Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
με την προυποθεση οτι σου αρεσουν τα αρχαια αρκετα ωστε να ασχοληθεις

Αυτό τώρα πού πάει;

Εάν πηγαίνει στο λεξικό, καμία σχέση. Είναι απαραίτητο για τις ασκήσεις που θα έχει ειδικά στην β-γ γυμνασίου κι έπειτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αυτό τώρα πού πάει;

Εάν πηγαίνει στο λεξικό, καμία σχέση. Είναι απαραίτητο για τις ασκήσεις που θα έχει ειδικά στην β-γ γυμνασίου κι έπειτα.

Τίποτα δεν είναι απαραίτητο. Δες τα καινούρια βιβλία του γυμνασίου στο μάθημα που ούτε να ονομάσω δε θέλω. Είναι εφοδιασμένα με τα βασικότερα. Άλλωστε, στους μαθητές δίνονται και κάτι εγχειρίδια / λεξικά και σχετικές βλακείες*.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αυτό τώρα πού πάει;

Εάν πηγαίνει στο λεξικό, καμία σχέση. Είναι απαραίτητο για τις ασκήσεις που θα έχει ειδικά στην β-γ γυμνασίου κι έπειτα.

εβγαλα γυμνασιο και λυκειο χωρις λεξικο(υπηρχε στο σπιτι αλλα ποτε δε χρησιμοποιηθηκε) και με σχετικα καλους βαθμους.
επισης δε μπορεσα να χρησιμοποιησω ποτε μου βοηθημα (αρχαια-φυσικη-μαθηματικα-κτλ κτλ.
κατα τη γνωμη μου δεν ειναι απαραιτητο, αν δε θελησει να δωσει ιδιαιτερη εμφαση στα αρχαια. λογικα τα ανωμαλα θα αναφερονται στη ταξη. εαν παλι ειναι κατι που σου αρεσει αρκετα και θελεις να ασχοληθεις περισσοτερο, τοτε αγορασε το. ενα καλο λεξικο της νεας ελληνικης ειναι σιγουρα πολυ πιο χρησιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
εβγαλα γυμνασιο και λυκειο χωρις λεξικο και με σχετικα καλους βαθμους.
επισης δε μπορεσα να χρησιμοποιησω ποτε μου βοηθημα.
κατα τη γνωμη μου δεν ειναι απαραιτητο, αν δε θελησει να δωσει ιδιαιτερη εμφαση στα αρχαια. ενα καλο λεξικο της νεας ελληνικης ειναι σιγουρα
Κακώς κατά τη γνώμη μου.Τα αρχαία ακόμη και θετική να πας είναι χρήσιμα.Ένα βοήθημα θα σε βοηθήσει να εμβαθύνεις και να εξασκήσεις αυτά που έχεις μάθει ωστε να μη τα ξεχάσεις.Να λύνεις αν προλαβαίνεις κι από μόνος σου κάποιες ασκήσεις γραμματικής απο βοηθήματα.Και να κάνεις τις ιδεολόγικες ασκήσεις που έχουν.Πιστεψε με θα σε βοηθήσει πραγματικά.Εγώ ακόμη θυμάμαι τα αρχαία του γυμνασίου αρκετά καλά ακόμη γιατί είχα δουλέψει καλά τα πρώτα χρόνια.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κακώς κατά τη γνώμη μου.Τα αρχαία ακόμη και θετική να πας είναι χρήσιμα.Ένα βοήθημα θα σε βοηθήσει να εμβαθύνεις και να εξασκήσεις αυτά που έχεις μάθει ωστε να μη τα ξεχάσεις.Να λύνεις αν προλαβαίνεις κι από μόνος σου κάποιες ασκήσεις γραμματικής απο βοηθήματα.Και να κάνεις τις ιδεολόγικες ασκήσεις που έχουν.Πιστεψε με θα σε βοηθήσει πραγματικά.Εγώ ακόμη θυμάμαι τα αρχαία του γυμνασίου αρκετά καλά ακόμη γιατί είχα δουλέψει καλά τα πρώτα χρόνια.:iagree:

