Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Παιδια βοηθειααααα να κλινω σε ολες τις εγκλισεις ενεστ και παρατατ το αιτεω-ω, αδικεομαι και αδικουμαι! Σε μιση ωρα εχω μαθημααααα =*
Κλίνεται όπως το ποιέω,-ῶ. Μια ματιά στη γραμματική βοηθάει :)
Γεια σας ! Μολις εφτιαξα λογαριασμο στο ischool γι'αυτο συγνωμη αν γραφω σε λαθος στηλη την απορια μου xD
Μπορει καποιος να μου πει πως κλινεται το διασωθηναι (με περισπωμενη στο η) , τ λαβειν (με περισπωμενη στο ι) και το τιμωρήσασθαι ?
Ψαχνω τους Αρχικους Χρονους των παραπανω απαρεμφατων..!
=)
Τα απαρέμφατα είναι άκλιτα.

Αρχικοί χρόνοι:
διασωθῆναι (βρίσκεται στη Π.Φ. [απαρ. παθ. μελ. α'])
Εν. διασῴζομαι
Πρτ. διεσῴζόμην
Μελ. διασώσομαι (μέσος)/διασωθήσομαι (παθ. α')
Αορ. διεσωσάμην (μέσος)/διεσώθην (παθ. α')
Πρκ. διασέσωμαι/διασέσωσμαι
Υπερ. διεσεσώμην/διεσεσώσμην

λαβεῖν:
Εν. λαμβάνω
Πρτ. ἐλάμβανον
Μελ. λήψομαι
Αορ. ἔλαβον (β')
Πρκ. εἴληφα
Υπερ. εἰλήφειν

τιμωρήσασθαι (απαρ. μέσου μελ. Μ.Φ.) (ομαλό):
Εν. τιμωροῦμαι
Πρτ. ἐτιμωρούμην
Μελ. τιμωρήσομαι
Αορ. ἐτιμωρησάμην
Πρκ. τετιμώρημαι
Υπερ. ἐτετιμωρήμην
Ο τύπος επεσκεύαζεν δεν είναι Παρατατικός, γ ενικό, ε.φ.; Ή κάνω λάθος;
Σωστά:)

(Δεν ξέρω γιατί σας μπερδεύει το τελικό ν:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Σωστά:)

(Δεν ξέρω γιατί σας μπερδεύει το τελικό ν:P)

Και τότε αυτή η βλαμμένη τι μας έχει βάλει εγκλιτική αντικατάσταση το κέρατο μου;;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Και τότε αυτή η βλαμμένη τι μας έχει βάλει εγκλιτική αντικατάσταση το κέρατο μου;;;;:P
Για να σας μάθει να μην ψαρώνετε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Για να σας μάθει να μην ψαρώνετε:P

Δεν νομίζω.:P Απλά τον έχει πάρει λίγο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariaminaj

Νεοφερμένος

Η mariaminaj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
θα ηθελα να γινεται εμμεσα , να με βοηθησετε στην χρονικη και εγλιτικη αντικατασταση του επελαβετο , επισης χρονικη και εγλιτικη του αρξαμενος και μονο χρονικη του ελεγετο .
θα το εκτιμουσα πολυ

χρονικη και εγλιτικη αντικατασταση του επελαβετο και αρξαμενος , ειναι επειγον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

κωσταντινος97

Νεοφερμένος

Ο κωσταντινος97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ρε παιδια μηπως μπορειτε να με βοηθεισετε? η καθηγητρια μας εβαλε Χ.Α, Α.Χ και Ε.Α στο ρημα ειπεν κ δεν ξερω τιποτα στα αρχαια...
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nassosv

Νεοφερμένος

Ο nassosv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
help!!για την ερώτηση please!!

Ερωτηση αναπτυξης..
Είστε δημοσιογράφος και περιγράφετε σε ένα άρθρο την αναγγελία της καταστροφής του αθηναίκου στόλου και την αντίδραση των Αθηναιών στο ακουσμα της είδησης
:/: τι να γραψω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
help!!για την ερώτηση please!!

Ερωτηση αναπτυξης..
Είστε δημοσιογράφος και περιγράφετε σε ένα άρθρο την αναγγελία της καταστροφής του αθηναίκου στόλου και την αντίδραση των Αθηναιών στο ακουσμα της είδησης
:/: τι να γραψω?
Ουσιαστικά γράφεις την απόδοση του κειμένου. Ο Ξενοφώντας, όντας σαφής και ακριβής στα όσα λέει, λειτουργεί ως δημοσιογράφος της εποχής του.

