Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατα τη γνωμη μου προκειται για ομιλια, λεει ξεκαθαρα πως παιρνεις το λογο την ωρα του μαθηματος :hmm:

Δηλαδή συγγνώμη, όταν εσείς συζητάτε στο μάθημα τηρείτε το επικοινωνιακό πλαίσιο της ομιλίας; :confused:


Loreley, δεν παραθέτεις ακριβώς την εκφώνηση της άσκησης; :redface:


Edit: Πλάκα θα έχει να είναι ομιλία τελικά! :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Λοιπόν, η εκφώνηση:

Στα πλαίσια του μαθήματος των Νεοελληνικών διεξάγεται στην τάξη σας μία συζήτηση για την εκτεταμένη χρήση ξενικών λέξεων από τους νέους. Άλλοι μαθητές θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό αυτό το φαινόμενο που το συνδέουν με την πρόοδο, ενώ άλλοι το καταδικάζουν ως απόρροια της ξενομανίας. Παίρνοντας, λοιπόν, εσείς το λόγο να διατυπώσετε τεκμηριωμένα την άποψη σας σχετικά με τους λόγους που ωθούν τους νέους να χρησιμοποιούν καθ' υπερβολή ξενικούς όρους και να διατυπώσετε προτάσεις για την αντιμετώπιση του προβλήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ και πάλι άρθρο θα έγραφα! :pfff:

Για να γράψει κανείς ομιλία πρέπει να τηρήσει το συγκεκριμένο επικοινωνιακό πλαίσιο: προσφώνηση,πρόλογος (που απ' όσο θυμάμαι αναφέρουμε και την ιδιότητα του ομιλούντος, το θέμα και τη θέση), κύριο μέρος, επίλογος και επιφώνηση. :hmm:


Κάνε ό,τι νομίζεις Loreley. :redface: Μην σε πάρουμε και στο λαιμό μας. :P


Υ.Γ. Αν είναι άσκηση φροντιστηρίου, στείλε μήνυμα/e-mail στον καθηγητή να σου πει στα σίγουρα τι θέλει (μην είναι το αντίθετο από αυτό που νομίζεις και μετά την ξαναγράφεις! :knife:) ή ρώτα τους υπόλοιπους συμμαθητές σου... Το τελευταίο μπορείς φυσικά να το κάνεις και αν πρόκειται για άσκηση του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Τελικά άρθρο γράφω, αλλά δεν μου κολλάει πολύ να βάλω τίτλο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά άρθρο γράφω, αλλά δεν μου κολλάει πολύ να βάλω τίτλο :hmm:

Πάντως εμένα μου κολλάει καλύτερα από το να προσφωνείς και να επιφωνείς ( ;; ) τους συμμαθητές σου... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πάντως εμένα μου κολλάει καλύτερα από το να προσφωνείς και να επιφωνείς ( ;; ) τους συμμαθητές σου... :/:

Όντως..
Όπως και να έχει, ευχαριστώ και εσένα και την dum spiro spero.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ομιλία ζητάει να γράψεις. Άρθρο γράφεις όταν το κείμενο σου πρόκειται να δημοσιευθεί σε έντυπη μορφή (εφημερίδα, περιοδικό, website), ομιλία όταν πρόκειται να διαβάσεις εσύ (ή κάποιος άλλος) το κείμενο σε ακροατήριο.
Με μια γρήγορη αναζήτηση στο internet μπορείς να βρεις αρκετές πηγές που το υποστηρίζουν (πχ εδώ).


