Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Effie1

Νεοφερμένος

Η Effie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φιλολογίας Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
κι εγω την ιδια απορια εχω...τωρα μπορει να κανω και λαθος....

Mε τα απρόσωπα ρήματα -εκφράσεις η δοτική του προσώπου είναι δοτική προσωπική σκέτη. Αν γίνουν προσωπικά (όπως συμβαίνει συχνά με το δοκεῖ αλλά και με άλλα δοξαστικά παθητικά π.χ. νομίζεται κλπ ) τότε η δοτική του προσώπου γίνεται δοτική προσωπική του κρίνοντος προσώπου ή της αναφοράς. Είναι σαφές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Effie1

Νεοφερμένος

Η Effie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φιλολογίας Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μου πείτε αν τις σελίδες 49-52,113,και 124-126 σας έχουν πει οι καθηγητές σας να τις μάθετε απέξω.Γιατί ακούω πολλούς που λένε πως πρέπει να τις μάθω απλά περιληπτικά, ενώ άλλοι υποστηρίζουν πως θέλει αποστήθιση...:(

Δυστυχώς θέλει αποστήθιση σε όλες τις εισαγωγές. Εκτός αν θέλετε να ρισκάρετε το 10 που σας δίνουν στις εξετάσεις. Αρκετές φορές η επιτροπή που επιλέγει τα θέματα εξέπλἦξε με τις επιλογές της στα ερωτήματα της εισαγωγής βάζοντας θέματα που για πολλούς λόγους δεν ήταν αναμενόμενα ή SOS. Εφ'όσον είναι στην ύλη, δεν "απαγορεύεται" να μπει ακόμη και το πιο δύσκολο, ακόμη και το πιο κακογραμμένο, ασαφές ή ανούσιο από πλευράς περιεχομένου κομμάτι. Γι'αυτό μην κάνετε επιλογές και εκπτώσεις στη μελέτη σας. Έχετε ακόμη πολύ χρόνο μπροστά σας για να τελειοποιήσετε το διάβασμά σας και με συχνές επαναλήψεις, πιστέψτε με, θα τα καταφέρετε. Υπομονή και πείσμα χρειάζεται. Εύχομαι σε όλους καλή δύναμη και επιτυχία στους στόχους σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Mε τα απρόσωπα ρήματα -εκφράσεις η δοτική του προσώπου είναι δοτική προσωπική σκέτη. Αν γίνουν προσωπικά (όπως συμβαίνει συχνά με το δοκεῖ αλλά και με άλλα δοξαστικά παθητικά π.χ. νομίζεται κλπ ) τότε η δοτική του προσώπου γίνεται δοτική προσωπική του κρίνοντος προσώπου ή της αναφοράς. Είναι σαφές;
οταν το υποκειμενο του απαρεμφατου,το οποιο λειτουργει ως υποκειμενο του απροσωπου ρηματος,υπαρχει στην προταση και δεν το βρισκουμε απ τη μετατροπη της δοτικης σε αιτιατικη τοτε η δοτικη ονομαζεται δοτικη προσωπικη του κρινοντος προσωπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Mε τα απρόσωπα ρήματα -εκφράσεις η δοτική του προσώπου είναι δοτική προσωπική σκέτη. Αν γίνουν προσωπικά (όπως συμβαίνει συχνά με το δοκεῖ αλλά και με άλλα δοξαστικά παθητικά π.χ. νομίζεται κλπ ) τότε η δοτική του προσώπου γίνεται δοτική προσωπική του κρίνοντος προσώπου ή της αναφοράς. Είναι σαφές;
ακριβως αυτο.. συνηθως η δοτικη προσωπικη του κρινοντος ειναι κοντα σε δοξαστικα ρηματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Starlight*

Νεοφερμένος

Η Starlight* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εκτός αν θέλετε να ρισκάρετε το 10 που σας δίνουν στις εξετάσεις.

