Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
δεν καταλαβα

ρ = η τιμή του χ που μηδενίζει την εξίσωση που έχεις
συνεπώς στο σχήμα Horner στο πινακάκι θα βάλεις το πολυώνυμο που έχεις (διαιρετέος) με τον παράγοντα (χ-ρ) που είναι ο διαιρέτης και θα πάρεις ένα πηλίκο (πολυώνυμο μικρότερου βαθμού από τον διαιρετέο) και ένα υπόλοιπο 0 (τέλεια διαίρεση)

οπότε θα προκύψει η έκφραση Δ(χ)=δ(χ)π(χ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
ρ = η τιμή του χ που μηδενίζει την εξίσωση που έχεις
συνεπώς στο σχήμα Horner στο πινακάκι θα βάλεις το πολυώνυμο που έχεις (διαιρετέος) με τον παράγοντα (χ-ρ) που είναι ο διαιρέτης και θα πάρεις ένα πηλίκο (πολυώνυμο μικρότερου βαθμού από τον διαιρετέο) και ένα υπόλοιπο 0 (τέλεια διαίρεση)

οπότε θα προκύψει η έκφραση Δ(χ)=δ(χ)π(χ)
πως βρισκουμε το ρ; αυτο δεν μπορω να καταλαβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
πως βρισκουμε το ρ; αυτο δεν μπορω να καταλαβω.
Κοίτα, θέλεις να βρεις για ποιες τιμές του χ, μηδενίζεται το πολυώνυμο. Κοιτάς τον σταθερό όρο του πολυωνύμου και βρίσκεις ποιες τιμές τον διαιρούν. Και κάνεις δοκιμές με το σχήμα Horner. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, διαιρέτες του σταθερού όρου είναι το +,- 1. Αλλά δεν μηδενίζουν την παράσταση. Με μία βιαστική ματιά δεν βγαίνει ούτε με παραγοντοποίηση κατά ομάδες. Δες μήπως χρειάζεται κάποιο κολπάκι ή μήπως δεν είναι αυτό το πολυώνυμο.

Υπάρχει και η πιθανότητα να μην μηδενίζεται η παράσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
10χ*3-χ*2+10χ-1=0 αυτο πως λυνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
10χ*3-χ*2+10χ-1=0 αυτο πως λυνεται?
Με παραγοντοποίηση κατά ομάδες. Έχεις : 10χ(χ*2 +1) - (χ*2 +1)=0 => (χ*2 +1)(10χ -1)=0 επειδή το χ*2 +1 δεν μηδενίζεται τότε 10χ -1= 0 => χ=1/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ασχοληθηκα κι εγω ελαχιστα με τις τριτοβαθμιες εξισωσεις και ειναι μια πολυπλοκη διαδικασια ευρεσης ριζων.Τελος παντων ο τυπος ειναι γνωστος σαν τυπος Gardano.
εστω η εξισωση μορφης χ^3+αχ^2+βχ+γ=0
αν αντικαταστησουμε χ=ψ-α/3
θα παρουμε τελικα τον τυπο χ=τριτη ριζα του(-q/2+(q^2/4+p^3/2)^1/2)+τριτη ριζα του(-q/2-(q^2/4+p^3/27)^1/2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
πως λυνεται με σχημα χορνερ η παρακατω εξισωση 10χ*3-χ*2+10χ-1=0 ; Επισης αν μπορει κανεις να μου εξηγησει αναλυτικα πως ξερουμε ποιο ειναι το ρ στο σχημα χορνερ.Πως το βρισκουμε δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
το ρ=1/10
κοίτα πρώτα δοκιμάζεις διάφορες τιμές του χ (0,+/-1,+-2...)ώστε να ισχύει η εξίσωση , μόλις βρεις μια σταματάς, αυτήν είναι το ρ..σε μερικές περιπτώσεις όπως η συγκεκριμένη είναι λίγο πιο ζόρικα τα πράγματα..το ρ είναι δεκαδικός...όταν δεν μπορείς να βρεις ακέραια ρίζα , τότε αναζητάς δεκαδική..στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορείς εύκολα να σκεφτείς ότι είναι το 0,1....
με σχήμα horner θα σου προκύψει: 10χ^3-χ^2+10χ-1=0->(χ-0,1)(10χ^2+10)=0από δω φαίνεται ότι μοναδική ρίζα είναι το 0,1 γιατί η εξίσωση (10χ^2+10)=0 δεν έχει ρίζες στο R..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
10χ*3-χ*2+10χ-1=0 αυτο πως λυνεται?
Εγώ πήγα να το λύσω με horner μιας κ είμαι 2α λυκείου κ τα έχω φρέσκα αλλά δεν έχει ακέραιες ρίζες οπότε μάλλον λύνετε με παραγοντοποίηση κατα ομάδες που αναφέρθηκε παραπάνω...

