Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Πιθανολόγησα ότι θα τα ξέρεις για να μη σε προσβάλλω.
I was being nice.

Τα ρήματα κλίνονται ανάλογα με την κατάληξή τους.
Το ίσταμαι είναι ανώμαλο ρήμα και ο παρακείμενός του δε σχηματίζεται με καταλήξεις μέσης διάθεσης ( όπως θα συνέβαινε αν ήταν ομαλό ) αλλά με καταλήξεις ενεργητικής φωνής. Όχι ενεργητικής διάθεσης.

Οι φωνές είναι δύο: Ενεργητική και παθητική.
Οι διαθέσεις είναι τρεις : Ενεργητική, μέση (αυτοπαθής) και παθητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
τωρα ενταξει?να σε ρωτησω ποια γραμματικη εχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
(Eυχαριστώ, θα το διορθώσω κι εγώ για να μην μπερδευτούν οι επόμενοι που θα το διαβάσουν..)

ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ της αρχαίας ελληνικής γλώσσας - Δημητρίου Ε. Πασχαλίδη - Εκδόσεις ΖΗΤΗ ( Θεσσαλονίκη, πρέπει να είναι).

Το θέμα με τις φωνές και τις διαθέσεις με μπέρδευε κι εμένα- το ξεκαθάρισα με τη βοήθεια των ξένων γλωσσών,(γαλλικά-ιταλικά) οι οποίες έχουν ξεκάθαρη τη μέση διάθεση:

Je me lave= πλένομαι. Χρησιμοποιούν, δηλαδή, τις αυτοπαθείς αντωνυμίες (me, te, se, κλπ).
Έτσι είναι σαφής ο διαχωρισμός μεταξύ μέσης και παθητικής διάθεσης.
Τα ρήματα μέσης διάθεσης έχουν συνήθως καταλήξεις παθητικής φωνής.
Αλλά, ερώτηση:
Στη φράση:
Ο αετός πετά.
Το ρήμα είναι στην ενεργητική φωνή (καταλήγει σε -ω).
Σε τι διάθεση, όμως, βρίσκεται; Μέση.:)
Ας συνδράμουν κάποιοι φιλόλογοι, προς επίρρωσιν ή μη. :)
Με το παράδειγμα αυτό, θέλω να καταδείξω ότι είναι άλλο πράγμα η διάθεση και άλλο η φωνή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Τωρα φταιω γω να ανοιξω κανα θεμα με τις γκαφες του Υπουργειου Παιδειας?Τοσα χρονια δεν το χουν αλλαξει οι @#@!#@,τιποτα τα ιδια σκ@!@...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
(Eυχαριστώ, θα το διορθώσω κι εγώ για να μην μπερδευτούν οι επόμενοι που θα το διαβάσουν..)

ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ της αρχαίας ελληνικής γλώσσας - Δημητρίου Ε. Πασχαλίδη - Εκδόσεις ΖΗΤΗ ( Θεσσαλονίκη, πρέπει να είναι).

Το θέμα με τις φωνές και τις διαθέσεις με μπέρδευε κι εμένα- το ξεκαθάρισα με τη βοήθεια των ξένων γλωσσών,(γαλλικά-ιταλικά) οι οποίες έχουν ξεκάθαρη τη μέση διάθεση:

