Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

CHE* Billio

Νεοφερμένος

Ο CHE* Billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Δεν είναι από βοήθημα ετσι..?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Όχι φυσικά, δεν έχω βοηθήματα -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHE* Billio

Νεοφερμένος

Ο CHE* Billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ετσι μπραβο!!!!;):xixi::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomi

Νεοφερμένος

Η θωμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
πειτε μου μερικα στοιχεια για την σχεση διαλογοσ-δημοκρατια.....thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
δυστυχως διαλογος και δημοκρατια ΕΙναι ΑΚΡΙΒΩΣ το αναποδο απο την εκθεση μας...ενω το μαθημα ειναι εκφραση ιδεων και συναισθηματων που κανονικα αν το επιχειρηματολογησεις ωραια και λογικα μπορει να καταληξεις στο οτι πρεπει ολοι να σαλταρουμε εισαι αναγκασμενος να γραφεις οχι οτι θες αλλα οτι θελει ο αλλος να ακουσει. ας πουμε ολοι καναμε στη γλωσσα για τη χρησιμοθηρια των λεξεων και την επιτηδευση στο λεξιλογιο...και τα καταδικασαμε ΑΦΟΥ ΟΜΩς ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΕΜΕΙς ΕΠΙΤΗΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΡΩΤΟΙ τελος παντων ξεφυγα
αυτα που πρεπει να γραψεις ειναι πως με το διαλογο
1προσεγγιζουμε την αληθεια εχοντας την οπτικη γωνια του αλλου
2αν διαφωνουμε με τον αλλον παρεθετουμε επιχειρηματα και ενισχυουμε τις αποψεις μας
3 πρεπει οι συνομιλητες να μην διακατεχονται απο δογματισμο και βλαχια (ο κλασικος ελληνας που διακοπτει βριζει βλασφημει και κανει βλακιες του στιλ του λες οτι εγινε κατι που ειδες με τα ματια σου αλλα αυτος το ξερει καλυτερα)
και αλλα πολλα.
ε οσο να ναι θα βαλεις και μερικες κενολογιες να χαρει ο φιλολογος σου και εισαι οκ

ακριτομυθία -> Η ασυνάρτητη , η αστόχαστη φλυαρία ή απο επιπολαιότητα ανακοίνωση μυστικου {Ρήμα : ακριτομυθώ , α-κρίνω-μύθος}.
υπαινιγμός -> Η συγκαλλημένη δήλωση ή έκφραση σχετικά με κάτι , η αναφορά σε κάτι με πλάγιο τρόπο , οχι ρητα {Ρήμα : υπαινίσσομαι , υπο - αινιγμός }.
αμετρωπία -> Πάθηση της όρασης κατα την οποία παρουσιάζονται ανωμαλίες της διάθλασης στα μάτια.
δημοκοπία -> Η προσπάθεια της απόχτησης της εύνοιας του λαού , με δημαγωγικά , απατηλά μέσα / τα δημαγωγικά μέσα , ο δημαγωγικός τρόπος {Ρήμα : δημοκοπώ , δήμος - κόπος }.
στρεψόδικος -> αυτός που χρησιμοποιεί κακόπιστα , σοφιστικά επιχειρήματα {Ρήμα : στρεψοδικώ , στρίβω - δικώ}.
άρρητος -> αυτός που δέν έχει ειπωθεί , ο μυστικός / αυτός που δεν μπορεί να εκφραστεί , ο απερίγραπτος / (μτφ) ο ακατανόμαστος , ο αθέμιτος , ο αισχρός , ο ανόσιος {α - ρητός }.
σχοινοτενής -> αυτός που είναι τεντωμένπς / (μτφ) ο μακρόσυρτος , ο μακρός , ο διεξοδικός .
λεξιθηρώ -> αναζητώ επίμονα εξεζητημένες λέξεις και φράσεις {λέξη - θηρώ}.
ευφράδεια -> η ευχέρεια στην ομιλία , η ευγλωττία {ευ - φράζω}.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ !!!
****Καλή Επιτυχία στο ΤΕΣΤ!!!****
στο αρρητος πρεπει να βαλεις και τη δασεια για να δει ο τυπος που οφειλεται το διπλο ρ :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CHE* Billio

