elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ποιας ταξης;

βασικά κοίτα είχα μπερδευτεί λίγο γιατί κάποιοι μου λέγανε ότι έχει και κάποιοι ότι δεν έχει τάξεις, είναι γενικό:what::stars:τέλος πάντων εσείς ποιας τάξης έχετε ποιο μου προτείνετε για να πάρω τηλέφωνο να τους το πω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Λοιπον εγω εχω της δευτερας και της τριτης.Της α λυκειου δεν το εχω αλλα νομιζω οτι τα σχεικα με περιστεροφωλιες,θεωριες παιγνιων και ανναλοιωτα ειναι στης δευτερας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Λοιπον εγω εχω της δευτερας και της τριτης.Της α λυκςιου δεν το εχω αλλα νομιζω οτι τα σχεικα με περιστεροφωλιες,θεωριες παιγνιων και ανναλοιωτα ειναι στης δευτερας

δευτέρας και τρίτης, τι, γυμνασίου ή λυκείου?και αυτά που λες με τις περιστεροφωλιές είναι στης δευτέρας γυμνασίου ή λυκείου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
δευτέρας και τρίτης, τι, γυμνασίου ή λυκείου?και αυτά που λες με τις περιστεροφωλιές είναι στης δευτέρας γυμνασίου ή λυκείου?

δευτερας και τριτης γυμνασιου.Οι μαθηματηκες ολυμπιαδες του στεργιου ειναι για β,γ γυμνασιου και α λυκειου.Στης β γυμνασιου ειναι αυτα για τις περιστεροφωλιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Στην Α' Λυκείου συνεχίζεται η Θεωρία Παιγνίων και τα αναλλοίωτα.

Υπάρχουν και άλλα βιβλία του Στεργίου, χωρίς τάξεις, πχ. Αλγεβρικές Ανισότητες, Κλασσικές και Νέες Ανισότητες, Ριζικός Άξονας (Γεωμετρία) κτλ. Τα δυο τελευταία δεν τα έχω, οπότε δεν έχω να σου πω κάτι για αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Οι μαθηματικες ολυμπιαδες ειναι σαν αλυσιδες.
Οσο για τις ανισοτητες ειχε γραψει και αρθρο που ανφερει καποια πραγματα απο το βιβλιο

https://www.emepne.gr/my files/2008-anisotites 2004 , teliko.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Οι μαθηματικες ολυμπιαδες ειναι σαν αλυσιδες.
Οσο για τις ανισοτητες ειχε γραψει και αρθρο που ανφερει καποια πραγματα απο το βιβλιο

https://www.emepne.gr/my files/2008-anisotites 2004 , teliko.pdf


αα ωραία θα το διαβάσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwannak

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
παιδια σοσ αυριο μας εβαλε επαναληψει στα αρχαια κ μας φορτοσε ενα σορο ασκησεις ο μαθηματικος στο φροντηστηριο..αν μπορει καποιος ας βοηθησει!!ευχαριστω!!:'(




1)αν η εξισωση(λ²-4)χ=λ²-2λ ειναι ταυτοτητα να βρειτε το λ:'(


2)αν η εξισωση(λ²-3λ)χ=λ²-9 ειναι αδυνατη να δειξετε οτι η εξισωση (λ+1)χ=λ+5 εχει μοναδικη λυση:'(




βοηθεια!!!:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
α)Για να είναι ταυτότητα αρκεί
και
Απο οπου προκύπτει λ=2
β)Μονο για και .Αρα λ=0
οποτε η εξίσωση εχει λύση την χ=5. Μια και μοναδική λύση
-----------------------------------------

Ας κάνω και μια γενίκευση της άσκησης. Η εξίσωση είναι 1ου βαθμού αρα της μορφης ax=-b.
  • Για να είναι αδύνατη απαιτουμε a=0 και b διαφορο του 0
  • Για να είναι ταυτότητα απαιτουμε a=0 και b=0
  • Για να εχει μία λύση απαιτουμε a διαφορο του 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwannak

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
να λυθουν οι εξισωσεις:οποιοσ μπορει ασ βοηθησει!!

1)λ²(χ-1)=5(5χ-λ)
2)λ²(χ+1)=2(2-λχ)


να γινουν γινομενα οι παραστασεις

χ²+6χ+9
2)9χ²+12χ+4
3)χ²-2χ+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Βαριεμαι να λυνω εξισωσεις τωρα.

Οι παραστασεις ειναι

1) (χ+3)^2
2)(3χ+2)^2
3)(χ-1)^2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
1)Για λ=5 είναι ταυτότητα. Για λ=-5 είναι αδύνατη. Για ολες τις αλλες τιμές ()εχει μοναdική λύση την χ=λ/λ+5

2)
Για λ=0 η λ=1 τοτε είναι αδύνατη.για ολες τις αλες τιμές()εχει μοναδική λύση την χ=4-λ/λ(λ-1)

Για τα υπολοιπα είναι απλά ταυτότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwannak

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Βαριεμαι να λυνω εξισωσεις τωρα.

Οι παραστασεις ειναι

1) (χ+9)^2
2)(3χ+2)^2
3)(χ-1)^2
Αυτό είναι (χ+3)^2=χ^2+6χ+9
(χ+9)^2=χ^2+18χ+81
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Αυτό είναι (χ+3)^2=χ^2+6χ+9
(χ+9)^2=χ^2+18χ+81

Ναι δικιο εχεις μπερδευτηκα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Παιδια,μηπως καλυτερα να τις δειχνατε και το πως βρηκατε τις συγκεκριμενες τιμες στα λ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Θες πολύ ψηλε??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Αφιερωμένη για τον ζιπ.

Να δείξετε οτι αν

οπου λ μη αρνητική παράμετρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Αφιερωμένη για τον ζιπ.

Να δείξετε οτι αν

οπου λ μη αρνητική παράμετρος

επανερχομαι μετα απο καιρο!!
λεπον:εστω και τοτε απο τη δοθεισα σχεση εχουμε αφου το πρωτο μελος θετικο τοτε θα ειναι και το δευτερο και επειδη l μη αρνητικος επεται 3+l>0 αρα και ab>0!

και μια πιο τσακπινικη λυση θα ελεγα suggested by ευκλειδης:
επειδη τοτε αφου l+5>0 επεται πως αρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
παιδιά σας παρακαλώ λύστε το παρακάτω πρόβλημα!!!! δεν μπορώ να τη λύσω και είμαι έτοιμος να σκάσω!
λοιπόν

μία δεξαμενή έχει 3 βρύσες. Η πρώτη γεμίζει την δεξαμενή σε 10 ώρες, η δεύτερη σε 5 ενώ η τρίτη(που βρίσκεται στο πυθμένα της δεξαμενής) αδειάζει τη δεξαμενή σε 8 ώρες. Πόσες ώρες κάνει να γεμίσει η δεξαμενή?

( τα νούμερα δεν είναι τα αρχικά και μπορεί να μην βγαίνει ακριβώς. εγώ θέλω μόνο την εξίσωση)

κανειιιιιιιιιιιιιιιιιιιίς????:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top