Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

ΜΑΡΙΝΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΜΑΡΙΝΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
αλλοτριως ,αλλοτριος ,αλλοτριωση,συναγειρω,αγειρω,

με τις πιο πανω λεξεις να κανω προτασεις.....πιοιος μπορει να με βοηθηση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Η εισχωρη ξενικων λεξεων στην ελληνική γλωσα συμαβαλει στην αλλοτριωση της (δεν ξερω αν ειναι σωστη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΡΙΝΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΜΑΡΙΝΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αλλοτριος:Ο τακης ασχολειται με αλλοτρια θεματα,τα οποια τον κανουν να φαινεται ανοητος.
Αλλοτριωση:Στη σημερινη εποχη,η αλλοτριωση της ελληνικης παραδοσιακης μουσικης με την εισαγωγη ξενικων μουσικων στοιχειων και οργανων ειναι ενα καθημερινο φαινομενο.
Συναγειρω:Το χτυπημα της καμπανας συνηγειρε την ενορια.

Αν βρω αλλες,θα κανω edit αυτο το ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis2424

Νεοφερμένος

Ο makis2424 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ξέρετε κάποια σελίδα οπού μπορώ να βρώ συνώνυμα και αντώνυμα λέξεων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά θέλω βοήθεια για την έκθεση μου σχετικά με το θέμα " Η διαφήμιση βλάπτει.

Θέλω να μου πείτε ιδέες για το τι να γράψω στον πρόλογο , στο κυρίως θέμα κτλπ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MαR*

Νεοφερμένος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια!! την προηγουμενη βδομαδα γραψαμε εκθεση σχετικα με την διαφημιση!
στον προλογο μπορεις να αναφερεις τι ειναι διαφημιση
μετα, στο κυριως θεμα μπορεις να αναφερεις τις συνεπειες της διαφημισης στον οικονομικο τομεα, μετα στην ψυχολογια του ατομου, στον κοινωνικο τομεα και στο τελος, στον επιλογο να αναφερεις συνοπτικα τροπους αντιμετωπισης...

ελπιζω να βοηθησα :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΡΙΝΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΜΑΡΙΝΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εχει κανει κανεις αυτην την εκθεση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Μπορώ να προτείνω κάποιες ιδέες. Δεν νομίζω βέβαια να είναι σκόπιμο και επιθυμητό να αντιγράψεις την έκθεση κάποιου άλλο.

Ορισμός: Χάσμα των γενεών νοείται η κατάσταση που δημιουργείται μεταξύ ατόμων διαφορετικής ηλικίας και εντοπίζεται στον τρόπο αντιμετώπισης της πραγματικότητας.

Αίτια:
(1) Ο διαφορετικός τρόπος ανατροφής των ατόμων, λόγω μη ομοιογένειας στο οικογενειακό περιβάλλον.
(2) Διαφορετικές συνθήκες διαβίωσης (για παράδειγμα κατά τη διάρκεια του μεσοπολέμου 1920 - 1940 τα άτομα αντιμετώπιζαν πολλές οικονομικές δυσκολίες και για το λόγο αυτό η συμπεριφορά τους είναι απαισιόδοξη και αυστηρή. Αντίθετα, τα άτομα της ηλικίας μας ζούμε στην εποχή της πληροφορίας με πολλές ανέσεις και για το λόγο αυτό είμαστε πιο αισιόδοξοι και κοινωνικοί)
(3) Διαφορές ως προς τα πολιτιστικά στοιχεία και τα χρηστά ήθη των εποχών (πράξεις που σήμερα είναι ηθικές, σε παλαιότερες εποχές μπορεί να ήταν και ποινικοποιημένες).

Όπως καταλαβαίνεις όλες οι αιτίες εντοπίζονται στο διαφορετικό τρόπο ανάπτυξης των γενεών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
προσωπικα μπορω να επικοινωνησω πολυ καλα με την μητερα μου. μπορει μεν να μην εχουμε κοινα ενδιαφεροντα και να μην διασκεδαζουμε με τον ιδιο τροπο(για την ψυχαγωγεια δν μπορω να το ισχυριστω αυτο) αλλα για την περιπτωση μου δν υφισταται το χασμα γενεων. τουλαχιστον οσον αφαρο την μητερα μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MyrtoOoOo

Νεοφερμένος

Η MyrtoOoOo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
βοήθεια... θέλω να μου πείτε την ετυμολογία των λέξεων: ακριτομυθία, υπαινιγμός, αμετροέπεια, δημοκοπία, στρεψόδικος, άρρητος, σχοινοτενής, λεξιθηρώ, ευφράδεια... αύριο γράφω τεστ και πρέπει να τα ξέρω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
σου ζητησε λεξεις με ετυμολογικη συγγενεια απο το αρχαιο κειμενο που εχετε διδακτει...???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
σου ζητησε λεξεις με ετυμολογικη συγγενεια απο το αρχαιο κειμενο που εχετε διδακτει...???


