Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Γειά σας, μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει με την κλίση της ευθείας; Πως την βρίσκουμε;;
Εάν μου απαντούσατε θα σας υπόχρεη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Γειά σας, μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει με την κλίση της ευθείας; Πως την βρίσκουμε;;
:)
Σύμφωνα με το βιβλίο στη σελ.137:
Η κλίση α της ευθείας με εξίσωση y=ax είναι ίση με την εφαπτομένη της γωνίας ω, που σχηματίζει η ευθεία με τον άξονα χ'χ
Οπότε, αν ξέρεις την εφαπτομένη της γωνίας, ξέρεις και τη κλίση της ευθείας. Η εφαρμογή 2 στη σελ.138, πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάααααααααααρα πολύ!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάααααααααααρα πολύ!! :D
Επίσης, στη σελίδα 68 γράφει:
Παρατηρούμε ότι στην ευθεία y = αx ο λόγος
είναι πάντα σταθερός και ίσος με α, δηλαδή:


O λόγος αυτός λέγεται κλίση της ευθείας y = αx. Για παράδειγμα, η ευθεία y = –2x έχει κλίση –2.
Οπότε, το α είναι η κλίση της ευθείας.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ και για τα δύο! Γιατί και τις συναρτήσεις δεν τις έχω πολυκαταλάβει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkaplanis

Νεοφερμένος

Ο kkaplanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
x15x5=20 πως λυνεται αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Γειά σας μας έχει βάλει πρόχειρο στα μαθηματικά στα μαθήματα με συνημίτονο, εφαπτομένη , ημίτονο και μας είπε ότι οι ασκήσεις θα είναι από το μάθημα που λέει για τις μοίρες 30 , 45 , 60 ...

μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε τι ασκήσεις μπορεί να βάλει..

αν μπορείτε δώστε μου καμία να λύσω...!

ευχαριστώ πολύ!

δεν θα απαντήσει κανείς ?? όλοι αδιαφορείτε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
χαχα μην το παιρνεις τοσο βαρια βρε. λοιπόν ακου. πρωτα θα προσπαθησεις να λυσεις μονος σου ολες τις ασκησεις του σχολικου κ γενικά οσες κανατε στην ταξη.
οπου εχεις προβλημα ρωτα μας.
αφου τις λυσεις κ θες κ αλλες μας το λες ξανα.
(αν κ αμα ξερεις αυτες λογικα εισαι προετοιμασμενος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά δυστυχώς σήμερα γράψαμε μαθηματικά στην τριγωνομετρία και τα πήγα χάλια..από μία άσκηση που έπιανε 9 μον.

Μαθηματικά

Λοιπόν αν θα μπορούσε κάποιος να μου λύσει την άσκηση που μας έβαλε

Έχουμε ορθογώνιο τρίγωνο ΑΒΓ (Α=90) και τραβάμε την διάμεσο ΒΜ.. Δίνεται ότι ΑΜ=6cm και ότι εφΓ=1/3.
Να βρείτε το εμβαδό του τριγώνου ΑΒΜ και του ΒΜΓ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Eφόσον εφΓ=1/3, τότε ΑΒ=1cm και ΒΓ=3cm.
(ΑΒΜ)= βυ/2=6/2=2cm
(ΒΜΓ)=(ΑΒΓ)-(ΑΒΜ)=(12/2)-2=6-2=4cm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elli-anna

Νεοφερμένος

Η elli-anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
γεια σε ολους.πηγαινω β γυμνασιου και θα ηθελα τη βοηθεια σας για ενα θεμα.σημερα στα μαθηματικα καναμε συναρτησεις αλλα καναμε μεσα στη μεση της ωρας προβα σεισμου και ο καθηγητης μας δεν προλαβε να ολοκληρωσει.Αλλα μας εβαλε ενα προβλημα για τη αλλη φορα:

Δινεται η ευθεια με εξισωση y=ax+β, η οποια τεμνει τους αξονες των Χ και των y στα σημεια Α(-6,0) και Β(0,-4).Αντιστοιχα,να βρειτε την εξισωση της ευθεια αυτης.

Σε πολλους μπορει να φανει γελοιο αλλα εγω εχω μπερδευτεί.Μήπως μπορει καποιος να με βοηθησει????:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Λοιπον: Το Α ανηκει στην ε. Αρα παω στην ευθεια ε και βαζω οπου χ το -6 και οπου y το 0!
Ετσι μου προκυπτει μια σχεση. Οτι το 6α=β
Μετα λεω οτι το Β ανηκει στην ε. Αρα παω στην ευθεια ε και βαζω οπυ χ το 0 και οπου y το -4!
Ετσι μου προκυπτει οτι β=-4
Απο την σχεση που εχουμε βρει παραπανω, εχουμε οτι α= -2/3
Αρα η ευθεια ε ειναι: y= -2/3x -4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elli-anna

Νεοφερμένος

Η elli-anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δενχρειαζεται να κανεις πράξεις?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Τα σχηματίζεις και στη συνέχεια αυτά που βλέπεις τα γράφεις. Όπως στο λέει η Χαρουλίτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elli-anna

Νεοφερμένος

Η elli-anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
γεια σας.θα ηθελα να ρωτησω εαν στο παρακατω προβλημα λοιπει καποιο στοιχειο προκειμενου να μπορει να λυθει η ασκηση,γιατι δεν μπορω να τη λυσω.
μια θελωντασ να αγορασει πλακακια απευθυνθηκε σε ενα εργοστασιο που φταιχνει πλακακια ζητωντας το εξης σχεδιο.(ενα τετραγωνο πλακακι που η καθε πλευρα ειναι 20 cm,το μισο τετραγωνο ειναι χωρισμενο σε τετραγωνακια και ενα απο αυτα θα βαφτει μαυρο,ενω τα υπολοιπα ασπρα).Εαν η παραγγελια αφορα 1000 πλακακια ποση ασπρη και ποση μαυρη μπογια θα χρειαστει το εργοστασιο για να βαψει τα πλακακια.?????
βοηθεια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ζωγράφισε τα πλακάκια!
(Εννοεί πόση μπογιά σε τετραγωνικά μέτρα μάλλον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Γεια σας.. επειδη υπηρξε ενα καλοκαιρι και μια μεγαλη διακοπη απο τα μΘηματ εχει κολλησει το μυαλο μου.. οποτε αν μπορειτε με βοηθηστε με με αυτη τη πραξη.


Ριζα 10+40 ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Γεια σας.. επειδη υπηρξε ενα καλοκαιρι και μια μεγαλη διακοπη απο τα μΘηματ εχει κολλησει το μυαλο μου.. οποτε αν μπορειτε με βοηθηστε με με αυτη τη πραξη.


Ριζα 10+40 ;;

Εννοείς πόσο ,
ή εννοείς πόσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Λοιπον ειμαι ασχετη στα μαθηματικα και θελω να μου λυσετε μια απορια.
Δεν εχω καταλαβει πως θα βρω την ριζα ενα αριθμου.ξερω οτι ειναι ο αριθμος που οταν υψωθει στο τετραγωνο μας δινει τον αριθμο που εχουμε.Ωραια,αλλα εγω πως θα βρω ετσι απλα ποιος ειναι αυτος ο αριθμος;Υπαρχει καποια πραξη η τροπος να το υπολογισουμε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top