Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
παιδια στην φιλολογια τους μαθαινουν και την βαρεια και που να τονιζουν τις λεξεις στα λατινικα...η λεπτομερεια της λεπτομερειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
ειδικα το που να τονιζουν τις λεξεις ειναι οτι πιο ασχετο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Πρωτη φορα τα ακουω, στις πανελληνιες παντως δε ζητανε τετοια...
εγω εχω ενα αλλο θεμα, πρεπει αντι για σκετο "επιθετικος προσδιορισμος στο ταδε" να πουμε οτι ειναι ονοματικος η επιρρηματικος και τετοια?
Το ονοματικός -επιρρηματικός προσδιορισμός στην ουσία εσένα βοηθάει για να κάνεις εξάσκηση και να κατηγοριοποιήσεις κάποια πράγματα στο μυαλό σου.Από εκεί και πέρα, στις πανελλήνιες το επιθετικός προσδιορισμός είναι αρκετό.
-----------------------------------------
Παιδιά να σας ρωτήσω: Στα αρχαία ο καθηγητής στο σχολείο σας ,σας λέει να αναγνωρίζετε τα αντικείμενα ως εσωτερικό αντικείμενο ,εξωτερικό αντικείμενο, Συστοιχοποιήση του επιθετικού προσδιορισμού κτλ ;

Εμάς μας τα είχε κάνει στο φροντιστήριο.Ξεκαθαρίζοντας μας όμως ότι είναι απίθανο να ζητηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxie

Νεοφερμένος

Η Μάγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
https://www.greek-language.gr/greekLang/ancient_greek/tools/corpora/anthology/contents.html

οτι αγνωστο εχει βαλει το φροντιστηριο το χω βρει στο παραπανω site..............προς το παρον................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni pontia

Νεοφερμένος

Η eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εμένα ο καθηγητής μου στο σχολείο μας λέει να τα λέμε έτσι και το θέλει και στα Διαγωνίσματα. Η καθηγήτρια με την οποία κάνω ιδιαίτερο λέει ότι δεν χρειάζετε... Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω γιατί ο καθηγητής του σχολείου μου είναι 60 και κάτι και πριν 5 χρόνια σταμάτησε να είναι βαθμολογητής πανελληνίων στη Θεσσαλονίκη!! Και λέει ότι αυτός έκοβε λίγο τα ανολοκλήρωτα .Το ίδιο και άλλοι συναδερφοί του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinala

Νεοφερμένος

Η Μαρίζα ( Άννα Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
στις σημειωσεις που εχω απο την καθηγητρια μου για την 5η ενοτητα γραφει: "η (πολιτικη) αρετη δοθηκε εν δυναμει στους ανθρωπους με τις εννοιες τις αιδους και της δκης,αλλα εδραιωθηκε μεσα απο τη μαθηση,ενω η παρουσια της υπαγορευτηκε απο την αναγκη για κοινωνικη ευρυθμια."

αυτο το εν δυναμει τι σημαινει; και τι εννοει;

ευχαριστω εκ των προτερων

(δεν πηγα σχολειο σημερα και διαβαζα κι ετσι δεν μπορω να ρωτησω την καθηγητρια μου μεχρι τη δευτερα...ειναι και σε προηγουμενο κεφαλαιο...:D)
-----------------------------------------
κανεις για βοηθεια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
στις σημειωσεις που εχω απο την καθηγητρια μου για την 5η ενοτητα γραφει: "η (πολιτικη) αρετη δοθηκε εν δυναμει στους ανθρωπους με τις εννοιες τις αιδους και της δκης,αλλα εδραιωθηκε μεσα απο τη μαθηση,ενω η παρουσια της υπαγορευτηκε απο την αναγκη για κοινωνικη ευρυθμια."

