Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Open-minded

Νεοφερμένος

Η Open-minded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Open-minded

Νεοφερμένος

Η Open-minded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
είναι εξίσωση με έναν άγνωστο, πρέπει να έχει 2 μέρη. Ξαναδιάβασε πιο προσεκτικά την εκφώνηση.
Η άσκηση είναι ως εξής <<Δίνονται τα πολυώνυμα : A= (3x+2)στο τετράγωνο -(5-2χ)(3χ+2) και Β= 25χ στο τετράγωνο-9
1)Να παραγοντοποιήσετε τα πολυώνυμα Α και Β
2)Να λύσετε την εξίσωση Α-Β=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GStef

Νεοφερμένος

Ο GStef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
ε τοτε καλα σου είπα ρε συ, στο πρώτο κάνεις τη παραγοντοποίηση και στο 2 κάνεις copy paste αυτό που σε έγραψα! Άντε ποιός τη χάρη σου, έτοιμη λύση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Να μου πειτε κανενα σαϊτ ωστε να με βοηθησει στο μηκος του τοξου γιατι εχω κατι αποριες :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimakas

Νεοφερμένος

Ο δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Γύθειο (Λακωνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
πως λυνεται μια ανισωση διπλη ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Να μου πειτε κανενα σαϊτ ωστε να με βοηθησει στο μηκος του τοξου γιατι εχω κατι αποριες :hmm:
Τι ακριβώς δε καταλαβείνεις;Ρώτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikospetroupoli

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
πως λυνεται μια ανισωση διπλη ευχαριστω

λύνεται είτε όλη μαζί αλλά αυτό δεν είναι τόσο σύνηθες ως προς θέμα δυσκολίας είτε να τη χωρίζεις σε 2 απλές
πχ 2χ+1<7χ<60
* 2χ+1<7χ και
*7χ<60

( 2πλή ανίσωση - το επονομαζόμενο σάντουιτσ:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
λύνεται είτε όλη μαζί αλλά αυτό δεν είναι τόσο σύνηθες ως προς θέμα δυσκολίας είτε να τη χωρίζεις σε 2 απλές
πχ 2χ+1<7χ<60
* 2χ+1<7χ και
*7χ<60

( 2πλή ανίσωση - το επονομαζόμενο σάντουιτσ:P)
Tην χωρίζεις σε δύο ανισώσεις λύνοντας την κάθε ανίσωση ξεχωριστά και κάνοντας στο τέλος μια επαλήθευση. Τι εννοώ:
2χ+1<7χ
2χ-7χ<-1
-5χ<-1
5χ>1
χ>1/5

ΚΑΙ
7χ<60
χ<60/7 Τώρα κάνεις έναν άξονα και περνάς τα συμπεράσματα σου και σαν τελική λύση δίνεις την κοινή

Άρα λες ότι χ ε(ανήκει) (1.5,60/7)

Όποια απορία έχεις πες!;)

Edit: Έχω χαζέψει από το διάβασμα :P, τώρα πρόσεξα ότι δεν ζητάς εσύ βοήθεια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikospetroupoli

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
χαχα! δεν πειράζει! εξάλλου τα είπες πιο εκτενώς και κατανοητά!:D
(πάντως το Ε-ανήκει- κτλ σύμβολα δεν τα μαθαίνεις στο γυμνάσιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
χαχα! δεν πειράζει! εξάλλου τα είπες πιο εκτενώς και κατανοητά!:D
(πάντως το Ε-ανήκει- κτλ σύμβολα δεν τα μαθαίνες στο γυμνάσιο)
Πως το γράφετε;
1/5<χ</7 ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikospetroupoli

