Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Ποιο είναι πιο δύσκολο για Γ' Γυμνασιου
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Εξισώσεις

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θεωρημα Θαλή

    Ψήφοι: 10 20.0%
  • Τριγωνομετρία

    Ψήφοι: 17 34.0%
  • Συστήματα

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Παραγοντοποίηση

    Ψήφοι: 13 26.0%
  • Ταυτότητες

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Απλοποίηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο ( ποιό; )

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 10.0%

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Οχι τωρα θα παω 3 γυμνασιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Λοιπόν όσοι θέλουν να κάνουν εξάσκηση στα Μαθηματικά ας λύσουν το παρακάτω σύστημα:
3χ-4ψ=6
2χ-3ψ=5

Το συγκεκριμένο σύστημα δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Ούτε κάποια παγίδα, ούτε κάποια ιδιαίτερη δυσκολία. Είναι από τα πιο απλά συστήματα που έχω δει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Οχι τωρα θα παω 3 γυμνασιου
οκ τότε.Όντως είχε πέσει σε ένα διαγώνισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Παιδια το ξερω οτι σας εχω πριξει αλλα μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε για αλλη μια φορα;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 129 μηνύματα.











αρα


ή

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Παιδια το ξερω οτι σας εχω πριξει αλλα μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε για αλλη μια φορα;



x=2 ή x=-1

papaki94, ξέχασες το αρνητικό πρόσημο στη δεύτερη λύση (x=-1).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.

Που εισαι ρε φιλε;

Λοιπον ναι τωρα το θυμηθηκα.Απλα μπερδεψα τα προσημα

Στο 2ο χ ειναι -1 γαιτι 1-3=-2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Που εισαι ρε φιλε;

Λοιπον ναι τωρα το θυμηθηκα.Απλα μπερδεψα τα προσημα

Στο 2ο χ ειναι -1 γαιτι 1-3=-2
Τοειδα και το διορθωσα !!!!! Απλά μπερδευομαι με το LaTeX!!!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Ευχαριστω παλι παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Παιδια μηπως μπορειται να με βοηθησεται με αυτες τις εξισωσεις



ευχαριστω πολυ
Φίλε cel , οι έξυπνοι τεμπέληδες (και όχι οι "εξυπνοι") λύνουν αυτές τις δύο ασκήσεις ως εξής:
α) διαφορά δύο τετραγώνων (3x-1+4)(3x-1-4)=0 => (3x+3)(3x-5)=0 => 3x+3=0 ή 3x-5=0 και x=-1 ή x=5/3
β) x(x-4)=-4 => x²-4x+4=0 => (ταυτότητα) (x-2)²=0 =>x=2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Φίλε cel , οι έξυπνοι τεμπέληδες (και όχι οι "εξυπνοι") λύνουν αυτές τις δύο ασκήσεις ως εξής:
α) διαφορά δύο τετραγώνων (3x-1+4)(3x-1-4)=0 => (3x+3)(3x-5)=0 => 3x+3=0 ή 3x-5=0 και x=-1 ή x=5/3
β) x(x-4)=-4 => x²-4x+4=0 => (ταυτότητα) (x-2)²=0 =>x=2

Αυτο παει σε μενα;

ΥΓ:Αν με θεωρεις τεμπελη να ξερεις οτι τωρα τα κανω αυτα(τωρα θα παω 3η γυμνασιου) και χρειαζομαι λιγη βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
vimaproto μην προτεινεις τετοιες λυσεις σε παιδι που τωρα θα παει τριτη. Κατσε να μαθει τα βασικα και μετα ας μαθει και μαγκιες.
cel αν εχεις αποριες ριχτες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Τα καταλαβα και τα δυο...Αυριο (μαλλον)θα ερθω με καινουριες αποριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κανεις θερινο φροντιστηριο ή ασχολεισαι μονος σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Μονος για αυτο θελω και τη βοηθεια σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Αυτο παει σε μενα;

ΥΓ:Αν με θεωρεις τεμπελη να ξερεις οτι τωρα τα κανω αυτα(τωρα θα παω 3η γυμνασιου) και χρειαζομαι λιγη βοηθεια
Δεν πάει σε σένα αλλά και ούτε σε κανέναν άλλο. Η έκφραση είναι: "έξυπνος τεμπέλης" που την χρησιμοποιούσε κατά κόρον ο καθηγητής μαθηματικών μου στο πανεπιστήμιο.
Υ.Γ. Αλήθεια, γιατί όταν πάει να σας δείξει κάποιος κάτι εκτός πεπατημένης, το παίρνετε στραβά; Σύγκρινε τους τρόπους των άλλων και τον δικό μου και βαθμολόγησέ μας. Τι έμαθες από τις λανθασμένες (όχι λανθασμένους τρόπους) λύσεις που σου πρότειναν; Να μάθετε να ξεχωρίζετε αυτούς που έχουν κάποια χρονάκια στη πλάτη τους και σας συμπονούν. Δεν μου κάνει καθόλου κόπο να σταματήσω να βοηθώ.
Τέλος, επειδή δείχνετε πολύ ευαίσθητοι, δεν έχω καμία πρόθεση να θίξω και ούτε θα θίξω ποτέ κανέναν.
-----------------------------------------
Σωστότατα και ας'τους να λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Δεν πάει σε σένα αλλά και ούτε σε κανένα άλλο. Η έκφραση είναι: "έξυπνος τεμπέλης" που την χρησιμοποιούσε κατά κόρον ο καθηγητής μαθηματικών μου στο πανεπιστήμιο.
Υ.Γ. Αλήθεια, γιατί όταν πάει να σας δείξει κάποιος κάτι εκτός πεπατημένης, το παίρνετε στραβά; Σύγκρινε τους τρόπους των άλλων και τον δικό μου και βαθμολόγησέ μας. Τι έμαθες από τις λανθασμένες (όχι λανθασμένους τρόπους) λύσεις που σου πρότειναν. Να μάθετε να ξεχωρίζετε αυτούς που έχουν κάποια χρονάκια στη πλάτη τους και σας συμπονούν. Δεν μου κάνει καθόλου κόπος να σταματήσω να βοηθώ.
Τέλος, επειδή δείχνετε πολύ ευαίσθητοι, δεν έχω καμία πρόθεση να θίξω και ούτε θα θίξω ποτέ κανέναν.
-----------------------------------------

Σωστότατα και ας'τους να λένε.

Οκ...Και εννοιτε οτι σεβομαι την αποψη καποιου πιο εμπειρου και οποια βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Συνγχαρητήρια;)
Χρήστο,οι διακρίνουσες και τα συστήματα δεν είναι ακόμα για σενα.Θα τα κάνεις απο τον Σεπτέμβριο,αν θές να κάνεις εξάσκηση, στα Μαθηματικά μόνο της Β Γυμνασίου:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Συνγχαρητήρια;)
Χρήστο,οι διακρίνουσες και τα συστήματα δεν είναι ακόμα για σενα.Θα τα κάνεις απο τον Σεπτέμβριο,αν θές να κάνεις εξάσκηση, στα Μαθηματικά μόνο της Β Γυμνασίου:iagree:

Δεν πειραζει.Τωρα ξεκινησα μεχρι το σεπτεμβρη θα εχω τελειωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν πειραζει.Τωρα ξεκινησα μεχρι το σεπτεμβρη θα εχω τελειωσει
Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να μην τα παρατήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top