Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
2 ερωτησεις σχετικα με το δευτερο κεφαλαιο:
1) εχουμε εναν πινακα κατανομης συχνοτητων με 2 κενα
(α και β)..εχω φτασει στο σημειο 2α+5β=39.πως βρισκουμε τα
α και β;
2) Αν μπορει καποιος να παρουσιασει μια ασκηση με κανονικη κατανομη..οσο πιο αναλυτικα γινεται..ειναι το μονο σημειο που με δυσκολευει..
Ευχαριστω,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
2 ερωτησεις σχετικα με το δευτερο κεφαλαιο:
1) εχουμε εναν πινακα κατανομης συχνοτητων με 2 κενα (α και β)..εχω φτασει στο σημειο 2α+5β=39.πως βρισκουμε τα α και β;
2) Αν μπορει καποιος να παρουσιασει μια ασκηση με κανονικη κατανομη..οσο πιο αναλυτικα γινεται..ειναι το μονο σημειο που με δυσκολευει..
Ευχαριστω,
Σίγουρα απο τα δεδομένα της άσκησης προκύπτει και άλλη μια σχέση για τα α και β.Βρές την και πρόσθεσε/αφαίρεσε κατα μέλη τις δύο σχέσεις έτσι ώστε ο ένας άγνωστος να εξαφανιστεί,και λύνοντας ως προς αυτον που μένει να τον προσδιορίσεις.Τέλος με αντικατάσταση βρίσκεις και τον άλλο άγνωστο!
Ελπίζω να βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
οκ την βρηκα την απαντηση,ευχαριστω.
Οποιος μπορει να βοηθησει λιγο με την κανονικη κατανομη θα ειμαι υποχρεος!

3a+5b=19 a=5-b
Αυτο πως λυνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
3a+5b=19 a=5-b
Αυτο πως λυνεται;
Αντικαθιστάς στη πρώτη σχέση όπου α το (5-β) και τελικά βρίσκεις το β.Αντικαθιστάς το β που βρήκες στη α=5-β και τσαπ να και το α^^

Αλλιώς πολλαπλασιάζεις τη δεύτερη με το 3 και μετά αφαιρείς κατα μέλη ώστε τελικά να καταλήξεις σε: 5β=4+3β
οπότε αν δεν έχω κάνει κάτι λάθος βγαίνει ότι β=2 άρα α =3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδια σορρυ για την ερωτηση που κανω εδω αλλα επειδη εχω ψηλοαγχωθει,μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να εχω μαζι μου στις πανελληνιες εκτος απο καρτελα και ταυτοτητα;(δινω 2η φορα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
hmmmm:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny_girl!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η funny_girl! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμύνταιο (Φλώρινα). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Παιδια σορρυ για την ερωτηση που κανω εδω αλλα επειδη εχω ψηλοαγχωθει,μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να εχω μαζι μου στις πανελληνιες εκτος απο καρτελα και ταυτοτητα;(δινω 2η φορα)

2 στυλο και κανα νερο αν 8εσ..εγω αυτα 8 παρω...τρ αν εχεισ κ κανενα σκονακι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
οκ την βρηκα την απαντηση,ευχαριστω.
Οποιος μπορει να βοηθησει λιγο με την κανονικη κατανομη θα ειμαι υποχρεος!
Αν έχεις καμία άσκηση πρόχειρη να ανεβάσεις μετα χαράς να βοηθήσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Παιδιά μπορει να μου εξηγησει καποιος ποτε μια συνάρτηση ειναι συνεχής?οχι γεωμετρικ παρακαλώ αντικαθιστώ ξερω εγωτο σημειο που μας δινει στο χ αλλα μετα πως καταλαβαίνουμε αν ειναι η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Παιδιά μπορει να μου εξηγησει καποιος ποτε μια συνάρτηση ειναι συνεχής?οχι γεωμετρικ παρακαλώ αντικαθιστώ ξερω εγωτο σημειο που μας δινει στο χ αλλα μετα πως καταλαβαίνουμε αν ειναι η οχι?
Αν lim του χ τείνοντος στο Χο έιναι ίσο με το f(Χο)
αν ισχύει για οποιοδήποτε Χο στο πεδίο ορισμού της τότε είναι συνεχής σε όλο το πεδίο ορισμού(γι'αυτό παίρνεις τυχαίο Χο)

τυχόν διορθώσεις/προσθήκες δεκτές:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
με παραδειγμα please :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ok.