πως λυνεται με σχημα χορνερ η παρακατω εξισωση 10χ*3-χ*2+10χ-1=0 ; Επισης αν μπορει κανεις να μου εξηγησει αναλυτικα πως ξερουμε ποιο ειναι το ρ στο σχημα χορνερ.Πως το βρισκουμε δηλαδη.
Αυτή η εξίσωση λύνεται με παραγοντοποίηση που είπε κάποιος στο άλλο θέμα σου.
Στο σχήμα χόρνερ το ρ το βρίσκουμε από τον όρο της εξίσωσης που δεν έχει χ, στη συγκεκριμένη περίπτωση ο όρο αυτός είναι το -1, κοιτάμε λοιπόν ποιοι αριθμοί διαιρούν το -1, το -1 διαιρεί το 1 κ το -1. Αυτοί οι δύο αριθμοί είναι το ρ. Μετά αν δε σου κάνουν αυτοί πρέπει να δοκιμάσεις και τους δεκαδικούς. Ελπίζω να κατάλαβες γιατί τα είπα λίγο μπερδεμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
σας ευχαριστω παιδια.Τωρα καταλαβα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Παρακαλω μπορειτε να μου δωσετε τις λυσεις αυτων των δυο ασκησεων?
Αν οχι γραπτα εδω τουλαχιστον ανεβαστε μου μια φωτο της λυσης!!!
SOS!!!

κανεις????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC01518.jpg
    DSC01518.jpg
    70.8 KB · Εμφανίσεις: 174
  • DSC01520.jpg
    DSC01520.jpg
    33.3 KB · Εμφανίσεις: 188
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Παιδια αν μπορειτε δωστε μου λυση στις παρακατω δυο ασκησεις!
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC01520.jpg
    DSC01520.jpg
    33.3 KB · Εμφανίσεις: 144
  • DSC01518.jpg
    DSC01518.jpg
    70.8 KB · Εμφανίσεις: 165

Stefania_☭

Νεοφερμένος

Η Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Όταν μας λέει η εκφώνηση ενός ερωτήματος "Η Πιθανότητα κάποιος να έχει computer ή να μην έχει Κινητό είναι 60%" Ποιά πιθανότητα είναι; Εγώ έβαλα P(CυK') C:Computer K:Kινητό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αυτό είναι ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
er.png
παιδια εξηγηστε μου λιγο πως το e^x - e^x ( x - 1) γινεται e^x ( 2 - x). Δεν το καταλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
View attachment 37375
παιδια εξηγηστε μου λιγο πως το e^x - e^x ( x - 1) γινεται e^x ( 2 - x). Δεν το καταλαβα.

Απλά το βγάζεις κοινό παράγοντα το e^x και έχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
λοπόν, μιλάμε για τον αριθμητή.



πρώτα βάζουμε το μείον μέσα στην παρένθεση οπότε αντιστρέφονται τα πρόσημα:



τώρα, βγάζουμε κοινό παράγοντα το . Στην παρένθεση βάζουμε τους συντελεστές για κάθε , για το πρώτο εννοείται ο αριθμός 1.



edit: α, με πρόλαβαν δεν πειράζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!λοιπόν ανοιξα αυτο το τοπικ για να ζητήσω την βοήθεια σας σε οτι αφορα τα μαθηματικά γενικής!καταρχάς είμαι θεωρητικ κατεύθυνση και ενδιαφέρομαι για αστυφυλάκων!λοιπόν υπολογίζω οτι θα βγάλω κάπου 15 με 15300!σε ολατα άλλα μαθήματα περα απο αυτό δεν αντιμετοπίζω κανενα μα κανένα απολύτως πρόβλημα!ιαυτό θέλω να ζητήσω την βοήθεια σας σε οτιαφορα κυρίως στο 1ο κεφάλαιο!θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος εφαπτομένη και ακρότατα(αυτο το ψιλοξέρω βασικά)ωστοσο την εφαπτομένη δεν έχω κατα΄λάβει τίποτα μα τίποτα!δεν πάω να ράψω κάποιο τρελό βαθμό κάου 12 θέλω με δεδομένο οτι στα αλλα θα γράψω πανω απο 15 σχεδον σίγουρα!αν θα μπορούσεκάποιος να με βοηθησει θα του ήμουν ευγνώμον γιατί πραγματικα εχω απειρο άγχος μην μο σερήσει ενα μάθημα το όνειρο μου :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Gver

Νεοφερμένος

Ο Gver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά μπορεί κανείς να βοηθήσει?

να βρειτε το f(2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top