η πρακτικη χρησιμοτητα των αρχαιων για ατομα που θελουν να ακολουθησουν αλλες κατευθυνσης και δε θελουν να ασχοληθουν με αρχαια εχουν να κανει με τη πιθανη βελτιωση της χρησης της γλωσσας. ενα λεξικο ισως βοηθουσε και ισως οχι. δεν ειμαι φαν των βοηθηματων και θεωρω οτι οποιαδηποτε εξασκηση θα μπορουσε να γινει χωρις αυτα. απλα συμβουλεψου τον φιλολογο. τα εξωσχολικα βοηθηματα δεν θεωρω οτι ειναι λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NaTaSo0LiNi

Νεοφερμένος

Η NaTaSo0LiNi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εμένα μου φαίνεται πιο εύκολη η γ!!! όλοι όμως οι συμμαθιτές μου λένε το αντίθετο!!!!:)δεν νομίζετε???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
εβγαλα γυμνασιο και λυκειο χωρις λεξικο(υπηρχε στο σπιτι αλλα ποτε δε χρησιμοποιηθηκε) και με σχετικα καλους βαθμους.
επισης δε μπορεσα να χρησιμοποιησω ποτε μου βοηθημα (αρχαια-φυσικη-μαθηματικα-κτλ κτλ.
κατα τη γνωμη μου δεν ειναι απαραιτητο, αν δε θελησει να δωσει ιδιαιτερη εμφαση στα αρχαια. λογικα τα ανωμαλα θα αναφερονται στη ταξη. εαν παλι ειναι κατι που σου αρεσει αρκετα και θελεις να ασχοληθεις περισσοτερο, τοτε αγορασε το. ενα καλο λεξικο της νεας ελληνικης ειναι σιγουρα πολυ πιο χρησιμο.

Βοηθήματα ούτε εγώ έχω, δεν μου κίνησαν ποτέ το ενδιαφέρον.
Απαραίτητο λέω, για έναν λόγο, για τις χρονικες/εγκλιτικές αντικαστάσεις ανώμαλων ρημάτων. Βέβαια ο γιώργος (από κάτω) λέει πως τα βιβλία άλλαξαν, οπότε λογικά θα είναι πιο πλούσια.

Τίποτα δεν είναι απαραίτητο. Δες τα καινούρια βιβλία του γυμνασίου στο μάθημα που ούτε να ονομάσω δε θέλω. Είναι εφοδιασμένα με τα βασικότερα. Άλλωστε, στους μαθητές δίνονται και κάτι εγχειρίδια / λεξικά και σχετικές βλακείες*.

Ναι προφανώς δεν έχω δει τα καινούργια βιβλία, πάντως την απορία του παιδιού, το λεξικό την έλυσε, και όχι βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pckokos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή με το λεξικό. Θα το φροντίσω (από του χρόνου βέβαια). Όσο για το διδάσκω, ξαναρώτησα την καθηγήτρια και μου είπε πως εννοείται ότι το σ θα φύγει και πως δεν θα βρω στο βιβλίο δικαιολογία για αυτό. Mου είπε και πως το σκ θα αλλάξει όλο μαζί και κάτι τέτοια. Τώρα το γιατί μου φώναξε θα μείνει ένα άλυτο μυστήριο (εκτός αν έρθει ο Σκούμπι Ντου).


Να συμπληρώσω ότι ούτε εγώ έχω χρησιμοποιήσει βοήθημα ποτέ μου.(Να φανταστείτε, μια οικογενιακή φίλη μας έδωσε μια φορά, όταν πήγαινα Πέμπτη, ένα βοήθημα και εγώ δεν ήξερα τι ήταν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύη Γλύπτη

Νεοφερμένος

Η Εύη Γλύπτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Και οι τρείς είναι πανεύκολες, κατά τη γνώμη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
καλη σταδιοδρομια λοιπον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή με το λεξικό. Θα το φροντίσω (από του χρόνου βέβαια). Όσο για το διδάσκω, ξαναρώτησα την καθηγήτρια και μου είπε πως εννοείται ότι το σ θα φύγει και πως δεν θα βρω στο βιβλίο δικαιολογία για αυτό. Mου είπε και πως το σκ θα αλλάξει όλο μαζί και κάτι τέτοια. Τώρα το γιατί μου φώναξε θα μείνει ένα άλυτο μυστήριο (εκτός αν έρθει ο Σκούμπι Ντου).