αυτο το εν δυναμει τι σημαινει; και τι εννοει;

ευχαριστω εκ των προτερων

(δεν πηγα σχολειο σημερα και διαβαζα κι ετσι δεν μπορω να ρωτησω την καθηγητρια μου μεχρι τη δευτερα...ειναι και σε προηγουμενο κεφαλαιο...:D)
-----------------------------------------
κανεις για βοηθεια;;;

το εν δυναμει σημαινει οτι η αρετη δεν τους δοθηκε αμεσως σαν ιδιοτητα ολοκληρωμενη κ τελεια,αλλα υπηρχε μεσα στους ανθρωπους η δυνατοτητα να αναπτυξουν την αρετη κ να την τελειοποιησουν μεσα απο την μαθηση,την ασκηση κτλ. η αιδως κ η δικη(σεβασμος κ δικαιοσυνη) ουσιαστικα εμπεριεχουν την πολιτικη αρετη κ οι ανθρωποι την εξασκουν με στοχο να την τελειοποιησουν..η χρησιμοτητα της ομως ετσι ωστε να δοθει η δυνατοτητα αυτη στους ανθρωπους υπαγορευτηκε απο την κοινωνικη συνυπαρξη κ την αμεση αναγκη να καταφερουν οι ανθρωποι να αναπτυξουν κοινωνιες κ να ζησουν ομαδικα για να προστατευτουν απο τους κινδυνους,να διαιωνιστουν,να υπαρχει μεταξυ τους σεβασμος,αλληλοβοηθεια κ γενικοτερα ολες οι κοινωνικες αξιες που επιτρεπουν την υγιη συνυπαρξη..

ελπιζω να τα θυμαμαι καλα κ να μην πεταξα καμια αρλουμπα..φυσικα αυτα τα αναπτυσσεις με λιγες σαλτσουλες καταλληλες :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkis1983

Νεοφερμένος

Ο alkis1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
δυστηχως δεν μπορω να εντοπισω το pdf αρχειο και να κατεβασω τις ερωτησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinala

Νεοφερμένος

Η Μαρίζα ( Άννα Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
το εν δυναμει σημαινει οτι η αρετη δεν τους δοθηκε αμεσως σαν ιδιοτητα ολοκληρωμενη κ τελεια,αλλα υπηρχε μεσα στους ανθρωπους η δυνατοτητα να αναπτυξουν την αρετη κ να την τελειοποιησουν μεσα απο την μαθηση,την ασκηση κτλ. η αιδως κ η δικη(σεβασμος κ δικαιοσυνη) ουσιαστικα εμπεριεχουν την πολιτικη αρετη κ οι ανθρωποι την εξασκουν με στοχο να την τελειοποιησουν..η χρησιμοτητα της ομως ετσι ωστε να δοθει η δυνατοτητα αυτη στους ανθρωπους υπαγορευτηκε απο την κοινωνικη συνυπαρξη κ την αμεση αναγκη να καταφερουν οι ανθρωποι να αναπτυξουν κοινωνιες κ να ζησουν ομαδικα για να προστατευτουν απο τους κινδυνους,να διαιωνιστουν,να υπαρχει μεταξυ τους σεβασμος,αλληλοβοηθεια κ γενικοτερα ολες οι κοινωνικες αξιες που επιτρεπουν την υγιη συνυπαρξη..

ελπιζω να τα θυμαμαι καλα κ να μην πεταξα καμια αρλουμπα..φυσικα αυτα τα αναπτυσσεις με λιγες σαλτσουλες καταλληλες :no1:
αχ,ευχαριστω πολυ!:bravo::bravo::bravo::bravo: :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
εν δυναμει...οτι δλδ εχουν την δυνατοτητα να την αποκτησουν... δεν τους δοθηκε προκαταβολικα... επαφιεται σε αυτους το ποσο θα την καλλιεργησουν..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Γι'αυτό τρέμουμε αν τα γραπτά πάνε στη Θεσσαλονίκη:P
Εμένα δε μου έκοψαν πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi Vamvouri

Νεοφερμένος

Η Efi Vamvouri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
τιποτα ευχαριστηση μου, οτι απορια εχεις ρωτα με ειμαι κολλημενη με τα αρχαια και ξερω αρκετα ειναι το χομπι μου. καλη επιτυχια
Μήπως ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι το ποιητικό αίτιο στα Λατινικά και όχι μόνο, δηλ. και στα αρχαία;

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Στην παθητική φωνή χρησιμοποιείται για να δείξει από ποιον έγινε η ενέργεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efiskyros16

Νεοφερμένος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
θα το ηθελα κ εγω αν μπορουσες...
efiskyros13@yahoo.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι τη μετάφραση από θουκυδίδη,2,71,1-2. Είναι ανάγκη την χρειάζομαι μέχρι την τετάρτη. Ακόμα τους αρχικούς του οικείν. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυδωνιάτης

