Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Γενικής Παιδείας

MariLena PeLetie

Νεοφερμένος

Η MariLena PeLetie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
στίχους?
δεν κατάλαβα..
-----------------------------------------
η αν ξέρει κάποιος που μπορώ να τα βρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Χ.Α. ιππευειν Χ.Α. σκοπειν



ΕΝ. ιππεύειν σκοπειν
ΠΡΤ.
ΜΕΛΛ. ιππευσειν σκεψεσθαι
ΑΟΡ. ιππευσαι σκοπησαι
ΠΡΚ. ιππευκεναι εσκέφθαι
ΥΠΡΣ.



maraki love συμφωνεις ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariLena PeLetie

Νεοφερμένος

Η MariLena PeLetie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστώω..
ευχαριστώ πολύυυ..:):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
ευχαριστω tiger:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
1) να σχηματιστει τ β ενικο προσωπο ολων των εγκλισεων του αοριστου β τ ρ.εχω

2)να κλιθει η προστακτικη αοριστου β του ρ.καταλαμβανω

3)να αντικαταστα8ουν χρονικα οι τυποι ορας,λαμβανετε,φερης,εχοιεν

ε ναι ειμαι ειμαι ψιλο ασχετη στα αρχαια!:)
-----------------------------------------
βοη8εια κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
1) έσχες-σχης-σχοιης-σχες

2) κατάλαβε-καταλαβέτω-καταλάβετε-καταλαβόντων/καταλαβέτωσαν

3) ορας, εωρας, οψη/οψει, ειδες, εωρακας, εωρακεις

λαμβανετε, ελαμβανετε, ληψεσθε, ελαβετε, ειληφατε, ειληφετε

φερης, ενεγκης, ενηνοχως ης

εχοιεν, σχοιεν, εσχηκοτες, ειεν

There you go! Νομίζω ότι είναι σωστά, κρατώ όμως κάποιες επιφυλάξεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα!!!:)θεωρητικη εισαι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αμέ,αμέ ^^

Παρακαλώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
η φιλολογος μας, μας εβαλε αυτον τον στιχο απο το βιβλιο της ΑΝΤΙΓΟΝΗΣ και μας ειπε να το σχολιασουμε.....αν μπορει να βοηθησει κανεις ας μου δωσει μια βοηθεια....ευχαριστω εκ των προτερων...!
-----------------------------------------
η μεταφραση του στιχου ειναι : γιατι το να προσπαθει κανεις να κανει πραγματα που ξεπερνουν τις δυνατοτητες του δεν εχει κανενα νοημα.....HELP!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τι ακριβώς δεν μπορείς να κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
δεν καταλαβα ακριβως τι σχολιασμο θελει γιατι ελειπα εκεινη την μερα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σχολιασμός=την άποψη σου και τι ακριβώς σημαίνει αυτό που λέει η Ισμήνη για εκείνη την περίοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ναι καταλαβα οτι θελει την αποψη μου αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα τι σημαιναν αυτα τα λογια για εκεινη την περιοδο....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ότι η γυναίκα δεν μπορούσε να κάνει αυτό που ήθελε εκείνη την περίοδο.Τονίζει το ήθος της Αντιγόνης κλπ.Πάρε αυτά σαν αρχή και βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
οκ....σε ευχαριστω.....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smdrrtl16

Νεοφερμένος

Η smdrrtl16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
:bye: :bye: μας έχει βάλει στην Αντιγόνη να βρούμε τα στοιχεία της προσωπικότητας του φύλακα σελίδες 57-59 . εγώ έχω βρει 2-3 πραγματάκια και τα έχω σχολιάσει αλλά μου βγαίνει πολύ μικρή η παράγραφος.μήπως θα μπορούσε κανείς να με βοηθήσει? :thanks: :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julianaaaaa

Νεοφερμένος

Η julianaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
γειααα σας ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ....αν μπορει καποιος να με βοηθησει πλζ....
θελω την Χ.Α των...ησθοντο,επιλαθωμαι,συνεστηκυιας,ηνεγκεν, εληλυθοντα.!!!!!!!!! ¨/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smdrrtl16

Νεοφερμένος

Η smdrrtl16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γεια σας παιδιά. Μήπως έχει κανείς τη μετάφραση της Αντιγόνης από στους στίχους 280 έως 331 ? δεν είμαι και πολύ καλή στα αρχαία και θέλω να ανεβάσω λίγο το βαθμό μου.παρακαλώ πολύ όποιος μπορεί ας βοηθήσει

παιδιά βοήθεια πλιιιιιιιιιζ έχουμε την άσκηση 2 σελίδα 156 και δεν ξέρω καθόλου τι να γράψω :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΙΟΚΑΣΤΗ17

Νεοφερμένος

Η ΙΟΚΑΣΤΗ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας παιδιά! Μηπως γνωρίζετε τη χρονική αντικατάσταση της μετοχής του πασχοντός ?? Ευχαριστω εκ των προτέρων ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι τις μετάφρασης τις αντιγόνης των στίχων:
στ 280-331 και στ 441-581 οποιος έχεις τις φωτοτυπίες ας τις σκανάρει και ας μου τις στείλει...

θα του χρωστάω χάρη.
Thanks :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top