Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ωχ μπερδεύτηκα. Άρα το i είναι το μοναδιαίο επομένως 3i θα είναι 3(3,0). Σωστά ή πάλι λάθος έκανα;
Και μια άλλη απορία έχω τώρα.Σε μιά άλλη άσκηση δίνεται η εξίσωση χ²-(2λ-1)χ-2λ+1=0 και λεει ότι αν τα διανύσματα α και β έχουν συντελεστές διεύθυνστης τις ρίζες της εξίσωσης να βρω το λ ώστε α και β να είναι συγγραμμικά. Εγώ έγραψα μέχρι τώρα α//β<=>λα=λβ<=>χ1=χ2. Είναι σωστό όμως; Και μετά κόλλησα, τι κάνω για να συνεχίσω;;
Πλιζ βοηθήστε αν μπορείτε φυσικά κι έχετε χρόνο!Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ωχ μπερδεύτηκα. Άρα το i είναι το μοναδιαίο επομένως 3i θα είναι 3(3,0). Σωστά ή πάλι λάθος έκανα;
Και μια άλλη απορία έχω τώρα.....α//β<=>λα=λβ<=>χ1=χ2. Είναι σωστό όμως; Και μετά κόλλησα, τι κάνω για να συνεχίσω;;Ευχαριστώ πολύ!
1) 3i = 3(1,0) = (3,0)
2) Λάθος. α//β <=> α = λβ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η προβατο.. ευχαριστω :P
:) Συγνώμη.
Διορθώνω: η πρόβατο (γιατί όχι η προβατίνα?)
Και για την επανόρθωση:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ναι αλλά ποια ρίζα θα πάρω για συντελεστή διεύθυνσης του Β ώστε να βρω το λ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Θες να βαλεις την εκφωνηση ολοκληρη?? Γιατι ετσι δεν καταλαβαινω τι ψαχνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
#524
δίνεται η εξίσωση χ²-(2λ-1)χ-2λ+1=0 και λεει ότι αν τα διανύσματα α και β έχουν συντελεστές διεύθυνστης τις ρίζες της εξίσωσης να βρω το λ ώστε α και β να είναι συγγραμμικά. /quote]
Αυτή ήταν η εκφώνηση. Πλιζ χελπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αρχικα λυνεις την παραμετρικη... βρισκεις 2 λυσεις χ1 και χ2... Αν θυμαμαι καλα για να ειναι συγγραμικα πρεπει να εχουν τον ιδιο συντελεστη διευθυνσης... αρα αρκει να τα εξισωσεις...

Αν οχι, δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν τα ειχα δουλεψει σχεδον ποτε τα διανυσματα... Δεν διαβαζα στην Β΄λυκειου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
δίνεται η εξίσωση χ²-(2λ-1)χ-2λ+1=0 και λεει ότι αν τα διανύσματα α και β έχουν συντελεστές διεύθυνστης τις ρίζες της εξίσωσης να βρω το λ ώστε α και β να είναι συγγραμμικά.
Απλή μου φαίνεται. Αφού συγγραμμικά, ίδιος συντελεστής διεύθυνσης, άρα η εξίσωση έχει ίσες ρίζες => Δ = 0 .... Βρίσκεις λ = ½ (μηδενικά διανύσματα) και λ = - 3/2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
οΚ Θα το προσπαθήσω κι αυτό και θα δω αν βγάινει...ευχαριστώ πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 276 μηνύματα.
:) Συγνώμη.
Διορθώνω: η πρόβατο (γιατί όχι η προβατίνα?)
Και για την επανόρθωση:

ωω :redface::redface: φχαριστω για το ανθος
προβατο με φωναζαν, γι αυτο!

χεχε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
έχω 2 ασκήσεις στα διανύσματα που μου φαίνονται αρκετά δύσκολες! ευχαριστώ όποιον βοηθήσει!

1)Αν τρίγωνο ΑΒΓ Αβ=κ, ΑΓ=ν, γωνία Α=π/3 και 4!κ!=3!ν! ζητούνται
α)σημείο Δ του επιπέδου του τριγώνου τέτοιο ώσε ΑΔ=2κ-ν
β) νδοτο Δ είναι σημείο της ΒΓ και το Β είναι μέσο του ΔΓ


2)Δίνεται παραλληλόγραμμο ΑΒΓΔ με ΑΒ=χ, ΑΔ=ν και σημεία Ρ, Σ τέτοια ώστε ΑΡ=(1/κ+1)ΑΓ και ΑΣ=(1/κ)ΑΔ το κ ανήκει στο Ν
α)νδο ΒΡ=1/κ+1(ν-κχ)
βνα γραφεί το ΡΣ ως γραμμικός συνδυασμός των χ και ν και νδο Β, Ρ, Σ συνευθειακά!

