Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

eleni_lee

Νεοφερμένος

Η eleni_lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Θα ξεκινας γραφοντας "Ειναι αληθεια οτι..." ή "Αρκει να κοιταξει κανεις γυρω του και θα παρατηρησει οτι..." και υστερα θα υποστηριζεις το αποσπασμα που σου δοθηκε για σχολιασμο. Δεν θα αντιγραφεις αυτουσιο το αποσπασμα αλλα θα το αποδιδεις με δικα σου λογια και υστερα θα υποστηριζεις τη θεση αυτη :)
Σε ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_lee

Νεοφερμένος

Η eleni_lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Συνώνυμο της πολιτικής;έχω κολλησει απιστευτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνώνυμο της πολιτικής;έχω κολλησει απιστευτα!

Ενασχόληση με τα κοινά;


Γενικά πάντως μην γράφετε πολύ πρωτότυπα και ψαγμένα πράγματα, εμάς μας λέει στα κριτήρια να απαντάμε σαν βλάκες, κανείς δεν θα σου κόψει μόρια επειδή είδε και σε άλλο γραπτό παρόμοια απάντηση. Για να μην κουράσει το γραπτό, μεγάλο ρόλο παίζει η επιμελημένη εμφάνιση, εκεί φαίνεται η διαφορά και ειδικά στα 40 μόρια της έκθεσης ;).

Αν τώρα κάποιος μπορεί να υποστηρίξει με επάρκεια κάτι πιο εξεζητημένο οκ, αλλά μακριά από ρίσκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_lee

Νεοφερμένος

Η eleni_lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ενασχόληση με τα κοινά;


Γενικά πάντως μην γράφετε πολύ πρωτότυπα και ψαγμένα πράγματα, εμάς μας λέει στα κριτήρια να απαντάμε σαν βλάκες, κανείς δεν θα σου κόψει μόρια επειδή είδε και σε άλλο γραπτό παρόμοια απάντηση. Για να μην κουράσει το γραπτό, μεγάλο ρόλο παίζει η επιμελημένη εμφάνιση, εκεί φαίνεται η διαφορά και ειδικά στα 40 μόρια της έκθεσης ;).

Αν τώρα κάποιος μπορεί να υποστηρίξει με επάρκεια κάτι πιο εξεζητημένο οκ, αλλά μακριά από ρίσκα...
Ααα Ευχαριστώ για τη συμβουλή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Ενασχόληση με τα κοινά;


Γενικά πάντως μην γράφετε πολύ πρωτότυπα και ψαγμένα πράγματα, εμάς μας λέει στα κριτήρια να απαντάμε σαν βλάκες, κανείς δεν θα σου κόψει μόρια επειδή είδε και σε άλλο γραπτό παρόμοια απάντηση. Για να μην κουράσει το γραπτό, μεγάλο ρόλο παίζει η επιμελημένη εμφάνιση, εκεί φαίνεται η διαφορά και ειδικά στα 40 μόρια της έκθεσης ;).

Αν τώρα κάποιος μπορεί να υποστηρίξει με επάρκεια κάτι πιο εξεζητημένο οκ, αλλά μακριά από ρίσκα...

Πως φαίνεται το παιδί που διαβάζει αρχαία........ ;) :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexis292

Νεοφερμένος

Ο Alexis292 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κάθε χρόνο έγραφα από 12 μέχρι 15 στις εκθέσεις μου. Φέτος είμαι αποφασισμένος να γράψω καλά ακόμη παραπάνω πώς θα το κάνω?
Είναι καλό άμα κάτσω όλο το καλοκαίρι και διαβάζω μυθιστορήματα και βιβλία περιπέτειας? Υπάρχει τρόπος να βελτιώσω την έκθεση μου αν ναι πως;

Ευχαριστώ και πάλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Οπα φιλε στην εκθεση το 15 στις πανελληνιες θεωρειται αριστα.
Μια χαρα εισαι δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Καλό θα ηταν να παρεις ενα βοηθημα που περιεχει δοκιμιακό υλικό και ωραιο λεξιλογιο! Προσωπικα προτεινω τον "Πειστικο Λόγο" του Κουτρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

EngineSp

Νεοφερμένος

Ο EngineSp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Επίσης να φροντίσεις να διαβάζεις όσο πιο συχνά μπορείς εφημερίδες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Κάθε χρόνο έγραφα από 12 μέχρι 15 στις εκθέσεις μου. Φέτος είμαι αποφασισμένος να γράψω καλά ακόμη παραπάνω πώς θα το κάνω?
Είναι καλό άμα κάτσω όλο το καλοκαίρι και διαβάζω μυθιστορήματα και βιβλία περιπέτειας? Υπάρχει τρόπος να βελτιώσω την έκθεση μου αν ναι πως;

