Βοήθεια/Απορίες στα Γερμανικά

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
1. Wie informierst du dich? (Durch Radio? Durch Fernsehen?......)

2. H'o'rst du gern Radio?

3. Welche Sendungen h'o'rst du im Radio?

4. Welche Sendungen siehst du dir im Fernsehen an?

5. Was f'u'r Zeitschriften liest du?

6. Surfst du gern im Internet?

7. Was suchst du im Internet?

8. Was liest du in der Zeitung?

9. Welche Vorteile hat das Radio gegen'u'ber dem Fernsehen?

10. Was h'a'ltst du von der Werbung im Fernsehen und im Radio?

Ελπίζω να σε κάλυψα! :)

Τζένη
Καθηγήτρια Γερμανικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Aς εκμεταλλευτώ λίγο την καλή σας θέληση:p

Θέλω να μου πείτε κάποιες καθημερινές φράσεις στα γερμανικά (τύπου καλημέρα, τι κάνετε, καληνύχτα κλπ) γιατί σε 1 εβδομάδα φεύγω για Γερμανία και δε ξέρω αν εκεί που θα μείνω (πρόγραμμα ανταλλαγής παιδιών είναι) ξέρουν αγγλικά και δε θέλω να παίζω παντομίμα με τις λέξεις :D
Α και μέσα σε παρένθεση να βάζετε και πως προφέρονται..

Ε φανταστικά μέλη του i-School? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
guten tag(καλημερα)(γκουτεν ταγκ)(βασικα ειναι καλησπερα αλλα το αντιστοιχο καλημερα ειναι για πολυ πρωι)
danke sch'o'n(ευχαριστω πολυ)(ντανκε σσεν)(παχυ το σ)
bitte sch'o'n(παρακαλω)(μπιτε σσεν)
gute nacht(καληνυχτα)(γκουτε ναχτ)
αν θες τιποτα ποιο ειδικο πες.
παρεπιπτωντος δηλαδη τι γινεται με αυτα τα προγραμματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
guten tag(καλημερα)(γκουτεν ταγκ)(βασικα ειναι καλησπερα αλλα το αντιστοιχο καλημερα ειναι για πολυ πρωι)
danke sch'o'n(ευχαριστω πολυ)(ντανκε σσεν)(παχυ το σ)
bitte sch'o'n(παρακαλω)(μπιτε σσεν)
gute nacht(καληνυχτα)(γκουτε ναχτ)
αν θες τιποτα ποιο ειδικο πες.
παρεπιπτωντος δηλαδη τι γινεται με αυτα τα προγραμματα?

Βασικά φέτος θα πάμε εμείς εκεί να γνωρίσουμε τα παιδιά, το εκπαιδευτικό τους σύστημα, τις συνήθειές τους κλπ και του χρόνου θα έρθουν αυτοί στην Ελλάδα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
wie gehen Sie?(=τι κανετε?-πληθυντικος ευγενειας)(βιε γκεεν ζη)
Ich heiβe Dimitris(=με λενε Δημητρη)(ιχ χαίσε ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
wie gehen Sie?(=τι κανετε?-πληθυντικος ευγενειας)(βιε γκεεν ζη)
Ich heiβe Dimitris(=με λενε Δημητρη)(ιχ χαίσε ...)

Το σωστό είναι:

Wie geht es Ihnen?

Είναι η απρόσωπη έκφραση es geht + δοτική! :P :D

(Είμαι μια παλιο-bitch καθηγήτρια!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Το σωστό είναι:

Wie geht es Ihnen?

Είναι η απρόσωπη έκφραση es geht + δοτική! :P :D

(Είμαι μια παλιο-bitch καθηγήτρια!:P)

γινεται σαν το es gef'a'llt mir ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
γινεται σαν το es gef'a'llt mir ε?

Ναι! Το "gefallen" (=μ' αρέσει) είναι ένα ρήμα που συντάσσεται πάντα με δοτική και το εντάσσουμε στα απρόσωπα, σαν το παράδειγμα που ανέφερες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ρε παιδιά χρειάζομαι οπωσδήποτε μια απάντηση στην ερώτηση "Wie wurdest du dein Weihnachtsfest am liebsten organisieren..?"

Σας παρακαλώ την χρειάζομαι επειγόντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Oρίστε κάποιοες ιδέες, αν και είναι λίγο κουλή ερώτηση...:

-eine Silvesterparty machen
-zum Einkaufen mit Freunden und Familie gehen
-eine Schiausflug organisieren
-das Haus saubermachen, sich in der Kuche beschaeftigen
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diavasma!!!

