Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Στην Ελλάδα, τη χώρα της απαξίωσης κάθε ηθικής και πνευματικής αξίας, δε θα μπει ποτέ. Δυστυχώς δε ξέρουμε την ίδια μας την ιστορία και τις στοιχειώδεις βάσεις αυτού που μας κάνει σήμερα να ζούμε δίχως πολέμους.. Σε πολλά πανεπιστήμια του εξωτερικού η λογοτεχνία είναι υποχρεωτικό ή προαιρετικό μάθημα σε πολλές νομικές σχολές.

Πιστεύω πως η λογοτεχνία δεν θα έπρεπε να ήταν υποχρεωτικό μάθημα, αλλά προσωπική ασχολία του καθένα, γιατί τ' αποτελέσματα της διδασκαλίας της φαίνονται στα σχολεία. Λογοτεχνία= ανάλυση του καθηγητή, σημειώνουμε και γράφουμε. Λίγος χώρος για σκέψη, πολύ παπαγαλία. Μας απωθεί πιστεύω από να ασχοληθούμε εξωσχολικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Πιστεύω πως η λογοτεχνία δεν θα έπρεπε να ήταν υποχρεωτικό μάθημα, αλλά προσωπική ασχολία του καθένα, γιατί τ' αποτελέσματα της διδασκαλίας της φαίνονται στα σχολεία. Λογοτεχνία= ανάλυση του καθηγητή, σημειώνουμε και γράφουμε. Λίγος χώρος για σκέψη, πολύ παπαγαλία. Μας απωθεί πιστεύω από να ασχοληθούμε εξωσχολικά :P
Συμφωνώ. Για να γίνει η λογοτεχνία υποχρεωτικό μάθημα πρέπει να υπάρχει το κατάλληλο γνωστικό υπόβαθρο, το οποίο προσφέρει ο παιδαγωγός - κάτι που επί του παρόντος δεν ισχύει στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Προσέξτε, δεν αναφέρθηκα στην Ελλάδα, αλλά σε πανεπιστήμια του εξωτερικού, όπου γίνεται στα περισσότερα πανεπιστήμια πολύ καλή δουλειά που ξεφεύγει από την ανάλυση του καθηγητή. Έτσι κι αλλιώς, κανείς δε περίμενε τη λογοτεχνία του σχολείου, για να διαβάσει εξωσχολικά βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Στην Ελλάδα, τη χώρα της απαξίωσης κάθε ηθικής και πνευματικής αξίας, δε θα μπει ποτέ.
Δίκιο έχεις. Δεν το είχα δει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitriskots

Νεοφερμένος

Ο dimitriskots αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα παιδια,δεν μπορω να καταλαβω ποτε χρησιμοποιουμε το au dessous και ποτε το sous .τα αντιθετα τους τα κατανοω δηλ. sur la table=πανω στο τραπεζι ενω au dessus de la table=πανω απο το τραπεζι,σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε πως είναι το "Μου λείπεις" στα γαλλικά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε πως είναι το "Μου λείπεις" στα γαλλικά??

Tu me manques..




Je trouve l'idee de parler francais ici fantastique.. J'ai besoin de practiquer mes fancais parceque je veux les etuder.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Και προφέρεται "Του με μανκ"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ένα συνώνυμο για το Dans l'intervalle; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex-paula

Νεοφερμένος

Η alex-paula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Γνωριζετε μηπως σε τι επιπεδο ειναι περιπου τα διαγωνισματα των γαλλικων ως ειδικων μαθηματων στις πανελληνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex-paula

Νεοφερμένος

Η alex-paula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γνωριζετε μηπως σε τι επιπεδο ειναι περιπου τα διαγωνισματα των γαλλικων ως ειδικων μαθηματων στις πανελληνιες?

Θα έλεγα πως είναι ανάμεσα σε Β1 και Β2
Μπορείς να τα δείς στο παρακάτω link
https://www.gallika.com.gr/?page_id=49
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Γνωριζετε μηπως σε τι επιπεδο ειναι περιπου τα διαγωνισματα των γαλλικων ως ειδικων μαθηματων στις πανελληνιες?

