Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω... στον Πρωταγόρα, αυτό το στρωμνή, πως το μεταφράσατε; Στρωσίδια; ή στρώμα και σκέπασμα;

(ενότητα 2)

....ως στρωμα και σκεπασμα ταιριαστο δοσμενο απο την φυση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Παιδιά λέτε να αφήσω την εισαγωγή για το τέλος; Δηλαδή να κάνω πρώτα τα κείμενα-μεταφράσεις-σχόλια και μετά εισαγωγές; :/:
Τι γνώμη έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
κατ'εμέ οι εισαγωγές πρέπει να μαθαίνονται παράλληλα με κείμενα και σχόλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Είναι πάρα πολλές σελίδες κι αν την αφήσεις για το τέλος, θα πελαγώσεις. Δεν την έχεις ήδη βγάλει μία φορά το καλοκαίρι; Αυτό που είχε προτείνει η Μαρία (Miss) είναι καλό, αφιέρωσε μερικές ώρες μέσα στο Σάββατο ή την Κυριακή για να βγάζεις σιγά - σιγά κομμάτια της. Πρέπει απλώς να μην χάσεις την επαφή, έχεις μια ολόκληρη χρονιά για να τη διαβάζεις ξανά και ξανά, στο τέλος θα τα ξέρεις όλα θες δεν θες. Άσε που αν την αφήσεις για το τέλος, στα 3ωρα διαγωνίσματα, τι θα γράφεις; Και πώς θα μάθεις από τα λάθη σου αν δεν μπεις καν στον κόπο να κάνεις λάθη; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Παιδιά λέτε να αφήσω την εισαγωγή για το τέλος; Δηλαδή να κάνω πρώτα τα κείμενα-μεταφράσεις-σχόλια και μετά εισαγωγές; :/:
Τι γνώμη έχετε;

Ακριβώς, συμφωνώ με την Χριστιάννα! Η εισαγωγή είναι 30 σελίδες και τα κείμενα λογικά θα τα τελειώσεις γύρω στο Μάρτιο. Μετά δεν επαρκεί ο χρόνος για να μάθεις τέλεια την εισαγωγή (εξυπακούεται ότι γνωστό το 30/60 θεωρείται δεδομένο, 10 μόρια μετάφραση, 10 εισαγωγή και 10 λεξιλογικά). Στο φροντιστήριο που πήγαινα εισαγωγή αρχίσαμε τον Σεπτέμβρη, αφού τελειώσαμε τον Πρωταγόρα, αρκετά πιο αργά από τα άλλα φροντιστήρια δηλαδή, αλλά και τότε ο χρόνος ήταν αρκετός για να τη μάθουμε καλά.
Είναι αρκετά δύσκολη (κυρίως του Πρωταγόρα, πολιτείας και ηθικών είναι πιο εύκολες κατά τη γνώμη μου) γιατί είναι κακογραμμένη, πολλά σημεία είναι ανούσια, θέλει παπαγαλία και χρειάζονται επαναλήψεις. Εγώ ας πούμε, αφιέρωνα το Σάββατο 1:30-2 ώρες, όταν είχα τελειώσει το διάβασμά μου και έκανα εισαγωγή. Το πήγαινα ως εξής: 3 σελίδες κατά μέσο όρο κάθε φορά τις μάθαινα πολύ καλά και τις έλεγα σε κάποιον. Την επόμενη εβδομάδα άλλες 3 σελίδες και τις 3 προηγούμενες και πάλι τις έλεγα σε κάποιον. Μετά αυτές τις 6 σελίδες και άλλες 3 κλπ. Προσωπικά με βοήθησε απίστευτα αυτό, και από τον Μάρτιο και μετά δε χρειάστηκε να ασχοληθώ πάλι, όταν άλλοι έτρεχαν να τη μάθουν, ενώ εγώ σε 2 ώρες την είχα διαβάσει τέλεια. Και φυσικά το έχεις κέρδος και την παραμονή των εξετάσεων, γιατί τα κείμενα είναι πολλά και αν κολλάς και στην εισαγωγή δε μπορείς να τα κάνεις καλή επανάληψη πιστεύω.
Όταν τη διαβάζεις ξανά και ξανά, με τον καιρό θα μάθεις και τα πιο δύσκολα κομμάτια χωρίς να πιεστείς! Εγώ ας πούμε το ηλίθιο απόσπασμα της απολογίας του Σωκράτη στην αρχή, το έμαθα χαλαρά τον Μάρτιο από τις πολλές αναγνώσεις που του είχα κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Έχω βγάλει του Πρωταγόρα. Απλώς επειδή με δυσκολεύει γι αυτό το σκέφτηκα αυτό. Καλή ιδέα αυτή με τα σ/κ. :hmm:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! =]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Έχω βγάλει του Πρωταγόρα. Απλώς επειδή με δυσκολεύει γι αυτό το σκέφτηκα αυτό. Καλή ιδέα αυτή με τα σ/κ. :hmm:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! =]