Νεοφερμένος

Ο CHE* Billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γειά σας παιδια!!!!!!
Μας είπε να γράψουμε μια έκθεση με αυτό το θέμα: "Τί σημαίνει να είσαι αναλφάβητος, σήμερα, την εποχή του ίντερνετ;"(200-300 λεξεις περίπου)
Εγω θα ήθελα τωρα να μου γράψετε εδώ 4-5...αντε 6 ιδέες που θα τις αναπτύξω μετά μόνος μου....
Αυτά αν είναι ευκολο........Ευχαριστώ εκ των προτέρων:no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δε σκεφτηκες τιποτα?παλεψε το λιγο ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
https://www.geocities.com/nikosas2002/Analfavitismos.htm

Το google είναι φίλος μας :P

Δες λίγο τις συνέπειες για να έχεις έναν άξονα γύρω απ'τον οποίον να μπορείς να κινηθείς.

Νομίζω πως πρέπει να συνδέσεις το γεγονός του αναλφαβητισμού με την επανάσταση της πληροφορίας. Δηλαδή πως αισθάνονται και τι αντίκτυπα έχει στους ανθρώπους εκείνους που δεν γνωρίζουν γραφή και ανάγνωση η ταχύτατη εξέλιξη του Διαδικτύου και η ευρεία χρήση του στην εργασία αλλά και στην προσωπική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomi

Νεοφερμένος

Η θωμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
οκ ρε συ θα αξιοποιησω τισ πληροφοριεσ σου οσο πιο καλα μπορω thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHE* Billio

Νεοφερμένος

Ο CHE* Billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!:no1::no1:
Μας έβαλε να γράψουμε μια έκθεση με θέμα:
"Με βάση το 1ο κείμενο στη σελ. 116 να ορίσετε κάποιες προυποθέσεις που θα πρέπει να ισχύουν ωστε ο διάλογος να είναι γόνιμος και εποικοδομητικός.Σήμερα, υπάρχουν οι προυποθέσεις για ένα τέτοιο διάλογο???"
Εγώ θέλω να μου πείτε 4-5 ιδέες και θα τις αναπτύξω μετά μόνος μου...
έψαξα στο γκούγκλι αλλά δεν βρήκα τπτ....

Ευχαριστω :thanks::thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!:no1::no1:
Μας έβαλε να γράψουμε μια έκθεση με θέμα:
"Με βάση το 1ο κείμενο στη σελ. 116 να ορίσετε κάποιες προυποθέσεις που θα πρέπει να ισχύουν ωστε ο διάλογος να είναι γόνιμος και εποικοδομητικός.Σήμερα, υπάρχουν οι προυποθέσεις για ένα τέτοιο διάλογο???"
Εγώ θέλω να μου πείτε 4-5 ιδέες και θα τις αναπτύξω μετά μόνος μου...
έψαξα στο γκούγκλι αλλά δεν βρήκα τπτ....

Ευχαριστω :thanks::thanks::thanks::thanks:

Ο διαλογος στηριζεται σε ορισμενες αρχες και προυποθεσεις . Αν οι αρχες αυτες δεν τηρουνται και οι προυποθεσεις δεν υπαρχουν , δεν μπορει να οικοδομηθει διαλογος και να ειναι γονιμος η αν οικοδομηθει θα εκφυλιστει γρηγορα.
Οι βασικες αρχες του διαλογου ειναι :

α)η αληθεια -> ειναι η κυριαρχη αρχη του διαλογου
β)το επιχειρημα -> ο διαλογος στηριζεται στην αντιπαραθεση επιχειρηματων και οχι προσωπων και εγωισμων.Επικρατει το καλυτερα θεμελειωμενο επιχειρημα.
γ)η ισοτιμια , ο πλουραλισμος , η ελευθερια σκεψης και εκφρασης . Οι πολλοι σκεφτονται καλυτερα απο τους λιγους και τον ενα. Αλλα για να λειτουργησει η διαδικασια αυτη απαιτειται να μην υπαρχει ιεραρχια γνωμης αλλα ισοτιμια και να υπαρχει ελευθερια σκεψης και και εκφρασης . Στις αρχες αυτες στηριζεται η δημοκρατια και γιαυτο τις αρχες αυτες πληττουν τα αυταρχιακα και αντιδημοκρατικα καθεστωτα.
δ) ο αμοιβαιος σεβασμος των διαλεγομενων .

