F@NH_

Νεοφερμένος

Η F@NH_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
με αυτες τις λεπτομεριες ειναι που μου αρεσει να αχολουμαι.αλλωστε αυτη ειναι η μαγεια των μαθηματικων, της φυσικης, της χημειας...
-----------------------------------------
τελικα μηπως μπορει καποιος να μου απαντησει στο ερωτημα μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
(δεν ειναι λεπτομερειες.

για παραδειγμα καθε φορα που λυνεις μια εξισωση κατα βαθος το χρησιμοποιεις.

αντιστοιχως και με τα συστηματα αναφορας)


π.χ. ψ=2 --> ψψ=4 <--> ψ=2 ή ψ=-2

οτι βρηκαμε δύο λυσεις δε σημαινει οτι και οι δυο ειναι αποδεκτες.

αλλα σιγουρα αν υπαρχουν λυσεις θα ανηκουν στο συνολο {2, -2}

η μονη λυση ειναι η ψ=2 (αυτο φαινοταν κι απ την αρχη)

μια χαρακτηριστικη περιπτωση ειναι η εξης:

1=2 --> 1 x 0 = 2 x 0 <--> 0 = 0

(ως γνωστον παιζει να γραφω και βλακειες γι αυτο ελεγξτε τα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
όταν υψώνεις στο τετράγωνο ή βάζεις απόλυτο αυτό που προκύπτει δεν ισοδυναμεί με το προηγούμενο Νομίζω πως είναι μια χαρακτηριστική περίπτωση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ναι αλλα καθε φορα που λυνω μια ασκηση θα μου μενει χρονος να ελεγχω ποιο απο τα δυο χρειαζεται να βαλω;δεν υπαρχει καποιος κανονας;πχ σε καποια ορισμενη περιπτωση να μπαινει παντα ισοδυναμει ή συνεπαγεται;βλεπετε τοσα χρονια στο σχολειο κανεις δεν ασχοληθηκε να μας τα μαθει...

αν σου λεει να λυσεις μια εξισωση. δεν χρειαζεται, κατα τη γνωμη μου, ισοδυναμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
αν σου λεει να λυσεις μια εξισωση. δεν χρειαζεται, κατα τη γνωμη μου, ισοδυναμια.

αν το χεις παει με ισοδυναμιες ξερεις οτι αυτες ειναι οι λυσεις σου.

αλλιως χρειαζεται να κανεις επαληθευση (ε?)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

F@NH_

Νεοφερμένος

Η F@NH_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
υπαρχουν κανονες πχ οταν αποδεικνυω μια σχεση ή για μια εξισωση αν βαζω παντα συνεπαγεται ή ισοδυναμει;εχω ακουσει πως οταν δινεται μια σχεση που ισχυει κ ζητειται ν αποδειξεις οτι ισχυει κατι αλλο παιρνεις την σχεση που ισχυει την μετασχηματιζεις βαζοντας παντα ισοδυναμει.ειναι αληθεις;στη φυσικη παλι ενας καθηγητης μου ειπε οτι αν παρω εναν τυπο πχ U=A*T και τον αντικαταστησω με αριθμους πχ U=5m/s και τ=2sec θα πρεπει να βαλω συνεπαγεται για να βρω το Α.Εχω μπερδευτει λιγακι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ενας καθηγητης μου ειχε κοψει, μια φορα. ομως και οι ιδιοι οι μαθηματικοι εχουν διαφωνιες. μπορεις να κανεις αυτου που κανει και το βιβλιο, να βαζεις ή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

F@NH_

Νεοφερμένος

Η F@NH_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
για τα μαθηματικα μιλας ή για φυσικη fasdag;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
αν σου λεει να λυσεις μια εξισωση. δεν χρειαζεται, κατα τη γνωμη μου, ισοδυναμια.

