Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

GUITARGIRL 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η GUITARGIRL 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Δεν κάνω κυρηγμα,την αποψη μου λέω και πρεπει να τη σεβαστεις όπως σεβομαι κι εγω τη δική σου.Οσο για την υπογραφή,η ιστορικός μας στο μαθημα έτσι μας το είπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν κάνω κυρηγμα,την αποψη μου λέω και πρεπει να τη σεβαστεις όπως σεβομαι κι εγω τη δική σου.Οσο για την υπογραφή,η ιστορικός μας στο μαθημα έτσι μας το είπε.
Ο ιστορικος σας δν ξερει την τυφλα του.:P
Μετρον αριστον ειναι το σωστo.Ρωτα μια ΣΟΒΑΡΗ φιλολογο να στο πει.
Και ειπα πως δεν σεβομαι την αποψη σου,αλλα οι Γαλλοι και οι Αγγλοι δεν ξερουν αρχαια ελληνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GUITARGIRL 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η GUITARGIRL 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Ειχα ακούσει οτι στα πανεπιστημια τους υπαρχουν τα αρχαία...ΣΟΒΑΡΗ ΦΙΛΟΛΟΓΟ?:lol:
οι καθηγητές εχουν χάσει τα λογικά τους...Γράφουν ασχετα στον πινακα και τους διορθώνουμε εμεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δεν είναι δυνατόν να μαθαίνουνε οι Αγγλοι και οι Γαλλοι Αρχαία Ελληνικά και να οι Ελληνες να είναι στη κοσμάρα τους!ΟΚ οι καθηγητες είναι αυστηροι,ΟΚ είναι δύσκολα,ΟΚ εχουν ίσως παραπάνω βαρύτητα από οσο πρέπει αλλά...Είχαμε έναν μεγαλο πολιτισμο και ΤΕΡΑΣΤΙΟ λεξικό πλούτο,ο οποίος έχει χαθεί.Με τα αρχαία προσπαθούν να μας κάνουν να διευρίνουμε το λεξιλογιο μας.Βεβαια η προσπαθεια πάει χαμένη γιατι ο τρόπος διδασκαλιας είναι χάλια.Αν αλλάξει αυτός,ίσως οι μαθητές αποκτήσουν καλύτερη σχεση με τη γλώσσα...

Συμφωνώ και το να μας μαθαίνουν τόσα πολλά με τόσο χάλια τρόπο είναι απαράδεκτο:mad:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivi-psin

Νεοφερμένος

Η vivi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
η αλήθεια είναι ότι σε μεγάλες εταιρίες στην αγγλία που εχω ακούσει δεν παίρνουν προσωπικό που να μην ξέρει αρχαία ελληνικα!!τώρα για γάλλους δεν ξέρω..αλλά εφόσον εδώ στην ελλάδα τίποτα δεν λειτουργεί σωστά,η διδασκαλία των αρχαίων θα κάνουν τη διαφορά;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Mπα...........................:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Εδω οι Γαλλοι δεν μιλανε αγγλικα και θα μιλανε αρχαια...
Επισης φτιαξε πρωτα σωστα την υπογραφη σου,και μετα να κανεις κυρηγμα υπερ των αρχαιων.

Δεν κάνω κυρηγμα,την αποψη μου λέω και πρεπει να τη σεβαστεις όπως σεβομαι κι εγω τη δική σου.Οσο για την υπογραφή,η ιστορικός μας στο μαθημα έτσι μας το είπε.

Και οι δύο, μάθετε πρώτα πως γράφεται η λέξη κήρυγμα, και μετά κάντε κύρηγμα ο ένας στον άλλο.

Ωχ, με κολλήσατε.









Ο σπαστικός. Η Ειμαρμένη λέει ότι είναι από το οδοντικόληκτο κηρύττω, το οποίο, έχει και ομόρριζο ουσιαστικό το τριτόκλιτο, ο κήρυξ του κήρυκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
μηπως καλυτερα να μετονομασουμε το θεμα?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Και εγώ έτσι λέω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgaki

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Τίποτα!!:thanks:Καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!!!!;)Και μην αγχώνεσαι!Έγραψα Αρχαία πρώτο μάθημα και δεν είχε να κάνουμε μετάφραση.Είχε μόνο ερωτήσεις κατανόησης!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
μπορεις να μου πεις τι αλλες ασκησεις ειχε?και πιο κειμενο σας εβαλαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia

Νεοφερμένος

Η ivilinia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μπες και θα με θυμηθεις!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANNA!!

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
μπες και θα με θυμηθεις!!:bye:
ειναι τελειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! σε ευχαριστω πολυ!!!!:thanks::thanks::thanks::bye::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mimitsaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Παιδιά μην αγχώνεστε Α' γυμνασίου δεν πέφτει ποτέ μετάφραση...συνήθως ούτε στην Β' μόνο στην Γ' πέφτει σίγουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Παιδιά μην αγχώνεστε Α' γυμνασίου δεν πέφτει ποτέ μετάφραση...συνήθως ούτε στην Β' μόνο στην Γ' πέφτει σίγουρα...

Ναι μαζί με παράλληλο και σύγκριση κτλ. Εμείς φέτος δεν είχαμε παράλληλα γιατί τα άλλα τμήματα δεν τα είχαν κάνει οπότε γλυτώσαμε!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halaris07

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εμενα επεσε το κειμενο με τον φιντια και τον δαμονα τον πιθαγοριο.:D:Dηταν πολυ ευκολο πιστευβω να σας παισει.αμα θελει να σας βοηθεισει θα σας βαλει αυτο αμα θελει να σας δισκολεψει θα σας βαλη η ενα αδικο παραπονο η ο σωκρατης για τη φιλια:D:D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria_13

Νεοφερμένος

Η Μαρiτοο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπον..εγω εγραψα προσφατα αρχαια και πιστευω να βοηθήσω..!εγω έμαθα μερικα μονο ουσιαστικα για να θυμαμαι και τα υπολοιπα..!εμαθα τα:η πολις,ο βασιλευς,το σώμα,ο πατρις,το βελος,και καποια ανωμαλα που δεν μπηκαν αλλα καμια φορα δεν ξέρεις..τα:ο ανηρ και η νυξ...ειναι τα πιο τρανταχτα απο ανωμαλα που μπορει να μπουν...ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!;):up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilios10

Νεοφερμένος

Ο vasilios10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
φιλε,αμα δεν την γραψεις πολλες φορες δεν γινεται δουλεια.μην ανησυχεις θα τα καταφερεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άντι

Νεοφερμένος

Η Αντιγόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Διάβασε τα ουσιαστικά του βιβλίου και γράφε τα συνέχεια σε ένα χαρτί τοτε θα λυθεί το χέρι σου χωρις να τα βλέπεις απο το βιβλίο.:iagree:
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina4ever

Νεοφερμένος

Η melina4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγω γραφω αυριο!!
ΑΑΑΑΑ!!
Την Γ' κλιση παντως,
την σκοτωνω παντα, μαζι με τον παρακειμενο και τον υπερσυντελικο!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top