Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Κανε διακρινουσα αν και δν ειδα αν βγαινει...
μαθηματικα γ λυκειου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
εχει ρίζα αλλα είναι δεκαδική, αρα είναι λάθος η άσκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ωστοσο αν και αρκετες φορες ισχυει η ισοδυναμια βαζουμε απλη συνεπαγωγη γιατι
δεν μας ζητειται να αποδειξουμε οτι κατι ισχυει και αντιστροφα ,αρα ισοδυναμια ειναι
περιττη .Ισως θεωρηθει ως αδυμαμια απο καποιο μαθητη να χρησιμοπιοει συνεχεια το <=>
γιατι πολυ απλα το χρησιμοποιει καταχρηστικα .Τα συμβολα αυτα δεν ειναι για να
ομορφαινουν το τετραδιο ,πρεπει να ξερουμε να τα χρησιμοποιουμε σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γειά,
παιδιά χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια: Δεν καταλαβαίνω τη εξίσωση 2ου βαθμού.

π.χ. Πώς λύνετε αυτή: 3χ² + 2x + 1 = 0

Μπορείται μήπως να μου δείξετε ένα καλήτερο παράδειγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer

Νεοφερμένος

Η summer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Γειά,
παιδιά χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια: Δεν καταλαβαίνω τη εξίσωση 2ου βαθμού.

π.χ. Πώς λύνετε αυτή: 3χ² + 2x + 1 = 0

Μπορείται μήπως να μου δείξετε ένα καλήτερο παράδειγμα?

Λοιπόν αρχικά παίρνεις την διακρίνουσα που είναι β² - 4αγ
σε αυτη την περίπτωση β=2, α=3 , γ=1

Άρα Δ= 2²-4*3*1
Δ=4-12
Δ=-8

Δ<0 άρα η εξίσωση δεν έχει λύσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δ<0 άρα η εξίσωση δεν έχει λύσεις
Πάντα θα γράφετε: "Η εξίσωση δεν έχει λύσεις στους πραγματικούς αριθμούς.", γιατί η εξίσωση έχει λύσεις σε ένα ευρύτερο σύνολο αριθμών στο οποίο η ρίζα του -1 έχει υπόσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**χρυ$@ν8η**

Νεοφερμένος

Η Χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
απολυτο του χ στο τετραγωνο πλην απολυτο του 3 στο τετραγωνο μπορει να μπει σε ενα απόλυτο? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όχι, δεν μπορείς να τα βάλεις σε ένα απόλυτο. Οι ιδιότητες λένε |α| |β|=|αβ| και |α|/|β|=|α/β|.

Επίσης μπορείς να το διαπιστώσεις και με ένα παράδειγμα. Έστω ότι χ=1
Τότε |χ|^2-|3|^2=|1|^2-3^2=1^2-9=-1-9=-8

Ενώ αν γινόταν σε ένα απόλυτο θα είχαμε:
|χ|^2-|3|^2=|χ-3|^ 2=|1-3|^2=|-2|^2=2^2=4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει τη λύση των 1,2 σελ 77 ;; Πως καταλαβαίνω ότι Υ=1/3χ είναι το σημείο Α(1, 1/3);;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik21848

Νεοφερμένος

Ο nik21848 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πως καταλαβαίνω ότι Υ=1/3χ είναι το σημείο Α(1, 1/3);;;
Δεν ισχύει αυτό. Η ψ=(1/3)χ είναι ευθεία, όχι σημείο.
Για τη λύση, απλώς παρατήρησε ότι το γινόμενο των δύο συντελεστών, δηλ του 1/3 και του -3 είναι -1. Άρα οι ευθείες σχηματίζουν ορθή γωνία.
Αντίστοιχα στην ασκ. 2, οι ευθείες είναι παράλληλες, αφού έχουν ίδιους συντελεστές. (3/2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
ok το πιασα, ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
παιδιά χρειάζομαι μια βοήθεια
Αν χ1,χ2 είναι οι ρίζες της εξίσωσης 3χ^2-2χ+5=0 να βρείτε τις τιμές
α)(2χ1+3)*(2χ2+3)
β)2χ1^3*χ2^2+2χ1^2*χ2^3

ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik21848

Νεοφερμένος

Ο nik21848 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Στηριζόμενος στους τύπους του vieta, δηλ. χ1+χ2 = -β/α και χ1*χ2= γ/α για μια εξίσωση: αχ^2+βχ+γ=0, έχουμε:

