Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,168 μηνύματα.
Σε σχολη που τωρα θελει Σε-1 αν καποιοΣ εχει το παλιο Α5+6 γινεται δεκτοΣ. Το ξερω καλα. Δε μιλω γιαντιστοιχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalieh99

Νεοφερμένος

Η Natalieh99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα μπορούσες να μου συστήσεις μια σύντομη σειρά βιβλίων ώστε να μάθω τα βασικά σε μια εβδομάδα τουλάχιστον!!! Αυτό είναι το μήνυμα που δημοσίευσα τα λέει πιο αναλυτικά...
(Λοιπόν θα ήθελα την βοήθεία σας σε ένα θέμα που με απασχολεί. Γράφτηκα σε καινούριο σχολείο. Το πρόβλημα είναι πως από πέρσυ ξεκίνησαν εκμάθηση γαλλικών στην τάξη όπου πρόκειται να πάω ... Προσωπικά δεν έχω ιδέα από γαλλικά και το πληροφορήθηκα πρόσφατα (ό,τι μάθαιναν και πέρσυ γαλλικά) έτσι δεν έχω καιρό για φροντιστήριο. Θα ήθελα να μου προτείνεται μια σειρά βιβλίων που να περιέχει λεξιλόγιο και γραμματική, μα να είναι και γρήγορη ώστε τουλάχιστον να μπορώ να φτάσω και τα υπόλοιπα παιδιά στην τάξη... Να είναι βιβλίο εντατικής εκμάθησης αλλά να τα εξηγεί και στα ελληνικά... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Λοιπόν θα ήθελα την βοήθεία σας σε ένα θέμα που με απασχολεί. Γράφτηκα σε καινούριο σχολείο. Το πρόβλημα είναι πως από πέρσυ ξεκίνησαν εκμάθηση γαλλικών στην τάξη όπου πρόκειται να πάω ... Προσωπικά δεν έχω ιδέα από γαλλικά και το πληροφορήθηκα πρόσφατα (ό,τι μάθαιναν και πέρσυ γαλλικά) έτσι δεν έχω καιρό για φροντιστήριο. Θα ήθελα να μου προτείνεται μια σειρά βιβλίων που να περιέχει λεξιλόγιο και γραμματική, μα να είναι και γρήγορη ώστε τουλάχιστον να μπορώ να φτάσω και τα υπόλοιπα παιδιά στην τάξη... Να είναι βιβλίο εντατικής εκμάθησης αλλά να τα εξηγεί και στα ελληνικά...

Α) Ζητάς πάρα πολλά. Για να μάθεις καλά τα βασικά θα χρειαστείς 2 βδομάδες τουλάχιστον. Εδώ παιδιά τα οποία κάνουν 4 και 5 ΧΡΟΝΙΑ (και εδω μιλαμε για μια εβδομάδα) γαλλικά δεν ξέρουν τα βασικά καλά.
Β) Σπάνιο να βρεις βιβλία γαλλικών στα ελληνικά. Αν ψάξεις δεν στο αποκλείω ότι θα βρεις, αλλά τα καλύτερα είναι γραμμένα στα γαλλικά.
Γ) Η γραμματική δεν είναι παίξε-γέλασε (όχι όπως το λεξιλόγιο που είναι κατά 50% παπαγαλία.). Θέλει εξάσκηση και διάβασμα.
Δ) Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια ελεος...πρωτον μην ανησυχεις,η καθηγητρια σου,θα ειναι επιεικης,δευτερον....βιβλια παντα υπαρχουν και τα γραμματικα φαινομενα τετοιου επιπεδου δεν ειναι και τραγικα,τριτον, γιατι δεν πας σε ενα φροντιστηριο??εννοω αν εχεις την οικονομικη ανεση?(Natalieh99 )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalieh99

Νεοφερμένος

Η Natalieh99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Α) Ζητάς πάρα πολλά. Για να μάθεις καλά τα βασικά θα χρειαστείς 2 βδομάδες τουλάχιστον. Εδώ παιδιά τα οποία κάνουν 4 και 5 ΧΡΟΝΙΑ (και εδω μιλαμε για μια εβδομάδα) γαλλικά δεν ξέρουν τα βασικά καλά.
Β) Σπάνιο να βρεις βιβλία γαλλικών στα ελληνικά. Αν ψάξεις δεν στο αποκλείω ότι θα βρεις, αλλά τα καλύτερα είναι γραμμένα στα γαλλικά.
Γ) Η γραμματική δεν είναι παίξε-γέλασε (όχι όπως το λεξιλόγιο που είναι κατά 50% παπαγαλία.). Θέλει εξάσκηση και διάβασμα.
Δ) Καλή τύχη.


