Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
*Εγκλιτική. Δεν το λέω για να «σου την πω». Απλώς είμαστε σε θέμα αρχαίων και κατά τη γν'ωμη μου επιβάλλεται να χρησιμοποιούμε σωστή ορθογραφία. Τέσπα. :P
Ορ. ἐγενόμην
Υπ. γένωμαι
Ευ. γενοίμην
Πρ. -


Δεν ήταν και τόσο δύσκολο τελικά, huh?

Ευκολακι ειναι βρε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiveYourLife

Νεοφερμένος

Η LiveYourLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγκλιτική Αντικατάσταση του εάσαι στο γ' ενικό? :) :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εγκλιτική Αντικατάσταση του εάσαι στο γ' ενικό? :) :whistle:
Ορ. εἴασε
Υπ. ἐάσῃ
Ευ. ἐάσαι / ἐάσειε(ν)
Πρ. ἐᾶσον*


*Για αυτόν τον τύπο δεν είμαι καθόλου σίγουρος...:worry:
ἐασάτω είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Εασάτω πρέπει να κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εασάτω πρέπει να κάνει.
Α καλά! Εγώ δεν ήμουν σίγουρος για το πού τονίζεται και τελικά είχα βάλει άλλο πρόσωπο. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Α καλά! Εγώ δεν ήμουν σίγουρος για το πού τονίζεται και τελικά είχα βάλει άλλο πρόσωπο. :worry:
Δεν το παθαίνω μόνο εγώ τελικά. :P
Είναι έασον νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δεν το παθαίνω μόνο εγώ τελικά. :P
Είναι έασον νομίζω.
Θα ρωτήσω αύριο. Ακουστικά πάντως, το ἔασον μου κάθεται καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου μεταφρασει τη παρακατω προταση??

οι δε παρανηχομενοι δελφινες τους εξωτερω των ιχθυων φοβουντες ωθουσι.

αφηστε το το βρηκα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
παιδια οποιος μπορει ασ με βοηθησει γιατι βιαζομαι.
θουκυδιδη ιστορια:βιβλιο 3 κεφαλαιο 76-78 σελιδα 335 ερωτησεις 1,2.
σας ευχαριστω.

ρε κορίτσι μου συγγνώμη δηλαδή, αλλά η κατάστασή σου με έχει προβληματίσει. Τί είμαστε, delivery boys να σου στέλνουμε μηνύματα με όλες σου τις ασκήσεις; Σε κάθε θέμα σε αυτό το φόρουμ μας ζητάς να σου κάνουμε τις ασκήσεις σου. Του χρόνου και του παραχρόνου τί θα κάνεις; Για το καλό σου το λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ρε κορίτσι μου συγγνώμη δηλαδή, αλλά η κατάστασή σου με έχει προβληματίσει. Τί είμαστε, delivery boys να σου στέλνουμε μηνύματα με όλες σου τις ασκήσεις; Σε κάθε θέμα σε αυτό το φόρουμ μας ζητάς να σου κάνουμε τις ασκήσεις σου. Του χρόνου και του παραχρόνου τί θα κάνεις; Για το καλό σου το λέω.

Κατσε ρε μεγαλε, δεν σου βαλε και το πιστολι στον κροταφο η κοπελα . Αμα θες καθεσαι και το γραφεις , μην λεμε και οτι θελουμε τωρα να πουμε . Γιαυτο το λογο υπαρχουν και αυτα τα τοπικ . Και αυτο το στυλ κυρηγματος που υιοθετεις που περα για περα δασκαλιστικο ειναι με αηδιαζει . Και οι προσωπικες επιθεσεις δεν αρμοζουν κατα την γνωμη μου σε τετοιου ειδους τοπικ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δίκιο έχει ο Γιάννης, άλλο να χεις απορία άλλο να βαριέσαι και να μαπίνεις τσο ισκούλ να παίρνεις απαντήσεις. Να μας πει η κοπέλα απορία να της την λύσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κατσε ρε μεγαλε, δεν σου βαλε και το πιστολι στον κροταφο η κοπελα . Αμα θες καθεσαι και το γραφεις , μην λεμε και οτι θελουμε τωρα να πουμε . Γιαυτο το λογο υπαρχουν και αυτα τα τοπικ . Και αυτο το στυλ κυρηγματος που υιοθετεις που περα για περα δασκαλιστικο ειναι με αηδιαζει . Και οι προσωπικες επιθεσεις δεν αρμοζουν κατα την γνωμη μου σε τετοιου ειδους τοπικ .

