Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

alexia1992

Νεοφερμένος

Η Αλεξια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Τζάμπα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Συγγνώμη Ταξιάρχη που δεν είμαι σε φάση αυτή τη στιγμή να σου απαντήσω:(!! Έχω και γω πολύ διάβασμα... Την ιστορία την έβγαλες έστω?



Τεσπα, ρωτώ: συνημμένες ποιες μετοχές θεωρούνται ?
  1. οι επιθετικές (κλασικά)
  2. οι κατηγορηματικές
  3. οι τροπικές
  4. οι τελικές και...?
Παιδιά, ας βρεθεί κάποιος που να έχει το χρόνο να απαντήσει και στον Ταξιάρχη...;)
-----------------------------------------
Tωρα που το σκέφτομαι, όλες οι ειρρηματικές δεν είναι συνημμένες? ?
Τζαμπα κόλλησα!...:xixi: η οχι?
γιατι κολλησες?:P
τεσπα
ολες οι επιθετικες εννοειται οτι ειναι συνημμενες για αυτο και ποτε δεν το αναφερουμε στην αναγνωριση της επιθετικης μετοχης.
οι κατηγορηματικες μετοχες ειναι συνηθως συνημμενες.πολυ σπανια βρισκεις απολυτες κατηγορηματικες.
οι επιρρηματικες μπορει να ειναι η συνημμενες η απολυτες. αναλογα τι θεση εχει το υποκειμενο τους στην προταση.
αυτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
γιατι κολλησες?:P
τεσπα
ολες οι επιθετικες εννοειται οτι ειναι συνημμενες για αυτο και ποτε δεν το αναφερουμε στην αναγνωριση της επιθετικης μετοχης.
οι κατηγορηματικες μετοχες ειναι προταση.
αυτα:P
συνηθως συνημμενες.πολυ σπανια βρισκεις απολυτες κατηγορηματικες.
οι επιρρηματικες μπορει να ειναι η συνημμενες η απολυτες. αναλογα τι θεση εχει το υποκειμενο τους στην

Σε ευχαριστώ πολύ συνονόματε!! και εγώ απορώ πως κόλλησα έτσι... πως την πάτησα ρε παιδί μου! Είναι που διαβάζω συντακτικό σήμερα και έχει γίνει το κεφάλι μου! Αστα! Δεν είναι να πολυδιαβάζεις!...τεσπα...

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πότε έχω δοτική προσωπική σκέτη και πότε δοτική προσωπική του κρίνοντος προσώπου?
πχ. δοκει μοι αγαθόν είναι στρατοπεδευσαι
(Γενικά ξέρω πως μετά από απρόσωπα ρηματα και απρόσωπες εκφράσεις ακολουθεί δοτ προσ...)
Εδώ νομίζω έχουμε δοτική προσωπική απλή, γιατι το δοκεί (που είναι απρόσωπο) έχει σαν Υποκείμενο την έκφραση αγαθόν εστί.
Δεν υπάρχει κάποια ονομαστική για να θεωρήσουμε το δοκεί προσωπικό και έτσι, να είναι το μοι: δοτική προσωπική του κρίνοντος προσώπου ή της αναφοράς

Σωστά τα χω καταλαβει? γιατί μπερδεύομαι λίγο... Βοηθήστε please!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Starlight*

Νεοφερμένος

Η Starlight* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μου πείτε αν τις σελίδες 49-52,113,και 124-126 σας έχουν πει οι καθηγητές σας να τις μάθετε απέξω.Γιατί ακούω πολλούς που λένε πως πρέπει να τις μάθω απλά περιληπτικά, ενώ άλλοι υποστηρίζουν πως θέλει αποστήθιση...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Effie1

