Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Τι σημαίνει αυτό?? Κυκλικά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Νομίζω είναι συγχρόνως και συμμετρική και κυκλική. Στο κλάσμα θα υπάρχουν ή a, bc, ή b, ac, ή c, ab.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αναζητούνται 2 ακέραιοι, που το άθροισμα του να είναι ίσο με το γινόμενο τους. Δηλαδή, a+b = ab , με α διάφορο του b.

Δεν είναι άσκηση του βιβλίου.
Εγώ τους μόνο αριθμούς που μπορώ να σκεφτώ είναι το 2+2, αλλά -μάλλον- δεν πρέπει να είναι ίδιοι οι αριθμοί. Την άσκηση μας την υπαγόρευσε καθηγήτης και δεν μας το διευκρίνησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αναζητούνται 2 ακέραιοι, που το άθροισμα του να είναι ίσο με το γινόμενο τους. Δηλαδή, a+b = ab , με α διάφορο του b.

Δεν είναι άσκηση του βιβλίου.
Εγώ τους μόνο αριθμούς που μπορώ να σκεφτώ είναι το 2+2, αλλά -μάλλον- δεν πρέπει να είναι ίδιοι οι αριθμοί. Την άσκηση μας την υπαγόρευσε καθηγήτης και δεν μας το διευκρίνησε.
αφου α διαφορο του β, δεν ειναι το 2,2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
οταν η διακρινουσα ειναι 0 το χ1,2 =?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
εχει μια διπλη ριζα χ!και οτυπος της ειναι ακριβως ιδιος οπως και πριν χωρις την διακρινουσα!δηλαδη
χ=-β/2α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
χ=-β/2α διπλη ριζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Επαγωγικά αποδεικνύεται ότι ισχύει (αντίστοιχα για a,b > 2 ισχύει η ανίσωση χωρίς το ίσον).

[λαθάκι :oops:]

Άρα αυτό που λες ισχύει στους ακεραίους μόνο για a=b=2 ή a=b=0. Τώρα, αν είναι στους ρητούς ή άρρητους με προβληματίζει, γιατί έτσι οι δυο αριθμοί θα τείνουν στο 2 (μιλώντας για τη δεύτερη ανισότητα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ναι, εμείς όλα αυτά (αν και σε περνάμε ένα χρόνο) δεν τα χουμε μάθει. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν ακέραιοι που να ικανοποιούν αυτή τη σχέση και να είναι διάφοροι μεταξύ τους, αυτή είναι η απάντηση.

Τώρα αν κάποιος έχει καμιά απόδειξη στα πλαίσια της Α' Λυκείου, ακόμη καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.


Αν , τότε a+1=a άτοπο.
Λύνοντας ως προς a, έχουμε με

Τότε για να είναι a ακέραιος πρέπει ακέραιος δηλαδή

ή
Αντικαθιστώντας στην αρχική εξίσωση έχουμε αντίστοιχα και , που είναι άτοπο επειδή .

Άρα δεν υπάρχουν a,b που να ικανοποιούν την εξίσωση.

BTW αυτή δεν είναι άσκηση Άλγεβρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Προς το παρόν δεν έχει γράψει κανένα τμήμα της Α΄Λυκείου (στο σχολείο μας) τεστ στα μαθηματικά!!!!
εε μαθηματικά βάζουν σχεδόν πάντα κάποιο τεστάκι,οπότε να το περιμένετε!!:iagree:;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Το περιμένουμε,Ειρηνάκι, στη ...... γωνία!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Έχουμε για αύριο τις εξής ασκήσεις και θέλω να κάνω μια επαλήθευση:
.
χ^3-1 προς χ^2+4χ+3(κλάσμα όπως καταλάβατε) και χ^3-5χ^2+4χ προς χ^2-7χ+10

Δεν ξέρω αν τα έχω κάνει σωστά οπότε αν κάποιος μπορεί να γράψει την άσκηση αναλυτικα για να δω αν έχω κάνει λάθος θα ήταν πολύ καλό για εμένα!!! Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Τι θες απλοποιησεις??
-----------------------------------------
Εστω οτι είναι απλοποιησεις, που απλοποιησεις είναι.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
1.παιδιά στο σχολείο λύσαμε την εξής άσκηση:
-2/x2το 2 είναι εκθέτης – 1 -1/1-x =
-2/(x-1)(x+1)+ x+1/(x-1)(x+1) =
-2+1(x+1)/ (x-1)(x+1)=
1(x+1)/ (x-1)(x+1)=
1/x-1

Μήπως από το σημείο με τα κόκκινα και μετά είναι λάθος γιατί πως γίνεται να αφερέσαμε το 1 από το -2 και πού το βρήκαμε το 1;

Ο μαθηματικός μας είπε
-Άρτιες δυνάμεις αντιθέτων είναι ίσες ενώ περιττές δυνάμεις αντιθέτων είναι αντίθετες. Μήπως μπορείτε να μου το εξηγήσετε αυτό με ένα παράδειγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Για το δεύτερο (το πρώτο δε φαίνεται σωστά, ίσως αν δοκίμαζες με LaTeX?), ισχύει ότι (-)(-)=(+), άρα (εμπειρικά σκέψου ότι αφού πολλαπλασιάζεται με τον εαυτό του άρτιο αριθμό φορών, το τελικό γινόμενο μπορεί να γραφτεί ώς n - ζευγάρια (-)(-) χωρίς να υπολείπεται τίποτα. Άρα θα είναι θετικό).

Ομοίως για περιττές δυνάμεις, , διότι αν το ξαναθέσεις ως n- ζευγάρια, υπολείπεται ένα, δηλαδή (+)(-) = (-).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Κι εγώ φίλε μου έτσι τα βρήκα αλλά μου φαινόταν κάπως. Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Για το δεύτερο (το πρώτο δε φαίνεται σωστά, ίσως αν δοκίμαζες με LaTeX?), ισχύει ότι (-)(-)=(+), άρα (εμπειρικά σκέψου ότι αφού πολλαπλασιάζεται με τον εαυτό του άρτιο αριθμό φορών, το τελικό γινόμενο μπορεί να γραφτεί ώς n - ζευγάρια (-)(-) χωρίς να υπολείπεται τίποτα. Άρα θα είναι θετικό).

Ομοίως για περιττές δυνάμεις, , διότι αν το ξαναθέσεις ως n- ζευγάρια, υπολείπεται ένα, δηλαδή (+)(-) = (-).

Πώς γίνεται να γράψω με latex;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top