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
τι να σου πω....εγώ έτσι το γράφω με διαστήματα αλλά είμαι α' λυκείου....
λογικά έτσι ή ενδεχομένως να μην το γράφουν καθόλου πέρα του άξονα....Δεν θυμάμαι....ας μας διαφωτίσει κάποιος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά, να σας κάνω μια ερώτηση;
Στα Μαθηματικά τι ονομάζουμε ''τετραγωνική ρίζα'';
(Ολοκληρωμένη απάντηση)...:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Τετραγωνική ρίζα ενός αριθμού είναι ένας αριθμός που έαν υψωθεί στο τετράγωνο ισούται με αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Παιδιά είναι λίγο(εντελώς δηλαδή αλλά τέλος πάντων) εκτός θέματος αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!! Φέτος μας έχει έρθει ένα τούβλο Μαθηματικός με τον οποίο ΚΑΝΕΙΣ από καμμία τάξη δεν καταλαβαίνει τίποτα.. Εμένα επειδή μου αρέσουν τα Μαθηματικά και θέλω να μάθω περισσότερα ο καθηγητής με εμποδίζει διότι δεν παραδίδει καν τη Θεωρία. Την εξηγεί με ένα δικό του ακαταλαβήστικο τρόπο και με νευριάζει! Σκέφτηκα να αρχίσω ιδιαίτερα για να μάθω και τίποτα από τα Μαθηματικά της Β' Γυμνασίου.. Εσείς τι θα μου προτείνατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Παιδιά είναι λίγο(εντελώς δηλαδή αλλά τέλος πάντων) εκτός θέματος αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!! Φέτος μας έχει έρθει ένα τούβλο Μαθηματικός με τον οποίο ΚΑΝΕΙΣ από καμμία τάξη δεν καταλαβαίνει τίποτα.. Εμένα επειδή μου αρέσουν τα Μαθηματικά και θέλω να μάθω περισσότερα ο καθηγητής με εμποδίζει διότι δεν παραδίδει καν τη Θεωρία. Την εξηγεί με ένα δικό του ακαταλαβήστικο τρόπο και με νευριάζει! Σκέφτηκα να αρχίσω ιδιαίτερα για να μάθω και τίποτα από τα Μαθηματικά της Β' Γυμνασίου.. Εσείς τι θα μου προτείνατε;
Κοίταξε μπορείς να του ζητάς να σου τα ξαναεξηγεί, αλλά για ιδιαίτερα δεν είναι λίγο νωρίς;
Πήγαινε φροντιστήριο πιστεύω θα τα καταλαβαίνεις με το παραπάνω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Παιδιά είναι λίγο(εντελώς δηλαδή αλλά τέλος πάντων) εκτός θέματος αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!! Φέτος μας έχει έρθει ένα τούβλο Μαθηματικός με τον οποίο ΚΑΝΕΙΣ από καμμία τάξη δεν καταλαβαίνει τίποτα.. Εμένα επειδή μου αρέσουν τα Μαθηματικά και θέλω να μάθω περισσότερα ο καθηγητής με εμποδίζει διότι δεν παραδίδει καν τη Θεωρία. Την εξηγεί με ένα δικό του ακαταλαβήστικο τρόπο και με νευριάζει! Σκέφτηκα να αρχίσω ιδιαίτερα για να μάθω και τίποτα από τα Μαθηματικά της Β' Γυμνασίου.. Εσείς τι θα μου προτείνατε;

εεε οταν αρχισεις να μην καταλαβαινεις πηγαινε (λογω του μαθηματικου παντα και οχι του διαβασματος σου, εσυ και μονο ξερεις τι φταιει καθε φορα) αλλα καλυτερα να μην πηγαινει ετσι προληπτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Τετραγωνική ρίζα ενός αριθμού είναι ένας αριθμός που έαν υψωθεί στο τετράγωνο ισούται με αυτόν.

Aυτό δεν είναι ολίκα σωστό.Το σωστό είναι : Τετραγωνική ρίζα ενός θετικού αριθμού είναι ένας αριθμός που όταν υψωθεί στο τετράγωνο μας δίνει τον αριθμό αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μη αρνητικού δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνη_23

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μη αρνητικού δεν είναι;
το υποριζο ειναι παντα μεγαλυτερο ή ισο του μηδενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top