Νεοφερμένος

Η Effie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φιλολογίας Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πότε έχω δοτική προσωπική σκέτη και πότε δοτική προσωπική του κρίνοντος προσώπου?
πχ. δοκει μοι αγαθόν είναι στρατοπεδευσαι
(Γενικά ξέρω πως μετά από απρόσωπα ρηματα και απρόσωπες εκφράσεις ακολουθεί δοτ προσ...)
Εδώ νομίζω έχουμε δοτική προσωπική απλή, γιατι το δοκεί (που είναι απρόσωπο) έχει σαν Υποκείμενο την έκφραση ἀγαθόν εἶναι. Δεν υπάρχει κάποια ονομαστική για να θεωρήσουμε το δοκεί προσωπικό και έτσι, να είναι το μοι: δοτική προσωπική του κρίνοντος προσώπου ή της αναφοράς

Σωστά τα χω καταλαβει? γιατί μπερδεύομαι λίγο... Βοηθήστε please![/quote]

Πολύ σωστά, μπράβο σου!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μου πείτε αν τις σελίδες 49-52,113,και 124-126 σας έχουν πει οι καθηγητές σας να τις μάθετε απέξω.Γιατί ακούω πολλούς που λένε πως πρέπει να τις μάθω απλά περιληπτικά, ενώ άλλοι υποστηρίζουν πως θέλει αποστήθιση...:(

Οι σελιδες αυτες ειναι κατα βαση αναλυσεις οι οποιες κατα 99% δεν μπορουν να πεσουν ως ερωτηση στις πανελληνιες... εγω προσωπικα το θεωρω κουλο!

Τωρα υπαρχουν καποια σημαντικα σημεια, οπως πχ σελ.51 για την ευβουλια και σελ.52 εκει που μιλαει για την αρετη.

Τις εισαγωγες απο αλληγορια και μυθο δεν εχω μπει στον κοπο να τις (ξανα)διαβασω απο τοτε που μας εβαλαν να τις μαθουμε στο φροντιστηριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
συνηθως συνημμενες.πολυ σπανια βρισκεις απολυτες κατηγορηματικες.
οι επιρρηματικες μπορει να ειναι η συνημμενες η απολυτες. αναλογα τι θεση εχει το υποκειμενο τους στην

Σε ευχαριστώ πολύ συνονόματε!! και εγώ απορώ πως κόλλησα έτσι... πως την πάτησα ρε παιδί μου! Είναι που διαβάζω συντακτικό σήμερα και έχει γίνει το κεφάλι μου! Αστα! Δεν είναι να πολυδιαβάζεις!...τεσπα...

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πότε έχω δοτική προσωπική σκέτη και πότε δοτική προσωπική του κρίνοντος προσώπου?
πχ. δοκει μοι αγαθόν είναι στρατοπεδευσαι
(Γενικά ξέρω πως μετά από απρόσωπα ρηματα και απρόσωπες εκφράσεις ακολουθεί δοτ προσ...)
Εδώ νομίζω έχουμε δοτική προσωπική απλή, γιατι το δοκεί (που είναι απρόσωπο) έχει σαν Υποκείμενο την έκφραση αγαθόν εστί.
Δεν υπάρχει κάποια ονομαστική για να θεωρήσουμε το δοκεί προσωπικό και έτσι, να είναι το μοι: δοτική προσωπική του κρίνοντος προσώπου ή της αναφοράς

Σωστά τα χω καταλαβει? γιατί μπερδεύομαι λίγο... Βοηθήστε please!
Λοιπον,δοτικη προσωπικη εχεις κοντα σε ρηματα απροσωπα/απροσωπες εκφρασεις,που παιρνουν ως υποκειμενο ενα απαρεμφατο.Το υποκειμενο του απφ ειναι η δοτικη προσωπικη σε αιτιατικη.
Η δοτικη προσωπικη του κρινοντος προσωπου βρισκεται κοντα σε ρηματα δοξαστικα και κυριως το δοκει.Για να εχεις δοτικη προσωπικη του κρινοντος προσωπου πρεπει να εχεις το υποκειμενο του απφ(υποκειμενο δοκει),ωστε να μη χρειαστει να μετατρεψεις τη δοτικη σου σε αιτιατικη.
Στο συγκεκριμενο παραδειγμα θεωρω οτι το μοι ειναι δοτ προσ του κρινοντος προσ καθως εχεις το υποκ της απροσωπης εκφρασης αγαθον ειναι(συγκεκριμενα το στρατοπεδευσαι),οποτε δε χρειαζεται να το κανεις αιτιατικη για να παρεις το υποκ του αγαθον ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Συγγνώμη Ταξιάρχη που δεν είμαι σε φάση αυτή τη στιγμή να σου απαντήσω:(!! Έχω και γω πολύ διάβασμα... Την ιστορία την έβγαλες έστω?