Φαίνεται ότι δε μπορείς να ξεχωρίσεις 1) ούτε το τίτλο του θέματος (απορίες/βοήθεια στα αρχαία- και όχι απάντηση ασκήσεων στα αρχαία), 2) ούτε τη τελευταία πρόταση του κειμένου μου ("για το καλό σου στο λέω"), 3) ούτε ότι δε μου βάζει το πιστόλι στο κρόταφο, αλλά ουσιαστικά αυτό που κάνει ισοδυναμεί με το να βάζει το πιστόλι στο δικό της κρόταφο. Το ischool δεν είναι forum ενίσχυσης μαθητών που βαριούνται να προσπαθήσουν να κάνουν τις ασκήσεις τους. Και θα ταν καλύτερο τάσο πριν τρολλάρεις, να μάθεις πως τρολλάρει κανείς, από το να γυρνάς στα διάφορα τόπικ και να μας το παίζεις έξυπνος. Και δε βλέπω κάποιο δασκαλίστικο υφάκι. Βέβαια κάποιοι προτιμούν να χαϊδεύουν τα αυτιά άλλων λύνοντας τις ασκήσεις τους παρά να τους δείχνουν το σωστό. Άλλο βοήθεια στα αρχαία και άλλο "κάνε μου καθημερινά τις ασκήσεις των αρχαίων επειδή βαριέμαι και δεν έχω χρόνο". Συγγνώμη για το έντονο ύφος μου, δε θέλω να κάνω προσωπική επίθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
ρε παιδια αυτη η γραμματικη του σχολειου σχετικα με τα αρχαια ειναι αθλια...εμενα προσωπικα δεν με βοηθαει καθολου....εχετε να μου προτεινετε καμια καη γραμματικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ρε παιδια αυτη η γραμματικη του σχολειου σχετικα με τα αρχαια ειναι αθλια...εμενα προσωπικα δεν με βοηθαει καθολου....εχετε να μου προτεινετε καμια καη γραμματικη;
https://www.basilatos.gr/html/gram arx ellinikis_n.html ειναι πολυ πρακτικη, μικρη και για καλο επιπεδο μαθητων! εγω με αυτη δουλεψα εξολοκληρου φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ - Πολυξένη Μπίλλα - εκδ. ΣΑΒΒΑΛΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ - Πολυξένη Μπίλλα - εκδ. ΣΑΒΒΑΛΑΣ
δε το ξερω, παντως το συντακτικο της μπιλλα ειναι καλο αλλα υπεραναλυτικο και συχνα σπαστικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictinaki16

Νεοφερμένος

Η xrictinaki16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μούδρος (Λέσβος). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
"Τούτων δ' ἐχόντων οὕτως" Θα μπορουσε κανεις να μου αναλυση σε δευτερεουσα το " εχοντων " (αιτιολογικη μετοχη)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
"Τούτων δ' ἐχόντων οὕτως" Θα μπορουσε κανεις να μου αναλυση σε δευτερεουσα το " εχοντων " (αιτιολογικη μετοχη)?

Ανάλυση δεν είναι δυνατόν να γίνει χωρίς να δίνεται ο χρόνος εξάρτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
"Τούτων δ' ἐχόντων οὕτως" Θα μπορουσε κανεις να μου αναλυση σε δευτερεουσα το " εχοντων " (αιτιολογικη μετοχη)?
Γραψε ολη την προταση.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictinaki16

Νεοφερμένος

Η xrictinaki16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μούδρος (Λέσβος). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τούτων δ' ἐχόντων οὕτως, καὶ τῶν καιρῶν ὄντων τῇ πόλει τοιούτων ὁποίους τινὰς αὐτοὺς ὑμεῖς ὑπολαμβάνετε εἶναι, ἓν ὑπολείπεται μέρος τῆς πολιτείας, εἴ τι κἀγὼ τυγχάνω γιγνώσκων, αἱ τῶν παρανόμων γραφαί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top