Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
έχετε κάνει ότι |a+b|=|a|+|b| τότε a ομόρροπο b
και | |a|-|b| | = |a+b| τότε a αντίρροπο b ;
αν ναι, |a+b|=|-c|=|c|= ... = |a|+|b| άρα a//b κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
έχετε κάνει ότι |a+b|=|a|+|b| τότε a ομόρροπο b
και | |a|-|b| | = |a+b| τότε a αντίρροπο b ;
αν ναι, |a+b|=|-c|=|c|= ... = |a|+|b| άρα a//b κλπ.
αυτο μήπως σου ειναι εύκολο να το εξηγήσεις; γιατι μας ειπε αυτα που εχω κανει bold αλλα δεν καταλαβαινω τη λύση σου:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
τα διανυσματα χρειαζονται για 3η λυκειου ή θα τα περασουμε και θα τα ξεχασουμεεε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
a+b+c=0 => a+b=-c => |a+b|=|-c|=|c|=4|a| (από υπόθεση)
|a|+|b|=|a|+3|a|=4|a|
δηλαδή |a+b|=|a|+|b| άρα a ομόρροπο b => a//b
a+b+c=0 => b+c=-a => |b+c|=|-a|=|a|
||b|-|c||=| 3|a| - 4|a| |=|-|a|| =|a|
δηλαδή |b+c|=||b|-|c|| άρα b αντίρροπο c => b//c
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
κατι ασχετο, ποτε μπορουμε να υψωσουμε τα δυο μέλη μιας ανισώτητας στο τετράγωνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
δυστυχώς δεν το κάναμε :P
Εμείς το είχαμε κάνει, πάντως. Το έχω και σημειωμένο για εξετάσεις :P
(Γ' Γυμνασίου-σελ.245)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gian7giant

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
κατι ασχετο, ποτε μπορουμε να υψωσουμε τα δυο μέλη μιας ανισώτητας στο τετράγωνο?

Αν ειναι και τα 2 μελη της ανισωσης θετικα ναι, κρατωντας την ιδια φορα, ενω αν ειναι και τα 2 μελη της ανισωσης αρνητικα τοτε ναι αλλαζωντας φορα..αν ειναι ετερωσυμα οχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
a+b+c=0 => a+b=-c => |a+b|=|-c|=|c|=4|a| (από υπόθεση)
|a|+|b|=|a|+3|a|=4|a|
δηλαδή |a+b|=|a|+|b| άρα a ομόρροπο b => a//b
a+b+c=0 => b+c=-a => |b+c|=|-a|=|a|
||b|-|c||=| 3|a| - 4|a| |=|-|a|| =|a|
δηλαδή |b+c|=||b|-|c|| άρα b αντίρροπο c => b//c
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα κατάλαβα τι εννοούσε όταν μας είπε και τις σχέσεις για τα ομόρροπα και αντίρροπα :D Και πάλι ευχαριστώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
1374984_616258095063508_1739484415_n.jpg

καμια ιδεα για τις 11, 12 ? νομιζω ειναι αλγεβρα β' και οχι μαθηματικα και με εχουν πιασει αδιαβαστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Είναι απο κάποιο βιβλίο? Ωραίες ασκησούλες. Βασικά χρησιμοποιείς τον ορισμό της περιττής συνάρτησης, αρκεί να δείξεις δηλαδή τη σχέση που λέει ο ορισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
δεν εχω ιδεα, εμενα μου τις δωσανε, η 11 μου εχει μεινει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
δεν εχω ιδεα, εμενα μου τις δωσανε, η 11 μου εχει μεινει..

Η μονοτονία της συνάρτησης, όπου υπάρχει, είναι ίδια σε συμμετρικά ως προς το μηδέν πεδία. Για παράδειγμα, αν μια περιττή συνάρτηση είναι γνησίως αύξουσα στο (-2,-1], τότε η ίδια συνάρτηση είναι γνησίως αύξουσα το [1,2).

Μήπως εχει λαθος η άσκηση?? και το διαστημα ειναι (-00, -α)?

Στην 12 (χωρις να ειμαι σιγουρος ) νομίζω ειναι λάθος η εκφώνηση της ασκησης διότι:

==> f(x)=0 (1) ή f(x) + f(-x)=0 (2) Δεν μπορεις να πεις λόγω της (2) f(x) περιττη για καθε x επειδή για μερικά χ μπορει να ισχύει η (1) και για μερικά η (2) , εκτός και αν θεωρέιται f(x)=0 περιττη συνάρτηση.