Ναι, ακούγεται πολύ χαζό να σηκωθεί κάποιος στη μέση της τάξης και να πει "Αγαπητοί συμμαθητές". Αλλά, η Έκθεση είναι γεμάτη τέτοια αλλοπρόσαλλα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Όντως..
Όπως και να έχει, ευχαριστώ και εσένα και την dum spiro spero.:)

Τελικα θα συμφωνησω μαζι σας ειναι οντως περιεργο να προσφωνεις του συμμασθητες σου!
Βιαστικα να σου απαντησω χωρις να το πολυσκεφτω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Τώρα είναι που με μπερδέψατε εντελώς. :P

Εν το μεταξύ μόλις το τελείωσα το άρθρο :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ομιλία ζητάει να γράψεις. Άρθρο γράφεις όταν το κείμενο σου πρόκειται να δημοσιευθεί σε έντυπη μορφή (εφημερίδα, περιοδικό, website), ομιλία όταν πρόκειται να διαβάσεις εσύ (ή κάποιος άλλος) το κείμενο σε ακροατήριο.
Με μια γρήγορη αναζήτηση στο internet μπορείς να βρεις αρκετές πηγές που το υποστηρίζουν (πχ εδώ).


Ναι, ακούγεται πολύ χαζό να σηκωθεί κάποιος στη μέση της τάξης και να πει "Αγαπητοί συμμαθητές". Αλλά, η Έκθεση είναι γεμάτη τέτοια αλλοπρόσαλλα...:whistle:

Ωχ το λέει ξεκάθαρα: "Συζήτηση με συμμαθητές στην τάξη (εδώ το ύφος είναι άμεσο και οικείο)". Μαλακία. :beating:

Τώρα είναι που με μπερδέψατε εντελώς. :P

Εν το μεταξύ μόλις το τελείωσα το άρθρο :hehe:


Κάνε και μια ομιλία τώρα! :hehe: :oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δηλαδή ομιλία είναι τελικά ε; :P
:rant:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Oμιλία είναι βρε παιδια :P Aφού λέει ότι σε μια συζήτηση στη τάξη,παίρνεις τον λόγο, δηλαδή μιλάς εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Oμιλία είναι βρε παιδια :P Aφού λέει ότι σε μια συζήτηση στη τάξη,παίρνεις τον λόγο, δηλαδή μιλάς εσύ.

Ευχαριστούμε για την επιβεβαίωση, το τσεκάραμε ήδη αυτό. :)

Ωστόσο, βάσει των εμπειριών μας στο σχολείο, δεν στέκει να κάνεις μια συζήτηση με τους συμμαθητές σου και να τους προσφωνείς ή και να τους επιφωνείς, ούτε αναφέρεις την ιδιότητα σου (πχ "ως μαθητής/τρια"). Λυπάμαι που ελέγξαμε το θέμα με την κοινή λογική βασιζόμενοι στις προσωπικές μας εμπειρίες ως μαθητές και που δεν προτείναμε μια μηχανική λύση, η οποία είναι "γράφω αυτό που μου ζητάνε χωρίς να εξετάζω άλλους παράγοντες, οι οποίοι θα μπορούσαν να αναιρέσουν την ορθότητα της διατυπωμένης ερώτησης (στηριζόμενοι -υπενθυμίζω - στις καταστάσεις τις οποίες γνωρίζουμε εκ των έσω)". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θυμωνεις :) Έχεις περάσει από τη φάση των πανελληνίων φαντάζομαι και λογικά έχεις καταλάβει ότι δεν είναι ασυνήθιστο να σου ζητάνε να γράψεις μια ομιλία έστω και στην τάξη και να πρέπει να χρησιμοποιείς την προσφώνηση "αγαπητοί συμμαθητές". Κριτική σκέψη θες;
"Στα πλαίσια του μαθήματος των Νεοελληνικών διεξάγεται στην τάξη σας μία συζήτηση..."
"Παίρνοντας, λοιπόν, εσείς το λόγο ..."
Ε,νομίζω είναι φανερό ότι πρόκειται για προφορικό λόγο, δηλαδή ομιλία. Kαι δεν χρειάζεται να έχεις τέτοιο τόνο, απλά ήθελα να προσθέσω την άποψή μου, δεν έβρισα κανέναν κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θυμωνεις :) Έχεις περάσει από τη φάση των πανελληνίων φαντάζομαι και λογικά έχεις καταλάβει ότι δεν είναι ασυνήθιστο να σου ζητάνε να γράψεις μια ομιλία έστω και στην τάξη και να πρέπει να χρησιμοποιείς την προσφώνηση "αγαπητοί συμμαθητές". Κριτική σκέψη θες;
"Στα πλαίσια του μαθήματος των Νεοελληνικών διεξάγεται στην τάξη σας μία συζήτηση..."
"Παίρνοντας, λοιπόν, εσείς το λόγο ..."
Ε,νομίζω είναι φανερό ότι πρόκειται για προφορικό λόγο, δηλαδή ομιλία. Kαι δεν χρειάζεται να έχεις τέτοιο τόνο, απλά ήθελα να προσθέσω την άποψή μου, δεν έβρισα κανέναν κιόλας.