Νεοφερμένος

Ο diavasma!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
-gehen mit Freunde ins Kino

αν και δεν κολλάει πολύ....
του roilCall είναι πολύ καλές οι απαντήσεις!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Χρειάζομαι επειγόντως μια πολύ μικρή απάντηση 2-3 σειρών στην ερώτηση "Wie eine Hochzeit gefeiert wurde?".Όχι τίποτα πολύπλοκο. Όχι ιδιαίτερα έθιμα. Τα συνιθισμένα σε 2-3 σειρές. Πολύ μικρή απάντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
γενικως στην ελλαδα η εσυ πως θα ηθελες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bo0r3kaki_

Νεοφερμένος

Η Marina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια
Μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι στα γερμανικά γιατί στο βιβλίο δεν τα βρίσκω...

το keine πότε γίνεται keinen
ή το mein πότε γινεται meine
κ.τ.λ

περιμένω απάντηση
βοήθεια σημαντικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ανάλογα με το γένος του ουσιαστικού και την πτώση που χρειάζεται.!
π.χ Ich habe keine Lust(δεν εχω καμια ορεξη-το Lust παιρνει αρθρο die,επομενως ειναι kein-e!
π.χTrinkst du noch einen Kaffee?(Θα πεις αλλον εναν καφε?-το Kaffee ειναι αρσενικο αρα θα γινει einen-το ιδιο ισχυει και για το keinen)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ανάλογα με το γένος του ουσιαστικού και την πτώση που χρειάζεται.!
π.χ Ich habe keine Lust(δεν εχω καμια ορεξη-το Lust παιρνει αρθρο die,επομενως ειναι kein-e!
π.χTrinkst du noch einen Kaffee?(Θα πεις αλλον εναν καφε?-το Kaffee ειναι αρσενικο αρα θα γινει einen-το ιδιο ισχυει και για το keinen)

Ακριβώς!!

Προσπάθησε σε μια πρόταση να βρίσκεις ρήμα, υποκείμενο και αντικείμενο, ώστε μετά λόγω του γένους θα κρίνεις και την κατάληξη.
πχ. όταν μια λέξη είναι υποκείμενο θα είναι σε ονομαστική.

όταν είναι σε θέση αντικειμένου θα είναι ή σε αιτιατική ή σε δοτική (αναλόγως με ποια πτώση συντάσσεται το ρήμα σου)

Οπότε βλέποντας το γένος και την πτώση, βάζεις τις αντίστοιχες καταλήξεις.

Παραδείγματα:

ΥΠ. Ρημα ΑΝΤΙΚ.
Ich habe einen Bleistift. (βάζω einen επειδή 1ον είναι σε αιτιατική και 2ον επειδή το Bleistift είναι αρσενικό)
ΥΠ. Ρημα ΑΝΤΙΚ.
Ich habe keine Tasche. (βάζω keine επειδή πάλι εδώ έχω αιτιατική, αλλά επειδή το Tasche είναι θηλυκό)
ΥΠ.Ρημα ΑΝΤΙΚ.
Du hast mein Buch. (βάζω mein επειδή έχω αιτιατική κι επειδή το Buch είναι ουδέτερο)

Κάπως έτσι θα κάνεις για να μη μπερδεύεσαι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Jenny μπορείς να γραψεις μια πρόταση με την λέξη να είναι σε αντικείμενο?

Επίσης μήπως βάζουμε το άρθρο (keinen, seinen, den) σε αιτιατική αναλογα κ με το ρήμα που έχουμε?

Καμία απάντηση?:emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
οχ εγω εχω ενα απαισιο θεμα για εκθεση.. : "In Deutschland gibt es Cafes,in Osterreich Kaffeehauser.Und in Ihrer Heimat?"

ελεος!!:sμπορει να μ δωσει καποιος ιδεες?? (στα γερμανικα αν γινεται)
ευχαριστω προκαταβολικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Βασικά αυτό δεν είναι η γνωστή τυποποιημένη έκθεση του Β2 (για Goethe τουλάχιστον).
Βασικά αν θυμάμαι καλά αυτό είναι από το em neu Hauptkurs B2 και πάνω έχει και ένα κειμενάκι που λέει διαφορές και ομοιότητες του γερμανικού και του αυστριακού. Ε εσύ γράψε για του ελληνικού. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Βασικά αυτό δεν είναι η γνωστή τυποποιημένη έκθεση του Β2 (για Goethe τουλάχιστον).
Βασικά αν θυμάμαι καλά αυτό είναι από το em neu Hauptkurs B2 και πάνω έχει και ένα κειμενάκι που λέει διαφορές και ομοιότητες του γερμανικού και του αυστριακού. Ε εσύ γράψε για του ελληνικού. :P

οχ!με διαφωτισες τρ...:P
δν ξερω,εχει φρακαρει ο εγκεφαλος μ:what:
εσυ ΟΤΑΝ κ ΑΝ ειχες κανει αυτη την εκθεση τι ειχες γραψει για παραδειγμα??στα ελληνικα εχω μερικες ιδεες,οπως για παραδειγμα οτι ειναι ενας χωρος κοινωνικοποιησης,χαλαρωσης,διασκεδασης κτλ.αλλα ολα αυτα μπορει κανεις να με βοηθησει να τα εκφρασω στα Deutsch????!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top