Πιο κάτω στρώνει αισθητά, δεν υπάρχει λόγος να σε αγχώνει... Αν ασχοληθείς σοβαρά δε θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Αν την αφήσεις όμως, σε άφησε, και δεν νομίζω να θες να τρέχεις τελευταία στιγμή, εφόσον είναι σίγουρα μόρια αν τη διαβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Kαλέ ναι, εννοείται! Δεν είμαι για να αφήσω μόρια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ακριβώς, συμφωνώ με την Χριστιάννα! Η εισαγωγή είναι 30 σελίδες και τα κείμενα λογικά θα τα τελειώσεις γύρω στο Μάρτιο. Μετά δεν επαρκεί ο χρόνος για να μάθεις τέλεια την εισαγωγή (εξυπακούεται ότι γνωστό το 30/60 θεωρείται δεδομένο, 10 μόρια μετάφραση, 10 εισαγωγή και 10 λεξιλογικά). Στο φροντιστήριο που πήγαινα εισαγωγή αρχίσαμε τον Σεπτέμβρη, αφού τελειώσαμε τον Πρωταγόρα, αρκετά πιο αργά από τα άλλα φροντιστήρια δηλαδή, αλλά και τότε ο χρόνος ήταν αρκετός για να τη μάθουμε καλά.
Είναι αρκετά δύσκολη (κυρίως του Πρωταγόρα, πολιτείας και ηθικών είναι πιο εύκολες κατά τη γνώμη μου) γιατί είναι κακογραμμένη, πολλά σημεία είναι ανούσια, θέλει παπαγαλία και χρειάζονται επαναλήψεις. Εγώ ας πούμε, αφιέρωνα το Σάββατο 1:30-2 ώρες, όταν είχα τελειώσει το διάβασμά μου και έκανα εισαγωγή. Το πήγαινα ως εξής: 3 σελίδες κατά μέσο όρο κάθε φορά τις μάθαινα πολύ καλά και τις έλεγα σε κάποιον. Την επόμενη εβδομάδα άλλες 3 σελίδες και τις 3 προηγούμενες και πάλι τις έλεγα σε κάποιον. Μετά αυτές τις 6 σελίδες και άλλες 3 κλπ. Προσωπικά με βοήθησε απίστευτα αυτό, και από τον Μάρτιο και μετά δε χρειάστηκε να ασχοληθώ πάλι, όταν άλλοι έτρεχαν να τη μάθουν, ενώ εγώ σε 2 ώρες την είχα διαβάσει τέλεια. Και φυσικά το έχεις κέρδος και την παραμονή των εξετάσεων, γιατί τα κείμενα είναι πολλά και αν κολλάς και στην εισαγωγή δε μπορείς να τα κάνεις καλή επανάληψη πιστεύω.
Όταν τη διαβάζεις ξανά και ξανά, με τον καιρό θα μάθεις και τα πιο δύσκολα κομμάτια χωρίς να πιεστείς! Εγώ ας πούμε το ηλίθιο απόσπασμα της απολογίας του Σωκράτη στην αρχή, το έμαθα χαλαρά τον Μάρτιο από τις πολλές αναγνώσεις που του είχα κάνει.

Πολυ οργανωμενο διαβασμα εκανες και μου εδωσες και καινουριες ιδεες!! ευχαριστω πολυ...Εγω εχω βγαλει την εισαγωγη και τα κειμενα του Πρωταγορα....και στο φροντηστηριο τα μαθαιναμε ταυτοχρονα...
εγω την εισαγωγη την αποστηθιζω με τον εξης τροπο πρωτα την διαβαζω για να καταλαβω το θεμα,μετα υπογραμμιζω τα βασικα και στην συνεχεια την διαβαζω πολλες φορες....μεχρι να την μαθω.Επισης μερικες φορες με βοηθαει και οταν την γραφω!