Τεσπα, ρωτώ: συνημμένες ποιες μετοχές θεωρούνται ?
  1. οι επιθετικές (κλασικά)
  2. οι κατηγορηματικές
  3. οι τροπικές
  4. οι τελικές και...?
Παιδιά, ας βρεθεί κάποιος που να έχει το χρόνο να απαντήσει και στον Ταξιάρχη...;)
-----------------------------------------
Tωρα που το σκέφτομαι, όλες οι ειρρηματικές δεν είναι συνημμένες? ?
Τζαμπα κόλλησα!...:xixi: η οχι?

ένταξη με την ιστoρια αλλα μιλάμε ότι θέλει παρα πολύ διάβασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Starlight*

Νεοφερμένος

Η Starlight* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. (:
Κι εμένα μου φαίνεται κάπως παράξενο να πέσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πότε έχω δοτική προσωπική σκέτη και πότε δοτική προσωπική του κρίνοντος προσώπου?
πχ. δοκει μοι αγαθόν είναι στρατοπεδευσαι
(Γενικά ξέρω πως μετά από απρόσωπα ρηματα και απρόσωπες εκφράσεις ακολουθεί δοτ προσ...)
Εδώ νομίζω έχουμε δοτική προσωπική απλή, γιατι το δοκεί (που είναι απρόσωπο) έχει σαν Υποκείμενο την έκφραση ἀγαθόν εἶναι. Δεν υπάρχει κάποια ονομαστική για να θεωρήσουμε το δοκεί προσωπικό και έτσι, να είναι το μοι: δοτική προσωπική του κρίνοντος προσώπου ή της αναφοράς

Σωστά τα χω καταλαβει? γιατί μπερδεύομαι λίγο... Βοηθήστε please!

Πολύ σωστά, μπράβο σου!:no1:[/quote]

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την επιβεβαίωση!!!:thanks:
-----------------------------------------
ένταξη με την ιστoρια αλλα μιλάμε ότι θέλει παρα πολύ διάβασμα...

Ναι , θέλει πολύ διάβασμα, πολλή επανάληψη, αλλιώς τζιφος! ελπίζω να βρήκες άκρη με το άγνωστο (μετά από τόσο καιρό...)! καλή επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εγω φταιω που εδωσα και βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. (:
Κι εμένα μου φαίνεται κάπως παράξενο να πέσουν...

Παιδιά, εγώ πάλι δεν την έχω κάνει ακόμα τη συγκεκριμένη εισαγωγή, αλλά ο καθηγητής μου έχει πει ότι τα μαθαίνμουμε απ' έξω!! Τώρα κατά πόσο μπορεί να πέσουν όλες αυτές οι κομματάρες, δεν ξέρω... είναι που αυτές οι σελίδες αποτελούν περίληψη των έργων και τι να πω... (όλα παίζουν)!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
εγω φταιω που εδωσα και βοηθεια


Ευχαριστώ φίλε!!! Διακρίνεσαι από προθυμία και η βοήθειά σου είναι πολύτιμη!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
δεν το ειπα γι αυτο Αθανασια,το ειπα γιατι δεν καταλαβες τι εγραψα σχετικα με τη δοτικη προσωπικη και τη δοτικη του κρινοντος προσωπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
δεν το ειπα γι αυτο Αθανασια,το ειπα γιατι δεν καταλαβες τι εγραψα σχετικα με τη δοτικη προσωπικη και τη δοτικη του κρινοντος προσωπου