Ας διορθώσει καποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
1)Αν ισχυει 2ΑΛ+3ΒΛ+2ΜΒ=ΑΚ+ΑΜ+ΒΚ να δειξετε οτι τα σημεια Κ,Λ,Μ ειναι συνευθιακα...

2)δινετε τετραπλευρο ΑΒΓΔ να βρειτε σημειο Ρ τετοιο ωστε να ισχυει.
ΡΑ+ΡΒ+ΡΓ+ΡΔ=Ο

ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΔΙΑΝΥΣΜΑΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) ΑΛ-ΑΚ+ΑΛ-ΑΜ+ΒΛ-ΒΚ+2(ΒΛ-ΒΜ)=0 <=> ΚΛ+ΜΛ+ΚΛ+2ΜΛ=0 <=> 2ΚΛ=-3ΜΛ και πλεον ειναι προφανες οτι ειναι συγγραμικα αρα ειναι τα σημεια Κ,Λ,Μ συνευθειακα .

και για την αλλη αν Μ το μέσο της ΑΒ 2ΠΜ=ΠΑ+ΠΒ
Κ μεσο ΓΔ 2ΠΚ=ΠΓ+ΠΔ

προσθετω κατα μελη ΠΚ+ΠΜ=0
αν Φ μεσο της ΚΜ εχω 2ΠΦ=ΠΚ+ΠΜ αρα Μ ταυτιζεται με Φ .

με ενα σχημα μπορεις να το δεις και καλυτερα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Να λυθουν τα παραμετρικα συσΤηματα.
1)χ-λψ=λ
λχ-ψ=λ εισ τη τριτη


2) 2λχ+λψ=4
λχ+(λ+1)ψ=2

Τα εχω ψιλολυσει αλλα βγαζω κατι τρελα πραγματα
Ασκηση 3.
Αν το συστημα 3χ-2ψ=2λ-1 ειναξ αοριστι να αποδειξετε οτι το συστημα
Χ+ψ=λ-3

Χ-λψ=λ
Λχ-4ψ=3 ειναι αδυνατο


Ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
1) D=(λ-1)(λ+1), Dx=λ(λ-1)(λ²+λ+1), Dy=λ²(λ-1)

Διακρίνω τις περιπτώσεις:
-Αν D=/ 0<=> λ=/1 και λ=/-1, το σύστημα έχει μοναδική λύση την (x,y)=(λ(λ²+λ+1)/λ+1, λ²/λ+1)
-Αν D=0<=> λ=1 ή λ=-1
-για λ=1, το σύστημα έχει άπειρες λύσεις της μορφής (x,y)=(1+κ,κ), όπου κ ανήκει στο R
-για λ=-1, το σύστημα είναι αδύνατο

2) D=λ(λ+2), Dx=2(λ+2), Dy=0

Διακρίνω τις περιπτώσεις:
-Αν D=/0<=> λ=/0 και λ=/-2, το σύστημα έχει μοναδική λύση την (x,y)=(2/λ,0)
-Αν D=0<=> λ=0 ή λ=-2
-για λ=0, το σύστημα είναι αδύνατο
-για λ=-2, το σύστημα έχει άπειρες λύσεις της μορφής (x,y)=(κ, -2-2κ), όπου κ ανήκει στο R

3) Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
1) D=(λ-1)(λ+1), Dx=λ(λ-1)(λ²+λ+1), Dy=λ²(λ-1)

Διακρίνω τις περιπτώσεις:
-Αν D=/ 0<=> λ=/1 και λ=/-1, το σύστημα έχει μοναδική λύση την (x,y)=(λ(λ²+λ+1)/λ+1, λ²/λ+1)
-Αν D=0<=> λ=1 ή λ=-1
-για λ=1, το σύστημα έχει άπειρες λύσεις της μορφής (x,y)=(1+κ,κ), όπου κ ανήκει στο R
-για λ=-1, το σύστημα είναι αδύνατο

2) D=λ(λ+2), Dx=2(λ+2), Dy=0

Διακρίνω τις περιπτώσεις:
-Αν D=/0<=> λ=/0 και λ=/-2, το σύστημα έχει μοναδική λύση την (x,y)=(2/λ,0)
-Αν D=0<=> λ=0 ή λ=-2
-για λ=0, το σύστημα είναι αδύνατο
-για λ=-2, το σύστημα έχει άπειρες λύσεις της μορφής (x,y)=(κ, -2-2κ), όπου κ ανήκει στο R

3) Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις! :P

μηπως μπορεις να γραψεις τισ πραξεις των D,Dx,Dy αναλυτικα? 2ον αυριο θα σ γραψω και την αλλη ασκηση σε latex κωδικα και καποιεσ αλλεσ? θα εισαι μεσα? ευχαριστωω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top