Επειδή ενδιαφερόμουν και εγώ να το δώσω.Η καθηγήτρια των γαλλικών μου μου είχε πει ότι είναι περίπου στο Β1+.Και αυτό περισσότερο για την έκθεση γιατί οι ασκήσεις κυμαίνονται στο Α2 κάπου.
Αυτά είναι τα θέματα του 2011: https://apps1.minedu.gov.gr/themata/them_franc_eid_c_eid_no_1106.pdf
Και αυτά του 2010:https://apps1.minedu.gov.gr/themata/them_franc_eid_c_eid_no_1006.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
τα θεματα ειναι πανευκολα σε σχεση με αυτα που διδασκονται στη σχολη...τουλαχιστον στης αθηνας...πολλα μα πολλα ατομα στο πρωτο ετος εχουν παταγωδη αποτυχια στα μαθηματα για τον απλουστατο λογο οτι ακομα κ στο ειδικο γραφουν κοντα στη βαση. κατα τη γνωμη μου, το επιπεδο αυτου που μπαινει στη σχολη πρεπει να ειναι το ελαχιστο β2 και με το που μπει να αρχισει να εμβαθυνει σε γραμματικη/γενικοτερες γνωσεις γιατι οπως ειναι φυσικο οι καθηγητες κοβουν και απο τα λαθη της γλωσσας οχι μονο του περιεχομενου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
τα θεματα ειναι πανευκολα σε σχεση με αυτα που διδασκονται στη σχολη...τουλαχιστον στης αθηνας...πολλα μα πολλα ατομα στο πρωτο ετος εχουν παταγωδη αποτυχια στα μαθηματα για τον απλουστατο λογο οτι ακομα κ στο ειδικο γραφουν κοντα στη βαση. κατα τη γνωμη μου, το επιπεδο αυτου που μπαινει στη σχολη πρεπει να ειναι το ελαχιστο β2 και με το που μπει να αρχισει να εμβαθυνει σε γραμματικη/γενικοτερες γνωσεις γιατι οπως ειναι φυσικο οι καθηγητες κοβουν και απο τα λαθη της γλωσσας οχι μονο του περιεχομενου...


Ναι σωστά όλα αυτά αν όμως κάποιος θέλει να ασχοληθεί με την γαλλική γλώσσα και λόγω κάποιον προβλημάτων δεν έφτασε μέχρι κάποιο ικανοποιητικό επίπεδο.Δεν θα πρέπει κατά την γνώμη να προσφέρονται ενισχυτικά μαθήματα είτε στο σχολείο είτε στο πανεπιστήμιο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Αν υπάρχει κάποιος που διδάσκει γαλλικά , θα μπορούσε να μου στείλει μήνυμα για το ποια βιβλία μπορώ να αγοράσω για να κάνω σε ένα παιδάκι μάθημα (Α1 επίπεδο ) Είναι επείγον !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Αν υπάρχει κάποιος που διδάσκει γαλλικά , θα μπορούσε να μου στείλει μήνυμα για το ποια βιβλία μπορώ να αγοράσω για να κάνω σε ένα παιδάκι μάθημα (Α1 επίπεδο ) Είναι επείγον !!

Γιατί δεν χρησιμοποιείς όποιο βιβλίο έκανες εσύ τον πρώτο σου χρόνο; Θα το ξέρεις και καλύτερα από οποιοδήποτε καινούριο αφού το έχεις δουλέψει. Και για επιπλέον ασκήσεις, μπορείς να βρεις στο ίντερνετ πολλά βιβλία για να πάρεις ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι έκανα στο c'est clair . Δεν ξέρω κάνει για παιδάκι 8 χρονών ; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι έκανα στο c'est clair . Δεν ξέρω κάνει για παιδάκι 8 χρονών ; :/

Εγώ δεν το ξέρω αυτό το βιβλίο, έκανα ένα άλλο.... πολύ απλό, αλλά δεν θυμάμαι πώς λεγόταν για να σου πω. 8 χρονών και θα ξεκινήσει γαλλικά; Γλυκούλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top