εννοείται πως παντού μιλάμε για διανύσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
φιλε τελικα την ελυσες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
έχω 2 ασκήσεις στα διανύσματα που μου φαίνονται αρκετά δύσκολες! ευχαριστώ όποιον βοηθήσει!

1)Αν τρίγωνο ΑΒΓ Αβ=κ, ΑΓ=ν, γωνία Α=π/3 και 4!κ!=3!ν! ζητούνται
α)σημείο Δ του επιπέδου του τριγώνου τέτοιο ώσε ΑΔ=2κ-ν
β) νδοτο Δ είναι σημείο της ΒΓ και το Β είναι μέσο του ΔΓ


2)Δίνεται παραλληλόγραμμο ΑΒΓΔ με ΑΒ=χ, ΑΔ=ν και σημεία Ρ, Σ τέτοια ώστε ΑΡ=(1/κ+1)ΑΓ και ΑΣ=(1/κ)ΑΔ το κ ανήκει στο Ν
α)νδο ΒΡ=1/κ+1(ν-κχ)
βνα γραφεί το ΡΣ ως γραμμικός συνδυασμός των χ και ν και νδο Β, Ρ, Σ συνευθειακά!

εννοείται πως παντού μιλάμε για διανύσματα!

Εϊσαι σίγουρος αν η πρώτη άσκηση είναι σωστή; Για παράδειγμα το σημείο Δ που ψάχνουμε δεν είναι κατ' ανάγκη μοναδικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ρε παιδιά από προχθές προσπαθώ να λύσω αυτή την άσκηση και ακόμα δεν τα κατάφερα...Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε βοήθεια μου προσφέρατε :) :)

Έστω τρίγωνο ΑΒΓ, η διάμεσος ΑΜ και σημείο Δ στην πλευρά ΑΓ τέτοιο ώστε να ισχύει για τα διανύσματα ΓΔ=2ΔΑ. Οι ΒΔ, ΑΜ τέμνονται στο Ε. Να αποδείξετε ότι το Ε είναι μέσο της ΑΜ. :hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έστω τρίγωνο ΑΒΓ, η διάμεσος ΑΜ και σημείο Δ στην πλευρά ΑΓ τέτοιο ώστε να ισχύει για τα διανύσματα ΓΔ=2ΔΑ. Οι ΒΔ, ΑΜ τέμνονται στο Ε. Να αποδείξετε ότι το Ε είναι μέσο της ΑΜ.
Την θέλεις οπωσδήποτε με διανύσματα? Γιατί η λύση με την Ευκλείδια γεωμετρία είναι πανεύκολη και μέσα σε 2 γραμμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Την θέλεις οπωσδήποτε με διανύσματα? Γιατί η λύση με την Ευκλείδια γεωμετρία είναι πανεύκολη και μέσα σε 2 γραμμές.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι διανύσματα. Για πες τη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την απλή συνεπαγωγή και την ισοδυναμία. Όταν κάποιος μου ζητάει να αποδείξω μια σχέση (π.χ. α=β), τότε μπορώ με ισοδυναμίες να καταλήξω σε μια σχέση που ισχύει και επομένως αληθής θα είναι και η σχέση με την οποία ξεκίνησα. Μέχρι τώρα δεν έχω κάποια απορία. Όταν όμως μια άσκηση μου ζητάει π.χ. να υπολογίσω το ημχ αν π<χ<π/2 και ξέρω ότι ημ2χ = 1/4 τότε μπορώ να πω ημ2χ = 1/4 ημχ = 1/2
Όμως δεν χρειάζεται μετά να επιστρέψω από τη δεύτερη σχέση στην πρώτη, οπότε θα μπορούσα να πω ημ2χ = 1/4 ημχ = 1/2 χρησιμοποιώντας απλή συνεπαγωγή αντί για ισοδυναμία ακόμα και αν η ισοδυναμία στέκει; Ρωτάω όλα αυτά προκειμένου σε μια άσκηση στην οποία ΔΕΝ χρείαζεται να αποδείξω μια σχέση, να χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ απλή συνεπαγωγή αντί για διπλή συνεπαγωγή προκειμένου να μην διατρέχω τον κίνδυνο να χρησιμοποιήσω κάπου διπλή συνεπαγωγή όπου δεν ισχύει. Πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ.:redface:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ρε παιδιά πώς βάζω την ετικέτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top