Αυτό είναι το θέμα.Δε θέλω να ρισκάρω τίποτα.Απλώς πολλά παιδιά μου λένε πως οι καθηγητές τους στα φροντιστήρια τους έχουν πει να τις μάθουν με δικά τους λόγια.Ο δικός μου όμως έχει άλλη γνώμη.Καλύτερα να τα μάθω λοιπόν.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Εγω μαθαινα οτι ελεγε στη εισαγωγη. Οχι ακριβως παπαγαλια σαν την ιστορια. Αλλα οχι και περιληπτικα με τιποτα. Και αυτο προτεινω να διαβαζετε την εισαγωγη οπως ειναι. Απλα οχι οπως ακριβως την ιστορια.
-----------------------------------------
Δυστυχώς θέλει αποστήθιση σε όλες τις εισαγωγές. Εκτός αν θέλετε να ρισκάρετε το 10 που σας δίνουν στις εξετάσεις. Αρκετές φορές η επιτροπή που επιλέγει τα θέματα εξέπλἦξε με τις επιλογές της στα ερωτήματα της εισαγωγής βάζοντας θέματα που για πολλούς λόγους δεν ήταν αναμενόμενα ή SOS. Εφ'όσον είναι στην ύλη, δεν "απαγορεύεται" να μπει ακόμη και το πιο δύσκολο, ακόμη και το πιο κακογραμμένο, ασαφές ή ανούσιο από πλευράς περιεχομένου κομμάτι. Γι'αυτό μην κάνετε επιλογές και εκπτώσεις στη μελέτη σας. Έχετε ακόμη πολύ χρόνο μπροστά σας για να τελειοποιήσετε το διάβασμά σας και με συχνές επαναλήψεις, πιστέψτε με, θα τα καταφέρετε. Υπομονή και πείσμα χρειάζεται. Εύχομαι σε όλους καλή δύναμη και επιτυχία στους στόχους σας.
+100 ακριβως αυτο!
στις πανελληνιες τιποτα δεν ειναι περιεργο να πεσει..
αφου ειναι στην υλη πρεπει να το διαβασετε καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
παιδιά μήπως ξέρει κανεις κανένα site με σχολια κλπ για αριστοτέλη-ηθικά νικομάχεια, γιατί η βιβλιοθήκη δεν έχει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

daffy3

Νεοφερμένος

Ο daffy3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Mε τα απρόσωπα ρήματα -εκφράσεις η δοτική του προσώπου είναι δοτική προσωπική σκέτη. Αν γίνουν προσωπικά (όπως συμβαίνει συχνά με το δοκεῖ αλλά και με άλλα δοξαστικά παθητικά π.χ. νομίζεται κλπ ) τότε η δοτική του προσώπου γίνεται δοτική προσωπική του κρίνοντος προσώπου ή της αναφοράς. Είναι σαφές;
Το συντακτικό μου αλλά και οι περισσότεροι υποστηρίζουν αυτό που μας είπε και η φιλόλογος, δλδ ότι, όταν το δοκεί είναι απρόσωπο, έχουμε δοτική προσωπική (σκέτη)

Ωστόσο, σε ένα άλλο συντακτικό (λιγότερο πειστικό) είδα ότι με το συγκεκριμένο ρήμα, όταν ειναι απρόσωπο, το ονομάζει δοτική προσωπική του κρίνοντος, όταν δεν προέρχεται από αυτή το υποκείμενο του απαρεμφάτου (που λειτουργεί ως υποκείμενο στο δοκεί)

π.χ. Δοκεί μοι χρήναι τούτο σκοπείν
μοι: δοτ. προσ. του κρίνοντος, γιατί το υποκείμενο του χρήναι δεν το βγάζουμε από τη δοτική

Έδοξεν ουν αυτοίς δέκα συλλαβείν
αυτοίς: δοτ. προσ, γιατί το υποκείμενο του συλλαβείν βγαίνει από τη δοτική (και είναι το αυτούς)

Πειστικότερη θεωρώ την πρώτη άποψη, αφού η δοτική προσωπική φανερώνει το λογικό υποκείμενο του απροσώπου ρήματος και απλά τυχαίνει τις περισσότερες φορές να βγάζουμε από αυτή το υποκείμενο του απαρεμφάτου... ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glyka