Νεοφερμένος

Ο Κυδωνιάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κατά το καλοκαίρι της επόμενης χρονιάς, οι Πελοποννήσιοι και οι σύμμαχοί τους δεν εισέβαλαν στην Αττική , αλλά εκστράτευσαν κατά των Πλαταιών. Και αρχηγός ήταν ο Αρχίδαμος γιος του Ζευξιδάμου, βασιλιάς των Λακεδαιμονίων . Και αφού εγκατέστησε το στρατόπεδό του, ετοιμαζόταν να ερημώσει (καταστρέψει) την ύπαιθρο. Αλλά οι Πλαταιείς, αφού έστειλαν αμέσως πρέσβεις προς αυτόν, είπαν τα εξής περίπου: "Αρχίδαμε και Λακεδαιμόνιοι, δεν πράττετε έργο δίκαιο ούτε άξιο του ονόματός σας, ούτε του ονόματος των πατέρων σας, από τους οποίους κατάγεστε, εκστρατεύοντας εναντίον της χώρας των Πλαταιών. Διότι ο Λακεδαιμόνιος Παυσανίας, γιός του Κλεομβρότου, αφού ελευθέρωσε την Ελλάδα από τους Πέρσες, έχοντας ως συναγωνιστές τους Έλληνας εκείνους, όσοι απεφάσισαν να συμμεριστούν τον κίνδυνο της μάχης, η οποία διεξάχθηκε στο έδαφός μας, προσέφερε στην αγορά των Πλαταιών θυσία προς τον Ελευθέριο Δία, και αφού συγκάλεσε όλους τους συμμάχους, παραχώρησε στους Πλαταιείς την χώρα και πόλη τους, με το προνόμιο να την κατοικούν ως αυτόνομοι (ανεξάρτητοι) πολίτες και κανείς να μην εκστρατεύσει ποτέ άδικα εναντίον τους, για να τους υποδουλώσει· σε αντίθετη περίπτωση όλοι οι παρόντες σύμμαχοι να βοηθούν αυτούς με όλη τους τη δύναμη.


[FONT=&quot]ο[/FONT][FONT=&quot]ἰκῶ, ᾤκουν οἰκήσω ,ᾤκησα , ᾤκηκα, ᾠκήκειν[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mika kokoy

Νεοφερμένος

Η mika kokoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
michaelakk@ahoo.gr μονο αριστοτέλη)ευχαριστώ..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinala

Νεοφερμένος

Η Μαρίζα ( Άννα Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι τη μετάφραση από θουκυδίδη,2,71,1-2. Είναι ανάγκη την χρειάζομαι μέχρι την τετάρτη. Ακόμα τους αρχικούς του οικείν. Ευχαριστώ!
το οικειν ως απαρεμφατο ετσι;
ειναι:

Ενεστ: οικειν
μελλοντας:οικησειν
αοριστος:οικησαι (αν κανω λαθος με την αυξηση διορθωστε με)
παρακειμενος:οικηκεναι

πιστευω ειμαι σωστη:P
αυτο ειναι η ενεργητικη φωνη.θες και παθητικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
το οικειν ως απαρεμφατο ετσι;
ειναι:

Ενεστ: οικειν
μελλοντας:οικησειν
αοριστος:οικησαι (αν κανω λαθος με την αυξηση διορθωστε με)
παρακειμενος:ωκηκέναι

πιστευω ειμαι σωστη:P
αυτο ειναι η ενεργητικη φωνη.θες και παθητικη;
-----------------------------------------


κυριε καθηγητα! ντροπη σας!:lol:
δεν θελει αρχικους του οικω. αλλα του οικειν.:)
κανω λαθος;:(
:D

Τα απαρέμφατα δεν εχουν αρχικους χρονους,δανειζονται απο το ρημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinala

Νεοφερμένος

Η Μαρίζα ( Άννα Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τα απαρέμφατα δεν εχουν αρχικους χρονους,δανειζονται απο το ρημα
ουπς! :!::!::!::!::!::!::!::!:
:fss::fss::fss::fss::fss:
:D:D:D:D:D:D:D:D:D
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:


σορυ...:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

αληθεια,στον παρακειμενο μενει η αυξηση;:(:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top