Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
1) D=1(-1)-(-λ)λ=-1+λ²=(λ-1)(λ+1)
Dx=λ(-1)-(-λ)λ³=-λ+λ^4=λ(λ³-1)=λ(λ-1)(λ²+λ+1)
Dy=1λ³-λλ=λ³-λ²=λ²(λ-1)

2) D=2λ(λ+1)-λλ=2λ²+2λ-λ²=λ²+2λ=λ(λ+2)
Dx=4(λ+1)-λ2=4λ+4-2λ=2λ+4=2(λ+2)
Dy=2λ2-4λ=4λ-4λ=0

οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Οταν μου λεει οτι αυτο το συστημα ειναι αοριστο.. να αποδειξετε οτι το αλλο συστημα ειναι αδυνατο.. πως δουλευουμε; (παραμετρικα συΤηματα εννοω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Λιγη βοηθεια εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Οταν μου λεει οτι αυτο το συστημα ειναι αοριστο.. να αποδειξετε οτι το αλλο συστημα ειναι αδυνατο.. πως δουλευουμε; (παραμετρικα συΤηματα εννοω)

φανταζομαι οτι και τα δυο συστηματα εχουν την ιδια παραμετρο.αφου το πρωτο ειναι αοριστο σημαινει οτι D=0 και Dx=/0 και Dy=/0.αρα βρισκεις ποια τιμη της παραμετρου ικανοποιει τις συνθηκες και αντικαθιστας την τιμη στο αλλο συστημα και αποδεικνυεις οτι ειναι αδυνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
φανταζομαι οτι και τα δυο συστηματα εχουν την ιδια παραμετρο.αφου το πρωτο ειναι αοριστο σημαινει οτι D=0 και Dx=/0 και Dy=/0.αρα βρισκεις ποια τιμη της παραμετρου ικανοποιει τις συνθηκες και αντικαθιστας την τιμη στο αλλο συστημα και αποδεικνυεις οτι ειναι αδυνατο.

ασκηση..

Αν το συστημα
3χ-2ψ=2λ-1
Χ+ψ=λ-3 ειναι αοριστο
Να αποδειξετε οτο το συστημα :
Χ-λψ=λ
Λχ-4ψ=3 ειναι αδυνατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
ασκηση..

Αν το συστημα
3χ-2ψ=2λ-1
Χ+ψ=λ-3 ειναι αοριστο
Να αποδειξετε οτο το συστημα :
Χ-λψ=λ
Λχ-4ψ=3 ειναι αδυνατο

το 1ο συστημα π εγραψες δεν ειναι αοριστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 594 μηνύματα.
ασκηση..

Αν το συστημα
3χ-2ψ=2λ-1
Χ+ψ=λ-3 ειναι αοριστο
Να αποδειξετε οτο το συστημα :
Χ-λψ=λ
Λχ-4ψ=3 ειναι αδυνατο

το πρωτο συστημα δεν μπορει να ειναι αοριστο αφου D=5=/0 αρα εχει μια λυση.μηπως ξεχασες να γραψεις καποιο λ στο πρωτο μελος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Και εγω 5 το βρηκα... οχι.. ακριβωσ ετσι ειναι η αζκηση... λογικα ειναι λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Όντως η ορίζουσα είναι μεγαλύτερη του 0, οπότε δεν μπορεί να είναι αόριστο το σύστημα:)

Τότε:


Τώρα αν θες να λύσεις τα δύο συστήματα μόνα τους, πες μας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Όντως η ορίζουσα είναι μεγαλύτερη του 0, οπότε δεν μπορεί να είναι αόριστο το σύστημα:)

Τότε:


Τώρα αν θες να λύσεις τα δύο συστήματα μόνα τους, πες μας:P

Απο τι στιγμη π δεν βγαινει δ=ο σημαινει οτι ειναι λαθος σωστα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Απο τι στιγμη π δεν βγαινει δ=ο σημαινει οτι ειναι λαθος σωστα;;
Ναι. Η διατύπωση του προβλήματος είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Και εγώ λύνοντας το κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα (δλδ ότι δεν είναι αόριστο το πρώτο) και υπέθεσα πως κάτι άλλο εννοούσες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Όντως η ορίζουσα είναι μεγαλύτερη του 0, οπότε δεν μπορεί να είναι αόριστο το σύστημα:)

Τότε:


Τώρα αν θες να λύσεις τα δύο συστήματα μόνα τους, πες μας:P
Πώς το έκανες αυτό;Υπάρχει πρόγραμμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
εχω αποριες σε κατι ασκησεις....

1) δινεται τριγωνο ΑΒΓ με Α(-1,2) Β(7,0) Γ(1,4) και Δ μεσον της διαμεσου ΑΜ αν για το σημειο Ε ισχυει 2ΑΕ=ΕΓ (διανυσματα) τοτε
ι) να βρειτε τα σημεια Δ,Ε
ιι) τα σημεια Β,Δ,Ε συνευθειακα...

εχω κολλησει στο 1ο ερωτημα... λογικα πρεπει να αρχισω απο τη σχεση 2ΑΕ=ΕΓ αλλα δεν ξερω τι ψαχνω γιαυτο δεν μπορω να τη λυσω...


2)Δινονται τα διανυσματα α=(2,2) και β (1, - ριζα 3)
ι) να βρειτε τη γωνια που σχηματιζει καθενα απο τα α και β διανυσματα με τον αξονα χ'χ
ιι)να βρειτε τη γωνια (α,β)

την εχω φτασει σε ενα σημειο στο πρωτο ερωτημα.. αλλα σε ενα γενικο αποτελεσμα δηλ εστω α=ΟΜ και αφου χ,ψ θετικα εχω 0<ω<π/2 ... για βοηθηστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
παιδια κανενασ να βοηθησει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Για ξανακοίταξε τα δεδομένα.
Μήπως δίνεις κάτι λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Για ξανακοίταξε τα δεδομένα.
Μήπως δίνεις κάτι λάθος;

οχι φιλε δεν ειναι τιποτα λαθος ειναι ολα σωστα... και γενικα αυτεσ οι ασκησεις υποτιθεται ειναι πολυ ευκολεσ.. απλα επειδη για μενα ειναι καινουργιο το κεφαλαιο γιαυτο δυσκολευομαι λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
παιδια κανενασ να βοηθησει??



Στην πρώτη Το Μ είναι μέσον της ΒΓ . Αρα Μ[(7+1)/2 , (0+4)/2]=Μ(4,2)
Το Δ μέσον της ΑΔ. Αρα Δ[(-1+4)/2 , (2+2)/2]=Δ(3/2,2)
Το Ε(x,y) και από τη σχέση που σου δίνει (αν είναι σωστή) την εκφράζεις με τη βοήθεια των συντεταγμένων των διανυσμάτων. Εξισώνεις τις τετμημένες , εξισώνεις τις τεταγμένες και βρίσκεις τα χ και y για το Ε.Εγώ βρήκα χ=-1/3, y=8/3. Βρίσκεις τα ΒΔ και ΒΕ και προσπαθείς να τα γράψεις στη μορφή ΒΔ=λ.ΒΕ για να αποδείξεις ότι τα Β,Δ,Ε είναι συνευθειακά. Εγώ βρίσκω πως δεν είναι. Μπορεί λόγω της ώρας να κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Και εγώ ακριβώς τα ίδια βρίσκω.
Και δεν μου βγαίνουν συνευθειακά. Γι' αυτό ρώτησα αν έχει κάποιο λάθος η εκφώνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top