Το tag είναι έκθεση άρα δεν νομίζω να έχει σχέση με αρχαίο κείμενο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ακριτομυθία -> Η ασυνάρτητη , η αστόχαστη φλυαρία ή απο επιπολαιότητα ανακοίνωση μυστικου {Ρήμα : ακριτομυθώ , α-κρίνω-μύθος}.
υπαινιγμός -> Η συγκαλλημένη δήλωση ή έκφραση σχετικά με κάτι , η αναφορά σε κάτι με πλάγιο τρόπο , οχι ρητα {Ρήμα : υπαινίσσομαι , υπο - αινιγμός }.
αμετρωπία -> Πάθηση της όρασης κατα την οποία παρουσιάζονται ανωμαλίες της διάθλασης στα μάτια.
δημοκοπία -> Η προσπάθεια της απόχτησης της εύνοιας του λαού , με δημαγωγικά , απατηλά μέσα / τα δημαγωγικά μέσα , ο δημαγωγικός τρόπος {Ρήμα : δημοκοπώ , δήμος - κόπος }.
στρεψόδικος -> αυτός που χρησιμοποιεί κακόπιστα , σοφιστικά επιχειρήματα {Ρήμα : στρεψοδικώ , στρίβω - δικώ}.
άρρητος -> αυτός που δέν έχει ειπωθεί , ο μυστικός / αυτός που δεν μπορεί να εκφραστεί , ο απερίγραπτος / (μτφ) ο ακατανόμαστος , ο αθέμιτος , ο αισχρός , ο ανόσιος {α - ρητός }.
σχοινοτενής -> αυτός που είναι τεντωμένπς / (μτφ) ο μακρόσυρτος , ο μακρός , ο διεξοδικός .
λεξιθηρώ -> αναζητώ επίμονα εξεζητημένες λέξεις και φράσεις {λέξη - θηρώ}.
ευφράδεια -> η ευχέρεια στην ομιλία , η ευγλωττία {ευ - φράζω}.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ !!!
****Καλή Επιτυχία στο ΤΕΣΤ!!!****
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariaa..mmanzz

Νεοφερμένος

Η mariaa..mmanzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει την ετυμολογια της λεξης Τεμπη? ψαχνω ωρες αλλα δεν εχω βρει τιποτα...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHE* Billio

Νεοφερμένος

Ο CHE* Billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γειά σας παιδια!!!!!:bye::bye:

Μας έβαλε για αυριο να γράψουμε την περίληψη του κειμένου που βρίσκεται στις σελίδες 100-103 του βιβλίου....επειδή ομως δεν το έχω κοιτάξει ακόμα και δεν υπαρχει περίπτωση να προλάβω να το γράψω, αν την έχει κάνει κανείς την περίληψη ΠΑΡΑΚΑΛΩ να την ανεβάσει εδω.......:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:

Θα μαζέψει τετράδια αυριο γι' αυτό ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστω εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ο αρθογράφος με αφορμή τον θάνατο του καθηγητή Μαρσάλ Μακ Λοκάν, προβληματίζεται για το έργο και την συμβολή του στην κοινωνία. Ύστερα από μια αναδρομή στο παρελθόν περιγράφεται η κύρια θέση του καθηγητή, η οποία έπαιξε σπουδαίο ρόλο στην ιστορία. Υπογραμμίζεται πως για τον Λουάν ο τρόπος επικοινωνίας αποτελεί το μήνυμα και καθορίζει την μορφή του. Ύστερα γίνεται αναφορά στις τρείς κατά τον Λουάν εποχές, την ακουστική, όπου το μόνο άμεσο μέσο επικοινωνίας είναι η φωνή, την δεύτερη που χαρακτιρίζεται από την επαναστατική επινόηση της γραφής καθώς και της τυπογραφίας, που συνεπάγονται με την ευρύτερη επικοινωνία, τον ατομικισμό και τον εθνικισμό. Η τρίτη εποχή, η επονομαζόμενη ηλεκτρονική, ενώνει ξανά τους ανθρώπους με οπτικά και ακουστικά μέσα. Ο αρθρογράφος προσθέτει ακόμα πως η ηλεκτρονική οδηγεί στον αυτοματισμό, την ελευθερία του ατόμου από κάθε μηχανική δουλειά. Δημιουργείται η απειλή ελέγχου των μαζών από τα ΜΜΕ, της οποίας κύρια αιτία θεωρείται η επιβολή συγκεκριμένου τρόπου ζωής. Προσθέτεται το γεγονός πως και άλλοι παράγοντες συνέβαλλαν στην εξέλιξη του κόσμου. Ολοκληρώνοντας ο αρθρογράφος παραθέτει την προσωπική του άποψη, για τη σημασία του έργου του Λουάν και υποστηρίζει ότι η ευθύνη για την καλή ή κακή χρήση των ΜΜΕ βαραίνει τον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHE* Billio

Νεοφερμένος

Ο CHE* Billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Να 'σαι καλα!!!!!!!!!! 100000000000000000000000000000000000000000000000000000000 Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν κάνει τίποτα, πόσες λέξεις δεν μου είπες οπότε το αντέγραψα όπως ακριβώς το είχα στο τετράδιο. Πολύ πίσω είστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top