Να συμπληρώσω ότι ούτε εγώ έχω χρησιμοποιήσει βοήθημα ποτέ μου.(Να φανταστείτε, μια οικογενιακή φίλη μας έδωσε μια φορά, όταν πήγαινα Πέμπτη, ένα βοήθημα και εγώ δεν ήξερα τι ήταν)


Κεφαλή δεν έχεις να καταλάβεις εσύ ότι διδάσξω δεν πρόκειται να γίνει; Δε χρειάζεται να παπαγαλίζεις τους κανόνες, απλή λογική θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κεφαλή δεν έχεις να καταλάβεις εσύ ότι διδάσξω δεν πρόκειται να γίνει; Δε χρειάζεται να παπαγαλίζεις τους κανόνες, απλή λογική θέλει...

Τι του λες κι εσύ μωρέ, οι κανόνες είναι για να τους μαθαίνουμε. Καλά έκανε και ρώτησε, αμφιβάλω αν είδες καν γιατί γίνεται ξ πιο πίσω. Με την λογική θα βρεις εσύ το θέμα;

Δεν θα μου έκανε εντύπωση να ήταν "σξ" όταν στα αρχαία συναντάμε λέξεις όπως "εκεκοινωνήκεμεν" ή "επανενήνοχα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Κεφαλή δεν έχεις να καταλάβεις εσύ ότι διδάσξω δεν πρόκειται να γίνει; Δε χρειάζεται να παπαγαλίζεις τους κανόνες, απλή λογική θέλει...

Α' γειά σου. Από ένα σημείο και μετά καταντά γελοίο, απλή λογική είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος ο Μέλλοντας του είναι διδάξω, όμως δεν έχω καταλάβει γιατί. Σύμφωνα με τον κανόνα θα έπρεπε να είναι διδάσξω παρ'ολο που δεν ταιριάζει.

Αφου ηξερε το παιδι πώς θα γινει τι το κατηγορατε?:P:D:P

Και δε νομιζω οτι ειναι θεμα λογικης.Τουναντιον,θα εγκυταν μοναχα στη λογικη εαν ακολουθουσε πιστα τους κανονες γραμματικης,που πιστεψτε με δεν τους εβγαλαν ουτε χτες ουτε προχτες,αλλα υστερα απο πολλαααααααααα χρονια...Θα το ελεγα περισσοτερο αισθηση της γλωσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Τι του λες κι εσύ μωρέ, οι κανόνες είναι για να τους μαθαίνουμε. Καλά έκανε και ρώτησε, αμφιβάλω αν είδες καν γιατί γίνεται ξ πιο πίσω. Με την λογική θα βρεις εσύ το θέμα;

Δεν θα μου έκανε εντύπωση να ήταν "σξ" όταν στα αρχαία συναντάμε λέξεις όπως "εκεκοινωνήκεμεν" ή "επανενήνοχα".

Τους βασικούς κανόνες θα τους μάθεις, δε γίνεται αλλιώς.


Αλλά το να βασίζεσαι στους κανόνες ακόμα και για τα πιο ασημαντα πραματα , δηλώνει τουλάχιστον αδυναμία στην κριτική σκέψη.
-----------------------------------------
Συμφωνώ όσον αφορά την αίσθηση της γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αφου ηξερε το παιδι πώς θα γινει τι το κατηγορατε?:P:D:P

Και δε νομιζω οτι ειναι θεμα λογικης.Τουναντιον,θα εγκυταν μοναχα στη λογικη εαν ακολουθουσε πιστα τους κανονες γραμματικης,που πιστεψτε με δεν τους εβγαλαν ουτε χτες ουτε προχτες,αλλα υστερα απο πολλαααααααααα χρονια...Θα το ελεγα περισσοτερο αισθηση της γλωσσας.

