Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
και μετά ξύπνησες:P... άμα γράψεις 20 έχει μπόνους 300 μόρια ανά πεδίο..

Πάμε πάλι απο την αρχή:

Δεν είναι στανταρ τα μορια που παιρνεις απ το ΑΟΘ, εξαρταται πως έχεις γραψεις και στα υπόλοιπα μαθηματα. Κάποιος ο οποιος έχει γραψει ΜΟ 14 στα 6 και 17 στο ΑΟΘ παιρνει περισσοτερα απο κάποιον που έγραψε 19,8 ΜΟ σε όλα τα μαθηματα και 20 στο ΑΟΘ. Λογικό.

Δεν είναι ίδια η ταρίφα που παίρνεις άμα γράψεις 20 στο ΑΟΘ. Ουτε 300 ουτε 400 ουτε 700. Κάνε δοκιμές στον υπολογιστή μορίων βάλε σε όλα 14 και ΑΟΘ 20 και μετά όλα 19 και ΑΟΘ 20 και θα το καταλάβεις!:)

μεταξύ μας +300 μόρια δεν είναι άσχημα ειδικά αν στοχεύεις σε υψηλόβαθμη σχολή βέβαια δεν είναι τόσο εύκολο το 20.. απαιτεί ένα συστηματικό διάβασμα:xixi:

Αν στοχεύεις σε υψηλόβαθμη σχολή είναι βλακεια να δώσεις ΑΟΘ.
Για να μπεις πολ. μηχ ΕΜΠ για παράδειγμα πρέπει να γράψεις γύρω στο 19 ΜΟ σε όλα τα μαθηματα. Για να σε ανεβάσει το ΑΟΘ πρέπει οπωσδήποτε να γράψεις 20, και πάλι δε θα πάρεις πολλά μόρια, το πολύ 100. Αντιθετα, αν γράψεις 19 σ αυτό θα σε ρίξει ή θα σε κρατήσει στα ίδια επιπεδα. Άδικος κόπος δλδ. Το ΑΟΘ συμφέρει μονάχα κάποιον που στοχεύει σε σχολές έως 16 χιλιάδες μόρια και μονάχα αυτους που ξέρουν εκ των προτέρων πως σε κάποιο μαθημα υπάρχει μεγάλη πιθανοτητα να γράψουν χαμηλά.Έτσι, γι αυτούς ακομα και ένα 17 ή 17,5 στο ΑΟΘ μπορεί να βοηθησει πολύ.
Οντως είναι ενα μαθημα το οποιο έχει θεωρία (διάβασμα δλδ) και πράξεις, με ένα λαθακι δλδ το οποιο είναι θέμα της στιγμής μπορεί να χάσεις πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexander_P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
λενε οτι το αοθ ειναι πολυ πιο ευκολο απο το αοδε!!!απλα αν δε σε ενδιαφερουν τα οικονομικα και το 5ο πεδιο γενικοτερα δε χρειαζεται να φορτωθεισ με επιπλεον διαβασμα!!!!λιγο ανενημερωτο σε βρισκω σχετικα με τισ πανελληνιεσ!!!:)


αν ονομαζεις εσυ την αδιαφορια μου για το ΑΟΘ ελλειψη ενημερωσης για τις πανελληνιες, οκ..δικαιωμα σου...εγω δεν θα ελεγα οτι ειμαι ανενημερωτος...απλως ηξερα εξ'αρχης οτι δν θα επελεγα το ΑΟΘ ως εξεταζομενο μαθημα....
εως τωρα ειχα ηδη αποφασισει τι θα κανω...πως θα το κανω..και ποτε θα το κανω.....αλλα με τον υπολογιστη μοριων οπως υπολογιζα τα μορια (μια φορα και εναν καιρο....) καταλαβα πως μου λειπουνε πανω κατω χονδρικα 150-200 μορια...εχω λαβει πολλα υποψιν αλλα θελω να ξεκινησω την τριτη λυκειου με σιγουρα σταθερα και γερα βηματα.....(και η ταξη ξεκιναει στις 15 Ιουνιου απο τα θερινα....)