Ευχαριστώ και πάλι

Θεωρώ πως πρέπει να αντιμετωπίσεις λίγο πιο "επιθετικά" την έκθεση, καθώς η διαδικασία που σκέφτεσαι να ακολουθήσεις μπορεί να αποδώσει καρπούς μακροπρόθεσμα και ο χρόνος που έχεις στη διάθεσή σου είναι ελάχιστος. Επομένως, θα σου πρότεινα να διαβάζεις μερικά αξιόλογα άρθρα και δοκίμια και αφού υπογραμμίζεις λέξεις που δεν γνωρίζεις να τις αναζητάς στο λεξικό. Έπειτα, απαραίτητο είναι να μελετήσεις κάποιο καλό βοήθημα με αναλυμένα θέματα. Εγώ χρησιμοποιώ του Μητσέλου της ελληνοεκδοτικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πως δικαιολογείται η συχνή χρήση εισαγωγικών σε ορισμένες λέξεις/φράσεις ενός κειμένου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Πως δικαιολογείται η συχνή χρήση εισαγωγικών σε ορισμένες λέξεις/φράσεις ενός κειμένου;;

Υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις:
1. Ξένες λέξεις
2. Μεταφορικές εκφράσεις
3. Ρητά, παροιμίες, αποφθέγματα
4. Αυτούσια λόγια τρίτου
5. Ονόματα πλοίων, εφημερίδων, τίτλων κλπ
6. Ειρωνεία, αμφισβήτηση...

τα βασικά είναι αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις:
1. Ξένες λέξεις
2. Μεταφορικές εκφράσεις
3. Ρητά, παροιμίες, αποφθέγματα
4. Αυτούσια λόγια τρίτου
5. Ονόματα πλοίων, εφημερίδων, τίτλων κλπ
6. Ειρωνεία, αμφισβήτηση...

τα βασικά είναι αυτά :)

Ευχαριστώωωω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Παιδιά μια ερώτηση, θα πω σε μια πρόταση:
"Οι συνέπειες της φτώχειας τόσο ΓΙΑ ΤΑ άτομα τα οποία την βιωνουν, όσο και ΓΙΑ ΤΗΝ κοινωνία ολόκληρη, είναι πολύμορφες και πολυδιάστατες." ή "Οι συνέπειες της φτώχειας τόσο ΣΤΑ άτομα τα οποία την βιώνουν, όσο και ΣΤΗΝ κοινωνία ολόκληρη, είναι πολύμορφες και πολυδιάστατες";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

origo

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Παιδιά μια ερώτηση, θα πω σε μια πρόταση:
"Οι συνέπειες της φτώχειας τόσο ΓΙΑ ΤΑ άτομα τα οποία την βιωνουν, όσο και ΓΙΑ ΤΗΝ κοινωνία ολόκληρη, είναι πολύμορφες και πολυδιάστατες." ή "Οι συνέπειες της φτώχειας τόσο ΣΤΑ άτομα τα οποία την βιώνουν, όσο και ΣΤΗΝ κοινωνία ολόκληρη, είναι πολύμορφες και πολυδιάστατες";

πες την πρωτη ....ειναι πιο σωστη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
πες την πρωτη ....ειναι πιο σωστη....

Τελικά την πρώτη έβαλα, και εμένα πιο σωστή μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Εγώ εχω παρει Τον Πειστικό Λόγο! Με εχει βοηθησει αρκετα μεχρι στιγμης και δινει ωραιες ιδεες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πρέπει να γράψω μια έκθεση, σχετικά με τους ξενισμούς στην γλώσσα μας, και το θέμα λέει ότι στα πλαίσια του μαθήματος των Νεοελληνικών, διαξάγεται στην τάξη μια συζήτηση πάνω στο θέμα και εγώ πρέπει να πάρω τον λόγο και να πω την άποψη μου.
Θα γράψω άρθρο, ή ομιλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει να γράψω μια έκθεση, σχετικά με τους ξενισμούς στην γλώσσα μας, και το θέμα λέει ότι στα πλαίσια του μαθήματος των Νεοελληνικών, διαξάγεται στην τάξη μια συζήτηση πάνω στο θέμα και εγώ πρέπει να πάρω τον λόγο και να πω την άποψη μου.
Θα γράψω άρθρο, ή ομιλία;

Προσωπικά θα έγραφα άρθρο. Δεν ανεβαίνεις στο βήμα για να μιλήσεις. :P Θα πεις στην αρχή "Αγαπητές συμμαθήτριες, αγαπητοί συμμαθητές" ενώ στο τέλος "Ευχαριστώ για την προσοχή σας"; :P Δεν κολλάει. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Πρέπει να γράψω μια έκθεση, σχετικά με τους ξενισμούς στην γλώσσα μας, και το θέμα λέει ότι στα πλαίσια του μαθήματος των Νεοελληνικών, διαξάγεται στην τάξη μια συζήτηση πάνω στο θέμα και εγώ πρέπει να πάρω τον λόγο και να πω την άποψη μου.
Θα γράψω άρθρο, ή ομιλία;

Κατα τη γνωμη μου προκειται για ομιλια, λεει ξεκαθαρα πως παιρνεις το λογο την ωρα του μαθηματος :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top