Οι προυποθεσεις που πρεπει να πληρουνται ειναι :

α) το πνευμα του διαλογου , η αποδοχη και ο σεβασμος των αρχων , των διαδικασιων και των αποτελεσματων του
β)κριτικη ικανοτητα
γ)παιδεια , μορφωτικη καλλιεργεια
δ)νηφαλιοτητα , καλη πιστη , τιμιοτητα , σοβαροτητα . Ο διαλογος στηριζεται στη λειτουργεια της λογικης . Η λειτουργεια αυτη δεν πρεπει να διαταρασσεται απο προκαταληψεις , φορτισεις , ειρωνεια , αιχμες , αναιδεια.
ε)δημοκρατια
στ) γνωση του θεματος , οι συνομιλητες να εχουν την ιδια πνευματικη συγκροτηση.

Ολα αυτα εχουν ως αποτελεσμα την καταργηση της αυθεντιας , τη μονοπωληση της αληθειας , την εμβαθυνση της ανθρωπινης σκεψης , την καταπολεμηση του εγωισμου , την αποδοχη της ηττας και την αναπτυξη δημοκρατικου ηθους.

Τωρα την εγραψα την απαντηση μονος μου και ελπιζω να σε βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHE* Billio

Νεοφερμένος

Ο CHE* Billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
πολύ καλο!!! Θένξ ε λότ!!!!!!!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vardis

Νεοφερμένος

Ο ΒΑΡΔΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια χαρά παίδες και χρόνια πολλά! Θα ήθελα, αν μπορείτε, να μου προτείνετε σκέψεις-αιτίες γιατί οι σημερινοί άνθρωποι δε γελούν όσο παλαιότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Γιατί δεν προβάλλετε πλέον το ΑΜΑΝ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimatesr

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
1) Τα ΜΜΕ προβάλλουν την τυποποιημένη-εμπορευματοποιημένη διασκέδαση. Το γέλιο ευτελίζεται και μετατρέπεται σε γέλιο κατά παραγγελία και όχι σε αυθόρμητη διασκέδαση

2)Ο άνθρωπος της σημερινής εποχής αδιαφορεί για την πνευματική του καλλιέργεια, αγωνίζεται έτσι για την απόκτηση υλικών αγαθών, και υιοθετεί ρηχά πρότυπα ζωής. Η μετατροπή της πλειοψηφίας των ατόμων σε κυνικά όντα έχει αισθητό αντίκτυπο στην ποιότητα του γέλιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τι ξέρετε για αυτό;Γράφω αύριο και είναι στο μόνο που κολλάω:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
αν τοτε
αυτο ξερω σου κανει?:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Τι ξέρετε για αυτό;Γράφω αύριο και είναι στο μόνο που κολλάω:'(

Ανάπτυξη μιας παραγράφου με αναλογία,έχουμε όταν στη θεματική περίοδο υπάρχει μεταφορά ή παρομοίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μερικές φορές και κυρίως στη περιγραφή για να γίνουν πιο κατανοητά ορισμένα στοιχεία , ενός αντικειμένου , ενός προσώπου η μιας κατάστασης που περιγράφεται , δίνονται κάποια παραδείγματα απο αντικείμενα , χώρους , πρόσωπα και καταστάσεις που είναι πιο οικεία στον αναγνώστη / δέκτη .Ο τρόπος αυτός ανάπτυξης θυμίζει την παρομοίωση.


***Αυτά που ξέρω σου έγραψα , ελπίζω να σε βοήθησα και Καλή Επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
τότε ποια η διαφορά τους με τα απλά παραδείγματα?:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top