α) (2χ1+3)*(2χ2+3) = 4χ1χ2 + 6χ1 + 6χ2 + 9 = 4χ1χ2 + 6(χ1 + χ2) + 9 = 4* 5/3 + 6* 2/3 + 9 = 20/3 + 12/3 + 27/3 = 59/3
β) 2χ1^3*χ2^2+2χ1^2*χ2^3 = 2χ1^2 * χ2^2 * (χ1+χ2) = 2*χ1^2*χ2^2* (χ1 + χ2) = 2*(χ1χ2)^2 * (χ1 + χ2) = 2*( 5/3)^2 * (2/3) = 2* 25/9 * 2/3 = 100/27
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
-x+2 ,x<0
f(x) { x-1 ,0<=x<4
3 , x>=4

Την άσκηση αλγεβρικά την έλυσα.
Για την πρώτη βρήκα τα σημεία Α(-1,3) και Β(0,2)
Για τη δεύτερη Γ(0,-1) και Δ (4,3)
Για την τρίτη χ>=4

Το θέμα είναι ότι και γεωμετρικά ένωσα τα σημεία αλλά το θέμα είναι ότι μπερδεύομαι αν θα βάλω κυκλάκι άσπρο ή μαύρο. Μπορεί κάποιος να τη λύσει γεωμετρικά με αυτά τα σημεία ποιυ έδωσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sleeping

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Έχω μια απορία στις συναρτήσεις και πιο συγκεκριμένα στις συναρτήσεις y=αχ+β. Έχει άσκηση το βιβλίο γενικής παιδείας 'Α Λυκείου : f(x)=2x + |x-1| ( σελ.78 ) να την παραστήσουμε γραφικά. Εγώ, λοιπόν, ξέρω από τις απόλυτες τιμές ότι η παράσταση γίνεται y=x+1, αν χ<1 (1) και y=3x-1 (2) , αν χ(μεγαλύτερο ή ίσο του ενός, δεν γνωρίζω το σύμβολο). Ωραία μέχρι εδώ. Έπειτα, μου έχουν πεί και από το φροντιστήριο να κάνω ένα πινακάκι που να έχει την αναλογία x και y. Εκεί, λοιπόν δεν έχω καταλάβει με ΠΟΙΑ λογική πρέπει να πάρω ξέρω εγώ στην (1) Β(1,2) και Α(0,1) ή στην (2) Β(1,2) και Γ(2,5). Η ερώτηση μου είναι δηλαδή γιατί να βάλω στο πινακάκι στην (1) στην τιμή του χ 0 στο Α και 1 στο Β και αντίστοιχα στην (2). Θα εκτιμούσα πολύ κάποιος να με βοηθούσε. Προσπάθησα να είμαι όσο πιο πολύ κατανοητός μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η ερώτηση μου είναι δηλαδή γιατί να βάλω στο πινακάκι στην (1) στην τιμή του χ 0 στο Α και 1 στο Β και αντίστοιχα στην (2).
Το χ=1 θα το βάλεις σίγουρα γιατί εκεί σπάει η ευθεία και θα δεις αν η συνάρτηση είναι συνεχής. Για τα άλλα σημεία βάζεις ότι θέλεις. Χρειάζεσαι ένα ακόμα σημείο για κάθε ευθεία. Διαλέγεις εσυ, δεν υπάρχει κανόνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sleeping

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ :D, νομίζω ότι το κατάλαβα. Το επόμενο ερώτημα μου είναι πότε βάζω αυτό το κυκλάκι ; Και όταν το βάζω έχω δεί σε κάποιες ασκήσεις ότι μια άλλη ευθεία ή ευθύγραμ. τμήμα το γεμίζει το κυκλάκι ( που ήταν κενό πριν ) σαν να αναιρεί την πρώτη ..

Thanks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ :D, νομίζω ότι το κατάλαβα. Το επόμενο ερώτημα μου είναι πότε βάζω αυτό το κυκλάκι ; Και όταν το βάζω έχω δεί σε κάποιες ασκήσεις ότι μια άλλη ευθεία ή ευθύγραμ. τμήμα το γεμίζει το κυκλάκι ( που ήταν κενό πριν ) σαν να αναιρεί την πρώτη ..
Το κυκλάκι είναι γεμάτο όταν και οι δύο ευθείες περνάνε από αυτό το σημείο (συνεχής συνάρτηση) και άδειο εκεί που η μία δεν περνάει (ασυνεχής συνάρτηση). Δες τα παραδείγματα που βάζω: το πρώτο είναι αυτή η συνάρτηση που έβαλες και το 2ο μια άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sleeping

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φοβερός ! Ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ρε Dia απάντησε και στη δικιά μου ερώτηση. Άντε πλιζ...!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top