Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
:redface: Ο.Κ. η έκθεση είναι το αδύνατο σημείο μου. Νόμιζα ότι ΩΣ και ΣΑΝ είναι το ίδιο. Δεν είναι ε? :mad:
:hmm:Φαντάζομαι στις πανελλήνιες δεν θα μου έκοβαν βαθμό στα μαθηματικά από κάτι τέτοιο ε? ;)

Στο πρώτο ερώτημά σου η απάντηση είναι προφανής: ΌΧΙ.
Το "σαν" χρησιμοποιείται για παρομοιώσεις όταν κάτι δεν είναι έτσι.
Είναι γνωστή η γκάφα του τότε υπουργού παιδείας Αρσένη που είπε "Σας μιλώ ΣΑΝ υπουργός παιδείας". Σαν να μην ήταν...
Και για το δεύτερο ερώτημά σου, πάντως, προφανής είναι η απάντηση και είναι και εδώ αρνητική ευτυχώς.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
To LaTex πού μπορώ να το βρω; Επίσης υπάρχει μάνιουαλ γραφής κειμένου και μαθηματικών στα ελληνικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
To LaTex πού μπορώ να το βρω;
$ apt-get install textlive

Και έπειτα βάζεις και κάποιο plugin για text editor, πχ:
$ sudo apt-get install gedit-latex-plugin


Απλό δεν είναι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το καλύτερο πρόγραμμα για να γράφει κάποιος μαθηματικά, φυσική, χημεία είναι το MathType (πρόσθετο του Office). Έχει άπειρες δυνατότητες και μπορείς συγχρόνως να γράφεις και κείμενο και στα Ελληνικά (καμμία σχέση με το lastex). Άλλη λύση πιο απλή είναι το word που έχει την επιλογή "εξίσωση". Μόνο που με αυτά που γράφω δεν μπορείς να τα κάνεις κατευθείαν paste εδώ στο φόρουμ. Αλλά αυτό λύνεται με μακροεντολή που σε χρόνο dt στο κάνει εικόνα, το ανεβάζει κάπου που έχεις λογαριασμό για φωτογραφίες και το επικολλάς εδώ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hraklis123

Νεοφερμένος

Ο hraklis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας!!Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα θέματα που έχει ο Μπάρλας min max πιθανότητας ενός ενδεχομένου είναι μέσα στην ύλη.
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Γειά σας!!Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα θέματα που έχει ο Μπάρλας min max πιθανότητας ενός ενδεχομένου είναι μέσα στην ύλη.
Ευχαριστώ!
Ναι, είναι εντός. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
2) Σε σχολικά πλαίσια απαγορεύεται να θεωρήσεις μη πραγματικούς και να προχωρήσεις κανονικά στην εύρεση της Διακρίνουσας. Αν το δεις αυτό σε κάποιο βιβλίο, όχι απαραίτητα μόνο στο σχολικό, ειδοποίησέ με. Γι' αυτό και λέω ότι η λύση σου έχει κενό.

3)
Σε κάθε δευτεροβάθμια εξίσωση της μορφής , οι ρίζες της είναι πάντα 2 σε αριθμό. Δύο πραγματικές αλλά άνισες , διπλή πραγματική και δύο συζυγείς μιγαδικές .

Στην προκειμένη αναζητούμε τουλάχιστον μία ρίζα της εξίσωσης, ώστε να αληθεύει. Είναι γνωστό ότι τέτοια εξίσωση παριστάνει μια ευθεία (της μορφής . Οπότε στη προκειμένη, απαιτούμε ο συντελεστής του μεγιστοβάθμιου όρου να μηδενιστεί.