κατ'αρχας,,,συγχαρητηρια εκανες πολυ οργανωμενο διαβασμα...και μου εδωσες και κανουριες ιδεες για την επαναληψη της εισαγωγης....
Εμας στο φροντηστηριο μας διδασκαν ταυτοχρονα εισαγωγη και κειμενα...και προχωρουσε πιο ευκολα η υλη...
Την εισαγωγη την μαθαινω με τον εξης τροπο: πρωτα διαβαζω την παραγραφο για να καταλαβω το νoημα...στη συνεχεια υπογραμμιιζω τα βασικα και μετα την διαβαζω πολλες φορες για την μαθω και να την "παπαγαλιζω"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καταλαβαίνω απόλυτα όσους μισούν τις εισαγωγές των αρχαίων! Είχα αρκετά μεγάλο πρόβλημα και αρχικά είχα πελαγώσει λίγο. Μετά συνειδητοποίησα ότι είναι 30 σελίδες καθαρή παπαγαλία και ως τέτοιες τις μελέτησα.
Αρχικά, στο φροντιστήριο τις κάναμε παράλληλα με τα κείμενα. Κάθε φορά είχαμε 2-3 σελίδες για την επόμενη. Τις μάθαινα πρώτα σε γενικά πλαίσια, όχι τέλεια και αυτολεξεί, αλλά καλά, τόσο που να είμαι σε θέση να τις αναπαράγω με σχετική άνεση. Στη συνέχεια τις μελετούσα και πάλι όταν μας τις έβαζε η καθηγήτρια για το σχολείο. Οπότε τους αφιέρωνα χρόνο ξανά. Τότε τις μάθαινα ακόμη καλύτερα. Τις έκανα καλή επανάληψη σε όλα τα διαγωνίσματα και Χριστούγεννα-Πάσχα τους αφιέρωνα 3-4 ώρες. Τελικά το Πάσχα έφτασα να τις ξέρω τέλεια και τις είπα όλες στην καθηγήτριά μου ώστε να νιώσω ασφαλής. Να σημειώσω ότι οι "φαύλες πολιτείες" που έπεσαν φέτος ήταν η μόνη που δεν ήξερα νερό, εκείνη που με δυσκόλευε μέχρι τέλους, συγχίστηκα προς στιγμήν με την ατυχία μου ,αλλά από το πολύ διάβασμα είχε μείνει και την έβγαλα τελικά. Με άκουγα την ώρα που έγραφα να την "απαγγέλω".:P
Το σημαντικότερο για μένα είναι να διαβάζετε τις εισαγωγές την πρώτη φορά (δυνατά αν σας βοηθάει να ακούτε τον εαυτό σας, εγώ -κατόπιν συμβουλής καθηγήτριας-ηχογραφούσα κιόλας και το άκουγα και κάποια άλλη στιγμή) και να μην παλεύετε να μάθετε και το "και".Είναι παράλογη απαίτηση από τον εαυτό σας κατ' εμέ. Αυτό θα έρθει με τις επαναλήψεις,οι οποίες παρεμπιπτόντως καλό είναι να γίνονται όσο συχνότερα μπορείτε. Επίσης επειδή οι εισαγωγές,ιδίως του Πρωταγόρα και των Ηθικών, είναι πολύ λογοτεχνικές, μην προσπαθήσετε να βγάλετε νόημα ώστε να τις μεταπλάσετε για να τις θυμάστε! Άδικος κόπος! Και δεν θα καταφέρετε να τις φέρετε στα μέτρα σας και αν το καταφέρετε δεν θα ειναι το επιθυμητό, απαιτούμενο αποτέλεσμα.
Ακόμη, μην αφήσετε καμία εισαγωγή αδιάβαστη. Ο κόπος είναι πολύς, το αντιλαμβάνομαι και με το παραπάνω, αλλά από την άλλη είναι τζάμπα μόρια, και για να τα πάρεις και για να τα πετάξεις επειδή δεν στρώθηκες να διαβάσεις. Και προς Θεού όχι τις Εισαγωγές στο τέλος. Πολύ πιο εύκολα θα βγουν οι μεταφράσεις (δεν τις παπαγάλισα ποτε μου, πολλά σημεία τα έβλεπα και τα έβγαζα εκείνη τη στιγμή κατά τις υποδείξεις της δοσμένης μετάφρασης πάντα) και τα σχόλια ,στα οποία θα αναγκαστείτε και να αυτοσχεδιάσετε σε ένα βαθμό ,σύμφωνα πάντα με τα σχόλια του βιβλίου.
Η εισαγωγές εν τέλει μπορούν να φανούν και χρήσιμες καθώς μπορείτε να βοηθηθείτε άπειρα για τις ερμηνευτικές ερωτήσεις. Είχα την έμπνευση αυτή στις Πανελλήνιες (μεγάλο ρίσκο, απορώ με τον εαυτό μου) με αποτέλεσμα να χτίσω τις απαντήσεις μου πάνω στις εισαγωγές. Χρησιμοποίησα δηλαδή λεξιλόγιο, ακόμη και φράσεις αυτούσιες τις οποίες βέβαια φρόντισα να εντάξω ομαλά στο δικό μου κείμενο. Και αυτό τελικώς εκτιμήθηκε. Δείτε το κι έτσι λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate_gka

