αξιοποιωντας το 6.
Σαν μεθοδολογια θα σου πουν διαιρεσε με το 4^χ αλλα δεν μαρεσει προσωπικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
φίλε diagora δεν το κατάλαβα:redface: μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top