Για , προκύπτει ο μιγαδικός , ο οποίος είναι και ο ζητούμενος. :)
Συγνωμη που παρεμβαινω ,αν και λιγο καθηστερημενα.
Δεν καταλαβα πως, απο την στιγμη που ζηταει μια τουλαχιστον ριζα εμεις, απαιτουμε να εχει ακριβως μια.
Παντως η ασκηση εχει τα χαλια της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicksan

Νεοφερμένος

Ο nicksan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια μπορειτε να μου πειτε, αν υπαρχει, ενα αθροισμα πρωτων αριθμων που να ισουτε με 2011?
(περα απο το αθροισμα των 11 πρωτων και των 3)
επισης δεν με ενδιαφερει αν οι αριθμοι ειναι διαδοχικοι ή οχι


ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
παιδια μπορειτε να μου πειτε, αν υπαρχει, ενα αθροισμα πρωτων αριθμων που να ισουται με 2011?
1867 + 113 + 31 = 2011 . Σου κάνουν?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Di-tis

Νεοφερμένος

Ο Di-tis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα. Δεν ξερω αν εχει ξαναγινει η ερωτηση αλλα θα ρωτησω :P
Στα μαθηματικα γενικης μπορω να χρησιμοποιησω την εξισωση της εφ/νης y - f(xo) = f' (xo)(x-xo) ή πρεπει να παω κλασικα με την y=ax+b ;
Στο φροντιστηριο ειχαν πει οτι μπορουμε κανονικα ενω αυτος στο σχολειο ειπε οτι ειναι λαθος:hmm::hmm:

καλησπέρα, στο σχολείο έμενα ο καθηγητής μου είπε τα εξής ( και κατα τη γνώμη μου έχει απόλυτο δίκιο):
Μας είπε οτι όσο καιρό διορθώνει στον Πειραιά δέν του έχει τύχει κανένας βαθμολογητής να κόψει βαθμούς για αυτό το λόγο, αλλα όταν ήταν στην επαρχία είχε συμβεί ένα περιστατικό στο οποίο ένας μαθητής είχε γράψει την εξίσωση εφαπτομένης στην γενική "y - f(xo) = f' (xo)(x-xo)" (οπως την κατεύθυνση) και του το έπιασαν λάθος.Τελικώς μας είπε για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο γράψτε την "y=αχ + β" γιατί όλοι ξέρουμε πώς δέν ξέρεις απο ποιόν διορθώνεσε και τι σκοτούρες έχει εκείνη την ώρα(δυστηχώς έτσι είναι) και αν σε αδικήσει μπορεί και να την πατήσεις και να πάει στράφι μια χρονιά...Οπότε μήν πάς κόντρα στο ρεύμα τους κατα τη γνώμη μου, και μετά μόλις βγούμε όλοι μας απο αυτό το λούκι τα ξεχνάμε...

Καλή Επιτυχία σε όλους μας παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^EctiMel^

Νεοφερμένος

Ο ^EctiMel^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι οπωσδήποτε μια μικρή βοήθεια με τα μαθηματικά γενικης

Λοιπόν: Ασκηση Β6 σελ 47
Ενα συρμα μηκους λ κόβεται σε δυο τμηματα με τα οποια σχηματιζουμε ενα τετραγωνο και ένα κυκλο αντιστοιχως. Να δείξετε ότι το άθροισμα των εμβαδών των δύο σχημάτων είναι ελάχιστο όταν η πλευρά του τετραγώνου είναι ίση με τη διάμετρο του κύκλου

Παραθέτω και την λύση και μετά θα αναφέρω που θέλω βοηθεια

Σαν σχήμα έχουμε το εξής

/--------------χ-----------/---------λ-χ-------/
/---------------------λ-------------------------/

Τώρα έστω χ το μηκος του κυκλου, τότε χ-λ είναι η περίμετρος του τετραγώνου. Αν ρ η ακτίνα του κύκου με μήκος χ τότε 2πρ=χ => ρ=χ/2π και το εμβαδό ειναι πρ^2=χ^2 / 4π
επειδή το τετράγωνο έχει περίμετρο α=λ-χ/4 και το εμβαδόν του είναι (λ-χ/4)^2
Καταληγουμε οτι το αθροισμα των εμβαδων ειναι Ε(χ)= χ^2/4π + (λ-χ/4)^2
Παραγωγίζοντας καταληγουμε Ε'(χ)=1/2π * χ - (λ-χ/8 ) και Ε΄΄(χ)>0
Μηδενίζουμε τη Ε΄(Χ) και παίρνουμε χ=λπ/4+π ως ρίζα.... Κάνοντας το ''πινακάκι'' βρίσκουμε'' οτι απο μειον απειρο εως την ρίζα η συναρτηση ειναι φθινουσα και απο την ρίζα έως το συν απειρο αυξουσα οποτε το χ=λπ/4+π είναι ελάχιστο οπότε για αυτό το χ έχουμε το ελάχιστο εμβαδόν... Όταν όμως χ=λπ/4+π η διάμετρος του κύκλου είναι δ=2ρ=2/2π * λπ/4+π=λ/4+π και η πλευρα του τετραγωνου ειναι επισης α=λ-χ/4 και για χ=λπ/4+π => α=λ/4+π