προκειμενου να πετυχουμε τους στοχους μας....μπορουμε ολοι μας να κανουμε τα παντα...αρκει να το θελουμε πραγματικα....και εγω ημουν ετοιμος να παρω και το ΑΟΘ σαν εξεταζομενο μαθημα μονο και μονο για να πετυχω τους στοχους μου....αλλα απ'οτι μου ειπατε....εβγαλα το συμπερασμα οτι δεν αξιζει (για την περιπτωση μου παντα....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αφου δεν αξιζει Εδω εχουμε ΑΟΔΕ οχι αστεια :) συγκεντρωσου στα υπολοιπα μαθηματα και αστο το 5ο πεδιο... εξαλου θα εχεις πιο πολυ χρονο για τα αλλα αν δεν παρεις ΑοΘ αρα θα βελτιωθεις στα αλλα (βεβαια αυτο εξαρταται απο σενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ξερει κανεις απο που μπορουμε να κατεβασουμε το λυσσαρι της β λυκειου για την αλγεβρα γενικης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Θα στο δωσουν μαζι με το σχολικο τον Σεπτεμβρη.Κανε λιγο υπομονη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Το χρειαζομαι τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πες σε ποιά άσκηση θες βοήθεια να σε βοηθήσουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Χρειαζομαι τη βοηθεια σας σε μια ασκηση στα Μαθηματικα κατευθυνσης!
Δινει οτι 3ΓΜ=ΒΜ(διανυσματα αυτα)
και λεει αν χ=(α+3β)/4 και για τα σημεια Δ,Ε ισχυουν ΑΔ=1/2χ και ΑΕ=3/7ΑΓ να αποδειξετε οτι τα σημεια Β,Δ,Ε ειναι συνευθειακα!
Να σημειωθει οτι τα χ,α,β,ΑΔ,ΑΕ,ΑΓ,ΓΜ,ΒΜ ειναι διανυσματα!

Μια ωρα παιδευομαι παιδια μ αυτο και δεν μπορω να το βρω!καμια βοηθεια pleaseee
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αρκει να δειξεις οτι πχ ΒΔ=κ ΔΕ δηλ να δειξεις οτι ειναι παραλληλα και αφου εχουν ενα κοινο γραμμα αρα ειναι συνευθειακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
εγω αναλυω με τι ισουται το ΒΔ και μετα το ΒΕ αλλα μετα δεν μου βγαινει καποια 3 σχεση γι αυτα τα δυο!μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Από την πρώτη σχέση παίρνεις ότι Β,Γ,Μ συνευθειακά
Από την τελευταία παίρνεις ότι Α,Ε,Γ συνευθειακά
Άρα Β,Ε συνευθειακά.
Τώρα για το ΑΔ και το χ δεν νομίζω να μπορείς να πεις κάτι, αφού κανένα άλλο διάνυσμα δεν έχει α,β μέσα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Σε latex ειναι καπως ετσι



Προπονουμαι στο latex για να μη παρεξηγηθω.
Επισης δε βρηκα τα κεφαλαια μερικων γραμματων (οπως το Μ) και γιαυτο τα βαλα ολα μικρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Για τα κεφαλαία απλώς αφήνεις το ποντίκι πάνω στα ελληνικά γράμματα και σου βγάζει από κάτω ένα μενού με τα κεφαλαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Για τα κεφαλαία απλώς αφήνεις το ποντίκι πάνω στα ελληνικά γράμματα και σου βγάζει από κάτω ένα μενού με τα κεφαλαία.
Το ξερω.Υπαρχουν μονο 11 κεφαλαια. (!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Σωστό και αυτό. Ίσως γιατί τα υπόλοιπα είναι κοινά με την αγγλική

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Πάλι δεν μου βγαινει :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Βρες τα διανύσματα ΒΕ,ΕΔ και δείξε ότι η ορίζουσά τους είναι 0.

Ώπα, βλακεία είπα, δεν έχει τη μορφή α=(χ,ψ)

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
χμ...o Djimmakos εδειξε πως Β,Ε σνευθειακα, μηπως απο τις δυο τελευταιες σχεσεις μπορειτε να δημιουργησετε το ΔΕ? τα εχω ξεχασει λιγο:p






γραφουμε σε λαθος τοπικ:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ε, καλά, το Β και το Ε ούτως ή άλλως είναι συνευθειακά.

To θέμα είναι ότι το Β, το Γ, το Μ και το Ε είναι συνευθειακά.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
εγω παιδια ακομη δεν εχω καταλαβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top