Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ωχ, τότε ο μόνος τρόπος είναι να θέσεις τον αριθμό μας ως χ, να εφαρμόσεις τον ορισμό ώστε να παίξουμε με εκθετικές, μετά να κάνουμε πάλι το κόλπο με τις δυνάμεις του ρίζα 3, και τέλος να χρησιμοποιήσουμε την ιδιότητα του 1-1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Δηλαδή? Δε μπορώ να τα καταλάβω.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Το α=logx με βάση β<=> β^α=χ την έχετε μάθει σαν ιδιότητα; Αν ναι, προσπάθησε να την εφαρμόσεις, σε πρώτο στάδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Δε την έχουμε μάθει. Ο τύπος για την αλλαγή βάσης δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ο ορισμός είναι βασικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.


Αυτό έχω κάνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Σωστά!
Τώρα μπορείς να εκφράσεις του αριθμούς που έχεις σαν βάσεις σαν δυνάμεις του ρίζα3?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Αυτο ειναι ο ορισμος και αν εχετε μπει λογαριθμους τοτε σιγουρα το εχετε κανει (μια επαναληψη ειναι παντα καλη).





Προτεινω επαναληψη εκθετικες , λογαριθμικες. (η λυση μπηκε για να καταλαβεις πως λυνονται τετοιες ασκησεις στο περιπου):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Επίσης, γράφεται ισοδύναμα (ρίζα3)^(3χ)=(ρίζα3)^5
και επειδή οι εκθετικές είναι 1-1(το αναφέρουμε) προκύπτει 3χ=5 ή χ=5/3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Το κατάλαβα στο περίπου... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Και αλλιώς

H δεύτερη ισότητα προήλθε από την ιδιότητα και η τέταρτη ισότητα από τον ορισμό του λογαρίθμου-εδώ δηλαδή ο λογάριθμος του με βάση το είναι η δύναμη στην οποία πρέπει να υψώσω το για να πάρω αποτέλεσμα , δηλαδή .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει πως λύνονται αυτά τα θέματα γιατί δεν καταλαβαίνω???
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Έγγραφο1.docx
    87.2 KB · Εμφανίσεις: 137
  • Έγγραφο12.docx
    80 KB · Εμφανίσεις: 125

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Για το πρώτο:

α) εύκολα με Horner ή αντικαταστάσεις.
β) θες P(x) μεγαλύτερο του μηδενός, και λύνεις την ανίσωση.
γ) οι δυνάμεις στους λογαρίθμους κατεβαίνουν ως συντελεστές, κι απλά μετά πρέπει να προσθέσεις το (1+2+..+2011)*2, και να λύσεις μία ανίσωση με λογαρίθμους..

Καλά τά 'πα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saktop

Νεοφερμένος

Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει πως λύνονται αυτά τα θέματα γιατί δεν καταλαβαίνω???
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Έγγραφο 12

α) f(1) = 11
f(-1) = 3
λύνεις σύστημα και βγαίνει αυτό που θέλεις.
β) Βρίσκεις το f(x+1) και αποδεικνύεις ότι είναι ίσο με το P(X).
γ) Βάζεις στη σχέση που απέδειξες στο β) ερώτημα, όπου χ, το χ-1, οπότε προκύπτει: P(x-1)=f(x), βάζεις όπου χ αυτήν την εξυπνάδα που σου δίνει, φεύγει το 1 με το -1 και το αποτέλεσμα είναι 2011.
δ)Εκθετική εξίσωση(e^0 = 1)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
γραφω στις εξετασεις πρωτο μαθημα αλγεβρα,λογαριθμους
ειμαι τελιως ασχετη και δεν εχω καν σημειωσεις.Οποιος ξερει ας παει στη σελ.140 στην 1 ασκση και ας μου πει λιγο τις λυσεις να διαβασω απο εκει!σας ευχαριστω πολυ προερετικα.

επεισης χωρις να θελω να σας κουρασω επειδη μου φαινονται πολυ περιπλοκα θελω και σχτην ομαδα β την πρωτη ασκηση και να μου πειτε πως γινεται.ευχαριστω,σωζετε ζωες

ακυρο,τα βρηκα ολα εδω : https://www.netsuccess.gr/math/index.aspx?catId=3
ελπιζω να σας φανει χρησιμη η σελιδα και να σας βοηθισει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
συναντώ στους λογαρίθμους ένα "lim". μπορεί να μου εξηγήσει κανείς τι είναι, τι σημαίνει και πρακτικά πως χρησιμοποιείται; Σε γενικές γραμμές :) Και να μου αναλύσει, επίσης, (συνοπτικά) το παράδειγμα στο οποίο το συνάντησα: lim από n στο άπειρο (1 + 1/n )^n = e. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Αν δεν εχει αλλαξει κατι το lim ειναι οριο(limit) το οποιο θα το μαθεις στην Γ λυκειου αρα αυτο που βλεπεις μαλλον εινα εκτος υλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Αν δεν εχει αλλαξει κατι το lim ειναι οριο(limit) το οποιο θα το μαθεις στην Γ λυκειου αρα αυτο που βλεπεις μαλλον εινα εκτος υλης.
άρα, ακόμη θα μου είναι άχρηστο. ευχαριστώ για την πληροφορία :) [κάνω επανάληψη στην άλγεβρα που γράφουμε την Πέμπτη και ήθελα να λύσω ορισμένες απορίες μου. (δεν ρωτούσα τον καθηγητή μου, γιατί τότε είχα απορροφηθεί με τα αρχαία κατ. :redface: , και μου έμειναν μερικά κενά)]. Μια ερώτηση ακόμα: τα μαθηματικά Γ.Π. της γ' χρειάζονται τίποτα συγκεκριμένο από τη β' ; (σκέφτομαι να τα δώσω... :worry: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saktop

Νεοφερμένος

Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
άρα, ακόμη θα μου είναι άχρηστο. ευχαριστώ για την πληροφορία :) [κάνω επανάληψη στην άλγεβρα που γράφουμε την Πέμπτη και ήθελα να λύσω ορισμένες απορίες μου. (δεν ρωτούσα τον καθηγητή μου, γιατί τότε είχα απορροφηθεί με τα αρχαία κατ. :redface: , και μου έμειναν μερικά κενά)]. Μια ερώτηση ακόμα: τα μαθηματικά Γ.Π. της γ' χρειάζονται τίποτα συγκεκριμένο από τη β' ; (σκέφτομαι να τα δώσω... :worry: )

Αν και θα πάω Γ' Λυκείου από τον Σεπτέμβριο, απ' ότι μου έχει πει ο μαθηματικός μου, περισσότερο χρειάζεται να γνωρίζεις τους λογάριθμους (κυρίως τα ln) και εκθετικές συναρτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top