Je me lave= πλένομαι. Χρησιμοποιούν, δηλαδή, τις αυτοπαθείς αντωνυμίες (me, te, se, κλπ).
Έτσι είναι σαφής ο διαχωρισμός μεταξύ μέσης και παθητικής διάθεσης.
Τα ρήματα μέσης διάθεσης έχουν συνήθως καταλήξεις παθητικής φωνής.
Αλλά, ερώτηση:
Στη φράση:
Ο αετός πετά.
Το ρήμα είναι στην ενεργητική φωνή (καταλήγει σε -ω).
Σε τι διάθεση, όμως, βρίσκεται; Μέση.:)
Ας συνδράμουν κάποιοι φιλόλογοι, προς επίρρωσιν ή μη. :)
Με το παράδειγμα αυτό, θέλω να καταδείξω ότι είναι άλλο πράγμα η διάθεση και άλλο η φωνή.
Το ρήμα βρίσκεται σε ενεργητική φωνή και διάθεση.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα,το λύω.Σ αυτή τη μορφή του είναι σε ενεργητική φωνή λόγω κατάληξης κι ενεργητική διάθεση γιατί σημαίνει ότι κάποιος κάνει κάτι,λύνει,ενεργεί δηλαδή.
Το λύομαι είναι σε παθητική φωνή λόγω κατάληξης.Διαιρείται όμως σε δύο επιμέρους διαθέσεις,την παθητική και τη μέση.
Παθητική έχουμε όταν σημαίνει ότι κάποιος λύνεται από κάποιον άλλον ενώ μέση όταν κάποιος λύνεται από τον εαυτό του όμως.Φαντάσου κάποιον σε μια καρέκλα με σχοινιά,με παθητική διάθεση τον λύνει κάποιος άλλος ενώ με μέση παίρνει ένα σουγιά και λύνει τα σχοινιά.Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο αλλά διαφορετική η χροιά και το υποκείμενο της ενέργειας,σ αυτό διαφοροποιούνται οι διαθέσεις και γι αυτό κάθε παθητική φωνή δεν είναι και παθητική διάθεση,μπορεί να είναι και μέση.Συχνά ρήματα με παθητική φωνή και μέση διάθεση(η ενέργεια μεταβαίνει στο ίδιο το υποκείμενο της)είναι το λούζομαι,το κοιμάμαι,το χτενίζομαι και άλλα.

Αυτά απ' όσα θυμάμαι.
-----------------------------------------
Η Γραμματική των Αρχαίων η σχολική έχει λάθος στο σημείο αυτό και το επισημαίνουν οι περισσότεροι φιλόλογοι πάντως καθώς συγχέει διάθεση και φωνή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Και για το ιστημι τι εχεις να πεις Ειμαρμενη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Το πρόβλημα παρουσιάζεται στο έστην και στο έστηκα όπου αν κι ενεργητική φωνή έχουν μέση διάθεση,αλλά αυτό το μαθαίνεις πια ως εξαίρεση κι από εκεί και πέρα εξαρτάται τι θα σου ζητήσουν.Αν σου ζητήσουν ενεργητική φωνή τη γράφεις με αυτή τη σημείωση,ότι είναι μέση η διάθεση.Μη με κάνετε να ξανανοίξω βιβλία:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Αυτά λέω κι εγώ τόση ώρα. :P

Η μόνη μου ένσταση αφορά το παράδειγμα
"ο αετός πετά",
στο οποίο αυτοσχεδίασα. :P

Δηλαδή, Ιωάννα, μόνο η παθητική φωνή διαχωρίζεται σε μέση ή παθητική διάθεση; Η ενεργητική φωνή, (δηλαδή, ρήμα με κατάληξη σε -ω), δεν παρουσιάζει ποτέ μέση διάθεση; Το πηγαίνω λίγο παραπέρα αλλά, αν ξέρεις, λέγε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Ο κανόνας είναι ότι η παθητική φωνή επιμερίζεται σε 2 διαθέσεις.Από εκεί και πέρα υπάρχουν εξαιρέσεις όπως το έστην και το έστηκα.Ίσως να υπάρχουν κι άλλες που δεν τις έχω πρόχειρες(πάλι αδιάβαστη πιάστηκα:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Εντάξει, με προσανατόλισες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω παντως τις διαθεσεις ποτε δεν τις διδαχτηκα και ουτε ακομα τις ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julianaaaaa

Νεοφερμένος

Η julianaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
γεια σας...μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει? θελω την χρονικη αντικατασταση αλλα και τους αρχικους χρονους των ρηματων : αποβαλλω (αποβεβληκοτα) αποκτεινω (αποκτονεναι) γιγνομαι (γεγενημενη) μνησκω και λεγω (λυρικοτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
αποβαλλω
απεβαλλον
αποβαλω
απεβαλον
αποβεβληκα
απεβεβληκειν