Εσύ θα αλλάξεις το κείμενο ως προς τη δομή και το λεξιλόγιο. Τις συναισθηματικά φορτισμένες λέξεις (συφμορά, οιμωγή) θα τις αλλάξεις με πιο δόκιμους όρους (π.χ. γεγονότα, είδηση, αντίστοιχα). Επίσης, θα μετατρέψεις το μακροπερίοδο λόγο του Ξενοφώντα σε βραχυπερίοδο λόγο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Και κατι τελευταιο , μη δωσεις απλα μια περιγραφη γεγονοτων καθως αυτο που σου ζηταται ειναι να γραψεις αρθρο (ειχε συμβει ακτι παρωμιο με εμας , επρεπε να γραψουμε μια σελιδα ημερολογιου και οι περισσοτεροι εγραψαν ξερα τα γεγονοτα) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης13

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδια μηπως μπορειτε να μου μεταφρασετε το υπηγμενων και το περισταντα?
και πεισθεισι αναγνωριση αν μπορειτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
παιδια μηπως μπορειτε να μου μεταφρασετε το υπηγμενων και το περισταντα?
και πεισθεισι αναγνωριση αν μπορειτε

Μπορείς να παραθέσεις τα αποσπάσματα ολόκληρα, για να βγάλουμε νόημα, ώστε η μετάφραση των λέξεων να είναι σωστή;
Για την αναγνώριση του τελευταίου όρου, αν την εννοείς όπως την κατάλαβα, δηλαδή συντακτικά, είναι απαραίτητη η παράθεση της πρότασης στην οποία αυτός βρίσκεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagmans

Νεοφερμένος

Ο Pagmans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μπορειτε να μου πειτε ενα παραγωγο επιθετο των λεξεων ναυς και εκελευσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amaliaxd

Νεοφερμένος

Η amaliaxd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ναυτικός& ακέλευστος , παρακελευστός (στο λεξικο τα είχε) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagmans

Νεοφερμένος

Ο Pagmans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

___Xrisaki___

Νεοφερμένος

Η ___Xrisaki___ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
παιδια βοη8εια!! 8ελω χρονικη αντικατασταση το απαγαγόντες και το λαβόντες! πλιιζζ =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
ρε παιδιά, τι είναι τα αφηρημένα και τι τα συγκεκριμένα ουσιαστικά;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
ρε παιδιά, τι είναι τα αφηρημένα και τι τα συγκεκριμένα ουσιαστικά;:hmm:

  • Αφηρημένα ουσιαστικά είναι εκείνα τα οποία δεν είναι επιδεκτικά συγκεκριμένης ερμηνείας, π.χ. δικαιοσύνη, αρετή, ευσέβεια κ.ά. .
  • Συγκεκριμένα ουσιαστικά είναι όσα δέχονται συγκεκριμένη ερμηνεία: άνθρωπος, ξύλο, χαρτί, μολύβι, άλογο κ.ά. .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

___Xrisaki___

Νεοφερμένος

Η ___Xrisaki___ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
παιδια μπορει καποιος ν μ κανει χρ. αντικατασταση στο απαγαγόντες κ τ λαβόντες?? ευχαριστωω =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
παιδια μπορει καποιος ν μ κανει χρ. αντικατασταση στο απαγαγόντες κ τ λαβόντες?? ευχαριστωω =)

Γιατί ζητάτε έτοιμες και τις πιο απλές ασκήσεις, ρε παιδιά; Άνοιξε το λεξικό σου, πήγαινε στο ρήμα «άγω» και στο ρήμα «λαμβάνω», δες τις μετοχές των ρημάτων, και κόλλα την πρόθεση στο πρώτο. Μάθε και τους Α.Χ. . Είναι ΤΟΣΟ απλό. Μη βαριέστε τόσο πολύ. Έλεος. Στην τελική δε βοηθάτε έτσι τον εαυτό σας με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

___Xrisaki___

Νεοφερμένος

Η ___Xrisaki___ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ρε συ ειμαι ασχετη απο αρχαια! ουτε καν αυτο δεν μου φενεται απλο οποτε φαντασου.. νταξει αν δεν μπορεις η δεν θες να μου τα πεις οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top