Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Γενικής Παιδείας

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τις έχω εγώ. Περίμενε να το κάνω και τα ποστάρω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
κοιτα εδω την εχουν ποσταρει https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=3522
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Α οκ τότε! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ok παιδια thanks)))) της βρηκα)))))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παοκ ετσι

Νεοφερμένος

Ο Παοκ ετσι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Φίλε είσαι θεος και γω γράφω σε δυο μέρες αντιγόνη και επειδή δεν έχω κρατήσει τις μεταφράσεις έψαξα στεο goggle και μου έβγαλε αυτο το post που είναι απο 2006....απίστευτο.....και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linoula

Νεοφερμένος

Η Λίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδια χρειαζομαι τν γνωμη σας! Ποια πιστευετε πως ειναι τα σοσ απο τν εισαγωγη?? περιμενω απαντησουλες και ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενα53

Νεοφερμένος

Η ελενα53 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΦΡΑΣΗ <<πίσω από τον τραγικό λόγο βρίσκεται η δραματική ενέργεια, η χροιά της φωνής, το ανασηκωμένο χέρι ή ο τεντωμένος μυς και η ιδιαιτερη συγκίνηση>>...ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Στο σχολειο μας εδειξαν την Αντιγονη σε ταινια, την οποια μπορειτε να βρειτε στο youtube. Νομιζω πως η παρακολουθηση της θα βοηθησει οποιους θα ηθελαν να εχουν μια γενικη εικονα της πλοκης:

https://www.youtube.com/watch?v=gOgBoIbG3Rg 1/8
https://www.youtube.com/watch?v=e9M8wRu6RGQ&feature=related 2/8
https://www.youtube.com/watch?v=F0IdGgOlUiQ&feature=related 3/8
https://www.youtube.com/watch?v=PIlKDSBoj7k&feature=related 4/8
https://www.youtube.com/watch?v=36IR1y6kw4c&feature=related 5/8
https://www.youtube.com/watch?v=svWahseQ5R4&feature=related 6/8
https://www.youtube.com/watch?v=jXRTuWxycsY&feature=related 7/8
https://www.youtube.com/watch?v=iDXaGEgB8f4&feature=related 8/8

:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa

Νεοφερμένος

Η Nessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παίδες υποκλήνομαι! Γράφω μεθαύριο Αντιγόνη και μου έλειπε όλο το 1ο και 2ο επεισόδειο! Τελικά οι προηγούμενες γενιές φροντίζουν για εμάς... όλους αυτούς που ακόμα ταλαιπορούνται με τα αρχαία... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
γεια σας παιδια θελω να σας ρωτησω κατι...στο τελος στις εξετασεις ακουσα οτι δε βαζουν στιχομυθειες...ισχυει κατι τετοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι συνήθως βάζουν μονολόγους,και εγώ θυμάμαι μόνο μονολόγους διάβαζα, αλλά ποτέ δε ξέρεις.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukas(^_^)

Νεοφερμένος

Ο loukas(^_^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδια θελω την βοηθεια σας.
Ειμαστε στην εισαγωγη στην Αντιγονη και μας ζυτησανε να βρουμε ομοιοτητες-διαφορες( κυριως διαφορες ) αναμεσα στο σατυρικο δραμα και την κωμωδια. Κατι εχω βρει αλλα δεν ειμαι και πολυ σιγουρος. Οποιος μπορει....Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Παιδια θελω την βοηθεια σας.
Ειμαστε στην εισαγωγη στην Αντιγονη και μας ζυτησανε να βρουμε ομοιοτητες-διαφορες( κυριως διαφορες ) αναμεσα στο σατυρικο δραμα και την κωμωδια. Κατι εχω βρει αλλα δεν ειμαι και πολυ σιγουρος. Οποιος μπορει....Ευχαριστω
Οι διαφορές του Σατυρικού δράματος με την Κωμωδία είναι στην εισαγωγή της Αντιγόνης, αν θυμάμαι καλά, μετά τις γιορτές του Διονύσου ή κάπου εκεί.. Κοίταξε καλά την εισαγωγή και θα τις βρεις.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukas(^_^)

Νεοφερμένος

Ο loukas(^_^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εψαξα αλλα μιλαει ξεχωρισστα για το σατυρικο δραμα και ξεχωριστα για την κωμωδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ε ναι, τα συγκρίνεις εσύ. :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukas(^_^)

