Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Solve for X bitches

Λύση:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω για Μαθηματικά Γενικής (Γ Λυκείου) επειδή έχω ξεχάσει αρκετά μπορεί κάποιος να μου πει τις λύσεις αναλυτικά από την 2 για το πως βρίσκουμε για ποιές τις τιμές του t είναι φ(t)=0; και την 3 αναλυτικά την απάντηση;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinoooz

Νεοφερμένος

Η katerinoooz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Μαθηματικών Αιγαίου (Σάμος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Απλά κάνεις διακρίνουσα στο 2

Στο 3 κάνεις αντικατάσταση και βρίσκεις h(0)= συν0 - ημ0 = 1 - 0 = 1
h(π/2) = συνπ/2 - ημπ/2= 0 - 1= -1

Μετά έχουμε h(θ)= 0 <=> συνθ - ημθ = 0 <=> συνθ = ημθ <=> συνθ/συνθ = ημθ/συνθ <=> 1 = εφθ <=> θ = π/4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Απλά κάνεις διακρίνουσα στο 2

Στο 3 κάνεις αντικατάσταση και βρίσκεις h(0)= συν0 - ημ0 = 1 - 0 = 0
h(π/2) = συνπ/2 - ημπ/2= 0 - 1= -1

Μετά έχουμε h(θ)= 0 <=> συνθ - ημθ = 0 <=> συνθ = ημθ <=> συνθ/συνθ = ημθ/συνθ <=> 1 = εφθ <=> θ = π/4

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinoooz

Νεοφερμένος

Η katerinoooz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Μαθηματικών Αιγαίου (Σάμος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω για Μαθηματικά Γενικής (Γ Λυκείου) επειδή έχω ξεχάσει αρκετά μπορεί κάποιος να μου πει τις λύσεις αναλυτικά από την 2 για το πως βρίσκουμε για ποιές τις τιμές του t είναι φ(t)=0; και την 3 αναλυτικά την απάντηση;


στην ασκηση 2 αρχικα βαζεις στην εξισωση για t=0 το οποιο ισουται με 6.υστερα για t=1 το οποιο βγαζει 2.
την εξισωση φ(t)=0 <=> t² - 5t +6 =0
Δ=25-24=1
Χ1,2= [5(+ -)1 ]/2 = 3 ή χ=2
στην 3 σου εξηγησε αναλυτικα η κατε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.

katerinoooz

Νεοφερμένος

Η katerinoooz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Μαθηματικών Αιγαίου (Σάμος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Στο 3 κάνεις αντικατάσταση και βρίσκεις h(0)= συν0 - ημ0 = 1 - 0 = 1
h(π/2) = συνπ/2 - ημπ/2= 0 - 1= -1

Μετά έχουμε h(θ)= 0 <=> συνθ - ημθ = 0 <=> συνθ = ημθ <=> συνθ/συνθ = ημθ/συνθ <=> 1 = εφθ <=> θ = π/4

Πράγματι την έλυσες βεβιασμένα.
1) Διαίρεσες με το συνθ χωρίς να υποθέσεις ότι πρέπει να είναι διάφορο του μηδενός
2) Δεν βρήκες όλες τις λύσεις του θ από την θ=κπ+(π/4)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinoooz

Νεοφερμένος

Η katerinoooz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Μαθηματικών Αιγαίου (Σάμος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Πράγματι την έλυσες βεβιασμένα.
1) Διαίρεσες με το συνθ χωρίς να υποθέσεις ότι πρέπει να είναι διάφορο του μηδενός
2) Δεν βρήκες όλες τις λύσεις του θ από την θ=κπ+(π/4)

Βασικά το κοίταξα και στον Μπάρλα τώρα και στη σελίδα 12 έχει τη λύση που έκανα εγώ. Αλλά το δικό σου στέκει περισσότερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
στην ασκηση 2 αρχικα βαζεις στην εξισωση για t=0 το οποιο ισουται με 6.υστερα για t=1 το οποιο βγαζει 2.
την εξισωση φ(t)=0 <=> t² - 5t +6 =0
Δ=25-24=1
Χ1,2= [5(+ -)1 ]/2 = 3 ή χ=2
στην 3 σου εξηγησε αναλυτικα η κατε

Το Δ πως βγαίνει ακριβώς; Εξήγησε μου για το φ(t)=0 <=> t² - 5t +6 =0 τα άλλα τα γνωρίζω πως βγαίνει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinoooz

Νεοφερμένος

Η katerinoooz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Μαθηματικών Αιγαίου (Σάμος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Το Δ πως βγαίνει ακριβώς; Εξήγησε μου για το φ(t)=0 <=> t² - 5t +6 =0 τα άλλα τα γνωρίζω πως βγαίνει αυτό;

Στο εξήγησε η φρι πιο πάνω

Στο 3 το ξανακοίταξα και η δικιά μου λύση πρέπει να είναι σωστή γιατί διαιρείς άφοβα με το συνθ

Διότι έστω συνθ= 0 δηλαδή θ = π/2

Για θ= π/2 η αρχική εξίσωση είναι: συνπ/2 - ημπ/2 = 0 <=> -1 = 0 ΑΤΟΠΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Κατε
Νομίζω πως με παραξήγησες. Είπα πως την έλυσες βεβιασμένα και δεν βρήκες όλες τις λύσεις. Δεν είπα ότι βρήκες λάθος λύσεις. Οσο για το συνθ # 0 το γράφουμε γιατί δεν ξέρουμε αν οι λύσεις που θα βρούμε θα είναι όλες αποδεκτές. Σκέψου αυτά που λέω. Στέκουν?