αποκτεινω
απεκτεινον
αποκτενω
απεκτεινα
απεκτονα
απεκτονειν

γιγνομαι
εγιγνομην
γενησομαι/γενηθησομαι
εγενομην/εγενηθην
γεγενημαι/γεγονα
εγεγενημην/εγεγονειν

μαλλον μιμνησκω(υπογεγραμμενη στο η σε ενεστωτα και παρατατικο)εννοεις
μιμνησκω
εμιμνησκον
μνησω
εμνησα
-
-

λεγω
ελεγον
λεξω/ερω
ελεξα/ειπα/ειπον
ειρηκα
ειρηκειν

ΧΑ.
αποβαλλοντα
-
αποβαλουντα
αποβαλοντα
αποβεβληκοτα
-

γιγνομενη
-
γενησομενη/γενηθησομενη
γενομενη/γενηθεισα
γεγενημενη
-

στα αλλα δεν καταλαβαινω τι ζητας...:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julianaaaaa

Νεοφερμένος

Η julianaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ευχαριστωωωω παααρα πολυ με σωσες :no1:
-----------------------------------------
εμ οχι νταξει μια χαρααα ολα :) τπτ αστοο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Δεν κανει τιποτα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
παιδια θελω μια χαρη....αν μπορειτε...γραψτε μου συνωνυμα του ηγουμενος...οσα μπορειτε και ξερετε...και κατι αλλο... αναδυομένων,αποδιδράσκουσιν: α)να αντικατασταθουν χρονικα και β)να γραφει το β'ενικο και γ'πληθυντικο προσωπο του αοριστου β' σε ολες τις εγκλισεις.. ευχαριστω..!! :)

ειναι επειγον....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
παιδια θελω μια χαρη....αν μπορειτε...γραψτε μου συνωνυμα του ηγουμενος...οσα μπορειτε και ξερετε...και κατι αλλο... αναδυομένων,αποδιδράσκουσιν: α)να αντικατασταθουν χρονικα και β)να γραφει το β'ενικο και γ'πληθυντικο προσωπο του αοριστου β' σε ολες τις εγκλισεις.. ευχαριστω..!! :)


Με τη σημασία του οδηγώ: οδηγώ,τήν οδόν δείκνυμί τινί
Με τη σημασία του άρχω: άρχω,βασιλεύω,δυναστεύω,ηγεμονεύω,κρατώ
Με τη σημασία του νομίζω: γιγνώσκω,δοκω(περισπαται),δοκει(περισπάται) μοι, δοξάζω,κρίνω,νομίζω,οίομαι,υπολαμβάνω κτλ. (μην ξεχάσεις να βάλεις και τους τόνους)

α)αποδιδράσκουσιν,απεδίδρασκον,αποδίδρασκαν,απέδρασαν,αποδεδράκασι, αποδεδράκοιεν είησαν.

β) αορΒ:απέδρας-απέδρασαν,αποδράς(περισπ)-αποδρώσι(περισπ), αποδραίης-αποδραίεν(περισπ), απόδραθι-αποδράντων(δεν χρησιμοποιείται όμως...μόνο σε ποιητικό λόγο κ τέτοια)

το αναδυομένων είναι σε μέση ή παθητική διαθέση;γιατί είναι ίδιο στον ενεστώτα και των δυο διαθέσεων...πες μου για να σ πω κ γι'αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julianaaaaa

Νεοφερμένος

Η julianaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
γειααα σας ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ....αν μπορει καποιος να με βοηθησει πλζ....
θελω την Χ.Α των...ησθοντο,επιλαθωμαι,συνεστηκυιας,ηνεγκεν, εληλυθοντα.!!!!!!!!! ¨/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασουλα2

Νεοφερμένος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
βρε παιδια που μπορω να βρω τις μεταφρασεις ολων των κειμενων κ πιο συγκεκριμενα του αριστοτελη στο ιντερνετ????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faber

Νεοφερμένος

Η Γλαύκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εδώ είναι η επίσημη μετάφραση από το βιβλίο του καθηγητή:
aristotelis[1].zip - ZIP archive, unpacked size 1.041.592 bytes;)

https://www.pi-schools.gr/lessons/hellenic/;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top