Νεοφερμένος

Η kate_gka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
H εισαγωγη ειναι ενα απ τα πιο απαισια κομματια που επρεπε να αποστηθισω.Στο τελος τοσες φορες που την ειχα διαβασει την ¨αγαπησα¨.Προσπαθησε σιγα σιγα και να μην την αφηνεις.Κανε οσο πιο τακτικα μπορεις επαναληψεις.Εστω και μια αναγνωση μερα παραμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πείτε ένα σύνθετο παράγωγο του ρήματος φέρω από το θέμα φωρ-.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
φέρω ἔφερον οἴσω ἤνεγκα ἐνήνοχα ἐνηνόχειν αυτό το ρήμα εννοείς?φωρ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Αυτόφωρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Παιδιά στο Γνωστό μαθαίνετε απ έξω τα σχόλια και όλα αυτά ή απλά τα διαβάζετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia_1

Νεοφερμένος

Η anastasia_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
το καλύτερο θα ήταν να τα μαθαίνεις απ'έξω από την στιγμή που θα σου ζητηθούν στις ερμηνευτικές.με μια απλά ανάγνωση θα σου ξεφύγουν βασικές λεπτομέρειες, κρίσιμες όμως για μια άρτια απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο μας είπαν ότι δεν χρειάζεται να αποστηθίζουμε τα σχόλια του βιβλίου, ενώ στο σχολείο το αντίθετο.....! Στον Πρωταγόρα για παράδειγμα χρειάζεται να μαθαίνουμε απ' έξω όλες τις ερμηνείες της λέξης ώρα (ενότητα 3η)???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia_1

Νεοφερμένος

Η anastasia_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ναι, τα σχόλια του βιβλίου να τα μαθαίνεις γιατί αρκετές φορές οι ερμηνευτικές έχουν σαν κλειδί κάποιο σχόλιο του βιβλίου. ισως στο φροντιστήριο να σου το είπαν αυτό, επειδή τα σχόλια που λογικά θα σου έχουν δώσει, να τα περιέχουν. Οπότε να είναι καλυμένοι από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο μας είπαν ότι δεν χρειάζεται να αποστηθίζουμε τα σχόλια του βιβλίου, ενώ στο σχολείο το αντίθετο.....! Στον Πρωταγόρα για παράδειγμα χρειάζεται να μαθαίνουμε απ' έξω όλες τις ερμηνείες της λέξης ώρα (ενότητα 3η)???
πρεπει να μαθετε ολες τις ερμηνειες της ωρας γιατι ειναι πολυ σημαντικο σχολιο.ωστοσο το σχολιο της ενοτητας 6 νομιζω οτι δε χρειαζεται να το μαθετε και ολο.προς θεου!αν δεν αποστηθισετε τα σχολια του βιβλιου πρεπει να ειστε τυχεροι με τους φιλολογους που θα σας διορθωσουν τα κειμενα στις πανελληνιες γιατι για μερικους ειναι αυτονοητο οτι χρειαζονται οπως ειναι στο σχολικο.δυστυχως δεν τους ενδιαφερει ολους η ουσια!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top