Εγώ πάντως θα την έλυνα ως εξής.
ημθ=συνθ
ημθ=ημ(π/2-θ)
θ=2κπ+π/2-θ και θ=2κπ+π-(π/2-θ) από τις οποίες δίνει λύσεις η πρώτη
2θ=2κπ+π/2 ==> θ=κπ+π/4 κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katerinoooz

Νεοφερμένος

Η katerinoooz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Μαθηματικών Αιγαίου (Σάμος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Κατε
Νομίζω πως με παραξήγησες. Είπα πως την έλυσες βεβιασμένα και δεν βρήκες όλες τις λύσεις. Δεν είπα ότι βρήκες λάθος λύσεις. Οσο για το συνθ # 0 το γράφουμε γιατί δεν ξέρουμε αν οι λύσεις που θα βρούμε θα είναι όλες αποδεκτές. Σκέψου αυτά που λέω. Στέκουν?

Εγώ πάντως θα την έλυνα ως εξής.
ημθ=συνθ
ημθ=ημ(π/2-θ)
θ=2κπ+π/2-θ και θ=2κπ+π-(π/2-θ) από τις οποίες δίνει λύσεις η πρώτη
2θ=2κπ+π/2 ==> θ=κπ+π/4 κλπ

Δε λέω ότι δεν στέκουν. Απλώς μπορείς να αποδείξεις ότι το συνθ είναι διάφορο του 0. Δυστυχώς στην δικιά μου λύση πρέπει να ξέρεις ότι εφ(5*π/4) κάνει μηδέν που δεν είναι τόσο προφανές.

Πάντως η δικιά σου είναι πιο ολοκληρωμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
γεια σας θα ηθελα την βοηθεια σασ σε μια ασκηση με διανυσματα που εχω να λυσω αλλα εχω κολλησει... την εχω φταση εωσ ενα σημειο αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο... λοιπον αυτη ειναι η ασκηση...

ασκηση: δινεται παραλ/μο ΑΒΓΔ, Ο το κεντρο του και Κ το μεσο του ΟΓ. δειξτε οτι ΑΒ διανυσμα + ΑΓ διανυσμα + ΑΔ διανυσμα - 4ΑΚ διανυσμα = ΓΑ διανυσμα

η λυση μου ειναι: ΑΒ+ΑΓ+ΑΔ-4ΑΚ=ΓΑ
ΑΟ+ΟΒ+ΑΟ+ΟΓ+ΑΚ+ΚΔ-4ΑΚ
ΑΚ+ΚΔ-4ΑΚ
-3ΑΚ+ΚΔ

εκει εχω μεινει... δεν ξερω αν ειναι σωστα τα βηματα μου.. αν γινεται θα ηθελα μια απαντηση εντοσ ωρας παρακαλω :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Καταρχάς ισχύει:
ΟΚ=ΚΓ και ΑΟ=ΟΓ, θα χρησιμοποιήσεις τις σχέσεις που σου δίνονται επειδή το ΑΒΓΔ είναι παραλ/μο για να το αποδείξεις.

Έχουμε:
ΑΒ+ΑΓ+ΑΔ-4ΑΚ=ΓΑ<=>
ΑΒ+ΑΓ+ΑΔ-4ΑΚ-ΓΑ=0<=>
ΑΒ+ΑΓ+ΑΓ+ΑΔ-4ΑΚ=0<=>
ΑΒ+2ΑΓ+ΑΔ-4ΑΚ=0<=>(ΑΒ=ΔΓ επειδή ΑΒΓΔ παραλ/μο)
ΔΓ+2ΑΓ+ΑΔ-4ΑΚ=0<=>
ΑΓ+2ΑΓ-4ΑΚ=0<=>
3ΑΓ+4ΚΑ=0<=>
3(ΚΑ+ΑΓ)+ΚΑ=0<=>
3ΚΓ+ΚΑ=0<=>
3ΟΚ+(ΚΟ+ΟΑ)=0<=>
2ΟΚ+ΟΑ=0<=>
ΟΓ+ΟΑ=0<=>
ΟΓ=-ΟΑ<=>
ΑΟ=ΟΓ που ισχύει

παίζει να βγαίνει και πιο εύκολα, το έγραψα στα γρήγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
λοιπον ειναι καταρχην 4ΓΚ=ΓΑ (1)

ΚΑΙ ΑΒ+ΑΓ+ΑΔ-4ΑΚ=ΑΓ+ΑΓ-4ΑΚ=2(ΓΓ-ΓΑ)-4(ΓΚ-ΓΑ)=...=2ΓΑ-ΓΑ ΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ (1) -> ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑ

ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
λοιπον ειναι καταρχην 4ΓΚ=ΓΑ (1)

ΚΑΙ ΑΒ+ΑΓ+ΑΔ-4ΑΚ=ΑΓ+ΑΓ-4ΑΚ=2(ΓΓ-ΓΑ)-4(ΓΚ-ΓΑ)=...=2ΓΑ-ΓΑ ΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ (1) -> ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑ

ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

λοιπον ειναι καταρχην 4ΓΚ=ΓΑ ??? πωσ γινεται αυτο φιλε

και παλι δεν σε καταλαβαινω γτ αβ και αδ φευγουν? μπορεισ να τη γραψεισ πιο αναλυτικα μηπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Οι διαγώνιοι του παραλ/μου διχοτομούνται και το Κ είμαι μέσο της ΟΓ. Κατάλαβες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Οι διαγώνιοι του παραλ/μου διχοτομούνται και το Κ είμαι μέσο της ΟΓ. Κατάλαβες?

ποοοο.. ειχα κανει λαθοσ σχημα.. ειχα βαλει αλλου το ΑΚ.. περιμενε να το ξαναδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top