Ναι, το ξέρω έχεις δίκιο δεν είναι εύολο να μάθει κανείς μια γλώσσα τόσο γρήγορα... Σε ευχαριστώ πολύ πάντως !!! Αγόρασα το γαλλικά χωρίς δάσκαλο και διαβάζω όσο πιο πολύ μπορώ!!!

παιδια ελεος...πρωτον μην ανησυχεις,η καθηγητρια σου,θα ειναι επιεικης,δευτερον....βιβλια παντα υπαρχουν και τα γραμματικα φαινομενα τετοιου επιπεδου δεν ειναι και τραγικα,τριτον, γιατι δεν πας σε ενα φροντιστηριο??εννοω αν εχεις την οικονομικη ανεση?(Natalieh99 )


Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες!!! Ευτυχώς μου έτυχε τέλεια δασκάλα και θα με βοηθάει πολύ! Αγόρασα και το γαλλικά χωρίς δάσκαλο το οποίο έχει εύκολη,γρήγορη και σωστή μέθοδο! Όσο για το φροντιστήριο δεν νομίζω να χρειαστεί γιατί πηγαίνω σε ιδιωτικό και εκεί έχουν πολύ ωραία συστήματα εκμάθησης ! Εξάλλου περνάμε τη μισή μας μέρα εκεί!!! Δεν έχουμε χρόνο για φροντιστήρια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Έκανες γερμανικά πιο πριν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exelmi

Νεοφερμένος

Ο exelmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ναι, το ξέρω έχεις δίκιο δεν είναι εύολο να μάθει κανείς μια γλώσσα τόσο γρήγορα...
Eπισης μπορεις να βρεις πολλα μαζεμενα link για online ασκησεις , λεξιλογιο , γραμματικη κλπ εδω www.kxghellas.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ismini!!!

Νεοφερμένος

Η ismini!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα! ειμαι κατοχος του sorbonne c2 και αρχισα να κανω μαθηματα γαλλικων στη μικροτερη αδερφη μου που παει Γ γυμνασιου για να δωσει το Α1. Κανει γαλλικα 3 χρονια στο σχολειο και εχει καποιες βασικες γνωσεις. θα ηθελα να μου προτεινετε ποια βιβλια να παρουμε για να προετοιμαστει καταλληλα. οποιαδηποτε επιπλεον συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη!
( ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος πολυ! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exelmi

Νεοφερμένος

Ο exelmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Περαν της μεθοδου διδασκαλιας που απαραιτητα πρεπει αν εχει , θα χρειαστεις μια γραμματικη , και ενα βιββλιο προετοιμασιας για τις εξετασεις

Ενα καλο τετοιο βιβλιο που προσωπικα χρησιμοποιω ειναι το BARNIC A1 , που εχει και οδηγο ( guide ) για τις εκθεσεις αλλα και για τα προφορικα .

Το δε cd δινεται δωρεαν με το βιβλιο.

Ασφαλως και υπαρχουν και αλλα καλα βιβλια για το αντιστοιχο επιπεδο .

Οτι θελεις εδω ειμαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ismini!!!

Νεοφερμένος

Η ismini!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σ'ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Γεια σας.Να σας ρωτήσω μια απορία που έχω.Γίνεται να βάλω παρατατικό με μέλλοντα; π.χ.Αυτός είπε ότι θα έρθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,168 μηνύματα.
Το " ειπε" δεν ειναι παρατατικοs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μάλλον θα θέλεις να πεις "έλεγε πως θα έρθει".

Γίνεται μόνο που αντί για μέλλοντα έχουμε conditionnel, είναι ο discours indirect του ελεγε: "θα έρθω!"

D.D.: Il disait "Je viendrai!"
D.I. Il disait qu'il viendrait
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,168 μηνύματα.
Στα προφορικα χρησιμοποιουμε και μελλοντα. Ολα ειναι πιο χαλαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γεια σας! :)
Μου είπαν πως αν ενδιαφέρομαι για νομικές επιστήμες να κοτάξω για Dalf C2, ενώ αν τείνω προς τις φιλολογικές γαι Sorbonne C2. Ισχύει κάτι τέτοιο..; :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,168 μηνύματα.
Τι θα σπουδασεις; Διεθνες η ευρωπαικο
δικαιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δεν ξέρω ακόμη...
Τι σημασία έχει όμως; Βοηθά περισσότερο το Sorbonne σε ένα από αυτά και λιγότερο στο άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,168 μηνύματα.
Δεν ξέρω ακόμη...
Τι σημασία έχει όμως; Βοηθά περισσότερο το Sorbonne σε ένα από αυτά και λιγότερο στο άλλο;

Καλυτερα Νταλφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Για ποιο λόγο όμως; Αυτό δεν κατάλαβα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top