Έστω ότι σου έχει τη δίκλαδη συνάρτηση f(x)=i)[x^2-x-2]/[x-2] για χ δίαφορο του 2
ii) a για χ ίσο με το 2

με a να ανήκει στο R.

για ποιά τιμή του a η f(x) είναι συνεχής στο 2?

Αν f(x) συνεχής στο 2 τότε lim(χ->2)f(x)=f(2)
άρα a=lim(x->2) [x^2-x-2]/[x-2]
λύνουμε το χ^2-χ-2 σαν τριώνυμο και έχει ρίζες το 2 και το (-1)
άρα lim(x->2)[x^2-x-2]/[x-2]=lim(x->2)[(x-2)*(x+1)]/[x-2]=lim(x->2)[x+1]=3
άρα αν f συνεχής στο 2,α=3

η να σου πεί το ανάποδο:είναι η f συνεχής στο 2 αν α=5 πχ?
Όχι αφου αν f συνεχής στο 2,α=3 διάφορο του 5

Είναι λίγο χάλια το πόστ το ξέρω αλλά δε μπορώ να στα εξηγήσω καλύτερα απο το pc:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
οκ ψιλοκατάλαβα περίπου δηλαδη αν αντικαθιστούμε οπου χ με το 2?κατι τέτοιο??
κατι άλλο ρε παιδιά φοβάμαι μην πέσει τίποτα άκυρο θεωρια και εγω βασίζομαι πολύ σε αυτην!πφφ καμια αποδειξη οπως περισυ ακυρη οπως και οι ορισμοί ...ασε που φοβάμαι μην εχω ξεχάσει τιποτα απο θεωρια επιγραμματικά τ πεπει να ξερουμε εχει κανεις λινκ?

κατι αλλο παιδια γιανα αποδειξουμε τι μια συναρτηση εχειελαχιστο συντελεστη διευθυνης ...παραγωγιζουμε καιλυνουμε χ=0?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
κατι αλλο παιδια γιανα αποδειξουμε τι μια συναρτηση εχειελαχιστο συντελεστη διευθυνης ...παραγωγιζουμε καιλυνουμε χ=0?

για να βρεις μονοτονία-ακρότατα του συντελεστή διεύθυνσης (δηλαδή της παραγώγου) πρέπει να πας μέχρι δεύτερη παράγωγο, και να κάνεις τα ίδια κανονικά, αλλά για την f'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
α μάλιστα και οσο αναφορα την θεωρια σχετικα με την ταχυτητα και επιταχνση ενος κινητου αν τ γραψουμε ετσι Η ταχυτητα u(t)την καθε χρονική στιγμή t δινεται απο την σχέση u(t)=x'(t) ενταξει δεν ειναι?σαν θεωρια εννοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
α μάλιστα και οσο αναφορα την θεωρια σχετικα με την ταχυτητα και επιταχνση ενος κινητου αν τ γραψουμε ετσι Η ταχυτητα u(t)την καθε χρονική στιγμή t δινεται απο την σχέση u(t)=x'(t) ενταξει δεν ειναι?σαν θεωρια εννοω

ναι εντάξει είναι, τώρα αν σου δώσουν τη θέση του σημείου χ=f(t) αντί για x(t) απλά γράφεις f'(t) αντί για x'(t) έτσι. αλλά πρακτικά το ίδιο πράγμα είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
σε ευχαριστώ...την φοβάμαι την θεωρια στηρίζομαι εκει πολύ λπιζωνα πιασω 25/25 την εχω διαβασει πολύ καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
η δυσκολια βρισκεται στις ανισοτικες σχεσεις στις πιθανοτητες...δυσκολευομαι παρα πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,805 μηνύματα.
συνήθως στις ανισότητες δουλεύουμε με "εις άτοπο απαγωγή"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Kαι κατα 99 % το ενα μελος βγαινει με τη σχεση πχ P(Β) υποσυνολο της ενωσης της τομης κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top