Εδω τελειωνει η ασκηση... Όμως θέλω το εξής... Για ποια τιμή του χ το άθροισμα των εμβαδών των 2 σχημάτων γίνεται μέγιστο?? είναι λιγάκι επειγον:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Αν μία συνάρτηση είναι ορισμένη και παραγωγίσιμη σε ένα κλειστό διάστημα τότε οι πιθανές θέσεις ολικού μεγίστου είναι τα σημεία μηδενισμού της παραγώγου, και τα άκρα του διαστήματος. Εδώ , οπότε . Άρα παρουσιάζει μέγιστο για . Ελπίζω να μην έκανα κάποιο αριθμητικό λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^EctiMel^

Νεοφερμένος

Ο ^EctiMel^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ :) Τελικά την έλυσα και μόνος μου αλλά έκανα μια κάπως πιο γραφική λύση :) Και εγώ τα ίδια αποτελέσματα έβγαλα μια χαρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis.1821

Νεοφερμένος

Ο Antonis.1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 103 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
2) Σε σχολικά πλαίσια απαγορεύεται να θεωρήσεις μη πραγματικούς και να προχωρήσεις κανονικά στην εύρεση της Διακρίνουσας. Αν το δεις αυτό σε κάποιο βιβλίο, όχι απαραίτητα μόνο στο σχολικό, ειδοποίησέ με.
Κι όμως: Ο τύπος ισχύει μια χαρά, και όταν οι συντελεστές είναι μιγαδικοί. Όμως ΔΕΝ είναι στην ύλη της Γ' Λυκείου. Και προφανώς δεν μπορείς να μιλήσεις για θετική/αρνητική Δ, αλλά δουλεύεις με απλές ισότητες. Δηλ. δεν βρίσκεις τετρ. ρίζα της -μιγαδικής- Δ, αλλά έναν μιγαδικό, ο οποίος στο τετράγωνο δίνει τη Δ...

Τελικώς μας είπε για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο γράψτε την "y=αχ + β" γιατί όλοι ξέρουμε πώς δέν ξέρεις απο ποιόν διορθώνεσε και τι σκοτούρες έχει εκείνη την ώρα(δυστηχώς έτσι είναι) και αν σε αδικήσει μπορεί και να την πατήσεις και να πάει στράφι μια χρονιά...
Τα παραλές, αλλά... δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Η πιθανότητα να σου κόψει μονάδες κάποιος συνάδελφος σ' αυτή την περίπτωση, είναι μικρότερη από {e}^{-2011}, αλλά παντού υπάρχουν μαλ... . Επειδή διορθώνω κάτι χρόνια, ξέρω ότι τέτοια θέματα συζητούνται εκτενώς πριν αρχίσουμε τη βαθμολόγηση. Και πάντα θεωρούμε δεκτές τέτοιες λύσεις (εννοώ στα μαθημ. γεν. παιδ. να χρησιμοποιήσει κάποιος ύλη κατ/σης). Αλλά, όπως είπα (και λες κι εσύ), φύλαγε τα ρούχα σου, να έχεις τα μισά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
είναι γελοίο μάλλον που πάω τεχνολογική και δε ξέρω να λύνω το παρακάτω αλλά κόλλησα.. :/
α^2 + β^2 + γ^2 = 217
α + β + γ = 25
να βρώ τα α,β,γ..