Δεν είναι Γιάννης είναι Γιαννάκης.

Τους βασικούς κανόνες θα τους μάθεις, δε γίνεται αλλιώς.


Αλλά το να βασίζεσαι στους κανόνες ακόμα και για τα πιο ασημαντα πραματα , δηλώνει τουλάχιστον αδυναμία στην κριτική σκέψη.
-----------------------------------------
Συμφωνώ όσον αφορά την αίσθηση της γλώσσας.

Έλα μη μιλάτε, τα είπε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Δεν είναι Γιάννης είναι Γιαννάκης.

Ε καλα τωρα πες μου οτι ειναι το ιδιο και τελειωσα

Καταλαβετε οτι απο περιεργεια το ρωτησε το παιδι και εγω προσωπικα το συγχαιρω,γιατι ποτε δε μπηκα στη διαδικασια να αναρωτηθω πως γινεται συγχωνευση,την οποια ουτε εχουμε διδαχτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά συγχέετε τα νέα με τα αρχαία. Το γεγονός πως το διδάσκω στην νεοελληνική τρέπεται σε διδάξω στον μέλλοντα, δεν σημαίνει πως πρέπει να ισχύει το ίδιο και στα αρχαία. Εδώ το ειμί δεν έχει παρακείμενο και υπερσυντέλικο και δανίζεται από το γίγνομαι, ενώ το επιπλέω δεν κάνει επιπλεύσω στον μέλλοντα, αλλά επιπλεύσομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά συγχέετε τα νέα με τα αρχαία.

Μα φυσικα και πρεπει να συγκρινουμε και να συνδυαζουμε,αφου τα αρχαια ειναι θεμελιο των νεων, οπως και να το κανουμε.Εξαλλου,ειναι αναποφευκτο.Εφοσον μιλαμε την ελληνικη δε γινεται να αντιμετωπιζουμε τα αρχαια ως μια παντελως ξενη γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ε καλα τωρα πες μου οτι ειναι το ιδιο και τελειωσα

Καταλαβετε οτι απο περιεργεια το ρωτησε το παιδι και εγω προσωπικα το συγχαιρω,γιατι ποτε δε μπηκα στη διαδικασια να αναρωτηθω πως γινεται συγχωνευση,την οποια ουτε εχουμε διδαχτει.

Αν έχω μάθει κάτι από τη φιλόλογο που μου κάνει Αρχαία φέτος είναι το εξής: Τα Αρχαία, όταν δε μελετούνται ή έστω δε συνδέονται με τη Νέα ελληνική, τότε όντως καταντούν ξένη γλώσσα.

Συγνώμη, αλλά συγχέετε τα νέα με τα αρχαία. Το γεγονός πως το διδάσκω στην νεοελληνική τρέπεται σε διδάξω στον μέλλοντα, δεν σημαίνει πως πρέπει να ισχύει το ίδιο και στα αρχαία. Εδώ το ειμί δεν έχει παρακείμενο και υπερσυντέλικο και δανίζεται από το γιγνώσκω, ενώ το επιπλέω δεν κάνει επιπλεύσω στον μέλλοντα, αλλά επιπλεύσομαι.

Αν λοιπόν εσείς πιστεύετε πως η αποκομμένη μελέτη των Αρχαίων θα έπρεπε να είναι και η προτινόμενη μελέτη αυτών, τότε απλά επαληθεύετε για ακόμα μια φορά ό,τι έχω πει για εσάς στο παρελθόν. :)

*σημείωση: φίλε κότσι, η λογική δεν είναι εργαλείο αποκλειστικά θετικών μαθημάτων. Αυτό που εσύ ονομάζεις ''γλωσσική αίσθηση'' εγώ το λέω ''λογική μελέτη'' της γλώσσας και συνδυασμό των ήδη γνωστών με αυτά που μαθαίνω τώρα. Ακόμα και στα Αρχαία, βάλτε το κεφάλι σας να δουλέψει πιο ''μαθηματικά'' και θα δείτε πόσο πιο εύκολα θα γίνουν, και το λέω αυτό εγώ, ω! εγώ. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top