Οχι, δε θύμωσα. Το περιεχόμενο του θέματος δεν είναι ικανό να με θυμώσει.

Και ναι, έχω περάσει από τη διαδικασία των πανελληνιών, αλλά δεν έχω γράψει ποτέ μου μια ομιλία εντός της τάξης. :hmm: Πάντα, απ' ότι θυμάμαι, είχε να κάνει με δήμους και έτσι. Τέλος πάντων, δεν έχει σημασία. Ξαναλέω το "φανερό" μπορεί να φαίνεται λογικό, αλλά στην ουσία δεν είναι. :P

Οκ, μπορεί ο τόνος μου να σου φάνηκε κάπως, σόρρυ, τι να κάνουμε; Είμαι αρκετά αυθόρμητη μερικές φορές. :angelnot:

Δηλαδή ομιλία είναι τελικά ε; :P
:rant:

Πάρε το άρθρο και προσάρμοσέ το στο "στυλ" της ομιλίας. Στην ουσία είσαι σχεδόν έτοιμη και δε νομίζω να σου πάρει πολύ χρόνο, αφού έχεις γράψει και τεκμηριώσει τα επιχειρήματά σου. ;) Απλά βάλε τώρα τις κατάλληλες σάλτσες και είσαι κομπλέ. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πάρε το άρθρο και προσάρμοσέ το στο "στυλ" της ομιλίας. Στην ουσία είσαι σχεδόν έτοιμη και δε νομίζω να σου πάρει πολύ χρόνο, αφού έχεις γράψει και τεκμηριώσει τα επιχειρήματά σου. ;) Απλά βάλε τώρα τις κατάλληλες σάλτσες και είσαι έτοιμη.

Ουφ, εντάξει το έφτιαξα. Τραγική αυτή η έκθεση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ενώ είναι συχνό το φαινόμενο να ακούμε έναν συμμαθητή μας να ρητορεύει μέσα στην τάξη... :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
τωρα ειναι που μπερδευτηκα!!! :D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Όταν μου ζητάει να αναλύσω τη σημασία της επαγγελματικής κατάρτισης για την ατομική κ κοινωνική πρόοδο και να αναφέρως τους λόγους για τους οποίους πρέπει τα άτομα να ανανεώνουν συνεχώς την επαγγελματική τους κατάρτιση,
θα γράψω για τα οφέλη της ορθής επιλογής και για τις αιτίες της ανεργίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Μπορείς να αναφερθείς στην ανεργία αλλα δεν νομιζω να χρειαζεται να γράψεις αναλυτικά τις αιτίες. Μπορείς να την αναφέρεις καπως ετσι: Ενα καταρτισμένο άτομο που αγαπά πραγματικά αυτο που κανει, ειναι περισσότερο πιθανό να παλέψει για να ασκήσει το επάγγελμά του απο κάποιον που δεν το αγαπά, άρα εχει λιγότερες πιθανότητες να μεινει άνεργος. Οσο για τα οφέλη της ορθής επιλογής ναι, νομιζω οτι θα μπορούσες να τα γράψεις, αφού η ορθή επιλογή ειναι συνέπεια της επαγγελματικής κατάρτισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top