κανονικά σχδόν ολες οι εξισώσεις λύνονται με ισοδυναμίες π.χ. μια με ριζικά (ναι μεν υψώνουμε στο τετράγωνο αλλά λύνουμε το σύστημα της νέας που προέκυψε με τον αρχικό περιορισμους) Γενικώς είτε τις λύνουμε τις εξισώσεις κανονικα με συνεπάγεται και στο τέλος ελέγχουμε τις λύσεις(πράγμα που πολλές φορές δεν είναι εφικτο όταν π.χ. έχουμε άπειρες λύσεις) ή εντοπίζουμε από την αρχή τους περιορισμούς δουλεύοντας ισοδύναμα σε σύστημα με τη σχέση που τροποποιούμε και αυτούς(τους περιορισμούς).Παρακαλώ δείτε και εσείς αν κάτι από αυτά που λέω δεν αλη8εύει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

F@NH_

Νεοφερμένος

Η F@NH_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
αν εχω ισοτητα και την υψωσω στο τετραγωνο δεν ισχυει να βαλω ισοδυναμει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
αν εχω ισοτητα και την υψωσω στο τετραγωνο δεν ισχυει να βαλω ισοδυναμει...

ΠΑΝΤΑ όταν υψώνεις στο τετράγωνο η σχέση που προκύπτει ΔΕΝ είναι ισοδυναμη(και το απολυτο το ίδιο είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

F@NH_

Νεοφερμένος

Η F@NH_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
στη Φυσικη εχω δει πως για να μην μπερδευομαι με ισοδυναμει και συνεπαγεται μπορω να βαλω ή στα μαθηματικα αυτο ισχυει;γιατι δεν το εχω δει πουθενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
τα μαθηματικα της φυσικης ειναι τα ιδια με τα μαθηματικα των μαθηματικων!

δεν εχει σημασια ποιο συμβολο θα βαλεις (αρκει να συνεννοεισαι με τους αλλους, αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο)

σημασια εχει σε ποια "ΕΝΝΟΙΑ" θα αντιστοιχει το συμβολο που θα βαλεις (π.χ. το "ή" ή το "-->" ή ο,τι αλλο)


(αν αυτο που σε απασχολει ειναι ποιο συμβολο χρησιμοποιειται συνηθως, τοτε ας σου απαντησει καποιος που να το ξερει καλυτερα [εγω βαζω βελακια ..ή συχνα δε βαζω τιποτα [το ενα κατω απ το αλλο] εννοωντας "συνεπαγεται" )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

F@NH_

Νεοφερμένος

Η F@NH_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
υπαρχει καποιος κανονας;(οχι το οτι αν μπορεις να γυρισεις προς τα πισω βαζεις ισοδυναμει, αλλιως συνεπαγεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Σημ: Δε μου βγαίνει σχέση μεταξύ α-β-χ-θ στην άσκηση της Θεοδώρας πριν 3-4 σελ, πάντα η σχέση συμπεριλαμβάνει έναν τριγ αριθμό. Κανείς καμιά ιδέα;;

Aσκηση:
Να βρεθούν οι λύσεις του συστ 2x - y = z
x + y = 3z + 2
αν x, y, z ακέραιοι και z το θπόλοιπο διαίρεσης ακέραιου δια του 3

Ασκηση:
Αν οι λύσεις της εξίσωσης
, νδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σημ: Δε μου βγαίνει σχέση μεταξύ α-β-χ-θ στην άσκηση της Θεοδώρας πριν 3-4 σελ, πάντα η σχέση συμπεριλαμβάνει έναν τριγ αριθμό. Κανείς καμιά ιδέα;;

Aσκηση:​

Να βρεθούν οι λύσεις του συστ 2x - y = z
x + y = 3z + 2
αν x, y, z ακέραιοι και z το θπόλοιπο διαίρεσης ακέραιου δια του 3

Ασκηση:​

Αν οι λύσεις της εξίσωσης


, νδο
την ιδεα την εδωσε απο πανω ο vimaproto!
θα παρεις την σχεση που συνδεει συνιμητονο και εφαπτομενη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
την ιδεα την εδωσε απο πανω ο vimaproto!
θα παρεις την σχεση που συνδεει συνιμητονο και εφαπτομενη...

εκεί κόλλησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
σας κουρασα:p
παιρνεις εφθ=ημθ/συνθ , υψωνεις στ τετραγωνο την σχεση και αντικαθιστας το (ημθ)^2 με την σχεση ημ^2θ+συν^2θ=1 κανεις απλοποιηση αντικαθιστας και βγαινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω μόλις τώρα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top