Νεοφερμένος

Η glyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδιά είμαι καινούργια στο φόρουμ...πηγαίνω γ' λυκείου ...
βοηθήστε με σας παρακαλώ..μας έβαλε η καθηγήτρια στο σχολείο τη λέξη έτυμος(=αληθινός) και μας ζητά να βρούμε την ετυμολογική συγγένεια με κάποια λέξη του κειμένου Πλάτωνας Πολιτεία Ι', 617 c-e(Άλλας δε καθημένας....θεός αναίτιος)
σας παρακαλώ βρίσκετε κάτι, εγώ όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να βρω τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
δεν ξερω.και εγω δυσκολευτηκα.παντως βρηκα οτι το ετυμος εχει ριζες απο το εταζω.αμα ειχε κανενα εξεταζω..ισως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Συγγενικές λέξεις είναι τα
ετεός, ετάζω, ετυμηγορία.
ετεή= η πραγματικότητα.
ετεόν και ετεή (με υπογεγραμμένη) = αληθώς.
έταση = εξέταση, έρευνα.
ετεοδμώς-ώος = ειλικρινής, πιστός δούλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ναι το θεμα ειναι οτι δεν εχει αυτες τις λεξεις στο κειμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
πες μου την σελιδα στην οποια βρισκεται το κειμενο και θα βρω τι ζητας. χαρα μου να βοηθησω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ειναι εκεινη η σελιδα με την λαχεση.με τις μοιρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glyka

Νεοφερμένος

Η glyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστώ για την προσπάθεια να βρω μια άκρη...το κείμενο είναι στη σελίδα 132..
ρε παιδιά μήπως είναι συγγενής η λέξη "συνέσται";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι μέλλοντας του "σύνειμι";
-----------------------------------------
ἄλλας δὲ καθη-
[617c] μένας πέριξ διʼ ἴσου τρεῖς, ἐν θρόνῳ ἑκάστην, θυγατέρας τῆς
Ἀνάγκης, Μοίρας, λευχειμονούσας, στέμματα ἐπὶ τῶν κεφα-
λῶν ἐχούσας, Λάχεσίν τε καὶ Κλωθὼ καὶ Ἄτροπον, ὑμνεῖν
πρὸς τὴν τῶν Σειρήνων ἁρμονίαν, Λάχεσιν μὲν τὰ γεγονότα,
Κλωθὼ δὲ τὰ ὄντα, Ἄτροπον δὲ τὰ μέλλοντα. καὶ τὴν μὲν
Κλωθὼ τῇ δεξιᾷ χειρὶ ἐφαπτομένην συνεπιστρέφειν τοῦ
ἀτράκτου τὴν ἔξω περιφοράν, διαλείπουσαν χρόνον, τὴν δὲ
Ἄτροπον τῇ ἀριστερᾷ τὰς ἐντὸς αὖ ὡσαύτως· τὴν δὲ Λάχεσιν
[617d] ἐν μέρει ἑκατέρας ἑκατέρᾳ τῇ χειρὶ ἐφάπτεσθαι. σφᾶς οὖν,
ἐπειδὴ ἀφικέσθαι, εὐθὺς δεῖν ἰέναι πρὸς τὴν Λάχεσιν.
προφήτην οὖν τινα σφᾶς πρῶτον μὲν ἐν τάξει διαστῆσαι, ἔπειτα
λαβόντα ἐκ τῶν τῆς Λαχέσεως γονάτων κλήρους τε καὶ βίων
παραδείγματα, ἀναβάντα ἐπί τι βῆμα ὑψηλὸν εἰπεῖν―

«Ἀνάγκης θυγατρὸς κόρης Λαχέσεως λόγος. Ψυχαὶ
ἐφήμεροι, ἀρχὴ ἄλλης περιόδου θνητοῦ γένους θανατηφόρου.
[617e] οὐχ ὑμᾶς δαίμων λήξεται, ἀλλʼ ὑμεῖς δαίμονα αἱρήσεσθε.
πρῶτος δʼ ὁ λαχὼν πρῶτος αἱρείσθω βίον ᾧ συνέσται ἐξ
ἀνάγκης. ἀρετὴ δὲ ἀδέσποτον, ἣν τιμῶν καὶ ἀτιμάζων
πλέον καὶ ἔλαττον αὐτῆς ἕκαστος ἕξει. αἰτία ἑλομένου·
θεὸς ἀναίτιος.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
καλα τι ασκηση ειναι αυτη;αμα το βρει κανεις ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι.
Αν το μάθεις, glyka, πες το και σε μας. Έχω μεγάλη περιέργεια. Είσαι σίγουρη ότι αυτό είναι το κομμάτι της πολιτείας που πρέπει να ψάξουμε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top