Γιατί το λες αυτό? κατάλαβα τι λες! δεν συμφωνώ απολύτως βέβαια στις τελευταίες σειρές σε αυτά που λες! Αλλά μπράβο πάντως ! Φαίνεται πως διαβάζεις σωστά!!!:D

Αλλά αν θες, εξηγησε μου τι εννοείς... Να μην σε αφήσω παραπονεμένο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εννοω οτι στο συγκεκριμενο παραδειγμα εχεις δοτικη προσωπικη του κρινοντος προσωπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
εννοω οτι στο συγκεκριμενο παραδειγμα εχεις δοτικη προσωπικη του κρινοντος προσωπου

Κατάλαβα τι εννοείς, αλλά κοίτα δε συμφωνώ απολυτα...
Δλδ: -το αγαθόν είναι είναι υποκείμενο του δοκεί
-το δοκεί στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι απρόσωπο ρήμα
-αλλά και το αγαθόν είναι είναι απρόσωπη εκφραση (όπως πολύ σωστα επισήμανες)
-το στρατεύσαι είναι Υποκείμενο του αγαθόν είναι
- αρα το μοι είναι δοτική προσωπική...
- ετσι, υποκείμενο του στρατεύσαι είναι το εμέ/ με
Νομίζω τουλάχιστον.. και εγώ ακόμη το ψαχνω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Κατάλαβα τι εννοείς, αλλά κοίτα δε συμφωνώ απολυτα...
Δλδ: -το αγαθόν είναι είναι υποκείμενο του δοκεί
-το δοκεί στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι απρόσωπο ρήμα
-αλλά και το αγαθόν είναι είναι απρόσωπη εκφραση (όπως πολύ σωστα επισήμανες)
-το στρατεύσαι είναι Υποκείμενο του αγαθόν είναι
- αρα το μοι είναι δοτική προσωπική...
- ετσι, υποκείμενο του στρατεύσαι είναι το εμέ/ με
Νομίζω τουλάχιστον.. και εγώ ακόμη το ψαχνω...:)
απ τη στιγμη που εχεις υποκειμενο στο αγαθον ειναι δε χρειαζεται να μετατρεψεις τη δοτικη σου σε αιτιατικη αρα εχεις δοτικη προσωπικη του κρινοντος
οταν σου πει ο καθηγητης σου πες το και σε μας.οκ?
-----------------------------------------
πχ. δοκει μοι αγαθόν είναι στρατοπεδευσαι
δοκει:απροσωπο ρημα
αγαθον ειναι:υποκειμενο δοκει
στρατοπεδευσαι:υποκειμενο του αγαθον ειναι
(με:υποκειμενο του στρατοπευδευσαι)
μοι:δοτικη προσωπικη του κρινοντος προσωπου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
απ τη στιγμη που εχεις υποκειμενο στο αγαθον ειναι δε χρειαζεται να μετατρεψεις τη δοτικη σου σε αιτιατικη αρα εχεις δοτικη προσωπικη του κρινοντος
οταν σου πει ο καθηγητης σου πες το και σε μας.οκ?
-----------------------------------------

εννοείται!!!:no1:
Θα ρωτήσω τον καθηγητή μου την Παρασκευή και θα σε ενημερώσω!!! Don't worry!
αντε γιατί το παρατείναμε πολύ το θέμα...

Υ.Γ. Αλλά απορώ γιατι αν δεν τα λέω σωστά, η φιλόλογος που απάντησε στο post μου μού έλεγε " Μπράβο, πολύ σωστά"

Τεσπά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Υ.Γ. Αλλά απορώ γιατι αν δεν τα λέω σωστά, η φιλόλογος που απάντησε στο post μου μού έλεγε " Μπράβο, πολύ σωστά"

Τεσπά...
κι εγω την ιδια απορια εχω...τωρα μπορει να κανω και λαθος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top