Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Παιδια μήπως υπάρχουν και καπου γραμμένες οι λυσεις απο αυτο το ασκησιολογιο: https://taexeiola.blogspot.gr/2011/07/xenofontas-lykeio-askhseis-arxaia.html γιατι νομίζω την καθηγήτρια μας την έπιασα. Οι ασκησεις της ειναι copy paste απο αυτο :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi95

Νεοφερμένος

Η evi95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια γεια σας..θα ηθελα μια βοηθεια να μου κανει καποιος γραμματικη αναγνωριση στο επυθοντο το εμειναν και το συνηθροισε..εχω να κανω χρον αντικατασταση κ δν μπορω να βρω τι ειναιιιιιιιι:(((
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
παιδια γεια σας..θα ηθελα μια βοηθεια να μου κανει καποιος γραμματικη αναγνωριση στο επυθοντο το εμειναν και το συνηθροισε..εχω να κανω χρον αντικατασταση κ δν μπορω να βρω τι ειναιιιιιιιι:(((

το επυθοντο ειναι αοριστος β,γ πληθ του ρηματος πυνθανομαι και το συνηθροισε ειναι αοριστος,γ ενικο του ρηματος συναθροιζω και το εμειναν αοριστος,γ πληθ του ρηματος μενω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
παιδια γεια σας..θα ηθελα μια βοηθεια να μου κανει καποιος γραμματικη αναγνωριση στο επυθοντο το εμειναν και το συνηθροισε..εχω να κανω χρον αντικατασταση κ δν μπορω να βρω τι ειναιιιιιιιι:(((
To επυθοντο του πυνθανομαι. Τα αλλα δυο ειναι ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
το επυθοντο ειναι αοριστος β,γ πληθ του ρηματος πυνθανομαι και το συνηθροισε ειναι αοριστος,γ ενικο του ρηματος συναθροιζω και το εμειναν αοριστος,γ πληθ του ρηματος μενω
Έτσι, περίφημα.:clapup:
Και ένα απο τα λίγα που μου έχουν μείνει είναι το πυνθάνομαι+τινός+τι.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteraki676

Νεοφερμένος

Η asteraki676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας,
Έχω για αύριο μία άσκηση στα αρχαία να εξηγησω το περιεχόμενο της φράσης απο το κειμενο σελίδα 46,του Ξενοφών "την βασιλέως κακως εποίουν"
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toto13

Νεοφερμένος

Ο toto13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Γεια σας,
Έχω για αύριο μία άσκηση στα αρχαία να εξηγησω το περιεχόμενο της φράσης απο το κειμενο σελίδα 46,του Ξενοφών "την βασιλέως κακως εποίουν"
Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Χωρις να χω βιβλιο μπροστα, απ'οτι θυμαμαι πριν 3 χρονια που το εκανα νομιζω οτι λεει οτι λεηλατουσαν τα παραλια της μικρας Ασιας για τροφιμα και λαφυρα. Σ.Σ. Βασιλια εννοει τν Περση βασιλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteraki676

Νεοφερμένος

Η asteraki676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χωρις να χω βιβλιο μπροστα, απ'οτι θυμαμαι πριν 3 χρονια που το εκανα νομιζω οτι λεει οτι λεηλατουσαν τα παραλια της μικρας Ασιας για τροφιμα και λαφυρα. Σ.Σ. Βασιλια εννοει τν Περση βασιλια

ναι αλλα να εξηγησω το περιεχόμενο της φράσης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adreas_96

Νεοφερμένος

Ο adreas_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια χερεται εχω δυσκολευτει με καποια πραγματα εδω θα ηθελα αν μπορουσατε να με βοηθισετε
εισι ΕΑ
εμπορευομην ΧΑ στο β πληθ
δεοιτο ΕΑ
βουλεσθε ΧΑ,ΕΑ στο γ ενικο αοριστου συγνωμη αλλα δεν εχω καλη επαφη με τα αρχαια :)

?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antoniofert54

Νεοφερμένος

Ο antoniofert54 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
μπορειτε να με βοιθισετε στο παρασκευαζοντο,θελω οριστικη και προστακτικη παρακειμενου και οριστικη υπερσυντελικου παθητικης φωνης αν με μπορειτε θα με βοι8ουσατε πολι ευχαριστω!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
μπορειτε να με βοιθισετε στο παρασκευαζοντο,θελω οριστικη και προστακτικη παρακειμενου και οριστικη υπερσυντελικου παθητικης φωνης αν με μπορειτε θα με βοι8ουσατε πολι ευχαριστω!!!!!!
Γραψε το οπως πιστευεις και θα σε βοηθησω οπου εχεις λαθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniofert54

Νεοφερμένος

Ο antoniofert54 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
προσπα8ισα αλλα εχω και καπια κενα απο περισι και μου ειναι δισκολο αν μπορουσες νε με βοι8ουσες 8α σου ημουν υποχρεως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
προσπα8ισα αλλα εχω και καπια κενα απο περισι και μου ειναι δισκολο αν μπορουσες νε με βοι8ουσες 8α σου ημουν υποχρεως
κάνε πρώτα μια αρχή από τα νέα και βλέπουμε για τα αρχαία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Αρχικά το ρήμα είναι παρεσκευάζοντο. :P
Αυτά που ζητάς θα στα πω στο πρόσωπο που μας έδωσες.
Παρακείμενος: Οριστική: παρεσκευασμένοι εισίν Προστακτική: παρεσκευάσθων-σθωσαν

Υπερσυντέλικος: παρεσκευασμένοι ήσαν


Ελπίζω πάνω στη βιασύνη μου να μην έκανα κάποιο λάθος.


Βασικα άνοιξε και τη γραμματική που σας έχουν δώσει, δεν είναι και κάποιο δύσκολο ρήμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniofert54

Νεοφερμένος

Ο antoniofert54 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ευχαριστο και ενα τελευταιο που κσεχασα μπορει να μου κανει κανεις και μια χρονικη αντικατασταση στην μεση και πα8ητικη φωνη στο παρασκευαζοντο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
παρασκευάζομαι
παρεσκευαζόμην
παρασκευάσομαι - παρασκευασθήσομαι
παρεσκευασάμην - παρεσκευάσθην
παρεσκεύασμαι
παρεσκευάσμην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.

antoniofert54

Νεοφερμένος

Ο antoniofert54 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
μπορει κανεις να μου κανει μια χρονικη αντικατασταση των εξης ρηματων,ανηγοντο,προσειλοντο,προσβαλοντες,διηρπασαν και μια εγλιτικη αντικατασταση των εξης ρηματων,προσειλοντο,διηρπασαν και ανηχθησαν
ααα στην εγλιτικη αντικατασταση στον χρονο που βρισκονται ευχαριστω!!!!!!!!!! θα με βγαλετε απο την αδιεξοδο αλλα να σας πω με τα αρχαια δεν τα παο καλα:/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
μπορει κανεις να μου κανει μια χρονικη αντικατασταση των εξης ρηματων,ανηγοντο,προσειλοντο,προσβαλοντες,διηρπασαν και μια εγλιτικη αντικατασταση των εξης ρηματων,προσειλοντο,διηρπασαν και ανηχθησαν
ααα στην εγλιτικη αντικατασταση στον χρονο που βρισκονται ευχαριστω!!!!!!!!!! θα με βγαλετε απο την αδιεξοδο αλλα να σας πω με τα αρχαια δεν τα παο καλα:/::/::/:

Και άμα τα γράψεις δηλαδή στο τετράδιό σου, θα βγεις από το αδιέξοδο; :worry: Λάθος πορεύεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top