βοήθεια παρακαλώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
α² + β² + γ² = 217
α + β + γ = 25
να βρώ τα α,β,γ... .
Σαν σύστημα δεν λύνεται γιατί έχει 2 εξισώσεις και 3 αγνώστους.
Αν θέλεις οι α, β, γ να είναι θετικοί ακέραιοι, τότε λύνεται σαν μαθηματικός γρίφος και η λύση είναι: 10, 9, 6
(Αν θέλεις σου λέω και πώς το βρήκα).

Και έλεος με αυτά τα χ^2!!! χ² γράφει ο κόσμος!!!
Δες πως βγαίνουν σύμβολα κατευθείαν από (ελληνικό) πληκτρολόγιο:
Δυνάμεις: ² : {CTRL ALT 2}, ³ : {CTRL ALT 3}, Μοίρες: ° : {CTRL ALT 0},
± : {CTRL ALT -}, ½ : {CTRL ALT +}, Απόλυτη τιμή: | :{SHIFT \}
Επίσης στο προφίλ μου (μηνύματα επισκεπτών) θα βρεις και πολλά άλλα σύμβολα για να τα κάνεις copy-paste.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Σαν σύστημα δεν λύνεται γιατί έχει 2 εξισώσεις και 3 αγνώστους.
Αν θέλεις οι α, β, γ να είναι θετικοί ακέραιοι, τότε λύνεται σαν μαθηματικός γρίφος και η λύση είναι: 10, 9, 6
(Αν θέλεις σου λέω και πώς το βρήκα).
Πως το βρήκες; :hmm:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
πφφ.. πάλι καντήλια θα ακούσω σήμερα.. ίσως να μην αξιοποίησα σωστά τα δεδομένα της άσκησης έτσι ώστε να έβγαζα και άλλη εξίσωση..
εντάξει μη δαγκώνεις.. απλώς γράφω σε γλώσσα ανάπτυξης εφαρμογών :P
anyway υγεία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Πως το βρήκες; :hmm:
Απλό είναι. Όμως δεν είναι εξισώσεις κλπ, αλλά κάτι σαν γρίφος. Λοιπόν:
Τα τετράγωνα των ακεραίων μπορούν να τελειώνουν μόνον σε 0, 1, 4, 5, 6, 9.
Οι αριθμοί μας είναι < 15 (γιατί 15² = 225 > 217)
Στους αριθμους 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ,8 ,9 ,10 ,11 ,12 ,13 ,14
τα τετράγωνα τελειώνουν αντίστοιχα σε:
1, 4, 9, 6, 5, 6, 9, 4, 1, 0, 1, 4, 9, 6
Άθροισμα τετραγώνων που τελειώνει σε 7 μπορούν να δώσουν μόνον αυτοί οι 3 που τα τετράγωνα τους τελειώνουν σε:
9+9+9 : (Π.χ. 3+3+3, 3+3+7, 3+7+7, 7+7+7, 3+3+13, 3+7+13 κλπ, όλα 25)
1+1+5 : (Π.χ. 1+9+5, 1+11+5, κλπ 25, όμως 9+11+5 = 25 αλλά 9²+11²+5²217)
0+1+6 : (Π.χ. 10+9+425, 10+11+4 = 25 αλλά 10²+11²+4²217),
όμως: 6+9+10 = 25 και 6²+9²+10² = 217, άρα βρέθηκαν: 6, 9, 10.
Δεν ξέρω μήπως υπάρχει και άλλη τριάδα και μου ξέφυγε. Ίσως τώρα που έγραψα πώς σκέφτηκα, να φανεί σε κάποιον πολύπλοκο, αλλά με το μυαλό μου ήρθε αμέσως η λύση. :redface:
γράφω σε γλώσσα ανάπτυξης εφαρμογών
Δεν κάνω ΑΕΠΠ και δεν ξέρω την ψευτογλώσσα σας, όμως επειδή ξέρω λίγο basic, νομίζω ότι ένα απλό προγραμματάκι που διαβάζει τριάδες αριθμών και βρίσκει άθροισμα και άθροισμα τετραγώνων και τα συγκρίνει με τα δοσμένα, είναι πολύ απλό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skiouroosasdf

Νεοφερμένος

Η skiouroosasdf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ξερει κανεις πως υπολογίζεται το lim(x-> -∞) { ln(x^2+1) + x } ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top