Νεοφερμένος

Ο loukas(^_^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ε για αυτο ζηταω βοθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εψαξα αλλα μιλαει ξεχωρισστα για το σατυρικο δραμα και ξεχωριστα για την κωμωδια.
Το Σατυρικό δράμα είναι ξεχωριστά από την Κωμωδία, αλλά αν κοιτάξεις καλά την αρχή της παραγράφου στο Σατυρικό δράμα θα δεις το εξής: "Διατηρούσε τα εξωτερικά γνωρίσματα της Τραγωδίας, αλλά σκοπό είχε να προκαλέσει γέλιο και όχι να διδάξει όπως η Τραγωδία ή η Κωμωδία". :)

Είναι μια διαφορά που στη δίνει έτοιμη.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukas(^_^)

Νεοφερμένος

Ο loukas(^_^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ναι αυτο το εχω σημειωσει...καθως και οτι και τα 2 προερχονταν απο Διονυσιες εορτες. Μηπως ξερετε τιποτα αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

loukas(^_^)

Νεοφερμένος

Ο loukas(^_^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδια εχω την παρακατω ερωτηση για την δευτερα.

Να σχολιασετε τους στιχους 1-10 απο αποψη δομης( γιατι υπαρχουν καποιες συγκριμενες λεξεις,σημεια στιξης) και περιεχομενου( ερμηνεια).
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Παιδια εχω την παρακατω ερωτηση για την δευτερα.

Να σχολιασετε τους στιχους 1-10 απο αποψη δομης( γιατι υπαρχουν καποιες συγκριμενες λεξεις,σημεια στιξης) και περιεχομενου( ερμηνεια).
ευχαριστω
δομη:1)κοινον αυταδελφον-πλεονασμοσ,2)ισμηνησ καρα-περιφραση,3)των απ οιδιπου κακων -υπερβατο ,και νομιζω οτι 4)ο πρωτος στιχοσ ειναι μια υπαλλαγη,5)ουτ..ουτ ατησ ατερ εχουμε παρηχηση του τ,6)πολυσυνδετο στον στιχο 5 ,7)στιχοσ 9 εχεισ τι κεισηκουσασ-πρωθυστερο,8)ειρωνια στη λεξη στρατηγος(δεν ειμαι σιγουρη αν εχει ακριβωσ σχεση με τη δομη)
9)και υπαρχει και μια αττικη συνταξη -λανθανει....κακα(που ειναι το υποκ).να σημειωσω πως ο συνδυασμοσ αυτων των σχηματων εκφραζει την συναισθηματικη φορτιση τησ αντιγονης.επισης το ιδιο επιτυγχανουν και τα σημεια στιξης(τα πολλα ερωτηματικα).τωρα για τις συγκεκριμενεσ λεξεις πχ αισχρον,ατιμον ,επονειδιστονκλπ δειχνουν το μεγεθοσ της συμφορασ της αντιγονης(και της αδερφης τησ φυσικα)-διαβασε τισ σημειωσεισ του σχολικου βιβλιου σελ.37 θα σε βοηθησουν.
ερμηνεια:στοχος του λογου της αντιγονης ειναι να ενημερωσει αφενος την ισμηνη για την εντολη του κρεοντα και αφετερου να να προσπαθησει να δειξει κατα καποιο τροπο τη σταση της στην αποφαση του κρεοντα-στιχος 10(δηλαδη θεωρει συμφορα (κακα)αυτην την αποφαση του βασιλια).στουσ στιχους 1-6 η αντιγονη αναφερει τισ συμφορες για να τονισει οτι οθανατοσ των 2 αδελφων της και το διαταγμα ειναι οι ΝΕΕΣ συμφορες που προστιθενται στις παλιες.ετσι ενημερωνονται και οι θεατεσ για να παρακολουθησουν τη συνεχεια!δινεται ο χωρος(πυλες ανακτορου) ο χρονος(στους επομενους στιχους) και οι συμφορες.επισης οι θεατεσ αισθανονται συμπαθεια για την αντιγονη απο τους πρωτους κιολας στιχους!ακομα φαινονται οι καλες σχεσεις μεταξυ αντιγονης-ισμηνης(δες 1 στιχο).ειδικα οι 2 τελευταιοι στιχοι λειτουργουν ως προοικονομια εφοσον δινεται η δυνατοτητα στην αντιγονη να μασ ενημερωσει για το ποιο ακριβως ειναι το διαταγμα του κρεοντα!
και κατι για τα ερωτηματικα:δειχνουν την αγανακτηση της αντιγονης και την αποστροφη της προς τον κρεοντα ειδικα εκει που τον λεει΄΄στρτηγο΄΄.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top